Tica2
20.04.12,11:20
Dobrý deň, chcem do svojich vydaných faktúr zapracovať pečiatku a podpis a v PDF formáte ich posielať zákazníkom, bez toho aby som zároveň posielala faktúru aj fyzicky poštou. Bude takáto faktúra riadny daňový doklad u odberateľa?
srska
20.04.12,09:41
pozri platný zákon č. 222/2004 - o dph § 75/6 a usmernenie k nemu (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_novela_1_1_2012.pdf) - bod 2
misomiso
20.04.12,09:49
„Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z. z.) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov „alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov“.
Vyššie uvedené v praxi znamená, že pri elektronickej fakturácii po 1.1.2012 bude vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry zabezpečená pri použití
-
elektronického podpisu,
-
systému EDI,
-
iného spôsobu zabezpečenia, ktorý bude schopný zabezpečiť vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov.

Teda ja si napriklad zvolim taky iny sposob, ze ked mi dodavatel posle fakturu v .pdf alebo dokonca v .jpg (s Azie a USA inu vascinou ani nedostanete), tak si napriklad telefonicky overim, ci to boli oni, co mi poslali faktutu s cislom... na X USD - a tym zabezpecim vierohodnost povodu a neporusenost obsahu.

Takze tak.
srska
20.04.12,09:53
„Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z. z.) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov „alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov“.
Vyššie uvedené v praxi znamená, že pri elektronickej fakturácii po 1.1.2012 bude vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry zabezpečená pri použití
-
elektronického podpisu,
-
systému EDI,
-
iného spôsobu zabezpečenia, ktorý bude schopný zabezpečiť vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov.

Teda ja si napriklad zvolim taky iny sposob, ze ked mi dodavatel posle fakturu v .pdf alebo dokonca v .jpg (s Azie a USA inu vascinou ani nedostanete), tak si napriklad telefonicky overim, ci to boli oni, co mi poslali faktutu s cislom... na X USD - a tym zabezpecim vierohodnost povodu a neporusenost obsahu.

Takze tak.len aby si na colnici potom nezostal prekvapený;)
avalik
20.04.12,09:57
aky problem moze nastat?
srska
20.04.12,09:59
len tak na okraj:
rakúšania urobili opatrenie - ak sa predáva tovar platiteľovi mwst v at na faktúru od platiteľa dph v sk a rakúšan to hneď kešuje v sk, nestačí ppd ale musí mať rakúšan doklad z erp o prijatí platby v sk so znakom mf
srska
20.04.12,10:01
nemusí nastať, môže - podľa toho z akej krajiny je dovoz
marjankaj
20.04.12,10:02
len aby si na colnici potom nezostal prekvapený;)
Na colnici kontrolujú aj faktúry?

A zadávateľka nepíše, že do budú faktúry do zahraničia.
srska
20.04.12,10:05
ale misomiso piše
Lubo44
20.04.12,10:05
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
marjankaj
20.04.12,10:07
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
Ale to nezaručíš ani keď ti to dá osobne.
srska
20.04.12,10:07
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.môže byť upravená napr. v adobe livecycle designer ak je bez zep
Lubo44
20.04.12,10:12
Ale to nezaručíš ani keď ti to dá osobne.

ak mi faktúru dá osobne, tak by tam mal byť vlastnoručný podpis. aspoň by som ho ja vyžadoval.
marjankaj
20.04.12,10:44
ak mi faktúru dá osobne, tak by tam mal byť vlastnoručný podpis. aspoň by som ho ja vyžadoval.

To síce môžeš, ale zákon nič také neukladá. A dodávateľ ti takú maličkosť rád doplní. Teda ak by si ten podpis nechcel overovať u notára.

A keď to pošle poštou? Ako overíš kto to podpísal?
avalik
20.04.12,10:49
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.

ak si ja tu fakturu vytlacim a vytlacok zalozim do uctovnictva ako daniari zistia, ze mi bola dorucena elektronicky v pdf formate a nie osobne alebo postou?
Tica2
20.04.12,11:10
Do zahraničia posielame faktúry za tovar len v PDF formáte, nikdy nie poštou. Doteraz sa nikto neozval že chce originál. Ale je pravda, že nám niektorí dodávatelia z EÚ zasielajú faktúry poštou.
marjankaj
20.04.12,11:41
Podľa zákona o DPH je faktúrou aj bloček z ERP. Teda ak nie je podpísaný dodávateľom (majiteľom firmy osobne), tak je neplatný?:eek:

To ste tým chceli povedať???:eek:
marjankaj
20.04.12,23:06
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.

