misstka
19.04.12,09:11
aký je termín na vrátenie daní? daňové priznanie som podala 6 marca a aj moja známa a ani jednej doteraz nič neprišlo
DanielaSL
19.04.12,07:15
§ 79
Daňové preplatky a úrok


(1) Pri použití daňového preplatku sa primerane postupuje podľa § 55 ods. 6 a 7; správcadane písomne upovedomí daňový subjekt o použití preplatku podľa § 55 ods. 6 a 7.

(2) Ak nemožno daňový preplatok použiť podľa odseku 1, správca dane na žiadosť daňového subjektu, daňový preplatok vráti v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti o jehovrátenie; daňový preplatok na dani z príjmov a na dani z motorových vozidiel za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitných predpisov, , 44) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku daňového preplatku. Ak správca dane žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva.
KatarinaNR
19.04.12,07:17
Daniela, ak mi teda vyšiel preplatok, napísala som číslo účtu na jeho vrátenie, treba ešte napísať zvlásť žiadosť o vrátenie? ďakujem
Tweety
19.04.12,07:18
Daniela, ak mi teda vyšiel preplatok, napísala som číslo účtu na jeho vrátenie, treba ešte napísať zvlásť žiadosť o vrátenie? ďakujem
Nie. Veď v DP si už podpísala, že žiadaš o vrátenie.
KatarinaNR
19.04.12,07:18
aj som si myslela Tweety, len ma to znenie nejako zneistilo, ďakujem
Xanti
19.04.12,07:31
Akurát sa moc nespoliehajme na daňové preplatky, že prídu včas.

Kedže úradníci nestíhajú kvôli kiksom Herr Mikloša and company,
ktorý fungujúci systém znefunkčnili a tým znemožnili prácu naším správcom dane.

Som ochotná, žiadať penále od DÚ za neskoré zaslanie preplatku, ale len v prípade, že tieto penále sa zosobnia Herr Mikloš and company. Nakoľko oni sú zodpovedný za tento stav.

Howg dohovorila som. :D
peton
19.04.12,14:33
A ako porozumieť termínu "odo dňa vzniku daňového preplatku". Ja osobne rozumiem tomu tak, že je to dátum keď som vypracoval a odovzdal daňové priznanie. Čiže ak som podal daňové priznanie do 20.02.2012 tak daňový preplatok by mi mal byť vrátený najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania t.j. už 01.04.12. Ak to podám po februári, tak od toho dňa počítam 40 dní. Vysvetľujem si to správne?
Katy a R
19.04.12,14:36
ešte raz: :)
"daňový preplatok na dani z príjmov a na dani z motorových vozidiel za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitných predpisov, najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku daňového preplatku".
vznikol po 31.3 resp v tomto roku po 2.4. či?
veronikasad
19.04.12,14:40
A ako porozumieť termínu "odo dňa vzniku daňového preplatku". Ja osobne rozumiem tomu tak, že je to dátum keď som vypracoval a odovzdal daňové priznanie. Čiže ak som podal daňové priznanie do 20.02.2012 tak daňový preplatok by mi mal byť vrátený najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania t.j. už 01.04.12. Ak to podám po februári, tak od toho dňa počítam 40 dní. Vysvetľujem si to správne?
Nevysvetluješ. Termín na podanie DP za rok 2011 bol do 2.4.2012. Od tohto dátumu začni počítať 40 kal.dní
Aljok
19.04.12,14:45
Som ochotná, žiadať penále od DÚ za neskoré zaslanie preplatku, ale len v prípade, že tieto penále sa zosobnia Herr Mikloš and company. Nakoľko oni sú zodpovedný za tento stav.

Howg dohovorila som. :D

Nemusíš žiadať "penále". Daňový úrad má povinnosť zo zákona rozhodnúť o priznaní úroku zo sumy neskôr vyplateného preplatku...

§ 79
Daňové preplatky a úrok


(3) Ak správca dane vráti daňový preplatok po lehote ustanovenej v odseku 2, je povinný v lehote do 15 dní od vrátenia daňového preplatku rozhodnúť o priznaní úroku zo sumy daňového preplatku. Pri výpočte úroku sa použije trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v posledný deň lehoty, v ktorej mala byť suma daňového preplatku podľa tohto zákona vrátená; ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte úroku sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 10 %. Úrok sa priznáva za každý deň omeškania. Správca dane tento úrok zaplatí do 15 dní od doručenia rozhodnutia o priznaní úroku. Ak správca dane eviduje voči daňovému subjektu daňový nedoplatok, použije tento úrok alebo jeho časť v lehote na jeho zaplatenie podľa § 55 ods. 6 a 7. Rovnako správca dane zaplatí daňovému subjektu úrok aj v prípadoch oneskoreného vrátenia nadmerného odpočtu a spotrebnej dane, na ktorú bolo uplatnené jej vrátenie, ak sa nadmerný odpočet a spotrebná daň nepoužijú podľa § 55 ods. 6 a 7.
peton
19.04.12,15:00
Nevysvetluješ. Termín na podanie DP za rok 2011 bol do 2.4.2012. Od tohto dátumu začni počítať 40 kal.dní

Ale v zákone nie je napísané 40 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ale od vzniku preplatku. A ten som predsa zistil pri výpočte daňovej povinnosti. Toto si prosím vysvetliť, ten pojem "od vzniku daňového preplatku". Ďakujem.
Katy a R
19.04.12,15:18
v prísp č. 7 ??
peton
22.04.12,05:15
Posúvam, lebo stále mi to nie je jasné. Ďakujem za odpovede.
ivka70
22.04.12,05:50
Posúvam, lebo stále mi to nie je jasné. Ďakujem za odpovede.

Co ti na tom nie je jasne?
Danovy preplatok vznikne az v den, kedy si povinny odovzdat DP, co je tento rok 2.4.2012.
To, ze ty odovzdas DP skor, tento datum, kedy vznika povinnost, nijako neovplyvni.
Na to mas pravo, nie je to ale povinnost.
DU ma jeden pevny datum, zvycajne 31.3., pokial je to vikend, posuva sa na prvy prac.den v aprili.
Katy a R
03.05.12,09:29
Nemusíš žiadať "penále". Daňový úrad má povinnosť zo zákona rozhodnúť o priznaní úroku zo sumy neskôr vyplateného preplatku...

...
tak ani náhodou žiadne penále od DU nebudú ;)..... preplatok už dnes na účte :):)
Xanti
03.05.12,10:21
tak ani náhodou žiadne penále od DU nebudú ;)..... preplatok už dnes na účte :):)No teda ale sa poponáhľali. Ja na mojom účte nič nemám :( :---
jacekova
03.05.12,10:24
ani nikto z môjho okolia :-(
Katy a R
03.05.12,10:27
no vidíš .. ja som ti ani nemala preplatok na dani .. a na účte už mám!!