tweete
20.04.12,22:05
Dobry den,

pred pol rokom nam dokoncili zateplovanie panelaku a kedze mam na balkone obycajne linoleum pod ktorym nieje nic len holy panel, dospel som k nazoru, ze je cas na rekonstrukciu. Nasiel som vela navodov ako na to ale popravde v kazdom navode je nieco ine a ja neviem ktoremu mam verit.
Ak tomu vsak spravne chapem tak na panel by mala ist nejaka spadovacia stierka na ktoru nasledne nanesiem hydroizolacnu stierku so sietkami. Na hydroizolaciu nanesiem rychloschnuce lepidlo na dlazbu, polozim dlazbu, vysparujem a do diletacnych skar natlacim nejaky pruzny tmel.
Neviem ci je dany postup spravny tak poprosim o lepsi postup alebo opravu mojho..
Este by ma zaujimalo ako spravit prah alebo inak povedane prechod do obytnej casti z balkona a ako sa pracuje so spadovaciou stierkou, kedze som sa s nou este nestretol. Dalsia vec s ktorou si zatial neviem poradit je ako osetrit zelezne kusy konstrukcie ktore su uz na jednom dvoch miestach nacate koroziou.
Zrucnost na to mam, financne prostriedky tiez ale obmedzene.

To je asi vsetko, za odpovede vopred dakujem.
Majky11
21.04.12,06:22
Neviem či by som vo Vašom prípade šiel do nejakých návodov... Roky ste tam mali linoleum ako tvrdíte, a teraz Vás zmiatli rôzne návody, na " superzaizolovaný balkón"...

Načo ?

Ak by bolo na mne, tak by som balkón vydlaždil mrazuvzdornou dlažbou s flexibilným lepidlom a to je celé... Samozrejme je potreba ho vyspádovať, tak aby voda, ktorá sa dostane pri daždi na dlažbu odtekala smerom von a nie na naopak. Ale na to určite nieje potrebná spádová vrstva, nakoľko to si vytvoríte priamo pri dláždení samotnou dlažbou... Jednoducho nevydláždite to do roviny ale do spádu...

čo sa týka nejakej izolácie, myslím, že je to Vo Vašom prípade zbytočné. Možno na spoj pôvodného betónu s obvodovou stenou použiť vodotesnú tesniacu pásku, či nataviť kúsok Hydrobit-u, ale podľa mňa aj tak zbytočné... Pokiaľ vyspádujete dlažbu a bude "rovná"
/ myslené plošná rovnosť bez skokov /, a teda predpoklad na stojatú, či smerom dnu tečúcu vodu tam nebude, tak nevidím žiadny problém. Ak ste zručný, tak nieje o čom...

Predpoklady - Zručnosť, vodováha, lepidlo, dlažba...

P.S. spád nemusí byť veľký, a nezabudnite dať okolo múra soklík, a poslednú / vonkajšiu kocku dlažby vysunúť von z balkóna nejaký ten centimetrík, príp. môžete nalepiť posledný úzky pásik vo väčšom spáde... Čo sa týka špárovania, kľudne to môžete vyšpárovať samotným lepidlom rozrobeným a natlačeným do špár, tak ako klasickú špárovačku a uhladeným špongiou, proste klasicky vyšpárované.

Druhá vec, čo sa týka tej konštrukcie, je potrebné posúdiť je stav a podľa toho sa rozhodnúť... Možno stačí obrúsenie a následný náter, možno treba vyvariť, možno inak spevniť, to už je ťažko poradiť, snáď si s tým poradíte Vy.

