Jozef Mihál
18.04.12,13:53
roz
Zákon č. 241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch definuje ako štátne sviatky tieto dni:

1. január - Deň vzniku Slovenskej republiky,
5. júl - sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda,
29. august - výročie Slovenského národného povstania,
1. september - Deň Ústavy Slovenskej republiky,
17. november Deň boja za slobodu a demokraciu.

Sviatky sú dni:

6. január - Zjavenie Pána (Traja králi a vianočný sviatok pravoslávnych kresťanov),
Veľký piatok,
Veľkonočný pondelok,
1. máj - Sviatok práce,
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom.
15. september - Sedembolestná Panna Mária,
1. november - sviatok Všetkých svätých,
24. december - Štedrý deň,
25. december - prvý sviatok vianočný,
26. december - druhý sviatok vianočný.


Ak zamestnanec pracoval vo sviatok

Za prácu vo sviatok a za prácu vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku (http://www.porada.sk/t192262-zakonnik-prace-a-93-nepretrzity-odpocinok-v-tyzdni.html) zamestnanca v týždni patrí zamestnancovi:

- dosiahnutá mzda a
- mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie.

Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Príklad

Zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou 3 € na hodinu pracuje 1. mája 2012. So zamestnávateľom sa nedohodne na čerpaní náhradného voľna za tento deň. Zamestnávateľ mu za prácu vo sviatok vyplatí:

- mzdu 3 € Sk x 8 hodín = 24 €,
- mzdové zvýhodnenie 50% priemerného hodinového zárobku x 8 hodín.

Iný zamestnanec, rovnako odmeňovaný hodinovou mzdou 3 € na hodinu, rovnako pracuje 1. mája 2012 avšak so zamestnávateľom sa dohodne na čerpaní náhradného voľna za tento deň a to na 7. mája 2012. Zamestnávateľ mu vyplatí:

- mzdu za prácu vo sviatok 3 € x 8 hodín = 24 €,
- náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za 7. máj (priemerný hodinový zárobok x 8 hodín).


Vedúci zamestnanec

S vedúcim zamestnancom (na akomkoľvek stupni riadenia) môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.

Príklad

Vedúci zamestnanec (na prvej úrovni riadenia) má podľa pracovnej zmluvy dohodnutú mesačnú mzdu 2000 € s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Ak tento zamestnanec bude pracovať 1. mája 2012 a tento sviatok pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, nemá nárok na mzdové zvýhodnenie a nemôže si za prácu vo sviatok čerpať náhradné voľno.


Ak zamestnanec nepracoval vo sviatok

Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.

Príklad

Zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou. Dňa 1. mája 2012 nepracoval preto, lebo v tento deň je sviatok. Za tento deň mu patrí náhrada mzdy vo výške priemerného hodinového zárobku x počet hodín, ktoré mal podľa rozvrhu pracovného času odpracovať.

V prípade zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou a ktorý nepracoval preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, sa sviatok považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.

V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj zamestnancovi, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou a ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Príklad

Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou 800 €. V dňoch 1. a 8. mája 2012 nepracoval preto, lebo tieto sviatky pripadol na jeho pracovný deň. Ostatné pracovné dni tento zamestnanec odpracoval. Za mesiac máj 2012 mu preto náleží plná suma mesačnej mzdy vo výške 800 €.

Iný zamestnanec, ktorý je rovnako odmeňovaný mesačnou mzdou 800 € mesačne, má v pracovnej zmluve dohodnuté, že mu za sviatok, ktorý neodpracuje preto, lebo pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Tento zamestnanec dostane za mesiac máj 2012 mzdu vo výške 21/23-tín z 800 € a k tomu náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za 2 dni.

Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda za sviatok pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
zlolen
05.09.16,11:07
Dobrý deň

Prosíme poradiť, 1.9.sviatok, zamestnávateľ nariadil prácu - inventúru v skladoch, zamestnacom zaplatíme dosiahnutú mzdu + 50% mzdové zvýhodnenie + 25% prácu nadčas, je to správne?

Na náhradnom voľne sme sa nedohodli.