Iba podľa niektorých? teda nie všetkých?:eek:
Keby si nakukol do ústavy SR, tak by si zistil, že sa nemáme riadiť podľa poradcov, ale podľa zákona.
marjankaj
21.04.12,00:07
Do zahraničia posielame faktúry za tovar len v PDF formáte, nikdy nie poštou. Doteraz sa nikto neozval že chce originál. Ale je pravda, že nám niektorí dodávatelia z EÚ zasielajú faktúry poštou.
A ja by som chcel vedieť ako sa líši originál od kópie. Môžu existovať aj dva originály? Prípadne viac?
Lubo44
23.04.12,06:00
Podľa mňa ide pri elektronických faktúrach o tú bezpečnosť. Ak ja raz mám doklad podpísaný elektronickým podpisom, ktorý je viazaný na konkrétnu osobu alebo firmu, tak sa nemusím báť ani toho, že mi to daniari neuznajú ani toho že sa s tým dokladom niekto "hral". Mám istotu a hotovo. Má to výhody tak na strane dodávateľa ako aj odberateľa.
Lubo44
23.04.12,06:01
krížovou kontrolou, napríklad?
Lubo44
23.04.12,06:02
to nikto netvrdí
Lubo44
23.04.12,06:09
neviem či podľa všetkých, so všetkými som sa o tom nebavil.
Lubo44
23.04.12,06:14
Iba podľa niektorých? teda nie všetkých?:eek:
Keby si nakukol do ústavy SR, tak by si zistil, že sa nemáme riadiť podľa poradcov, ale podľa zákona.

Práveže podľa zákona - §75, ods. 6
marjankaj
23.04.12,07:48
Práveže podľa zákona - §75, ods. 6

(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov
alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.
Lubo44
23.04.12,08:45
(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov
alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.

No a aký je podľa teba ten "iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušensoť obsahu údajov"? Čo konkrétne?
marjankaj
23.04.12,08:56
No a aký je podľa teba ten "iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušensoť obsahu údajov"? Čo konkrétne?

No napríklad mi to doručí osobne neskôr. Podobne ako to musím dodať na papieri DU ak nemám zaručený elektronický podpis.
Len tú lehotu si môžem určiť trebárs na konci roka, alebo na požiadanie. A nie 5 dní.
A môže aj poštou.
Lubo44
23.04.12,09:04
No napríklad mi to doručí osobne neskôr. Podobne ako to musím dodať na papieri DU ak nemám zaručený elektronický podpis.
Len tú lehotu si môžem určiť trebárs na konci roka, alebo na požiadanie. A nie 5 dní.
A môže aj poštou.
V poriadku, ale potom to už nie je elektronické doručovanie v pravom zmysle slova. Aj my máme zákazníka, ktorý síce akceptoval elektronické faktúry, ale raz za kvatál chce aby sme mu poslali aj tlačené formy. Jemu nestačí ani ten elektronický podpis.
marjankaj
23.04.12,12:38
V poriadku, ale potom to už nie je elektronické doručovanie v pravom zmysle slova. Aj my máme zákazníka, ktorý síce akceptoval elektronické faktúry, ale raz za kvatál chce aby sme mu poslali aj tlačené formy. Jemu nestačí ani ten elektronický podpis.
Mňa by zaujímalo, ako sa dá rozoznať faktúra v PDF ak si ju vytlačím ja a ak mi ju vytlačenú pošle dodávateľ.
Lubo44
23.04.12,13:13
Mňa by zaujímalo, ako sa dá rozoznať faktúra v PDF ak si ju vytlačím ja a ak mi ju vytlačenú pošle dodávateľ.
napr.: na vytlačenej faktúre je vidno či je podpis originál alebo je vytlačený (pri veľmi kvalitnej tlačiarni to nemusí platiť), alebo tam žiadny podpis nemusí byť. V tom prípade je to signál na krížovú kontrolu u dodávateľa. Daniari si zájdu na miestne zisťovanie (stáva sa to bežne) a tam sa dá zistiť aj to akým spôsobom bola faktúra odoslaná k zákazníkovi.

Netvrdím, že sa to dá zistiť vždy, ale spôsob existuje.

Tiež treba povedať, že ak by oba doklady boli rovnaké, tak by nemal byť problém. Záleži od toho akú dôležitosť dávajú tomuto ustanoveniu daniari.
avalik
23.04.12,13:19
napr.: na vytlačenej faktúre je vidno či je podpis originál alebo je vytlačený (pri veľmi kvalitnej tlačiarni to nemusí platiť), alebo tam žiadny podpis nemusí byť. V tom prípade je to signál na krížovú kontrolu u dodávateľa. Daniari si zájdu na miestne zisťovanie (stáva sa to bežne) a tam sa dá zistiť aj to akým spôsobom bola faktúra odoslaná k zákazníkovi.

Netvrdím, že sa to dá zistiť vždy, ale spôsob existuje.

no a co ked zistia, ze bola odoslana emailom bez zabezpecenia... ? ak obsahuje rovnake udaje u dodavatela aj odberatela tak je vsetko v poriadku ci nie?
Lubo44
23.04.12,13:36
no a co ked zistia, ze bola odoslana emailom bez zabezpecenia... ? ak obsahuje rovnake udaje u dodavatela aj odberatela tak je vsetko v poriadku ci nie?

To je otázka na nich. Ako by to posúdili.

