Joja123
21.04.12,08:57
Pekný deň prajem,

chcela by som sa Vás spýtať ohľadne kalkulácie spotreby PHM - 80% paušál, sme štvrťročný platitelia DPH, či ju robíte:
1. štvrťročne - čím vlastne 80% dáte do nákladov a z tohto uplatníte DPH a 20% PHM celý blok s DPH do nedaňových výdavkov? alebo
2. ročne - čím uplatňujete DPH zo všetkých bločkov PHM a potom na konci roka urobíte kalkuláciu spotreby PHM - 80% paušál a 20% dáte do nedaňových výdavkov a vypočítate k tým nedaňovým výdavkom koľko je DPH a dáte do daňového priznania ako daňovú povinnosť?

Ďakujem moc za každú radu.
globalpartner
21.04.12,08:14
Pekný deň prajem,

chcela by som sa Vás spýtať ohľadne kalkulácie spotreby PHM - 80% paušál, sme štvrťročný platitelia DPH, či ju robíte:
1. štvrťročne - čím vlastne 80% dáte do nákladov a z tohto uplatníte DPH a 20% PHM celý blok s DPH do nedaňových výdavkov? alebo
2. ročne - čím uplatňujete DPH zo všetkých bločkov PHM a potom na konci roka urobíte kalkuláciu spotreby PHM - 80% paušál a 20% dáte do nedaňových výdavkov a vypočítate k tým nedaňovým výdavkom koľko je DPH a dáte do daňového priznania ako daňovú povinnosť?

Ďakujem moc za každú radu.

Každý nákup (bloček) rozdelím na 80% základ + 80% DPH z ceny túto sumu klasickým spôsobom zaúčtujem so zápisom do evidencie DPH .

Rozdiel 20%+20% DPH z nákupnej ceny zaúčtujem ako výdavok neovplyvňujúci základ dane .

Takto postupujem v jednoduchom účtovnictve , pri podvojnom neviem
Sari
21.04.12,08:39
Ja to robím tak, že v priebehu štvrťroka normálne účtujem DPH do nákladov daňových a do odpočtu DPH, na konci štvrťroka, keď uzatváram DPH, si zobrazím sumár účtu 501 - nákup PHM, 20 % z toho preúčtujem do nedaňových nákladov + DPH z tejto sumy takisto vyberiem z odpočtu DPH.
Joja123
21.04.12,08:40
Ďakujem ti za odpoveď, čiže postupuješ podľa 1. Ešte sa môže niekto kto mu to vyjadriť? Akým spôsobom to účtuje?
Dav
21.04.12,08:41
Pri podvojnom : Účtujem každý nákup PHM, mám analytiku 501 80%, 501 20% a 501 DPH z 20 %. DPH z 80 % 3 zaúčtujem na 343. Pri výpočte dane z príjmu účty 501 20% a 501 DPH z 20% pripočítavam k základu dane.
Účty 501 80%, 501 20% a 501 DPH 20% mám stanovené aj v internej smernici.
DPH z 20 % by mohla byť zaúčtovaná aj na 548 AE a nebola by to chyba. Pre 501 som sa rozhodla preto, lebo sledujeme náklady na jednotlivé vozidlá a niekedy potrebujeme prefakturovať 100 % PHM do inej firmy, tak aby som mala na jednej syntetike na očiach celé pôvodné účtovanie.
Joja123
21.04.12,08:42
Ja to robím tak, že v priebehu štvrťroka normálne účtujem DPH do nákladov daňových a do odpočtu DPH, na konci štvrťroka, keď uzatváram DPH, si zobrazím sumár účtu 501 - nákup PHM, 20 % z toho preúčtujem do nedaňových nákladov + DPH z tejto sumy takisto vyberiem z odpočtu DPH.

Ďakujem aj tebe. Už dvaja ste sa zhodli, takže asi predpokladám, že prvý spôsob je klasickejší.
Joja123
21.04.12,08:49
Pri podvojnom : Účtujem každý nákup PHM, mám analytiku 501 80%, 501 20% a 501 DPH z 20 %. DPH z 80 % 3 zaúčtujem na 343. Pri výpočte dane z príjmu účty 501 20% a 501 DPH z 20% pripočítavam k základu dane.
Účty 501 80%, 501 20% a 501 DPH 20% mám stanovené aj v internej smernici.
DPH z 20 % by mohla byť zaúčtovaná aj na 548 AE a nebola by to chyba. Pre 501 som sa rozhodla preto, lebo sledujeme náklady na jednotlivé vozidlá a niekedy potrebujeme prefakturovať 100 % PHM do inej firmy, tak aby som mala na jednej syntetike na očiach celé pôvodné účtovanie.

