Jozef Mihál
19.04.12,17:25
Zamestnancovi s miestom výkonu práce podľa pracovnej zmluvy v cudzine (nutná podmienka) možno poskytovať mzdu alebo jej časť v cudzej mene. Nie je pritom určujúce, či pôjde o menu štátu, v ktorom zamestnanec pracuje.

Prepočet výšky mzdy v eurách na cudziu menu sa vykonáva podľa referenčného výmenného kurzu určeného a vyhláseného Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska v deň predchádzajúci dňu určenému na výplatu mzdy podľa § 130 ods. 2 alebo v iný dohodnutý deň.

Poznámka: pri zahraničných pracovných cestách zamestnancovi patria cestovné náhrady v cudzej mene v súlade so zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.
janaha
25.10.16,08:18
Dobrý deň, mám vyplatiť zamestnancovi mimoriadnu odmenu v cudzej mene /USD/ do mzdy v € za obdobie 10/2016. Akým kurzom a z ktorého dátmu mám sumu prepočítať ? Môžem použiť prepočet cez stránku NBS ? Nejedná sa o zamestnanca, ktorý pracuje v cudzine. Je to slovenský zamestnanec a mzda je mu vyplácaná v €. Ďakujem za odpoved.
Jana Motyčková
25.10.16,08:22
Ak nepracuje v cudzine, nemožno mu mzdu alebo jej časť vyplatiť v cudzej mene (§130 ods. 1 + §128 Zákonníka práce).
janaha
25.10.16,08:37
pani Motyčková, dakujem, že ste sa ozvala. Áno, ja som dostala podklad na vyplatenie mimoriadky v cudzej mene a potrebujem ju dať zamestnancovi do mzdy, samozrejme v €. Prepočítam ju, ale neviem akým kurzom a v ktorý deň. Asi sa podľa toho paragrafu nemôžem riadiť, stačí tú sumu v USD prepočítať kurzom NBS na € dňa 31.10.2016 ? Asi som zadala otázku do nesprávne témy, ale hľadala som túto tému a takáto tu nie je. Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď
janaha
25.10.16,09:43
Alebo takýto podklad na vyplatenie mimoriadky v cudzej mene vôbec nemôžem ako mzdová účtovníčka dostať a nemôžem riešiť túto mimoriadku prepočtom na € ?
Jana Motyčková
25.10.16,12:37
Ak vyplácate niečo v rozpore so Zákonníkom práce, potom ťažko povedať, akým kurzom to máte prepočítať. § 130 hovorí o tom, že nemôžete mu dať mzdu v cudzej mene. A aj keď ide o mimoriadnu odmenu, je to súčasť mzdy.
janaha
25.10.16,13:39
áno, mne to došlo pri tom a po tom mojom druhom komente, že vlastne takýto podklad nemôžem ako mzdová účtovníčka dostať na vyplatenie do mzdy, že by som to vlastne vyplácala v rozpore so zákonom ... pardon