romca30
20.04.12,17:27
Dobry den prajem,

ano, osobny bankrot je pre mna a mojho manzela to jedine co nam ostava. Vidime v tom jedinu moznost ako vsetko vyriesit aj ked ma trapia otazky rozneho tipu. Prosim vedel by nam niekto pomoct? Zistili sme ze osobny bankrot musime podat obaja, nakolko aj ked sme manzelia neplati osobny bankrot na rodinu ale na osobu. To co ma ale najviac trapi ( nakolko okolo bankrotu sme toho uz nacitali a zistili vela) je ze v dvoch pripadoch mame aj rucitelov. Chcela by som sa preto opytat, ak nam vie niekto poradit. Nase dlhy dokopy su naozaj vysoke. V sucasnej dobe uz asi 10 mesiacov nam stahuje exekutor z platov ale najhorsie je ze zacal aj nasmu rucitelovi. Jednu pohladavku , taku ktoru mame a kde je este rucitel zatial nieje vymahana exekutorom, iba spolocnostou ktora to odkupila.
Chcela by som sa opytat, ak by sme podali osobny bankrot a vsetko by nam sud schvalil a pocas 3 rokov by sme platili, moze si pocas tychto 3 rokov uplatnovat pravo aj od rucitela, alebo az po 3 rocnej skusobnej dobe zvysnu sumu? (ktora by nemala byt, nakolko myslim ze pocas 3 rokov sa nam podarit splnit zaväzky veritelov).
Dakujem kazdemu za radu
jurmiro
04.05.12,18:30
"Osobný bankrot", rečou zákona oddĺženie fyzickej osoby je postup, ktorý prichádza do úvahy až po zrušení konkurzu, ak to nie je priamo zákonom vylúčené.
Je potrebné si uvedmiť, že povolenie oddĺženia nie je otázka rýchleho konania.... Ak má byť povolené oddĺženie, musí mu predchádzať vyhlásenie konkurzu a následne jeho zrušenie, z iného dôvodu než preto, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate.
Aby bol konkurz vyhlásený na majetok FO, musí byť zložený preddavok na úhradu trov predbežného správcu - to je 663,88 €. Ak by sa zistilo, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu nákladov konkurzu, súd konkurz nevyhlási (to znamená, že nemôžu povoliť ani oddlženie). Ak účastník konania zloží preddavok na úhradu nákladov konkurzu - 1.659,70 € - súd potom konkurz vyhlási. Na "istotu" vyhlásenia konkurzu, teda musíte mať k dispozícii 2323,58 € (alebo niekoho kto je ochotný ich zaplatiť s možným rizikom nevrátenia).

Ručenie nie je podľa konkurzného zákona zabezpečovacím právom, ručiteľ by bol účastníkom konkurzného konania, len vtedy ak by si prihlásil svoju pohľadávku, ako tzv. podmienenú pohľadávku. Veriteľom by nič nebránilo ani po vyhlásení konkurzu viesť exekúciu proti ručiteľom.
Závisí podľa výšky záväzkov a možností splácania počas skúšobného obdobia, či vôbec v čase keď sa už vedie exekúcia, má význam podať návrh na vyhlásenie konkurzu. Jednak zákaz viesť exekúciu na majetok podliehajúci konkurzu platí len počas konkurzu (do jeho právoplatného zrušenia) a potom súčasná právna úprava oddĺženia umožňuje veriteľom "špekulovať"...naviac keď majú k dispozícii aj ručiteľov, ako je spomenuté vyššie.
Súhlasím, s tým, že ak podať návrh na vyhlásenie konkurzu pre záväzky, z ktorých sú zaviazaní obaja manželia, tak potom podať dva návrhy na vyhlásenie konkurzu na majetok každého z manželov súčasne. Avšak sú to samozrejme dve konania a tým sa aj vyššie spomínané náklady zdvojnásobňujú.