martm001
18.04.12,18:59
Ahojte, potreboval by som poradit: SZCO, platca DPH si potrebuje pre svoje podnikanie obcas pozicat auto s hmotnostou nad 3,5 t, chce si to aj zmluvne podchytit (spisat nejaku zmulvu o prenajme). Nemal ale vodicsky preukaz skupiny C, tak si ho spravil. Je v tomto pripade rozsirenie vodicskeho preukazu na skupinu c vydavkom na dosiahnutie, zabezpecneie a udrzanie prijmov t.j. moze si ho dat nakladov, uplatnit si DPH z faktury za vodicsky kurz?
Vopred dakujem za odpoved.
Katarina
18.04.12,18:12
Podľa mňa to nie je výdaj na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu a tým pádom nie je nárok ani na odpočet DPH.
tictac7
18.04.12,18:24
Podľa mňa to nie je výdaj na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu a tým pádom nie je nárok ani na odpočet DPH.

...a prečo nie? Veď v zadaní píše, že pre svoje podnikanie si občas musí vypožičať také auto..... Veď aj výdavok za požičanie auta má určite ako VOZD, a aby ho mohol odšoférovať sám (čo ho vyjde lacnejšie, ako prepravná služba), kľudne. Ja by som dala riadny VOZD a tým pádom aj nárok na odpočet DPH.
Katarina
18.04.12,19:51
Keďže zákon nedefinuje presne čo je rekvalifikácia a vzdelanie stotožňujem sa s názorom, že výdavok za vodičský preukaz je daňovo uznateľný za určitých podmienok, resp. ako si to vie daňovník obhájiť. Ak by kúpil a zaradil do majetku nákladné auto za účelom dosiahnutia príjmov - jednoznačne VOZD ..........potrebuje si pre svoje podnikanie auto občas požičať, tu by som rozhodne postupovala opatrnejšie