miruskav123
21.04.12,11:46
Prosím súrne o radu, začala som účtovať firme, je platca DPH, zaoberá sa predajom tovaru, fakturuje niekomu za tovar posielam to dobierkou a platí poštovné ale prenášam ho na odberateľa ale neuvádza poštovné vo faktúre!!! Viete mi poradiť ako to mám zaúčtovať a ako ten rozdiel medzi faktúrou a prijatými peniazmi vyrovnám aby to bolo účtovne správne?? Ďakujem
Dáša_
21.04.12,10:13
to znamená, že faktúra je 20€, dobierku urobi na 22,2 (poštovné je 2,2 napríklad) ?

potom by som účtovala o prechodných položkách



§ 22
Základ dane pri dodaní tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)
(1)
(2)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka (ďalej len prechodné položky ). Pri dodaní tovaru v zálohovaných obaloch sa do základu dane podľa odseku 1 nezahŕňa záloha na zálohované obaly, ktoré sú dodané spolu s tovarom.


t.j. na jednej strane by som dala na prechodnú položku to, čo zaplatia na pošte, keď posielajú balík a na druhej strane by som dala prechodnú položku to, čo dostanú od zákazníka zaplatené. T.j. každú úhradu bude treba rozbiť na dve časti, jedno je úhrada faktúry a zvyšok prechodná položka.
Ak je to správne urobené, prechodná položka by sa mala prirodzene nulovať - samozrejme mimo prípadov, keď sa dobierka vráti neprevzatá napríklad. Prípadne prechod medzi jednotlivými rokmi, ke´ˇd nie sú všetky dobierky vybraté.

Po pravde, je to dosť prácne riešenie, hlavne pri vyššom počte balíkov
miruskav123
21.04.12,11:15
Ďakujem :)