lydinka
09.02.06,20:43
Ahojte pordaci, chcela by som sa opytat, mam zivnost, ktora ma viacero bodov > maloobchod, velkoobchod ... medzi nimi uctovnicke a pohostinske sluzby. Cez den robim pre svoju mamu v restauracii, samozrejme mam zmluvu o poskytovani sluzieb, po nociach robim uctovnictvo. Ale jedna pani uctvovnicka mi povedala, ze som si povinna viest dva penazne denniky, koli tymto dvom prijmom, co ja si nemyslim, kedze to mam vsetko v jednej zivnosti. Mam pravdu?
Milan Benka
09.02.06,19:46
Si jedna SZCO = 1 peňažný denník.
Ibaže by si trpela rozdvojením osobnosti, čo nepredpokladám. Odkáž to tej pani účtovníčke.
lydinka
09.02.06,19:50
Si jedna SZCO = 1 peňažný denník.
Ibaže by si trpela rozdvojením osobnosti, čo nepredpokladám. Odkáž to tej pani účtovníčke.o m

Myslela som si ze je to blbost, ale ja si radsej vsetko overim aj dvakrat, myslim, ze tentokrat bude stacit aj tvoje odobrenie. DIKY
petka24
09.02.06,19:52
Budeš viesť iba 1 peňažný denník, keby si si to chcela nejako odsledovať zvlášť, tak jedine môžeš spraviť to, niektoré softvéri to umožňujú, že si pridáš do peňažného denníka stĺpce (napr. 1. príjmy veľkoobchod, 2. príjmy maloobchod).
Marína
10.02.06,09:57
Ahojte pordaci, chcela by som sa opytat, mam zivnost, ktora ma viacero bodov > maloobchod, velkoobchod ... medzi nimi uctovnicke a pohostinske sluzby. Cez den robim pre svoju mamu v restauracii, samozrejme mam zmluvu o poskytovani sluzieb, po nociach robim uctovnictvo. Ale jedna pani uctvovnicka mi povedala, ze som si povinna viest dva penazne denniky, koli tymto dvom prijmom, co ja si nemyslim, kedze to mam vsetko v jednej zivnosti. Mam pravdu?
lydinka, radu si radšej pýtaj na Porade. Tá pani má asi k UCT dosť ďaleko. Ak Ti to software umožňuje, meň aspoň text jednotlivých zápisov. Môžeš UCT rozdeliť aj na strediská.
Cefo
10.02.06,14:37
Budeš viesť iba 1 peňažný denník, keby si si to chcela nejako odsledovať zvlášť, tak jedine môžeš spraviť to, niektoré softvéri to umožňujú, že si pridáš do peňažného denníka stĺpce (napr. 1. príjmy veľkoobchod, 2. príjmy maloobchod).

Ja som tu nový. Bol som prinútený stať sa SZČO. Chcem si učtovať sám v JU.
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem
renča1
10.02.06,14:39
Ja som tu nový. Bol som prinútený stať sa SZČO. Chcem si učtovať sám v JU.
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem

