aktaK
10.02.06,11:41
Koeficient DPH za rok 2005 sme mali 0,6. To znamená, že na vstupe DPH sme si mohli uplatniť len tých 60% z DPH. Teraz sa pýtam, čo s tými 40% DPH, na ktoré nám nevznikol nárok na odpočet. Logicky mám zaúčtované celé DPH v položkách neovplyvňujúcich základ dane. Hovorím o jednoduchom účtovníctve. Máme nárok tých zvyšných 40% DPH odpočítať z daňového základu nejakou jednou položkou (to zn. uplatniť si ich dodatočne do nákladov) a keď, tak ako sa to robí? Naozaj vzniká tu na to nárok? O koeficientoch sa tu už popísalo hodne, ale jasnú odpoveď na túto moju otázku som tam žiaľ nenašla. :eek:
Zuzka
10.02.06,10:49
Pozri si Zákona o DP - Daňové výdavky § 19 odst. 3 písm. k bod. 2

k/ daň z pridanej hodnoty
1.
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5,
aktaK
10.02.06,10:56
No však, ráno o jednej som ten odsek objavila, ale stále neviem, čo ďalej.
ďakujem
Zuzka
10.02.06,11:00
Veď to tam máš jasne napísané, že tá neuplatnená DPH s koeficientu patrí do daňových výdavkov.
aktaK
10.02.06,11:09
Mám to zaúčtovať jednou sumou na konci roku 2005 trebárs do prevádzkovej réžie? Robí sa to takto bežne, alebo sa to zvykne už v priebehu roka účtovať ináč, ako som to účtovala ja? S DPH som začala robiť až v roku 2005, a v priebehu roka ma ale absolútne nenapadlo, že DPH, na ktorú mi nevznikol odpočet mám vlastne dávať do nákladov...Ináč som frajerka, lebo DP z FO
mam už takmer 3 týždne urobené a ja toť toto som si v noci všimla...Porazí ma, že ma to akosi nenapadlo.
Zuzka
10.02.06,11:18
Podľa mňa si to mala účtovať vždy pri výpočte DPH (mesačný, štvrťročný) ale nič strašné sa nestalo, takže to zúčtuj int. dokladom teraz na konci roka ako uzávierkovú úpravu výdavkov.
aktaK
10.02.06,11:26
Podľa mňa si to mala účtovať vždy pri výpočte DPH (mesačný, štvrťročný) ale nič strašné sa nestalo, takže to zúčtuj int. dokladom teraz na konci roka ako uzávierkovú úpravu výdavkov.

Ja som asi Zuzka akási váhavá, (mám to aj vo svojom nicku) :D potrebujem si overiť fakty aj u iných, preto Ti veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Katka
Lotarka
10.02.06,12:05
Ja to zvyknem robiť vždy na konci roka ako uzávierkové úpravy výdavkou, keď už mám prepočítaný koeficient za celý rok.
Veď ak vychádza iný koeficient pri ročnom vyúčtovaní, tak potom vysporiadavam odpočítané DPH za celý rok. Takže si myslím, že to je jednoduchšie takto na konci roka. Dúfam, že to tak môže byť?
aktaK
10.02.06,13:14
Z týchto odpovedí už mi to naozaj tak vychádza, že je to zároveň najlepšie zaúčtovať na konci roka jednou správnou sumou. Našťasie v min.roku sme nemali nákup hmotného majetku. Ale už v tomto roku áno.
A teraz sa pýtam, ako to je s obstarávacou cenou hmotného majetku? Tiež jej súčasťou je aj spomínané neodpočítateľné DPH? No ale ja až na konci roka viem presný koeficient odpoč. DPH. To znamená, že mám si počkať a až na konci roka vystaviť kartu hmotného majetku, lebo v tejto chvíli nemožem presne vedieť, aký koeficient na konci roka vznikne, a tým pádom neviem ani presnú výšku obstarávacej ceny.
ALBO
10.02.06,18:45
Z týchto odpovedí už mi to naozaj tak vychádza, že je to zároveň najlepšie zaúčtovať na konci roka jednou správnou sumou. Našťasie v min.roku sme nemali nákup hmotného majetku. Ale už v tomto roku áno.
A teraz sa pýtam, ako to je s obstarávacou cenou hmotného majetku? Tiež jej súčasťou je aj spomínané neodpočítateľné DPH? No ale ja až na konci roka viem presný koeficient odpoč. DPH. To znamená, že mám si počkať a až na konci roka vystaviť kartu hmotného majetku, lebo v tejto chvíli nemožem presne vedieť, aký koeficient na konci roka vznikne, a tým pádom neviem ani presnú výšku obstarávacej ceny.

