Lubicca224
18.04.12,13:40
Som zamestnaná cez pracovnú agentúru v jednej firme. Zmluvu mám na dobu určitú s tým, že tam nie je dátum ukončenia. Za dátum ukončenia sa považuje dátum, kedy zmluvný zamestnávateľ ma už nebude potrebovať, to jest kedykoľvek. Momentálne som už druhý mesiac PN a zmluvný zamestnávateľ sa vyjadril, že už ma nepotrebuje. Agentúra mi chce dať okamžitú výpoveď aj napriek tomu, že som stále PN. Môžem dostať túto výpoveď, keď som stále na PN? Vzťahuje sa aj na mňa ochranná doba, ktorá je uvedená v Zákonníku práce?
veronikasad
18.04.12,11:44
Počas PN-ky je možné len ukončenie pracovného pomeru na dobu určitú. Ty síce v prac.zmluve máš uvedené, že ide o prac.pomer na dobu určitú, ale či definácia, kedy tá doba určitá končí je právne v poriadku - k tomu sa vyjadriť neviem.

Napíš ako to máš presne uvedené v prac.zmluve.
Tweety
18.04.12,11:44
Som zamestnaná cez pracovnú agentúru v jednej firme. Zmluvu mám na dobu určitú s tým, že tam nie je dátum ukončenia. Za dátum ukončenia sa považuje dátum, kedy zmluvný zamestnávateľ ma už nebude potrebovať, to jest kedykoľvek. Momentálne som už druhý mesiac PN a zmluvný zamestnávateľ sa vyjadril, že už ma nepotrebuje. Agentúra mi chce dať okamžitú výpoveď aj napriek tomu, že som stále PN. Môžem dostať túto výpoveď, keď som stále na PN? Vzťahuje sa aj na mňa ochranná doba, ktorá je uvedená v Zákonníku práce?
ÁNo, si v OD. Samozrejme, ak nie je už skončenie doby určitej. Ale máš to v zmluve nejako čudne.
ewita888
18.04.12,12:00
Pracovnú zmluvu máš na dobu neurčitú, pretože:

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

To, že ti do zmluvy napísali, že určitá doba je dokedy ťa budú potrebovať, nie je v súlade so ZP.. to by mohol takto potom každý zamestnávateľ uviesť do zmluvy a vyhnúť sa odstupnému..
Lubicca224
18.04.12,12:28
citujem zo zmluvy:
- Pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to na dobu trvania dočasného pridelenia zamestnanca podľa nižšie uvedených dojednaní tejto pracovnej zmluvy s účinnosťou od 8.8.2011. Pracovný pomer je dohodnutý so skúšobnou dobou 3 mesiace.
- Zamestnanec súhlasí s nasledovnými podmienkami, ktoré sa považujú za podmienky dohodnuté v súlade s ustanovením § 58 ods. 3 Zákonníka práce: -doba trvania dočasného pridelenia: do ukončenia prác u užívateľského zamestnávateľa podľa objednávky užívateľského zamestnávateľa
-Zamestnávateľ môže jednostranne ukončiť dočasné pridelenie zamestnanca u užívateľského zamestnávateľa pred uplynutím dojednanej doby dočasného pridelenia v prípade, že užívateľský zamestnávateľ ukončí objednávku na výkon práce zamestnanca. Dočasné pridelenie tak končí dňom ukončenia objednávky.
ewita888
18.04.12,12:38
Par. 58 ods. 3 ZP:
Písomná dohoda o dočasnom pridelení uzatvorená medzi zamestnávateľom a zamestnancom musí obsahovať najmä názov a sídlo užívateľského zamestnávateľa, deň, keď dočasné pridelenie vznikne, a dobu, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo, druh práce a miesto výkonu práce, mzdové podmienky a podmienky jednostranného ukončenia výkonu práce pred uplynutím doby dočasného pridelenia. Tieto náležitosti musí obsahovať aj pracovná zmluva uzatvorená medzi agentúrou dočasného zamestnávania a zamestnancom, ak sa táto pracovná zmluva uzatvára na určitú dobu.
Lubicca224
18.04.12,12:54
mne sa skôr jedná o to, že mi chce dať agentúra výpoved už dnes, hoci som stále PN, či tak môže urobiť,a či na mna platí ochranná doba počas PN, že mi môžu dať výpoved až po tejto dobe...
Tweety
18.04.12,12:55
mne sa skôr jedná o to, že mi chce dať agentúra výpoved už dnes, hoci som stále PN, či tak môže urobiť,a či na mna platí ochranná doba počas PN, že mi môžu dať výpoved až po tejto dobe...
Nie výpoveď ti nemôžu dať, si v OD, už som to písala.
veronikasad
18.04.12,13:27
mne sa skôr jedná o to, že mi chce dať agentúra výpoved už dnes, hoci som stále PN, či tak môže urobiť,a či na mna platí ochranná doba počas PN, že mi môžu dať výpoved až po tejto dobe...
Zrejme si mýliš pojmy "výpoveď" a "skončenie prac.pomeru na dobu určitú".

