MICHAELKA
10.02.06,10:09
Súrne Vás prosím o radu.
Zástupcovia organizácie sa s dopravným podnikom dohodli, že dopravný podnik poskytne zamestnancom organizácie ročný prepravný lístok na r. 2006 v nižšej hodnote ako je bežná cena cestovného lístka t. j. 1.800,– Sk. Zamestnanci, ktorí mali záujem o cestovný lístok sa vyzbierali a zaplatili za lístok dohodnutú sumu 1.800,-Sk. Vo výplate za 1/2006 organizácia bez akéhokoľvek upozornenia, či informácie vyúčtovala zamestnancom v položke “pridanené” 2.200,-- Sk s odvodom dane + ZP, ako rozdiel medzi bežnou cenou cestovného lístka (4.000,– Sk) a dohodnutou cenou (1.800,– Sk).
Organizácia však neposkytla zamestnanom žiadnu zľavu, ani peňažné či nepeňažné plnenie.
Jedná sa v tomto prípade o nepeňažné plnenie v zmysle Zákona o dani z príjmu par. 5, odst. 2, na ktorý sa organizácia odvoláva?
Môže organizácia bez súhlasu zamestnanca, či akéhokoľvek upozornenia, alebo informácie vykonať takúto zrážku?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
10.02.06,09:55
Rozdiel v cene lístka (2200 Sk) je nepeňažným príjmom zamestnanca. Na zrazenie dane a ZP nepotrebuje súhlas zamestnanca.
Denda
10.02.06,10:05
Súrne Vás prosím o radu.
Zástupcovia organizácie sa s dopravným podnikom dohodli, že dopravný podnik poskytne zamestnancom organizácie ročný prepravný lístok na r. 2006 v nižšej hodnote ako je bežná cena cestovného lístka t. j. 1.800,– Sk. Zamestnanci, ktorí mali záujem o cestovný lístok sa vyzbierali a zaplatili za lístok dohodnutú sumu 1.800,-Sk. Vo výplate za 1/2006 organizácia bez akéhokoľvek upozornenia, či informácie vyúčtovala zamestnancom v položke “pridanené” 2.200,-- Sk s odvodom dane + ZP, ako rozdiel medzi bežnou cenou cestovného lístka (4.000,– Sk) a dohodnutou cenou (1.800,– Sk).
Organizácia však neposkytla zamestnanom žiadnu zľavu, ani peňažné či nepeňažné plnenie.
Jedná sa v tomto prípade o nepeňažné plnenie v zmysle Zákona o dani z príjmu par. 5, odst. 2, na ktorý sa organizácia odvoláva?
Môže organizácia bez súhlasu zamestnanca, či akéhokoľvek upozornenia, alebo informácie vykonať takúto zrážku?
Ďakujem za odpoveď.

Podľa môjho názoru postupovali správne.
Organizávia poskytla svojim zamestnancom zľavu v hodnote 2200,- Sk z ceny lístka, ktorý má hodnotu 4000,- Sk. Zamestávateľ mu poskytol tento lístok za 1800,- Sk a zamestnancovi vzniklo nepeňažné plnenie podľa §5.
Zamestnávateľ je v tomto prípade povinný toto plnenie zdaniť podľa § 35 zákona o dani z príjmov.
MICHAELKA
10.02.06,11:35
Ak keď zamestnávateľ nemal žiadne výdavky s týmto lístkom, ani s dopravným podnikom? Cenu stanovil dopravný podnik na 1.800,-- Sk, nie zamestnávateľ. Organizácia neposkytla a nezaplatila žiadnu zľavu, ani to nebolo uvedené, že sa jedná o zľavu. Jedná sa o ročný prepravný lístok, nie ročný zľavnený lístok.
MICHAELKA
10.02.06,11:43
Môžte mi to prosím podrobne vysvetliť, lebo tomu naozaj nerozumiem.
Ďakujem.
Chobot
10.02.06,12:10
Môžte mi to prosím podrobne vysvetliť, lebo tomu naozaj nerozumiem.
Ďakujem.

A si si istá, že Vaša firma ten rozdiel ceny neuhrádza dopravnému podniku? Veď čo by mal z toho dopravný podnik, ak by vám dal nižšiu cenu, než trhovú?

Trebalo by sa asi lepšie pozrieť na dohodu medzi dopravným podnikom a vašou firmou, aké podmienky tam dohodli.