Ale čisto teoreticky: ak je faktúra zaslaná elektronicky, bez zabezpečovacieho prvku (systém EDI, EP alebo iný ...) považuje sa za doručenú? Ak nie, tak právo na odpočet DPH nevzniká - §51, ods. 1, písm. a). Ak by to uznali za doručenie, tak problém nevidím, ale potom celý ten paragraf nemá význam.
marjankaj
23.04.12,13:40
My robíme účtovníctvo externe a klienti nám bežne posielajú oscanovanú faktúru. To by mali posielať so zaručeným elektronickým podpisom?
Lubo44
23.04.12,13:54
My robíme účtovníctvo externe a klienti nám bežne posielajú oscanovanú faktúru. To by mali posielať so zaručeným elektronickým podpisom?

Nie som si istý či rozumiem. Máš na mysli to, že vaši klienti vám posielajú ich došlé faktúry od ich dodávateľov oscanované? Ak je to tak, tak sa nemáme o čom baviť. Oni predsa majú originál faktúru. A to ako ju oni pošlú svojmu účtovníkovi na spracovanie nehrá rolu. Dôležité je, či sú schopný naplniť to ustanovenie §75, ods. 6 pri kontrole. Záleží samozrejme ako ju dostali, či tlačenú alebo elektronicky - a sme opäť na začiatku.
avalik
23.04.12,14:07
To je otázka na nich. Ako by to posúdili.

Ale čisto teoreticky: ak je faktúra zaslaná elektronicky, bez zabezpečovacieho prvku (systém EDI, EP alebo iný ...) považuje sa za doručenú? Ak nie, tak právo na odpočet DPH nevzniká - §51, ods. 1, písm. a). Ak by to uznali za doručenie, tak problém nevidím, ale potom celý ten paragraf nemá význam.

no ked si ju vytlacim tak ju mam dorucenu - a potom uz len kriminalistickymi metodami sa da zistit ci bola vytlacena na tlaciarni dodavatela alebo u mna ... ale aj to nema vyznam, pretoze dodavatel si ju z USB mohol vytlacit cez moj pc na mojej tlaciarni a odovzdat mi ju z rucky do rucky - a je teda zarucena vierohodnost povodu a neporusenost obsahu udajov :)

co sa tyka pdf - kto by mal zaujem menit pdf?
... dodavatel? aky by mal dovod?
... niekto na ceste pri zasielani emailom? preco by to robil?
... odberatel? moze byt - zvysi sumu FA a tym odpocet DPH ... ale ako to ovplyvni odosielatel FA - ci uz poslal zabezpeceny dokument alebo nie?


co mne nie je jasne je toto:

Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.

viete ma niekto nasmerovat k tejto "schvalenej norme"?
Lubo44
23.04.12,14:14
co mne nie je jasne je toto:

Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.

viete ma niekto nasmerovat k tejto "schvalenej norme"?

Myslím, že toto je spôsob doručovania faktúr cez systém EDI. Čo to presne je a ako funguje, to neviem. Nikdy som sa s tým nestretol. Na jednom školení nám o tom hovorili, ale podľa všetkého sa to využíva minimálne.
rabek
07.08.12,12:06
Lubos EDI sa vyuziva viac nez len minimalne :-)
Marek Mahdal
10.08.12,07:33
Problematika sa mierne odlišuje medzi platcami a neplatcami DPH.

Celú problematiku podrobne rozoberáme na blogu: Ako podpisovať elektronické faktúry (http://www.superfaktura.sk/blog/ako-podpisovat-elektronicke-faktury/)

Quick-link pre neplatcov DPH (http://www.superfaktura.sk/blog/ako-podpisovat-elektronicke-faktury/#neplatcaDPH) a platcov DPH (http://www.superfaktura.sk/blog/ako-podpisovat-elektronicke-faktury/#platcaDPH).

V princípe pre oba prípady platí, že je to na dohode účtovných jednotiek.
Marek Mahdal
05.10.12,16:15
ale výsledok je v tom že faktúra poslaná mailom bez elektronického podpisu - (nie je potrebný ZEP) nespĺňa náležitosti zákona.

Dobry den, na zaklade ktoreho zakona, alebo nariadenia ste dospeli k tomuto vysledku?
Halli
22.10.12,13:37
...je niečo nové v tejto téme? Tak je, alebo nie je možné bez zmluv a kodov a elektronických podpisov uznať fakturu v PDF?
Marek Mahdal
23.10.12,06:45
...je niečo nové v tejto téme? Tak je, alebo nie je možné bez zmluv a kodov a elektronických podpisov uznať fakturu v PDF?

DU Vam ju urcite uzna. Odmietnut akceptaciu Vam moze Vas odberatel. To znamena, je to na dohode medzi dodavatelom a odberatolom.
Janinkaaa
05.11.12,14:18
mdetko - môžete mi napísať, ako viem vystaviť elektronicky podpísanú faktúru, aby mala viditeľný podpis ?
Mne sa dá iba s neviditeľným podpisom.

Ďakujem.