Ďakujeme
Jana Motyčková
06.09.16,07:03
Ak sviatok patrí do fondu pracovného času, t.j. normálne by ho mal platený, aj keby nerobil, tak potom práca v tento deň nie je nadčasom a dostane iba mzdu plus 50% za prácu vo sviatok.
mapope
12.09.16,19:01
Dobry vecer, taktiez cez sviatok nasi zamestanci inventuruju. Su vsak plateny mesacnou mzdou. Ako im zaplatim pracu vo sviatok? a ak budu dlhsie ako 8hodin, zaplatime im aj nadcas?
Vdaka za odpoved
Jana Motyčková
13.09.16,05:22
Zaplatíte im mzdu za sviatok a príplatok za sviatok. Za nadčas vo sviatok zaplatíte mzdu, príplatok za sviatok a príplatok za nadčas.
heľo1
05.03.17,12:47
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej situácii:
Zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke na 8-hodinové pracovné zmeny. 31.12.2016 a 01.01.2017 čerpal dovolenku, nakoľko na uvedené dni pripadla jeho pracovná zmena. Akým spôsobom by som mu mala preplatiť deň 01.01.2017? Čerpaním dovolenky alebo náhradou mzdy za sviatok? Pri rozhodovaní o spôsobe preplatenia beriem do úvahy vždy len konkrétny mesiac? Ak áno, tak 01.01.2017 by som mu preplatila ako čerpanie dovolenky.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
05.03.17,16:08
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť v nasledovnej situácii:
Zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke na 8-hodinové pracovné zmeny. 31.12.2016 a 01.01.2017 čerpal dovolenku, nakoľko na uvedené dni pripadla jeho pracovná zmena. Akým spôsobom by som mu mala preplatiť deň 01.01.2017? Čerpaním dovolenky alebo náhradou mzdy za sviatok? Pri rozhodovaní o spôsobe preplatenia beriem do úvahy vždy len konkrétny mesiac? Ak áno, tak 01.01.2017 by som mu preplatila ako čerpanie dovolenky.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Ak raz čerpá zamestnanec dovolenku, tak čerpá dovolenku a je jedno, o aký konkrétny deň ide.

Náhrada mzdy za sviatok sa vyplatí vtedy, keď zamestnanec nepracuje z dôvodu, že v deň, na ktorý mu pripadla zmena, je sviatok.

V uvedenom prípade ide o nepretržitú prevádzku a preto pokiaľ zamestnanec z osobných dôvodov nechcel v uvedených dňoch pracovať, tak čerpal dovolenku. Preplácate mu dovolenku obvyklým spôsobom, teda náhradou mzdy vo výške priemernej mzdy.
heľo1
07.03.17,09:33
Dobrý deň.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Týmto spôsobom som mu dovolenku aj preplatila. Ale zamestnanec argumentoval, že podľa § 112 ods. 3 ZP, ak počas dovolenky pripadne sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky. Z toho mi vyplýva, že by mal mať 01.01.2017 preplatený ako sviatok. Má pravdu?


Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
07.03.17,09:37
Ja som za to, aby sa mu preplatil sviatok za ten deň, z dôvodu uvedeného paragrafu. Existuje rozhodnutie súdu, kde sa hovorí, že iba ak by žiadal zamestnanec dovolenku len presne na ten jeden deň sviatku, v takom prípade sa sviatok neplatí a platí sa zamestnancovi dovolenka.
heľo1
11.03.17,16:13
Ja som za to, aby sa mu preplatil sviatok za ten deň, z dôvodu uvedeného paragrafu. Existuje rozhodnutie súdu, kde sa hovorí, že iba ak by žiadal zamestnanec dovolenku len presne na ten jeden deň sviatku, v takom prípade sa sviatok neplatí a platí sa zamestnancovi dovolenka.


Dobrý deň.
Ďakujem pekne za odpoveď. Zamestnancom v dôsledku tohto paragrafu opravím zúčtované mzdy.
Jozef Mihál
12.03.17,16:33
Ospravedlňujem sa, súhlasím s Jankou.
zlolen
07.02.18,07:25
Dobrý deň



Prosím poradiť, zamestnanec pracoval 6.1. vo sviatok platím mzdu + poľa KZ 100% príplatok, nie je to jeho pracovný deň.