stačí v elektronickej, veď načo by potom bol zakúpený softwer?:)
andrej_rv
10.02.06,14:51
Mám softvér na JU ( KROS). Chcem sa opytať, či musím viesť peňažný denník aj v papierovej forme, alebo stačí v elektronickej.
Ďakujem O náležitostiach a spôsoboch účtovnej dokumentácie pojednáva § 4 ods. 4 a 5 a § 31 zákona o účtovníctve. V zmysle tohoto predpisu môže viesť účtovná jednotka v písomnej alebo technickej (elektronickej) forme, pričom sú obe formy rovnocenné. Podľa § 31 ods. 5:
"Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov."
Keďže záznamy uchovávané na elektronických médiách sú pomerne citlivé na poškodenie, pri vedení účtovníctva v PC je okrem vyhotovenia bzpečnostnej kópie veľmi vhodné po účtovnej uzávierke previesť účtovné knihy do písomnej formy (vytlačiť), aj keď to zákon priamo nepredpisuje.
Ninna
12.02.06,14:16
Tak teda ľudia vy sa smejete, že dva peňažné denníky. Ale mne takéto niečo tvrdili daňováčky pri kontrole. Mám ako FO maloobchod, inštalatérstvo, stol. dielňu zapísanú v živ. registri. A to Vám bolo niečo presvedčiť dámy z DÚ že nemajú pravdu. nestačili sme sa diviť aké podivné zákony a praktiky na mňa tasili každé sedenie.
nika.sum
12.02.06,15:19
Potesila som sa tejto teme. Uctujem Fo, kt. tiez podnika v ramci jednej zivnosti v dvoch uplne od seba odlisnych cinnostiach. Ja som to nechcela robit 2 p. dennikmi, ale uct. program mi dovoluje rozdelit na strediska. Tak by mohla mat presne vedene kt. oblast kolko vynasa a ake su na nu naklady. Dufam, ze som aspon dobre pochopila definiciu stredisk. Robim v MRP win JU.
Ninna
12.02.06,15:35
Tak že čo bolo nazačiatku rozdvojením osobnosti na konci sa stáva realitou.Ale dúfam že nútiť ma nemôžu do 2 peň.denníkov.A FO ktorá má v predmete podn. činnosti podstatne viac ako dve aktivity?A čo s hmotným majetkom ktorý súčastne používa na všetky činnosti?
andrej_rv
12.02.06,15:47
Tak že čo bolo nazačiatku rozdvojením osobnosti na konci sa stáva realitou.Ale dúfam že nútiť ma nemôžu do 2 peň.denníkov.A FO ktorá má v predmete podn. činnosti podstatne viac ako dve aktivity?A čo s hmotným majetkom ktorý súčastne používa na všetky činnosti? Nútiť môžu, ale prinútiť nie, keďže to nemá oporu v žiadnom právnom predpise. A potom je to v rozpore s čl. 2 ústavy :) . Teoreticky by Ti DÚ mohol uložiť v rámci tzv. záznamovej povinnosti (§ 37 zákona č. 511/1999 Zb. o správe daní) viesť nejaké osobitné záznamy potrebné pre správne určenie dane, ale silne pochybujem, že by pod tento § mohlo patriť aj uloženie povinnosti viesť 2 samostatné denníky.
Ninna
12.02.06,16:12
Tak že Andrej RV vystihol podstatu a naozaj sme dostali zázanamovú povinnosť pre správne určenie dane. 2 peňažné deníky tam síce neboli.
treba zvážiť či naozaj nie je vhodné viesť v týchto prípadoch viac peň.denníkov aj keď to nie je obvyklé
andrej_rv
12.02.06,16:26
Keďže znenie rozhodnutia, rozsah záznamovej povinnosti ani odôvodnenie DÚ nepoznáme , ťažko sa k tomu vyjadriť. Ale pokiaľ účtuješ na PC a soft Ti umožnňuje viesť samostatne príjmy a výdavky podľa stredísk, požiadavke správcu dane možno podľa mňa určite vyhovieť aj bez vedenia účta v 2 denníkoch. A pokiaľ máš dojem, že požiadavky DÚ sú neoprávnené alebo nad rámec zákona, môžeš požiadať o nápravu napr. žiadosťou o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania v zmysle § 53 zákona o správe daní.
aladin
12.02.06,16:29
nepotrebujes dva penazne denniky, ale je velmi vhodne aby si viedla rozdelenie na strediska , bezny uct.soft. to dovoluje a potom je normalne ze zadanim filtrov ti vytiahne na obrazovku , ci na tlac iba tu ktoru prevadzku. Danovakov zaujima predovsetkym asi to nakolko ta ktora prevadzka vynasa. Rovnako {asi to ani nemusim zdoraznovat- len pre istotu,} kazda reg.pokladna ma vlastnu knihu, kazda prevadzka{stredisko} si robi zvlast inventuru , a platby-vydavky ktore sa nedaju delit by sa mali uctovat na ine samostatne stredisko{prevadzku} napr. u szco platby do fondov, phm u aut pokial je auto len jedno ...aine tazko delitelne.Ale to aby si mal viest dva samostatne penazne denniky ti nemozu prikazat. to co mas na konci penazneho dennika to je tvoj vstup do vykazov o majetku a zavazkoch o prijmoch a vydavkoch {resp po upravach do danoveho priznania}
STRELEC
12.02.06,16:36
Keďže znenie rozhodnutia, rozsah záznamovej povinnosti ani odôvodnenie DÚ nepoznáme , ťažko sa k tomu vyjadriť. .........
Ďalšou možnosťou, pokiaľ to povaha záznamovej povinnosti dovoľuje, je doplniť analytiku o tie okruhu príjmov/výdavkov, ktorých sa daná záznamová povinnosť týka.
Iruška
12.02.06,17:48
Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
STRELEC
12.02.06,17:52
....... má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
Pod "vediem predajne zvlášť" asi skôr predpokladal strediskové účtovanie, ale zrejme ho aj dva peňažné denníky uspokojili.
andrej_rv
12.02.06,17:53
Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte. Ale soft bez problémov umožňuje viesť v rámci jedného peňažného denníka viacero pokladničných kníh, viacero bankových účtov, viacero skladov, podľa prevádzok, viacero fakturačných miest.. proste analytiku podľa rôznych hľadísk.
andrej_rv
12.02.06,18:03
Pod "vediem predajne zvlášť" asi skôr predpokladal strediskové účtovanie, ale zrejme ho aj dva peňažné denníky uspokojili.Ja som len zvedavý, kam sa píšu položky, ktoré sa netýkajú ani jednej predajne (celopodniková "réžia", uzávierkové operácie). Na to je tretí denník ? I samotná uzávierka či kontrola viacdenníkového účta musí byť teda riadna "zábava" :)
evina
12.02.06,18:09
Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.
Neviem, či stotožnuješ pojem pokladničná kniha s pokladničným denníkom /lebo to je rozdiel/. V každom prípade ak áno, zaujímalo by ma, ako z dvoch peňažných denníkov urobíš ten záverečný? Čo Ti slúži za podklad k DP, ak nemáš urobený súhrnný denník?
bepo
12.02.06,18:09
Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky.
Tu zamieňaš pokladničnú knihu a peňažný denník.Pokladničnú knihu vedieš ku každej pokladni zvlášť a potom to dávaš dokopy do jedného peňažného denníka
STRELEC
12.02.06,18:11
Ja som len zvedavý, kam sa píšu položky, ktoré sa netýkajú ani jednej predajne (celopodniková "réžia", uzávierkové operácie). Na to je tretí denník ? I samotná uzávierka či kontrola viacdenníkového účta musí byť teda riadna "zábava" :)
Nechcel som v predošlom príspevku - ale napadli ma podobné veselé témy "na spôsob tretieho denníka".
evina
12.02.06,18:13
Nechcel som v predošlom príspevku - ale napadli ma podobné veselé témy "na spôsob tretieho denníka".

