janulka1978
18.04.12,16:45
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom materskej dovolenky. Som zamestnaná od januára 2011, od februára 2011 som bola PN do 4.5.2011, kedy som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá sa skončila 17.1.2012, toho času som na rodičovskej dovolenke, pracovný pomer mi trvá a som znova tehotná, zaciatok dalsiej materskej dovolenky vychadza na polovicu septembra.
Budem mat nárok na materskú v rovnakej výske ako pri prvom dietati? (tú mi pocitali z vymeriavacieho zakladu za január 2011, resp. z pravdepodobneho) Alebo mám ešte pred zacatím materskej nastúpiť do práce? A ked, tak kolko dní pred predpokladným termínom materskej dovolenky?

Dakujem za odpovede
Jana
Katy a R
18.04.12,15:29
janulka1978
19.04.12,07:04
Dakujem za odkazy. Ak by som Vas este mohla poprosit o vyjadrenie, či som to dobre pochopila.

Takze zo zamestnania budem mať narok na materskú vo vyske, tak ako pri prvej materskej dovolenke po odovzdaní potvrdenia zo zamestnania o VZ za 01/2011, t.j. nemusim napr. na par dni nastúpit do práce, aby som mala nejaky vymeriavaci zaklad v roku 2012?
Dalej mi z toho vyplýva aj to, ze ak si dam par dni pred zaciatkom materskej DNP po novom (k 17.1.2012 som ukoncila stare DNP, ktore by mi aj tak zaniklo k 31.01.2012 a trvalo od roku 2007), tak budem mat narok na nejaku matersku aj z DNP? Prípadne by som tak spravila skor a sla na PN pred materskou?
gabi29
26.04.12,06:05
Zdravim chcela by som Vas poprosit o radu. Od aprila 2009 doteraz som bola na md neskor na rd. V auguste 2009 mi skoncil pracovny pomer v priebehu MD. Teraz 2.5. mi konci rd. Som znovu tehotna a termin porodu mam 17.12. od novembra 2011 si platim DNP. Co mam spravit s tym prechodnym obdobim??? Musím sa isť evidovať na urad prace?? kedze podla toho co som si zistovala tak narok na PN nemam az od augusta DNP cize hned od 3.5 nemozem ist na pn. A ak by som sa neevidovala na urade prace musela by som si platit este aj zdravotne poistenie ci nie??? Je este nejaka ina moznost?? Vopred dakujem
Xanti
26.04.12,08:45
Zdravim chcela by som Vas poprosit o radu. Od aprila 2009 doteraz som bola na md neskor na rd. V auguste 2009 mi skoncil pracovny pomer v priebehu MD. Teraz 2.5. mi konci rd. Som znovu tehotna a termin porodu mam 17.12. od novembra 2011 si platim DNP. Co mam spravit s tym prechodnym obdobim??? Musím sa isť evidovať na urad prace?? kedze podla toho co som si zistovala tak narok na PN nemam az od augusta DNP cize hned od 3.5 nemozem ist na pn. A ak by som sa neevidovala na urade prace musela by som si platit este aj zdravotne poistenie ci nie??? Je este nejaka ina moznost?? Vopred dakujem
No podľa mňa by si mohla ostať doma na neplatenej rodičovskej dovolenke, do nástupu na materskú.
Štát by za teba platil odvody do ZP aj SP dôchodkové.
Aj keby si sa evidovala na UP, tak nedostaneš podporu v nezamestnanosti. Takže tá neplatená starostlivosť o dieťa do 6 rokov je výhodnejšia, minimálne kvôli dôchodkovému poisteniu čo za teba bude platiť štát. Počas evidencie na UP, toto dôchodkové poistenie nie je platené.
Katy a R
26.04.12,09:16
No podľa mňa by si mohla ostať doma na neplatenej rodičovskej dovolenke, do nástupu na materskú.
Štát by za teba platil odvody do ZP aj SP dôchodkové.
Aj keby si sa evidovala na UP, tak nedostaneš podporu v nezamestnanosti. Takže tá neplatená starostlivosť o dieťa do 6 rokov je výhodnejšia, minimálne kvôli dôchodkovému poisteniu čo za teba bude platiť štát. Počas evidencie na UP, toto dôchodkové poistenie nie je platené.
kôli ZP by som sa registrovala ... gabi - platí za ňu štát aj počas evidenie na UP- ak je súčane osoba starajúca sa o dieťa ... a ak samozrejme nemá z iného dôvodu poistenie;) pozrela som súčasný odvod do DSSky - je to okolo 41 evri :).. (polovica - zatiaľ:confused: že ktovie dokedy:mee: )
brčko
26.04.12,09:31
dôchodkovo môžeš byť poistená štátom, či už sa zaeviduješ na UP alebo nie. Podstatné je, či si si sama dala prihlášku na SP. Podmienka pre dôch.poisetnie štátom je splnená ak aj dieťa chodí do škôlky, ak ti netrvá povinné dôch.poistenie.

