ŠVOČ
19.04.12,13:44
Čo so zamestnancom ktorý bol preradený na polovičný invalidný dôchodok.Pôvodnú prácu nevládze vykonávať a ja pre neho v mojej firme ľahšiu prácu nemám?
poradí mi niekto?
veronikasad
19.04.12,11:48
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
mimiga
18.09.12,13:43
Prosim Vas vie mi niekto poradit ked mam polovičný invalidny teda 45% mozem pracovat aj na plny pracovny pomer? Nepridem o invalidny dochodok?Ďakujem
Tweety
18.09.12,13:45
Prosim Vas vie mi niekto poradit ked mam polovičný invalidny teda 45% mozem pracovat aj na plny pracovny pomer? Nepridem o invalidny dochodok?Ďakujem
Môžeš pracovať.
Mila123
18.09.12,13:45
áno môžeš aj na plný prac. pomer......invalidita už nie je posudzovaná podľa výšky zárobku, ale podľa stupňa ochorenia......
Kvaka
18.09.12,14:40
Mila, ja by som to upresnila, invalidita vždy bola, je a bude posudzovaná len podľa stupňa ochorenia, nie podľa výšky zárobku. Akurát v minulosti nesmel čiastočný invalidný dôchodca prekročiť istú hranicu príjmu, tuším 2/3 porovnateľného zárobku. Ak prekročil tento príjem, invalidný dôchodok mu odňali. Teraz môže zarobiť neobmedzene.