ajsa1976
20.04.12,09:05
Ahojte poraďáci,chcem sa len spýtať:mali sme vlani zamestnanca na PP,potom bol vedený na ÚP ako nezamestnaný,od 5.4.2012 bol u nás na DVP a teraz mu chce dať šéf zmluvu PP,zaujímalo by ma či mu do tej zmluvy môžem dať skúšobnú dobu. Síce je tu na porade napísané ohľadne tej skúšobnej doby,ale nie je tam že keď je nezamestnaný.Ďakujem za odpoveď.
drobeceva
20.04.12,07:16
aká doba bola medzi ÚP a terajším nástupom?
Ak už prešlo 6 mesiacov od skončenia PP, môžeš SD dať
terezamaria
20.04.12,07:28
§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

(5) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 1 dohodnúť maximálnu dĺžku skúšobnej doby, ktorú je možné dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve, najviac šesť mesiacov a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, najviac deväť mesiacov.

(6) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 2 dohodnúť, že skúšobná doba sa nepredlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca a ďalšie objektívne dôvody, o ktoré sa predlžuje skúšobná doba vrátane času prekážok v práci na strane zamestnávateľa.
ajsa1976
20.04.12,07:42
on bol od 1.1.2012 na ÚP,a ku nám nastúpil na DVP 5.4.2012 a teraz mu chce dať zmluvu od 23.4.2012
Anicka79
24.04.12,16:25
Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.
Tweety
24.04.12,16:27
Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.
NIe, dohoda nie je PP. AK ste si ho už vyskúšali, PZ môže byť aj bez SD. ALe samozrejme je to na zamestnávateľovi.
drobeceva
24.04.12,16:43
Ahojte poraďáci, od mája prijímame do zamestnanie pracovníka do pracovného pomeru na dobu určitú a so skúšobnou dobou 3 mesiace. Od februára bol u nás ako dohodár /dohoda o pracovnej činnosti/. Tvrdí, že nie je "asi správne" dávať skúšobnú dobu v pracovnej zmluve, keďže bol "vyskúšaný" dohodou. Je dohoda pracovný pomer???ďakujem za odpovede.
Nič nepokazíte, ak dáte SD. Jeho tvrdenie nie je správne.
Daniela12345
07.05.12,07:11
Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
Ďakujem.
KEJKA
07.05.12,07:12
podľa mňa 17.6.2012
Od 18.6.2012 je už po skúšobnej dobe.
veronikasad
07.05.12,07:14
Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
Ďakujem.
v pracovnej zmluve uvádzam - skúšobná doba tri mesiace
Daniela12345
07.05.12,07:21
Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.
Tweety
07.05.12,08:09
Poprosim o kontrolu, či správne uvádzam 3 - mesačnú sk. dobu v PZ. Napr. z-nec nastúpil 18.03.2012 . SD 3 mesiace.
V PZ uvádzam : skúsobná doba do 18. 06.2012.
Ďakujem.
SD končí dňom 17.6. Ak PP končí 18.6., je to už po SD, takže podľa ZP nekončí SD.
mzdarka renca
07.05.12,20:35
Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.
podľa môjho názoru by mal dobrý mzdový program umožniť aj text, že skúšobná doba je 3 mesiace, nakoľko sú situácie, že by to bolo výhodné z rôznych dôvodov, či už pre zamestnanca, alebo zamestnávateľa. Pozri si zvýraznené nižšie.

§ 45
Skúšobná doba
(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

(5) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 1 dohodnúť maximálnu dĺžku skúšobnej doby, ktorú je možné dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve, najviac šesť mesiacov a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, najviac deväť mesiacov.

(6) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 2 dohodnúť, že skúšobná doba sa nepredlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca, a ďalšie objektívne dôvody, o ktoré sa predlžuje skúšobná doba vrátane času prekážok v práci na strane zamestnávateľa.
Daniela12345
08.05.12,06:31
Ďakujem za odpovede.
Ešte mám dotaz - ak mám pevný dátum SD do ..... a z-nec je PN počas SD, potrebujem vystaviť nejaký doklad, že sa SD predlžuje?
veronikasad
08.05.12,06:34
Pri ukončení PP by som už 18.6.12 nerátala za SD. Ja mám program, do ktorého musím zadať dátum - SD do ...... Podľa mzdovej príručky k programu je uvedený takýto postup, ako som uviedla.
v akom SW robíš ?
mzdarka renca
08.05.12,07:07
Ďakujem za odpovede.
Ešte mám dotaz - ak mám pevný dátum SD do ..... a z-nec je PN počas SD, potrebujem vystaviť nejaký doklad, že sa SD predlžuje?
ak máš dohodnutý dátum SD, tak SD sa končí dohodnutým dňom, SD sa nepredlžuje. vyššie som preto písala, že je ideálne, ak sa SD dohodne s textom 3 mesiace a nie s pevným dátumom.
Daniela12345
08.05.12,07:11
OLYMP.
Daniela12345
08.05.12,07:12
ak máš dohodnutý dátum SD, tak SD sa končí dohodnutým dňom, SD sa nepredlžuje. vyššie som preto písala, že je ideálne, ak sa SD dohodne s textom 3 mesiace a nie s pevným dátumom.

A čo potom s PN počas SD? Dátum sa už neposúva?
Daniela12345
08.05.12,07:13
v akom SW robíš ?
OLYMP.
vieraaaa
08.05.12,07:31
Ja v zmluvách uvádzam mesiace
mzdarka renca
08.05.12,07:38
OLYMP.
Aj ja mám Olymp a dá sa tam dať SD s textom 3 mesiace, nevyplníš dátum, ale hneď vedľa v tom istom riadku je skratka al. (alebo) a tam dopíš text 3 mesiace.

a dátum sa už neposúva