Lebo ak by s tým tvoj zamestnávateľ nemal žiadne náklady a DP by predával cest. lístok za inú cenu než trhovú, tak by Vám nemuseli strhávať daň. Ale ako hovorím, bude to niečo za niečo. Zadarmo vám nikto nič nedá.
MICHAELKA
10.02.06,12:24
Naša organizácia v prípade potreby poskytuje nepeňažné služby bez finančnej náhrady. Na cestovnom lístku je napísané "Ročný prepravný lístok" v zmysle dohody medzi X a Y. Organizácia nič nedopláca za tento lístok.
V prípade, ak má organizácia právo siahnuť na výplatu, myslím si, že mala dopredu, pred zabezpečením cestovného lístka upozorniť zamestananca, aké zrážky mu budú s týmto cestovným lístkom vyúčtované!
Či je to len tak, že nemusí naozaj nič oznámiť a jednoducho po funuse stiahne zamestnancovi daň a odvod ZP?
Vladimír Ozimý
10.02.06,12:53
bohužial ak to je zadefinovane ako nepenazny prijem tak ma povinnost zamestnavatel to zdanit tak ako pisali hore...Povinnost nedava moznost. Pravda je taka ze zamestnanca mali na to upozornit to je prva vec a druha vec je ta ze ako znie zmluva...
Chobot
10.02.06,13:11
Naša organizácia v prípade potreby poskytuje nepeňažné služby bez finančnej náhrady. Na cestovnom lístku je napísané "Ročný prepravný lístok" v zmysle dohody medzi X a Y. Organizácia nič nedopláca za tento lístok.
V prípade, ak má organizácia právo siahnuť na výplatu, myslím si, že mala dopredu, pred zabezpečením cestovného lístka upozorniť zamestananca, aké zrážky mu budú s týmto cestovným lístkom vyúčtované!
Či je to len tak, že nemusí naozaj nič oznámiť a jednoducho po funuse stiahne zamestnancovi daň a odvod ZP?

Aj tak sa mi nezdá, že by nejaká prepravná firma dala zamestnancom úplne inej firmy, s ktorou nemá nič spoločné niečo zlacnené len tak pre modré oči, najmä v dnešných časoch dravosti trhu, kedy sa každý naháňa, aby dosiahol čo najvyššie zisky.

Na druhej strane všetko je možné. Viem, že keď manželka bola zamestnancom jednej veľkej žlto - čiernej firmy, tak mohli Tovar pre Domácnosť v predajni nakupvať s 12% zľavou. Nepamätám si, že by sa to zamestnancom nejako spätne dodaňovalo. Ale to bolo hodne dávno, tak 10 rokov. To vlastne jedna firma dávala obchodnú zľavu zamestnancom inej firmy. Možno aj u vás to takto funguje, že ten dopravný podnik vám dáva zľavu. Ak firma za to nič neplatí, tak skutočne neviem, prečo by vám mala zdaňovať nepeňažné plnenie, keď priamo zamestnávateľ zamestnancom nič neplní.
Denda
10.02.06,13:38
Ak keď zamestnávateľ nemal žiadne výdavky s týmto lístkom, ani s dopravným podnikom? Cenu stanovil dopravný podnik na 1.800,-- Sk, nie zamestnávateľ. Organizácia neposkytla a nezaplatila žiadnu zľavu, ani to nebolo uvedené, že sa jedná o zľavu. Jedná sa o ročný prepravný lístok, nie ročný zľavnený lístok.

Komu zaplatili zamestnanci 1800,- Sk?


Naša organizácia v prípade potreby poskytuje nepeňažné služby bez finančnej náhrady.

Teraz Vám trošku nerozumiem.:confused:
KEJKA
10.02.06,15:33
K tejto debate dodám svoj dojem
ide o kompenzáciu - úhradu poskytovaného plnenia iným plnením?

finančné služby bez náhrady versus zľavnené cestovné lístky?

