betka84
20.04.12,09:54
Prosím o RADU už som skusala v HN poradni ale nepomohlo, neviete niekto pomoct?!!
Som SZČO, platca DPH a vlastním pozemok, ktorý nie je vložený do podnikania. Tento pozemok prenajímam ako fyzická osoba na skladovanie materiálu podnikateľovi. V súvislosti s prípravou pozemku som mala výdavky ako oplotenie úprava terénu/ na tieto práce netrebalo stavebné povolenie, len ohlásenie/,a pod.práce čo presahuje hranicu pre technické zhodnotenie,a zároveň aj hranicu 40% z celkových predpokladaných príjmov.
Otázky:
1.Podľa zákona pri uplatňovaní skutočných výdavkov hmotný/nehmot majetok, ktorý možno odpisovať treba vložiť do obchod. majetku. Pozemky sa ale neodpisujú, napriek tomu aj pozemok treba vložiť do obchod, majetku?
2.Výdavky na výstavbu oplotenia v hodnote 3300,- EUR môžem kvalifikovať ako výdavok aj keď pozemok ako neodpisovaný majetok nie je vložený do obchodného majetku?
3. Výdavok na oplotenie bude ovplyvňovať základ dane v tomto roku alebo do základu pôjde cez odpisovanie ako samostatný hmotný majetok, príp. aj vrátane ďalších úprav?
4. Alebo všetky tieto výdavky sa považujú ako technické zhodnotenie pozemku?

Za pomoc vopred ďakujem.

Dostala som v HN poradni tuto odpoved:

Pekný deň prajem!
V prvom rade si treba rozdeliť príjmy z podnikania ako SZČO a príjmy (nazvime to príležitostné)z prenajímania nehnuteľností, kedy nie Ste SZČO, ale osoba nepodnikateľ.
Netreba vkladať pozemok do živnosti k tomu, aby Ste mohli uplatniť preukázané výdavky na prenajatý majetok. V prípade, ak prenajímate svoj pozemok ako nepodnikateľ, na konci roka do daňového priznania typu B uvediete príjmy z prenájmu pozemku a zároveň uvediete aj preukázané výdavky na úpravy pozemku. Daň zaplatíte z tohto rozdielu, a máte nárok aj na odrátanie 500 EUR z príjmov z prenájmu(ak Ste nemali iné príležitostné príjmy)ako oslobodený príjem od daní. Treba si ale uvedomiť, že ak výdavky na prenajímané nehnuteľnosti boli väčšie ako príjmy z prenájmu, stratu vykázať nemôžete. Jedine, ak vložíte pozemok do majetku firmy (SZČO), príjmy z prenájmu budú súčasťou príjmov zo živnosti(pozor! musíte mať túto činnosť v živnostenskom liste), začnete pozemok odpisovať, výdavky na oplotenie bude technické zhodnotenie majetku firmy, a prípadné vyššie výdavky ako príjmy z podnikania sa môžu považovať za stratu, ktorú môžete následne umorovať...
Dúfam, že moja odpoveď bola zrozumiteľná a na všetko som odpovedala! S pozdravom, Júlia


RE:


Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem ako vyriešiť, problém uplatnenia výdavkov vynaložených na oplotenie a iné úpravy pozemku, keď podľa zákona o dani z príjmov §6 ods.11 sa hovorí: "že ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v ods. 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky vedie počas celého obdobia evidenciu bod a. o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, b. hmotnom a nehmotnom majetku KTORÝ MOŽNO ODPISOVAŤ, c. zásobách , pohľ., záväzkoch. Robí mi problém bod. b, nakoľko pozemok nie je odpisovaným majetkom.Keď pozemok nevložím do majetku potom výdavky vynaložené v súvislosti s oplotením atď. budem evidovať ako samostatný majetok alebo pozemok musím vložiť do majetku bez ohľadu na to, že nie je odpisovaným majetkom?? S tým bodom B sa neviem popasovať ako si môžem uplatniť výdavky, keď pozemok nie je odpisovateľný.
vopred ďakujem ešte raz za upresnenie
Katarina
21.04.12,12:14
Pani Júlia z HN to má trochu popletené-----začnete pozemok odpisovať, výdavky na oplotenie technické zhodnotenie ????????? Pozemok sa neodpisuje a výdavky na oplotenie dostanete do VOZD cez odpisy - 3 odpisová skupina.........strata z prenájmu sa nedá umorovať nie je to aktívny príjem - ak to ide cez § 6 ods.3