Takže už traja ste sa zhodli, takže už ani nerozmýšľam ako:) prvý spôsob je jasný. Ďakujem Vám velice moc.
tanusik
09.05.12,12:41
Ahojte,
účtujem v Omege a potrebovala by som poradiť v takejto veci.
Prvýkrát si od začiatku roka ideme uplatňovať paušál na jedno auto 80+20%. Nahrajem bloček na naftu 112,343/211, potom si cez interný doklad odúčtujem
501xx (80%) daň.nákl.
501xx (20%) nedaň.nákl. (odpočít. položka)

a čo s DPH? pri nahravaní dokladu mám 80% sumy dph-čka naúčtovať (neviem, kto ako čísluje)
na 343020 uplatnená Odpočítanie dane tuzemsko
a zvyšných 20% naúčtavať na neuplatnená Odpočítanie dane tuzemsko ......????
alebo tiež odúčtovať keď urobím uzavierku DPH z účtu 343000 (ako výsledná daňová povinnosť) sumu tých 20%...????
Za každú radu ďakujem.
nika.sum
09.05.12,12:49
Pekný deň prajem,

chcela by som sa Vás spýtať ohľadne kalkulácie spotreby PHM - 80% paušál, sme štvrťročný platitelia DPH, či ju robíte:
1. štvrťročne - čím vlastne 80% dáte do nákladov a z tohto uplatníte DPH a 20% PHM celý blok s DPH do nedaňových výdavkov? alebo
2. ročne - čím uplatňujete DPH zo všetkých bločkov PHM a potom na konci roka urobíte kalkuláciu spotreby PHM - 80% paušál a 20% dáte do nedaňových výdavkov a vypočítate k tým nedaňovým výdavkom koľko je DPH a dáte do daňového priznania ako daňovú povinnosť?

Ďakujem moc za každú radu.

Ahoj, ja to robím mesacne. Mesacne z pokladne na jednom doklade výdavkovom doklade mam bloky platene v hotovosti a na internom doklade tie co su platene platobnou kartou. Samozrejme za kazde vozidlo zvlast. 501xx - 80% danove, 501xx 20% nedanove bez DPH a 548xx 20% neuplatnena DPH.:) Takze tiez vlastne podla bodu 1.
SilMar Group
09.05.12,14:33
Zákon o DPH - §49/5 hovorí: ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované
pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)(Odvolávka na Zákon o dani z príjmu)
Z toho vyplýva, že na 20% DPH nie je nárok na odpočet.

Otázna zostáva úvaha, či tých 20% neuplatnenej DPH je daňovo uznaný alebo daňovo neuznaný náklad.

Zákon o dani z príjmov - §19/2/l/3:
Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (Náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

§ 19/3/k/2 Zákona o dani z príjmov - Daňovými výdavkami sú aj daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu.
Tu je odvolávka na Zákon o DPH všeobecne, nie na konkrétny paragraf (o koeficiente), a preto by sme si teoreticky mohli mysliet, že ak nemáme nárok na odpočet DPH, môžeme automaticky dať DPH do daňových nákladov. Neviem o tom, žeby zákon niekde riešil konkrétne, či tých 20% nenárokovanej DPH je alebo nie je daňovým výdavkom a neviem, či to niekde konkrétne riešilo ministerstvo alebo finančný úrad. Ale z hľadiska opatrnosti my účtujeme o nedaňovom náklade.

Konkrétne v Omege to riešime pri nákupe PHM: - rozdelíme bloček na nasledujúce sumy:
80% základu dane = daňový náklad 501 (MD) , typ sumy = A (príp. Ak - ak je koeficient)
80% z DPH = účet 343 020 (MD) , typ sumy = 21A (príp. 21Ak -ak je koeficient)
20% zo ZD + 20% z DPH = 501 999 (MD nedaňový náklad), typ sumy = V
celkový výdavok = 211 (D) , typ sumy = S

Upozorňujem ešte na nadspotrebu, ktorá tiež nie je daňovým nákladom, ale len spotreba podľa prejazdených km a spotreby uvedenej v technickom preukaze. Takže v každom prípade treba evidovať stav tachometra na začiatku obdobia a na konci obdobia a prepočítať spotrebu. Stačí to urobiť na konci účtovného obdobia. Konkrétne to robíme tak, že v priebehu účtovného obdobia účtujeme ako som popísala v predchádzajúcom odstavci, na konci zistíme, koľko podľa prejazdených km by sme mali mať v nákladoch, 80% z toho dáme do daňových, všetko nad dávame na nedaňové. (DPH z nadspotreby už zákon o DPH nerieši). Okrem toho berieme do úvahy aj počiatočný stav a zostatok PHM v Nádrži - to nám zostáva v súvahe buď na 112 ako materiál alebo na 335 - podľa toho, ako máme stanovenú smernicu.

