gbellini
20.04.12,18:31
Ahojte,
chcel by som vedieť ako to je pri odchode do dôchodku, ako to že nadriadený nemusí alebo resp. nechce vyplatiť odstupné, a poďalšie ako to je s kolektívnou zmluvou, ak firma nemá žiadnu.
Ďakujem za info
myara
20.04.12,16:41
pri odchode do dochodku, ma zamestnanec narok na vyplatenie ODCHODNEHO, a to vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku
veronikasad
20.04.12,18:08
Ahojte,
chcel by som vedieť ako to je pri odchode do dôchodku, ako to že nadriadený nemusí alebo resp. nechce vyplatiť odstupné, a poďalšie ako to je s kolektívnou zmluvou, ak firma nemá žiadnu.
Ďakujem za info
Dovršenie dôchodkového veku a odchod do starobného dôchodku nie je dôvodom na skončenie prac.pomeru.
Z akého dôvodu končí pracovný pomer ?
gbellini
24.04.12,08:42
Nedáva výpoveď, len ide o ten princíp, toho že sa dohodli na ukončení, s tým že s odstupným nech nepočíta!!! Tak nie je my to 2x lojálne
veronikasad
24.04.12,08:46
Nedáva výpoveď, len ide o ten princíp, toho že sa dohodli na ukončení, s tým že s odstupným nech nepočíta!!! Tak nie je my to 2x lojálne
Neviem či je tvoj pohľad z pozície zamestnanca, alebo zamestnávatela.

Ak zamestnanca - zamestnávatel ho nemôže donútiť ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu odchodu do SD. Zamestnanec preto nemá žiadať o skončenie prac.pomeru dohodousám, ale počkať na návrh od zamestnávatela a trvať na uvedení dôvodu (§63 odst. 1 písm.b) - vtedy by mal nárok na odstupné.
gbellini
27.04.12,08:07
Návrh bol nasledovný: žiadne odstupné, dvojmesačná výpovedná lehota ak, som dobre vyrozumel. A odchodné? asi mesačné. nemám takýto zamestnanec nárok aj na odstupné?!
terezamaria
27.04.12,08:22
Návrh bol nasledovný: žiadne odstupné, dvojmesačná výpovedná lehota ak, som dobre vyrozumel. A odchodné? asi mesačné. nemám takýto zamestnanec nárok aj na odstupné?!
Pokiaľ chce ďalej pracovať, tak odstupné, ani odchodné nedostane.

Pokiaľ chce ukončiť pracovný pomer dohodou,
bez ďaľšieho uvedeného /výpovedného / dôvodu, dostane len odchodné, odstupné nedostane.

Ak mu chce dať zamestnávateľ výpoveď a dá mu ju podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP, pred plynutím výpovednej doby požiada o skončenie pracovného pomeru dohodou, potom dostane aj odchodné, aj odstupné.
ivuska84
27.04.12,08:26
odstupné sa vyplatí len v prípade ak sa pracovný pomer skončí z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písm.a, alebo b Zákonníka práce (t.j. organizačné dôvody) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil spôsobilosť vykonávať prácu vzhľadom na svoj zdravotný stav, čo nie je tento prípad
odchod do dôchodku nema na to vplyv - tam ide o odchodné




.