Ako súvisí tvoja PN-ka s dátumom skončenia prac.pomeru na dobu určitú "do ukončenia prác u užívateľského zamestnávateľa podľa objednávky užívateľského zamestnávateľa" ?
Lubicca224
19.04.12,07:52
nie nemýlim si pojmy, v zmluve nie je uvedená priamo doba, kedy končí, len formulácia, že pracovný pomer sa končí ukončením objednávky prác u užívateľského zamestnávateľa, čo bol dátum 18.4.2012 a tento dátum považuje za ukončenie aj agentúra, ktorá ma zamestnáva, mńa skôr zaujímalo, či v tomto prípade sa vzťahuje aj na mňa ochranná doba, keďže som stále PN... a či ten pracovný pomer sa tým nepredlžuje až do ukončenia PN
kuky969
28.04.12,18:58
Ahojte
poprosim o radu ...tak ma napada v suvislosti s touto temou ...ma clovek narok na davku pocas prace neschopnosti ktora stale trva ,zacala este pocas trvania pracovneho pomeru na dobu urcitu , a medzitym doslo k ukonceniu pracovneho pomeru ???.Pokial ano ako dlho ??
brčko
28.04.12,19:03
Nemocenské zo SP bude vyplácané aj nadalej po ukončení prac.pomeru až do ukončenia PN-ky, no maximálne 52týž (ak si bol predtým pn, tak kratšie).
brčko
28.04.12,19:04
pri pp na dobu určitú pn-ka nepredlžuje prac.pomer
kuky969
28.04.12,19:12
Brcko
vdaka za rychlost .....uz trosku asi odbocim od temy ale predsa sa spytam trochu spekulativne ....z pohladu vysky prispevku PN kedy ma zmysel ist najlepsie na PN pred ukoncenim zmluvy na dobu urcitu ...den...10 dni ...???
brčko
28.04.12,19:38
vyráta sa to rovnako, prvé 3dni 25%, od 4tého dna 55% z denného vym.základu, či už to platí zamestnávatel alebo soc.poistnovna, ak trvá nem.poistenie aspon 90dní pred vznikom pn.
veronikasad
28.04.12,20:08
Brcko
vdaka za rychlost .....uz trosku asi odbocim od temy ale predsa sa spytam trochu spekulativne ....z pohladu vysky prispevku PN kedy ma zmysel ist najlepsie na PN pred ukoncenim zmluvy na dobu urcitu ...den...10 dni ...???
odkedy trvá pracovný pomer ?
kuky969
28.04.12,20:38
ahoj Veronika ...od 1.6.2011
veronikasad
28.04.12,20:44
ahoj Veronika ...od 1.6.2011
Denný vymer.základ (DVZ) bude počítaný z príjmu (spravidla hrubej mzdy (HM), ak nebol prekročený max.mesačný vymer.základ) od 1.6.-31.12.2011
DVZ = HM/počet kal.dní trvania prac.pomeru v roku 2011