Ak má niekto iný nápad, sem s ním, nič lepšie nás však nenapadlo.
tanusik
10.05.12,18:16
Dík...SilMar Group
Tak len dúfam, že si na začiatku roka poznačili do cesťáku stav tachometra...v TP spotreba na F.Ducato...staré asi 4 roky nie je...doteraz som účtovala spotrebu podľa najazdených km ...majiteľ povedal, že "žerie" 9,8 l/100km ...pochybujem že to kontrola uzná, čo?...zato som sa rozhodla to od nového roku paušálom.
promont maja
20.06.12,06:52
... pripojím skúsenosť z daňovej kontroly ... potrebné usledovať aj stav tachometra v súvise napr. s vykonanými pravidelnými prehliadkami vozidla u predajcu = zvyčajne sa v preberacom protokole uvádza aj stav tachometra ... a aj napr. pri STK a emisnej kontrole = tam taktiež ...
psps
19.09.12,11:53
Veľa som si tu o tom prečítala a mám pocit, že všetko máme zle, alebo som z toho riadne popletená. Poradíte mi prosím s nasledujúcim konkrétnym prípadom.
Konateľ má na firmu písané 2 autá. Jedno nákladné (nafta) a jedno osobné (benzín). Všetky bločky z benzínu a nafty si uplatňuje do nákladov a aj si odpočítava DPH. Viem, že na nich robí aj súkromné jazdy, ale neuplatňuje si paušál teda nedáva 80% do VOZD ale celých 100%.
Môže si dať do VOZD celých 100% ak všetky cesty preukáže ako služobné?
Je potrebné mať z každej cesty doklad o návšteve klienta? Ak ano, aký doklad je treba? Stačí mu len ak si dá podpísať nejaký týždenný výkaz alebo knihu jázd? Stačí tam len podpis alebo musí byť od klienta pečiatka? A čo v prípade, ak klienta nenájde na mieste a musí sa vrátiť späť aj bez dokladu či podpisu?
Je potrebné do knihy jázd dávať stav tachometra? Alebo stačí len na začiatku roka a na konci roka?
A čo ak mu vyjde menej najazdených kilometrov na tachometri voči kilometrom z knihy jázd ? Pretože mám pocit, že bločky z benzínu dáva do JÚ v plnej sume a podľa výšky litrov na bločku ráta kilometre (a občas tam má bločky aj získané len tak od pumpárky za čokoládu). Ako z toho teraz von?
Môže sa to všetko prerátať až na konci roku a všetko čo mu vychádza mimo stavu tachometra sa dá do VNZD a zaplatí z toho daň? Ale čo na konci roku s DPH keď už si z týchto bločkov uplatnil DPH a mal nadmerné odpočty, a DÚ mu už vrátil peniaze na účet? Treba potom opraviť priznania k DPH alebo ako?
marjankaj
19.09.12,12:01
Veľa som si tu o tom prečítala a mám pocit, že všetko máme zle, alebo som z toho riadne popletená. Poradíte mi prosím s nasledujúcim konkrétnym prípadom.
Konateľ má na firmu písané 2 autá. Jedno nákladné (nafta) a jedno osobné (benzín). Všetky bločky z benzínu a nafty si uplatňuje do nákladov a aj si odpočítava DPH. Viem, že na nich robí aj súkromné jazdy, ale neuplatňuje si paušál teda nedáva 80% do VOZD ale celých 100%.
No buď je auto napísané na konateľa alebo na firmu. Ak je na konateľa(V technickom preukaze), tak nie je nárok na odpočet DPH.
Iba ak by ho konateľ prenajal tej firme.
fue
19.09.12,21:07
No ja by som tie súkromné jazdy neuvádzal ako súkromné, pretože z toho sú ďalšie následky....

Nechcem rozvádzať tie následky ale len upozorním, že ten paušál 80% nerieši súkromné jazdy - ten rieši "lenivosť" robenia výkazov. Ak zoberiem, žeby mal k tomu vykazovať ešte aj súkromné jazdy a tvorili by napr. 10% - tak by mohol vykázať do daňových nákladov len 70% paušal a 10% paušálu do nedaňových nákladov a samozrejme z týchto by si nemohol uplatniť ani dph. resp. by ju musel odviesť na výstupe.

Neviem si predstaviť, žeby si pri každej návšteve klienta dával podpisovať a pečiatkovať výkaz jázd - no to by bolo poriadne trápne. A poriadne trápne by to bolo aj od DU keby také niečo vyžadoval.
Daňový úradnici si žiadajú pečiatku do výkazu jázd ak prídu autom do klienta napr. na kontrolu asi nie a aj oni su daňový subjekt a mal by pre nich platiť zákon o dani zP
globalpartner
20.09.12,07:19
No ja by som tie súkromné jazdy neuvádzal ako súkromné, pretože z toho sú ďalšie následky....