Ďakujem
Jana Motyčková
07.02.18,10:36
Ak pracoval, tak mzdu a ak máte v KZ 100% príplatok za prácu vo sviatok tak aj ten a ak na to bol nadčas (nepadol sviatok na jeho obvyklý pracovný deň), tak aj príplatok za nadčas.
Gabika75
17.04.18,08:35
Ak zamestnanci budú v práci 1. 5. 2018 a dohodnú sa so zamestnávateľom na čerpaní náhradného voľna tak im patrí 8 hodín alebo 16 hodín náhradného voľna?
Jana Motyčková
17.04.18,15:53
Ak budú pracovať 8 hodín,tak im patri náhradné voľno 8 hodín.
mkatka
18.05.18,05:44
zamestnanec nastúpi dňa 08. mája /sviatok/ na nočnú smenu od 18,00 do 9. mája do 6,00 hod.; má 1/2 hod prestávku v práci:

- patrí mu mzda za 11,5 hod

- nočný príplatok za 7,5 hod /mal 1/2 hod prestávku/

- príplatok za sviatok za čas odpracovaný 8. mája t.j. 6 hod. alebo za celú smenu 11,5 hod?



ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
18.05.18,07:11
Pri príplatku za prácu vo sviatok sa v tomto nič nezmenilo a tak ako doteraz aj po 1.5. platí : Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena,

Po 1.5. tam bolo len doplnené "a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku."
mkatka
18.05.18,11:47
p. Motyčková, ktorý je to odstavec?



podľa mňa sa to týka iba príplatkov za sobotu resp. nedeľu.
Jana Motyčková
18.05.18,16:52
§ 95


Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá ranná zmena, a končí uplynutím 24 hodín od jej začiatku.

Sviatok je dňom pracovného pokoja viď § 94
mkatka
21.05.18,06:10
Ďakujem Vám za odpoveď
Candy
02.07.18,08:58
Podobne ako sviatok: ak zamestnanec pracoval na nočnej smene 7.5 hodiny od soboty na nedeľu, patri mu okrem nočného príplatku cely príplatok na sobotu alebo 2 hod za sobotu a 5.5 hod nedeľu?

Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
02.07.18,09:23
Ak to nie je verejná služba a je to pracovisko s nočnými zmenami, tak za celú zmenu príplatok za sobotu.
http://www.porada.sk/t305809-mzdove-zvyhodnenia-za-pracu-v-sobotu-a-nedelu-od-1-5-2018-a.html
norea
29.10.18,20:40
Dobrý deň,
uvažujem spravne?

30.10 - vo sviatok si nadrobíme 31.10,

týždenný fond je 37,5h (avšak na jednej prevádzke sa bude pracovať 11,5h), takže:
30.10 - náhrada sviatku 7,5h
31.10 - čerpanie náhradného voľna 11,5h
Je to takto správne?


Ďakujem
Jana Motyčková
30.10.18,10:14
Asi nie (neviem presne ako to máte). Ak bude niekto robiť vo sviatok a zoberie si za to náhradné voľno, má dostať mzdu za odpracovaný čas a za hodinu práce má nárok na hodinu náhradného voľna, toto náhradné voľno je platené ako sviatok - napr. u hodinovo odmeňovaných priemerom, u mesačne odmeňovaných mzdou.
Predpokladám, že máte sviatok platený priemerom. Nerozumiem tomu že sa bude pracovať 11,5 hod - to je zmena 11,5 hod, ktorá pripadla na sviatok a tú zamestnanec odpracuje? A 31.10. mám mať tiež 11,5 hod zmenu? Ak tak, tak potom má 11,5 hod odpracovaný čas 30.10. (mzda) a 31.10. má náhradné voľno 11,5 hod, ktoré bude platené priemerom.
Ak má 7,5 hodinové zmeny 30.10. a 31.10 a odrobí 30.10 11,5 hod, tak jednak má 3 hod nadčas a ak sa dohodnete na náhradnom voľne len za 7,5 hod 31.10., zvyšok musí byť zaplatené s príplatkom za sviatok. Keby to bolo tak, tak dostane
11,5 hod 30.10. mzda
3 hod 30.10. príplatok za nadčas
3 hod 30.10. príplatok za sviatok
7,5 hod náhradné voľno 31.10. platené priemerom
zlolen
24.09.19,07:16
Prosím poradiť, ZC pracoval 29.8. bol štvrtok, pracoval 8 hodín, mám pracovný čas od PO - PIA 40 hod. za týždeň, zaplatila som 8 hod. 100% a časovú mzdu za 8 hod.600/22*21. Nadčas som neplatila.