Vidím, že nás to napadlo viacerých :D
Denda
12.02.06,18:25
Mňa nie, chcem vedieť:D :D
Jana Acsová
12.02.06,18:27
Super ... nerobíte náhodou všetci uzávierky? :D :D :D
STRELEC
12.02.06,18:29
Super ... nerobíte náhodou všetci uzávierky? :D :D :DJa napríklad vôbec nie. Ja len pozerám nejaké sprosté doklady a sem-tam mrknem na Poradu:D :D :D
Jana Acsová
12.02.06,18:31
... ja len pozerám nejaké sprosté doklady ...Tak toto by sa dalo nazvať aj "čumením do blba" nie? :D
aladin
13.02.06,05:52
Ja by som sa k tejto teme pridala.Myslím si, že v zákone o účtovníctve je,že by mala účtovná jednotka viesť za každú prevádzku pokladničnú knihu . Robím účtovníctvo jednej FO má dve predajne a vediem dva peňažné denníky. Mala som kontrolu z DU a prvé čo sa ma daňovník opýtal bolo, či viediem predajne zvlášť. Keď videl dva peňažné denníky povedal v poriadku. Tak sa v tom vyznajte.

lenže mne sa zda že nerozlišuješ medzi pojmami
pokladničná kniha - čo vlastne znamená príjmy
a výdaje zapísané v jednej knihe, na zaklade tejto
knihy sa robí inventura v hotovosti 4 x ročne.
mnohý si tuto knihu mylia s knihou pokladne
(kniha ERP) kde sa nalepuju pasky ...a medzi peňažným denníkom
čo je tiež niečo iné. tam su aj priebežne položky, pohyby na bank učte je tam
členenie výdajov a príjmov.....
aladin
13.02.06,05:55
sorry az potom som si vsimol že aj ostatny reagovali rovnako... nechcel som sa duplicitne rozpisovať
Ninna
13.02.06,11:17
Zhrnutie:U jednej FO sa 2 peňažné denníky nedajú viesť.Odkaz pre dámy z DÚ.
Pochopila som to správne?
evina
13.02.06,11:20
Zhrnutie:U jednej FO sa 2 peňažné denníky nedajú viesť.Odkaz pre dámy z DÚ.
Pochopila som to správne?