Nechcem rozvádzať tie následky ale len upozorním, že ten paušál 80% nerieši súkromné jazdy - ten rieši "lenivosť" robenia výkazov. Ak zoberiem, žeby mal k tomu vykazovať ešte aj súkromné jazdy a tvorili by napr. 10% - tak by mohol vykázať do daňových nákladov len 70% paušal a 10% paušálu do nedaňových nákladov a samozrejme z týchto by si nemohol uplatniť ani dph. resp. by ju musel odviesť na výstupe.

Neviem si predstaviť, žeby si pri každej návšteve klienta dával podpisovať a pečiatkovať výkaz jázd - no to by bolo poriadne trápne. A poriadne trápne by to bolo aj od DU keby také niečo vyžadoval.
Daňový úradnici si žiadajú pečiatku do výkazu jázd ak prídu autom do klienta napr. na kontrolu asi nie a aj oni su daňový subjekt a mal by pre nich platiť zákon o dani zP

No myslím , že to nie je celkom tak , pri paušále netreba viesť knihu jázd , na konci mesiaca sa vykazujú celkové km za mesiac a nikto nesleduje za akým účelom boli najazdené.
fue
20.09.12,08:41
No myslím , že to nie je celkom tak , pri paušále netreba viesť knihu jázd , na konci mesiaca sa vykazujú celkové km za mesiac a nikto nesleduje za akým účelom boli najazdené.

Tých 80% paušálu sa týka len najazdených kilometrov na účely podnikania. Je pravda, že keď sa nemusí viesť kniha jázd tak je nad tým otáznik. Aby si podnikateľ mohol uplatniť plných 80% mal by jednoznačne presvedčiť daňový úrad, že autom nerobí súkromné jazdy. Myslím, že sa to nevysvetľuje tak, že tých 20% sú vlastne tie súkromné jazdy - to nie. Tých 20% percent je vlastne "daň" za nerobenie evidencie jázd.
psps
03.01.13,10:34
Veľa som si tu o tom prečítala a mám pocit, že všetko máme zle, alebo som z toho riadne popletená. Poradíte mi prosím s nasledujúcim konkrétnym prípadom.
Konateľ má na firmu písané 2 autá. Jedno nákladné (nafta) a jedno osobné (benzín). Všetky bločky z benzínu a nafty si uplatňuje do nákladov a aj si odpočítava DPH. Viem, že na nich robí aj súkromné jazdy, ale neuplatňuje si paušál teda nedáva 80% do VOZD ale celých 100%.
Môže si dať do VOZD celých 100% ak všetky cesty preukáže ako služobné?
Je potrebné mať z každej cesty doklad o návšteve klienta? Ak ano, aký doklad je treba? Stačí mu len ak si dá podpísať nejaký týždenný výkaz alebo knihu jázd? Stačí tam len podpis alebo musí byť od klienta pečiatka? A čo v prípade, ak klienta nenájde na mieste a musí sa vrátiť späť aj bez dokladu či podpisu?
Je potrebné do knihy jázd dávať stav tachometra? Alebo stačí len na začiatku roka a na konci roka?
A čo ak mu vyjde menej najazdených kilometrov na tachometri voči kilometrom z knihy jázd ? Pretože mám pocit, že bločky z benzínu dáva do JÚ v plnej sume a podľa výšky litrov na bločku ráta kilometre (a občas tam má bločky aj získané len tak od pumpárky za čokoládu). Ako z toho teraz von?
Môže sa to všetko prerátať až na konci roku a všetko čo mu vychádza mimo stavu tachometra sa dá do VNZD a zaplatí z toho daň? Ale čo na konci roku s DPH keď už si z týchto bločkov uplatnil DPH a mal nadmerné odpočty, a DÚ mu už vrátil peniaze na účet? Treba potom opraviť priznania k DPH alebo ako?

Ako by ste to spravili vy?
michelle
03.01.13,10:47
je možné uplatniť celú sumu do daňových výdavkov z pokladničných blokov o nákupe PHM ak sa auto využíva iba na služobné účely a všetky cesty sú evidované a je urobená kniha jázd? samozrejme, že nadspotreba je kapitola sama o sebe. ďakujem za odpoveď.
mlyn16
24.01.13,13:22
Už si prestávam veriť, tak prosím o pomoc.
80% PHM počítať z celkovej spotreby PHM (podľa tabuľky suma 832,79 €)?
80% PHM počítať z daňovo uznanej spotreby (podľa tabuľky suma 735,35 €)
Z daňovo neuznanej spotreby odvádza sa DPH?