marienka252
18.04.12,19:44
Pekny vecer , Ja by som sa chcela spýtat, kupili sme pozemok, kde by sme chceli zacat stavat, mame urobeny projekt,ale kedze je to novostavba,- potrebujeme vyjadrenia- od vodarní , plynarní, elektrarní, ze sa budeme v buducnosti mali kde pripojit. Vsetko prebiehalo v poriadku az kym neprislo vyjadrenie z elektrárni, ku ktoremu sme si sli dat robit,- projektovu dokumentaciu prípojky, -kde nastal prvy problem, cez nas pozemok vedie elektricky kabel, kvoli ktoremu sa projektova dokumentacia neda urobit, kym sa nepresunie mimo pozemku. cize buducej planovanej stavby. Chcela by som vediet, my v liste vlastníctva nemáme zapísanu ziadnu tarchu, ani sme nemali ponatia o tom ze tam ten kabel vedie, Elektrikari nas oboznamili s tym,- ze je nasou povinnostou ten kabel na vlastne naklady presunut, Chcela by som vediet, je to naoazj nas problem? mame si to na vlastne naklady dat urobit? pretoze bez toho presunutia kablu nebude projektova prípojka- a zase bez nej nedostaneme stavebne povolenie. Prosím poradte mi ci su elektrarne povinne to urobit- kedze kabel patrí uz roky , roky im. :(
Dakujem pekne za rychlu odpoved.
MareC3k
18.04.12,17:52
Tak ako vravis, pokial tam chces stavat, tak ho musis dat prelozit na vlastne naklady... :( Ja som mal nieco podobne, ale bol to telefonny kabel a takisto nebol nikde zapisany ani zakresleny a nikto o nom ani nevedel. Pri zhanani vyjadreni od uvedenych organizacii vyslo najavo, ze krizom cez pozemok ide tel. kabel, dosli pani z t-comu a vymerali ho. Nasledovala ziadost o prekladku, v t-come vypocitali cenu prekladky, poslali preddavkovu fakturu a asi mesiac po jej uhradeni dosli ten kabel prelozit, cca 60m prekladka okolo plota, 2 spojky, praca, spolu krasnych 1.300 eur.
marienka252
18.04.12,18:02
Do kelu to snad nieje pravda. Ale aj napriek tomu , ze ten kabel je napojeny priamo na zakladnu skolu, ved to uz nieje v mojej potrebe premiestnovat ho az tam, co by sa stalo ak by sa nevedomky presekol, taktiez by to bola moja chyba, ak ho nemame na pozemku ako tarchu?
MareC3k
18.04.12,18:15
Ak ho nahodou preseknes, alebo dojde k jeho poskodeniu z tvojej strany tak sa to berie ako poskodzovanie cudzej veci, pripadne poskodenie verejno-prospesneho zariadenia, resp. poskodenie majetku distribucnej spolocnosti a oni automaticky podavaju trestne oznamenie, takto mi to bolo povedane od pracovnikov telekomu... :(
marienka252
18.04.12,18:39
Este polozím otazku takto, ten kabel vedie popod pozemok -aj dom suseda rovno k nam- cize cez nas :( Nechapem, a neviem si predstavit, ako by som ho mala premiestnit, kedze je pod susedovým domom- v zakladoch, Neexistuje nejaka okluka, ktorou by sa to dalo premiestnit ale na naklady elektrikarní? ved ja nemozem zato ze sme kupili nieco, o com sme ani nevedeli....
MareC3k
18.04.12,19:18
Ja som bol v rovnakej pozicii, kupil som naoko cisty pozemok v ktorom bol kabel o ktorom nikto nevedel... :( takze pokial som na nom nechcel stavat, tak som ho musel dat prelozit... pre telekom to bola vyvolana investicia, ktoru musi znasat ten, kto ju vyvolal... cize ja :(
Neviem co by sa stalo ak by si na nom stavala, opatrne obkopat, oblozit do nejakeho ochranneho obalu, spravit zaklady a zabetonovat to vsetko ;) Ako to ma vyriesene sused? ide cez jeho zaklady? alebo pod nimi?
marienka252
18.04.12,20:07
No susedovi ide priamo pod zaklady, akurat ze im netrebalo vyjadrenia a tympadom, nebol problem vydat stavebne povolenie, lenze ja bez tej prekladky kabla nedostaneme povolenie, cize tu je uz len otazka, ako ich obíst aby to zaplatili oni, Kedze sme pri kupe o tom kabli nevedeli.... Dakujem aj tak za vsetky info. Dam urcite vediet ako to dopadlo....
beedo
19.04.12,08:35
A čo tak reklamovať u predavajúceho? Dostal Vás do omylu tak vymáhať škodu?
marienka252
19.04.12,13:15
Predavajuci je natom rovnako, taktiez o tom nevedeli, o to horsie ze im natom stojí domcek.. :(
tienik
19.04.12,16:16
je by som este doplnil, na zaklade normy je okolo kabla ochranne pasmo 1m od kraja kabla, v tom priestore nic stat nemoze. Dalej podla energetickeho zakona ma spravca toho kabla pravo kedykolvek vstupit na pozemok z potrebnou technikou na opravu daneho vedenia - takze pod zakladmi by som ho iste mat nechcel. Takze jedine rozumne riesenie je prekladka.
Zitulda
19.04.12,16:22
ešte snáď toľko, že len na vlastné náklady, aj keby tú prekládku robili elektrárne!
draik
19.04.12,17:40
Ak je tam kábel už roky, majú zo zákona vecné bremeno, bez ohľadu na to, či je zapísané na LV. Bolo by vhodné komunikovať s rozvodným podnikom a projektantom o umiestnení vedenia, aby ste neboli obmedzení do budúcna kvôli ochrannému pásmu. Samotná realizácia by sa dala zlacniť, ak si spravíte vo vlastnej réžii výkopy, obsyp a zodpovedná osoba to príde prepojiť, budete potrebovať štempel, že všetko bolo podľa projektu. Cena sa ťažko odhaduje, keďže nepoznáme dĺžku káblu a ani jeho parametre.