čo sa týka evidovania na UP kvôli zdravotnému poisteniu, záleží, či ti dieťa chodí do škôlky a na kolko hodín.
- Ak nechodí alebo chodí na max. 4hod. denne, tak by som sa neregistrovala na UP, ak nemáš nárok na podporu a si dôch.poistená štátom.
- Ak dieťa chodí do škôlky na viac ako 4hod. denne, tak bud sa zeregistruješ na UP alebo si budeš musieť zdr.poistenie platiť sama.

Tiež pozor na zmeny zákonov. Ak by si počula napr. že zmenili definíciu riadnej starostlivosti o dieťa v Zákone o rodičovskom príspevku alebo v Zákone o zdrav.poistení, príp. sa menil Zákon o soc.poistení v súvislosti s dôch.poistním štátu, treba to zistiť nanovo.
gabi29
29.04.12,06:19
Dakujem Vam vsetkym za rady. Ved prave preto som sa nechcela ist evidovat na UP lebo mala mi nechodi do skolky som s nou doma a tak by mi to robilo problem. Do skolky nastupi az od septembra a od augusta mam potom narok uz aj na PN z DNP. Takze ak som to dobre pochopila tak teraz by som sa mala prihlasit ako osoba starajuca sa o malolete dieta do 6 rokov, čo je pre to potrebné spraviť kde sa všade nahlásiť??? Na socialke som si sama podala prihlasku na DP pri nastupe na MD takze som poistena.
Este raz vam vsetkym dakujem za rady lebo uz som z toho celeho jelen
gabi29
03.05.12,12:59
Baby vcera som bola na socialnej poistovni pri kazdom okienku mi povedali nieco ine, no koniec koncov ze nikam sa nemusim prihlasovat ze to beru automaticky co sa mi zda ako uplna blbost lebo ak sa neprihlasim tak ako budu vediet co so mnou je??? Bola som aj na socialke na UPSVARE tam mi dala iba potvrdenie pre zdravotnu co som aj zaniesla. Takze zdravotnu mam vybavenu no neviem co s tou socialkou bojim sa aby som nieco nepresvihla. Neviete ako to je??
Dakujem
Elena S.
04.05.12,18:32
Ahojte poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu - som zamestnaná od 1.10.2010, výška mzdy=400 €. Žiadne dobrovoľné nemocenské poistenie som si nikdy neplatila. Teraz som tehotná, nástup na MD bude cca 20.9.12. Je možné ešte dáko si zvýšiť matersku?
Teraz sa mi bude brať VZ z r. 2011, teda 400x12 mesiacov. Keby ma súčasný zamestnávateľ prepustil k 31.5.12 a následne 1.6.12 opäť zamestnal s vyššou mzdou, podmienka 90 dní nového poistenia by bola skončená ku koncu augustu, bral by sa potom tento vyšší VZ od 1.6.12-31.8.12 alebo by to vôbec nepomohlo, keď by to bol stále ten istý zamestnávateľ?
jacekova
04.05.12,18:37
Ahojte poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu - som zamestnaná od 1.10.2010, výška mzdy=400 €. Žiadne dobrovoľné nemocenské poistenie som si nikdy neplatila. Teraz som tehotná, nástup na MD bude cca 20.9.12. Je možné ešte dáko si zvýšiť matersku?
Teraz sa mi bude brať VZ z r. 2011, teda 400x12 mesiacov. Keby ma súčasný zamestnávateľ prepustil k 31.5.12 a následne 1.6.12 opäť zamestnal s vyššou mzdou, podmienka 90 dní nového poistenia by bola skončená ku koncu augustu, bral by sa potom tento vyšší VZ od 1.6.12-31.8.12 alebo by to vôbec nepomohlo, keď by to bol stále ten istý zamestnávateľ?

určite by to pomohlo,ak by s tým zamestnávateľ súhlasil