prvé tri dni - 25 % DVZ
od 4. dňa - 55 % DVZ
kuky969
08.05.12,14:26
ahojte
rad by som sa opytal ,pokial ma clovek zmluvu na dobu urcitu ,po ukonceni pracovneho pomeru vramci ochrannej doby 7 dni sa stane PN,ktore odvody za neho plati stat ???? ......je niejaky rozdiel z pohladu platby odvodov ak sa stane PN este pred ukoncenim pracovneho pomeru na dobu urcitu, alebo uz po ukonceni prac.pomeru v ramci ochrannej doby ????
vdaka
veronikasad
08.05.12,14:30
ahojte
rad by som sa opytal ,pokial ma clovek zmluvu na dobu urcitu ,po ukonceni pracovneho pomeru vramci ochrannej doby 7 dni sa stane PN,ktore odvody za neho plati stat ???? ......je niejaky rozdiel z pohladu platby odvodov ak sa stane PN este pred ukoncenim pracovneho pomeru na dobu urcitu, alebo uz po ukonceni prac.pomeru v ramci ochrannej doby ????
vdaka
Za PN-károv platí štát len zdravotné poistenie. Je výhodnejšie najskôr sa zaevidovať na ÚP a až potom isť do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru na PN. Lebo počas PN-ky ťa na ÚP nezaevidujú a musíš sa registrovať v ZP ako osoba ktorá je poberatelom nemocenského.

Ak PN-ka vznikne pred koncom prac.pomeru, prvých 10 dní platí zamestnávatel (len do skončenia prac.pomeru), po skončení prac.pomeru dávku vypláca SP. Pracovný pomer na dobu určitú končí aj počas PN-ky.
brčko
08.05.12,19:30
ahojte
rad by som sa opytal ,pokial ma clovek zmluvu na dobu urcitu ,po ukonceni pracovneho pomeru vramci ochrannej doby 7 dni sa stane PN,ktore odvody za neho plati stat ???? ......je niejaky rozdiel z pohladu platby odvodov ak sa stane PN este pred ukoncenim pracovneho pomeru na dobu urcitu, alebo uz po ukonceni prac.pomeru v ramci ochrannej doby ????
vdaka

ak sa najprv zaeviduješ, tak dodatočne si niekedy v budúcnosti môžeš zaplatiť za obdobie evidovania na UP dôchodkové poistenie, ak by si to potreboval do dôchodku. Ak evidovaný nebudeš, tak to možné nie je.

nárok na podporu sa zistuje ku dnu zaevidovania, tj. záleží či je ti to výhodnejšie hned odo dna po ukončení PP alebo až po ukončení pn. Niekedy, ak by trvala pn príliž dlho a predtým si bol už nezamestnaný, by zaevidovanie až po ukončení pn mohlo znamenať, že nevznikne nárok na podporu. Niekedy, ak by si bol prihlásený aj počas pn na dobrov.poistnie v nezam. a až počas pn splnil podmienku 730dní poistenia v nezam., tak je výhodnejšie sa evidovať po ukončení pn. No to ozaj len treba dobre zrátať dni poistenia v nezam. tri roky pred zaevidovaním (resp. 4roky, ak ide o prac.pomery len na dobu určitú)

to, že v jednom prípade budeš zdr.poistený ako uchádzač o zamestnanie a v druhom prípade ako poberatel nemocneského už veronika písala, no to nie je rozdiel, len to papierovanie, že treba pn oznámiť na UP, do SP na nemocneské odd. a najlepšie aj na odd. dávok v nezam./poistenia v nezam (aby stopli podporu odo dna poberania nemocenského)