Upozorňujem na zákaz kompenzácie v zmysle zákona o účtovníctve.
Predpokladám, že ak by si firmy vyfakturovali svoje dodávky, objavila by sa aj faktúra na tie zľavnené cestovné lístky.
MICHAELKA
11.02.06,16:35
Troška komplikované. Zamestananci sa vyzbrierali a zaplatili dopravnému podniku 1.800,-- Sk/osobu.
bepo
11.02.06,16:51
Aj tak sa mi nezdá, že by nejaká prepravná firma dala zamestnancom úplne inej firmy, s ktorou nemá nič spoločné niečo zlacnené len tak pre modré oči, najmä v dnešných časoch dravosti trhu, kedy sa každý naháňa, aby dosiahol čo najvyššie zisky.
Mne sa to nezdá také nezvyčajné,napr ak chce byť prevádzka zaradená v T-mobil klube tak poskytuje zľavy na svoje výrobky/služby každému držiteľovi klubovej karty bez toho aby túto zľavu ďalej fakturovala T-mobilu.
MICHAELKA
13.02.06,07:01
Ďakujem za odpovede, ale poprosím Vás o jednoznačné stanovisko. Je to nepeňažný príjem, alebo nie? Zamestnávateľ nemal žiadne náklady a nemôže tieto náklady ani preukázať. Čo sa týka služieb, ktoré by naša organizácia poskytovala dopravnému podniku, tieto sa nedajú jednoznačne preukázať. Ja by som to mohla prirovnať tomu T-mobilu, preto sa mi nevidí, že by organizácia mala niečo zamestnancom zdaňovať. Stanoviská na začiatku, si myslím, že nepochopili problém. Čiže, ak by som niekde dostala niečo lacnejšie a to z dôvodu nejakej spísanej dohody (či tej klubovej karty), mala by som to zdaniť a odviezť ZP, lebo mi to dali lacnejšie ako bežná cena??? Ak by zamestnávateľ mal preukázateľné výdavky, či náklady týkajúce sa zamestnancov alebo dopravného podniku, tak určite by mi takáto situácia bola jasná. Vtedy by sa jednoznačne jednalo o nepeňažný príjem. Prosím Vás o reakciu.
Chobot
13.02.06,07:20
Ďakujem za odpovede, ale poprosím Vás o jednoznačné stanovisko. Je to nepeňažný príjem, alebo nie? Zamestnávateľ nemal žiadne náklady a nemôže tieto náklady ani preukázať. Čo sa týka služieb, ktoré by naša organizácia poskytovala dopravnému podniku, tieto sa nedajú jednoznačne preukázať. Ja by som to mohla prirovnať tomu T-mobilu, preto sa mi nevidí, že by organizácia mala niečo zamestnancom zdaňovať. Stanoviská na začiatku, si myslím, že nepochopili problém. Čiže, ak by som niekde dostala niečo lacnejšie a to z dôvodu nejakej spísanej dohody (či tej klubovej karty), mala by som to zdaniť a odviezť ZP, lebo mi to dali lacnejšie ako bežná cena??? Ak by zamestnávateľ mal preukázateľné výdavky, či náklady týkajúce sa zamestnancov alebo dopravného podniku, tak určite by mi takáto situácia bola jasná. Vtedy by sa jednoznačne jednalo o nepeňažný príjem. Prosím Vás o reakciu.

Teraz, keď poznáme okolnosti podrobnejšie, tak sa mi zdá, že fakt by to nemalo byť ako nepeňažný príjem, lebo to je komerčná zľava na tovar, akurát že sa poskytuje vybranej skupine klientov. Neviem, z čoho vychádzal zamestnávateľ, keď vám tú daň z nepeňažného plnenia účtoval. To by vám musel on prispieť nejakou čiastkou alebo aspoň ten rozdiel uhradiť poskytovateľovi tovaru (služby). Ale keď nemal žiadne výdaje, tak skúste namietať. Ak nepochodíte, skúste vec popísať a požiadať daňový úrad o stanovisko. Budete však musieť asi pripojiť kópiu tej zmluvy medzi zamestnávateľom a tou dopravnou firmou. Máš ju k dispozícii?
Denda
13.02.06,07:24
Ďakujem za odpovede, ale poprosím Vás o jednoznačné stanovisko. Je to nepeňažný príjem, alebo nie? Zamestnávateľ nemal žiadne náklady a nemôže tieto náklady ani preukázať. Čo sa týka služieb, ktoré by naša organizácia poskytovala dopravnému podniku, tieto sa nedajú jednoznačne preukázať. Ja by som to mohla prirovnať tomu T-mobilu, preto sa mi nevidí, že by organizácia mala niečo zamestnancom zdaňovať. Stanoviská na začiatku, si myslím, že nepochopili problém. Čiže, ak by som niekde dostala niečo lacnejšie a to z dôvodu nejakej spísanej dohody (či tej klubovej karty), mala by som to zdaniť a odviezť ZP, lebo mi to dali lacnejšie ako bežná cena??? Ak by zamestnávateľ mal preukázateľné výdavky, či náklady týkajúce sa zamestnancov alebo dopravného podniku, tak určite by mi takáto situácia bola jasná. Vtedy by sa jednoznačne jednalo o nepeňažný príjem. Prosím Vás o reakciu.
Jednoznačné stanovisko sa momentálne k Vášej otázke povedať nedá, pretože nepoznáme stanovisko druhej strany k akému záväzku pristúpila ona k dopravnému podniku. Dávam do pozornosti príspevok č. 11 od Lidy.

