janahercogova
19.04.12,09:25
Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu: kamarat by chcel predat budovu (vlastni ju ako FO). Kupca ju vsak nechce kupit od FO, kupi ju iba od PO-neviem preco... (kamaratov otec vlastni malu firmu, vedie PU a je platca DPH). Poprosil ma o radu ako uctovne postupovat - ako previest budovu na firmu, nasledne ju predat a peniaze z predaja previest na FO?
Kedze nie som velmi skuseny uctovnik a nechcem ho zavadzat rada by som vas poprosila o radu, ci uvazujem spravne:
- budovu vlozi otec ako nepenazny vklad do VI {uctujeme zjednodusene 133(021)/413}, budova sa preda a vyradi {311/607 (641) a 507(541)/133(021)}, nasledne sa zauctuje zrusenie kapitaloveho fondu a vyplata prostriedkov {413/365? a 365/221}.
- otec bude mat zdanitelny prijem - §8 ods.1 (b) {plati §8 ods.2 ?}

Vopred dakujem.
IvoM
19.04.12,08:31
Nechápem prečo také "krkolomné" riešenie ktoré podľa mňa ani nie je celkom kóšer, prečo nepostupujete tak ako každý pri takomto obchode.
FO na základe kúpnej zmluvy predá budovu PO a tá ju predá potom ďalej.
FO zdaní príjem podľa §8.1 prípadne nezdaní podľa §9.1
PO bude účtovať:
133/379 - kúpa nehnuteľnosti
507/133 - vyradenie nehnuteĺnosti z majetku
311/607 - predaj nehnuteľnosti
janahercogova
19.04.12,10:28
Hmm to ma napadlo ako prve, ale problem je asi hlavne dan z prijmu - myslim ze nechcu platit dan - FO vlastni budovu menej ako 5 rokov a kupna cena bola vyrazne nizsia ako je terajsia predajna cena, preto take krkolomne riesenie (vyplata vkladov z 413 by mala byt oslobodena ci?) Je vobec mozne vyplacat vklady z 413 bez zdanenia? Ja im radsej odporucim riesenie FO predaj sro a sro predaj dalej-aj v pripade danovej kontroly je toto riesenie urcite najlepsie. Uz len jedna otazka - su nejake obmedzenia/podmienky co treba splnit tykajuce sa obchodov medzi spolocnikom sro a sro? Len aby sme na nieco nezabudli :)
Velmi pekne dakujem!
IvoM
19.04.12,10:45
Podľa mňa ak FO vloží nehnuteľnosť ako nepeňažný vklad do sro /413/ tak ide o príjem FO v hodnote v akej je tento vklad v sro zaúčtovaný /predpokladám že je na to nejaký znalecký posudok/ a teda FO zdaní rozdiel medzi touto hodnotou a cenou za ktorú FO nehnuteľnosť kúpila, na duhej strane môžu spoločníci /spoločník/ neskôr rozhodnúť o prevode tohto vkladu na nerozdelený zisk či vyplatenie podielu spoločníkovi a táto výplata by u neho už nebola predmetom dane.
janahercogova
19.04.12,10:55
Zdanuje sa rozdiel medzi hodnotou nehnutelnosti a hodnotou zapocitanou na vklad. Ak si FO necha vypracovat znalecky posudok, cena podla posudku by bola cenou nehnutelnosti a v tej hodnote by aj nehnutelnost vlozila a bola by zapocitana na vklad. Teda tu by rozdiel nevznikol a dan by sa neplatila (si myslim:)
Ako by sa postupovali, keby sa spolocnici rozhodli vyplatil podiel spolocnikovi? ako by sa to uctovalo a podla akych paragrafov DzP by sa to nezdanovalo? Toto je presne to cim som si nie ista... Neviem ako by sa na to pozeral danovy urad v pripade kontroly...
Este raz dakujem za rady!