Ďakujem
Jana Motyčková
24.09.19,08:29
Prosím poradiť, ZC pracoval 29.8. bol štvrtok, pracoval 8 hodín, mám pracovný čas od PO - PIA 40 hod. za týždeň, zaplatila som 8 hod. 100% a časovú mzdu za 8 hod.600/22*21. Nadčas som neplatila.



Ďakujem
Ak zamestnanec odpracoval vo sviatok svoju zmenu, nejde o nadčas, patrí mu mzda za túto prácu a príplatok vo výške 100 % priemerného zárobku. Čiže ak je mesačne odmeňovaný (600 €), a všetko v auguste odrobil, tak dostane za august 600 € (600/22x22) a príplatok za sviatok za 8 hod vo výške 100 % priemeru.
zlolen
02.02.22,08:14
Dobrý deň

Zamestnanec pracoval 6.1. 8 hodín, 7.1.čerpá náhradné voľno.

Zaplatím len 8 hodín, bez zvýhodnenia.

Ja som 6.1. vo sviatok doma, mám deň zaplatený priemerom, v piatok mám prácu.

Je to správne, ten čo bol v práci bude mať zaplatené menej?

Ďakujem
Jana Motyčková
02.02.22,09:39
Ak 6.1. robil, 6.1. zaplatíte mzdou, ktorú dosiahol, náhradné voľno 7.1. platíte "ako sviatok" - ak má sviatok platený mzdou (mesačne odmeňovaný), tak za 7.1. zaplatíte mzdu, ak má sviatok platený priemerom, tak za náhradné voľno za sviatok 7.1. platíte priemerným zárobkom. Vo výsledku to bude za január vyzerať tak, akoby vo sviatok nerobil (mal ho platený bežným spôsobom) a robil 7.1.. Čiže nebude mať zaplatené menej, ako ten, čo vo sviatok nerobil a robil 7.1., ale bude mať zaplatené rovnako.
Adriannna
24.10.23,11:34
Dobrý deň prosím Vás, ak bude zamestnanec pracovať 28.10.2023, patrí mu aj okrem iného aj príplatok za sviatok? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
24.10.23,11:51
Štátny sviatok 28.10.2023 nie je sviatkom ani dňom pracovného pokoja na učely Zákonníka práce. Čiže za prácu 28.10. nepatri príplatok za sviatok.
zze/1993-241/2/3
ABD
25.10.23,18:30
Zamestnanec (HPP), ktorý je odmeňovaný hodinovou mzdou - keď vo sviatok nepracuje preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň - patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

V KZ alebo PZ možno dohodnúť, že zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou patrí za neodprac. sviatok tiež náhrada v sume priemeru.

Je v nejakom prípade možné, aby hodinovo odmeňovaný zamestnanec - keď vo sviatok nepracuje preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň - mal hodiny sviatku zaplatené "základnou" hodinovou mzdou dohodnutou v prac.zmluve? Predpokladám, že taká možnosť nie je, chcem sa len uistiť. Ďakujem.
Jana Motyčková
26.10.23,05:25
Zamestnanec (HPP), ktorý je odmeňovaný hodinovou mzdou - keď vo sviatok nepracuje preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň - patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

V KZ alebo PZ možno dohodnúť, že zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou patrí za neodprac. sviatok tiež náhrada v sume priemeru.

Je v nejakom prípade možné, aby hodinovo odmeňovaný zamestnanec - keď vo sviatok nepracuje preto, lebo sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň - mal hodiny sviatku zaplatené "základnou" hodinovou mzdou dohodnutou v prac.zmluve? Predpokladám, že taká možnosť nie je, chcem sa len uistiť. Ďakujem.
Nie je taká možnosť, jedine, že by základná mzda bola vyššia ako priemerná, čo je ale nepravdepodobné (v zmysle, že je možnosť dohodnúť si výhodnejšie podmienky pre zamestnanca).