PS: ak by to bolo také jednoznančné ako ste to teraz napísali a vybavovali ste si všetko sami, ako sa mhol dostať Váš zametnávateľ k informácii o skutočnej hodnote cestovného lístka a sume, ktorú ste si dohodli vy s dopravným podnikom. Zamestnávateľ si nemôže len tak na základe svojvoľného rozhodnutia dohadzovať položky do mzdy a zdaňovať na základe informácii jedna babka povedala.
rosemary
13.02.06,12:43
Toto by bol ten istý problém....ako dopravná spoločnosť poskytujeme zľavu na cestovnom občanom, ktorá si zakúpia čipovú kartu, ako peňaženku. Kartu si nabijú jednorazovou čiastkou a potom sa im postupne odrátava cesta, ale majú 5% zľavu na každú cestu. To znamená, že by im mal zamestnávateľ zdaniť našu zľavu, ako nepeňažný príjem? Blbosť!!!
Zdaňovalo by sa to v tom prípade, ak zamestnávateľ dopláca za zamestnancov prepravcovi do ceny bežnej.
Denda
13.02.06,13:45
Toto by bol ten istý problém....ako dopravná spoločnosť poskytujeme zľavu na cestovnom občanom, ktorá si zakúpia čipovú kartu, ako peňaženku. Kartu si nabijú jednorazovou čiastkou a potom sa im postupne odrátava cesta, ale majú 5% zľavu na každú cestu. To znamená, že by im mal zamestnávateľ zdaniť našu zľavu, ako nepeňažný príjem? Blbosť!!!
Máte pravdu, ale občan za Vami nepríde ako zástupca organizácie:-)
rosemary
14.02.06,12:05
Máš pravdu nepríde, ale mal by prísť?...z každou zľavou ktorú kdekoľvek dostane. Veď to je komerčná zľava.
Denda
14.02.06,12:09
Máš pravdu nepríde, ale mal by prísť?...z každou zľavou ktorú kdekoľvek dostane. Veď to je komerčná zľava.
Samozrejme, že vo Vašom uvedenom prípade to nie je nepeňažné plnenie.:)
Denda
14.02.06,12:17
Ešte by sa možno zišlo vyjasniť v tejto téme zástupcovia organizácie a v mene koho dojednal toto plnenie.:rolleyes:
rosemary
14.02.06,12:22
Ano, treba zistiť , či sa naozaj jedná o komerčnú zľavu od dopravcu. Mnohé firmy to riešia tak , že rozdiel v cestovnom zamestnanocov doplácajú zo sociálneho fondu, no a to je o inom...
MICHAELKA
15.02.06,06:39
Ďakujem zatiaľ za príspevky. Pokúsim sa zistiť niečo viac o tej dohode. Čo sa týka tej "bežnej ceny". Tak jednoducho zamestnávateľ zistil podľa vývesky, či cestovného poriadku, čo stojí ročný lístok a na základe tejto informácie nám mzdová učtáreň rozdiel zdanila + odviedla ZP.
Zamestnávateľ na 100% nič na lístok nedoplácal, ani zo SOFO, nemal žiaden náklad, to mám už zistené.
zdeník
06.04.09,04:46
Chceme zamestnancom dať pri kúpe vo vlastnej predajni 10% zľavu na tovar. Musí sa to chápať ako nepeňažný príjem? Vo výstupe z fiškálu mi figuruje zľava napr. za deň 5 € - môžem to chápať ako komerčnú zľavu pre zákazníkov a nepotrebujem k tomu nič?