Tretia otázka ohľadne prechodu z obytnej časti na balkón je tažko riešiteľná, nakoľko netuším, čo máte na mysli, úpravu čoho, ale predpokladám, že akéhosi schodíka, tak takisto dlažba, či možno pekný kus dreva, to už je vec vkusu...

pre ilustráciu prikladám obrázok, v reze

Toľko môj názor
Gapo
21.04.12,06:55
????to ako zatepľovali, veď súčasťou rekonštrukcie je aj obnova balkónov či lodžií.
Ale k veci, v prvom rade by som ošetril kovové konštrukcie. Z uvedeného vôbec nie je jasné, ako to v skutočnosti vyzerá, určite by sa hodila nejaká snímka miesta činu.
Čo sa týka dlažby, pôvodný podklad je určite vyspádovaný a tak ho stačí očistiť od prachu, naniesť rovnomerne lepidlo hrebeňovou stierkou a nalepiť dlažbu. Vyspárovať a dokončiť nalepením soklíka.
220870
21.04.12,07:31
Váš postup je nesprávny.Balkóny sú na činžiakoch obrovský problém s ktorým si nevedia dať rady celé skupiny inžinierov.Sám som to zopárkrát opravoval, ale nikdy viac.Nemal by to robiť amatér ,nikdy neviete čo sa skrýva pod vrstvami.Dajte pozor ,aby vám ten balkón nekydol o pár poschodí nižšie.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/rekonstrukcia/staticke-poruchy-lodzii-a-balkonov-panelovych-budov-801.html
http://www.asb.sk/vysledky-vyhladavania/?cx=002650930067509395795%3Ax_9feosyhrw&cof=FORID%3A11&ie=windows-1250&q=san%E1cia+balk%F3ny&sa=&siteurl=www.asb.sk%2Fstavebnictvo%2Fkonstrukcie-a-prvky%2Ffasady%2F&ref=www.asb.sk%2Fstavebnictvo%2Fkonstrukcie-a-prvky%2Fbeton%2Fsanacia-zelezobetonovych-stropnych-a-balkonovych-dosiek-5605.html
tweete
21.04.12,08:40
Dane linoleum uz dosluzilo a nove uz kupovat nemienim. Rozhodol som sa pre dlazbu kedze je to asi najlepsie riesenie na balkon. Este som zabudol dodat, ze balkon je otvoreny. Vyspadovat dlazbu viem no a k stavu zelezobetonovej konstrukcie... Vidno tam dve odhalene miesta z ktorych kukaju zelezne casi konstrukcie ktore su mierne hrdzave. Niesu rozpadnute na prach. A kedze sa jedna len o maly kusok, predpokladam, ze ostatne zelezne casti budu v poriadku. Sparovat budem pravdepodobne sparovaciou hmotou na to urcenou s farbou dlazby. A k otazke zateplovania nemienim odpovedat, firma ktora rekonstrukciu a zateplovanie realizovala je firma ktora neviem ako moze byt nazyvana firma... Proste odflaknuta robota.
Povodny podlkad ako uz vyplyva z horeuvedeneho nieje vyspadovany. Ak by som mal zaujem predsalen aspon o nejaku zakladnu poterovu hydroizolaciu, neprekazalo resp. nebranilo by to lepidlu na dlazbu? Myslim tym zhotovenie.
Panel, hydroizolacia, lepidlo na dlazbu, dlazba?
Gapo
21.04.12,14:12
Ako napísal 220870 je to problém a určite sa nedá zodpovedne radiť bez znalosti konkrétneho stavu. Ako píšeš niekde tam trčí armatúra, tú treba určite odhaliť až po nehrdzavú časť a natrieť antikorozívnym náterom, ale to je háklivá vec.
tweete
21.04.12,14:56
Niesom doma aby som to mohol odfotit... Zelezna konstrukcia trci asi 5 az 7 cm. Skusal som trosku poodlupovat beton tesne za zhrdzavenou castou a konstrukcia bola vporiadku. Nevyriesil by to len obycajny antikorozivny nater?
tweete
22.04.12,11:50
Kedze nikto dlhsie neodpisuje. Nasiel som si na internete tento podrobny navod. Je doverihodny? Dakujem za odpoved.

http://www.energovital.sk/files/pci_balkony_kat_.pdf