Áno, vedie sa jeden s možnosťami ako uviedol Andrej_rv v príspevku 19.
P.s. Keby trvali na svojom, že si prosíme návod :D
Iruška
13.02.06,17:45
Súhrnný denník urobím tak,že si k jednému peňažnému denníku pripčítam zdanitelné príjmy a odpočitateľné výdavky z druhého denníka a tak dostanem súhrn za celú fyzickú osobu.Verte, že je to priehľadné, pretože viem koľko tovaru nakúpila v jednej aj v druhej predajni /rozdielny sortiment/.Jeden denník je len na nákup a predaj tovaru/1predajnňa. Druhý denník tak isto plus spoločné výdavky.Pod pokladničnou knihou rozumiem príjem a výdaj v hotovosti a nič iné.Nie je to registračná pokladničná kniha.
Ninna
13.02.06,17:52
A práve to ti tu zrejme chceli vysvetliť že ako chceš v pribehu roka sledovať hotovosť v pokladničnej knihe keď budeš mať dve???A keď máš úhrady v bankách tak ako spárujem platby.Ak rozúčtujem fa na obidve predajne nahodím záväzok dva krát????A uzávierkové operácie???
Iruška
13.02.06,18:01
Hotovosť v pokladničnej knihe zistím predsa tým, že každá má svoj zostatok. Čo sa týka výpisov z banky, má založené dva účty každý na jednu predajnu.Podotýkam, že predaj tovaru je rozdielneho sortimentu.
Muška
13.02.06,18:07
A nie je jednoduchšie si vytvoriť strediská v jednom denníku. Väčšina SW to umožňuje.
JankaO
13.02.06,18:26
Súhrnný denník urobím tak,že si k jednému peňažnému denníku pripčítam zdanitelné príjmy a odpočitateľné výdavky z druhého denníka a tak dostanem súhrn za celú fyzickú osobu.Verte, že je to priehľadné, pretože viem koľko tovaru nakúpila v jednej aj v druhej predajni /rozdielny sortiment/.Jeden denník je len na nákup a predaj tovaru/1predajnňa. Druhý denník tak isto plus spoločné výdavky.Pod pokladničnou knihou rozumiem príjem a výdaj v hotovosti a nič iné.Nie je to registračná pokladničná kniha.


Podľa zákona 431/2002 §4 odst.4

4) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok. Prípady, v ktorých účtovná jednotka musí viesť za seba a za majetok a záväzky iných osôb, s ktorými nakladá vo vlastnom mene, oddelené samostatné účtovníctvo a zostavovať oddelene účtovnú závierku, môže ustanoviť osobitný predpis.9

a následne § 15 sa píše o peňažnom denníku v jednotnom čísle:

Účtovné knihy v sústave
jednoduchého účtovníctva
(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.......

Myslím, že je to na rozhodnutí každej účtovnej jednotky, aký zvolí postup pre vlastnú potrebu, no ako oficiálna účtovná kniha v súlade so zákonom o účtovníctve je jeden peňažný denník.
Ninna
13.02.06,18:33
Podľa zákona 431/2002 §4 odst.4

4) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok. Prípady, v ktorých účtovná jednotka musí viesť za seba a za majetok a záväzky iných osôb, s ktorými nakladá vo vlastnom mene, oddelené samostatné účtovníctvo a zostavovať oddelene účtovnú závierku, môže ustanoviť osobitný predpis.9


Chcela by som sa opýtať čo obsahuje osobitný predpis 9.
JankaO
13.02.06,18:34
Podľa zákona 431/2002 §4 odst.4

4) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok. Prípady, v ktorých účtovná jednotka musí viesť za seba a za majetok a záväzky iných osôb, s ktorými nakladá vo vlastnom mene, oddelené samostatné účtovníctvo a zostavovať oddelene účtovnú závierku, môže ustanoviť osobitný predpis.9


Chcela by som sa opýtať čo obsahuje osobitný predpis 9.


je to odvolávka č.9 v zákone č. 431/2002
9) Zákon č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Ninna
13.02.06,18:36
a to chceš Iruška povedať že denne sleduješ zostatky v pokl.knihe.
Ninna
13.02.06,18:41
Zdá sa Iruška že takéto účtovanie sedí na rovnaký druh podn.aktivity v dvoch prevádzkach./napr. dve predajne/. My však máme tri rôzne činnosti pod jednou FO. Tam je problém aj s majetkom aj s bankami aj s fa ......
Milan Benka
14.02.06,13:39
Jediná odpoveď: Použiť kvalitný softver a sledovanie podľa stredísk.

Ako som už uviedol kdesi na začiatku, 1 SZČO = 1 peňažný denník.
Na sledovanie viacerých činností využiť strediská, príp. "pomocné knihy".

To, že pod jednou FO máte tri rôzne činnosti nie je dôvodom na porušovanie zákona o účtovníctve. Problém nie je v majetku, bankách a faktúrach, ale vo Vašom prístupe k riešeniu.

Na ilustráciu: Ak v činnosti č. 1 neuhradíte fa. a veriteľ to vymáha prostredníctvom exekútora, myslíte, že exekútor Vám nesiahne na hotovosť, alebo na bank. účet, ktorý máte priradený k činnosti č.2, ktorá podľa Vás nesúvisí s činnosťou č. 1 ?
Myslím si, že siahne na všetky účty, ktoré sú evidované pod jednou FO-SZČO, a teda na všetky účty, ktoré máte popriraďované na rôzne činnosti.
To všetko z jediného dôvodu 1 SZČO = 1 "firma"= 1 účtovníctvo= "1 záväzky"
= "1 pohľadávky"
Dúfam, že som to popísal dosť zrozumiteľne.