zákon o DzP sa zmenil práve vo veci stanovenia vstupnej ceny u HM , pri ktorom sa DPH uplatňuje koeficientom. Od 1.1. 2006 , práve táto alikvotna časť DPH sa stáva nákladom, kým minulý rok bola súčasťou vstupnej ceny majetku

§19 k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

§25(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
******to čo je červené má byť prečiarknuté, zle sa to prenieslo******
Tento rok teda nemáte problém pri zaradení najetku, lebo ho zaradíte v cene bez DPH.
aktaK
13.02.06,10:36
ďakujem ALBOVI i Andrejovi rv za rýchlu odpoveď, veľmi mi to pomohlo
Kokoška
29.03.07,17:08
Naozaj DPH neuplatnená kvoli koeficient pri stavbe budovy nevstupuje do OC majetku? A čo § 25 ods. 5 písm. b?
Kokoška
30.03.07,05:52
Prosiiim, nikto mi neporadi?
ALBO
30.03.07,08:28
Naozaj DPH neuplatnená kvoli koeficient pri stavbe budovy nevstupuje do OC majetku? A čo § 25 ods. 5 písm. b?

Pozrite si zákon platný v roku 2007, Tam v písmene c) je úplne neodpočitateľná a tá vstupuje do majetku a potom v § 25/5/c) je koeficientovaná a tam vám dáva možnosť si vybrať. si, buď to dáte do majetku alebo do nákladov.

V roku 2006 ste to mohli dať len do nákladov.

Nepoznám posupy účovania pre podnikateľov ale si myslím, že podľa nich to musíte dať do VC majetku a preto to urobili takto aby ste majetok nemuseli odpisovať daňovo a účtovne z rôznych cien (preto to môžete dať aj v daniach do VC) .
Kokoška
30.03.07,09:16
Ale ja to nechcem dat do VC.
Kokoška
30.03.07,09:18
Prepáčte, ja som myslela budovu zaradenú do užívania v r. 2006, aj výdavky za stavebné práce z r. 2006. Ide mi o účtovanie r. 2006.
Slavena
31.07.07,08:03
Dobrý deň, mám klienta - "pána flegmatika", ktorému robím účtovníctvo. Čo sa týka tohto klienta, nepredkladá mi potrebný materiál /ak tak môžem nazvať faktúry, príjmové a výdavkové doklady, atď./ načas. Stáva sa mi preto, že po ukončení štvrťroka a odovzdaní priznania DPH mi nosí dodatočne prijaté faktúrky. Ako sa s týmto problémom vysporadúvate Vy?
Ja to robím tak, že sumu faktúry mu rozdelím na základ a DPH. Základ dám do VOZD-pretože tie náklady boli vynaložené na podnikateľskú činnosť, no a DPH do VNZD, s tým, že si na ňu nenárokuje. Priznanie DPH neprerábam. Je to tak správne? Poraďte mi prosím.
emgeton
31.07.07,08:08
Dobrý deň, mám klienta - "pána flegmatika", ktorému robím účtovníctvo. Čo sa týka tohto klienta, nepredkladá mi potrebný materiál /ak tak môžem nazvať faktúry, príjmové a výdavkové doklady, atď./ načas. Stáva sa mi preto, že po ukončení štvrťroka a odovzdaní priznania DPH mi nosí dodatočne prijaté faktúrky. Ako sa s týmto problémom vysporadúvate Vy?
Ja to robím tak, že sumu faktúry mu rozdelím na základ a DPH. Základ dám do VOZD-pretože tie náklady boli vynaložené na podnikateľskú činnosť, no a DPH do VNZD, s tým, že si na ňu nenárokuje. Priznanie DPH neprerábam. Je to tak správne? Poraďte mi prosím.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


V prípade kvartálneho platiteľa si DPH z došlých fa za 1. kvartál môže uplatniť v DP DPH podanom za 2. kvartál.
Slavena
31.07.07,08:22
Teda ak mi dodatočne prinesie došlú faktúru z apríla a nezarátala sa v priznaní za 2. štvrťrok, môže si DPH uplatniť v 3. štvrťroku?
Je to niečím podmienené?
emgeton
31.07.07,08:30
Teda ak mi dodatočne prinesie došlú faktúru z apríla a nezarátala sa v priznaní za 2. štvrťrok, môže si DPH uplatniť v 3. štvrťroku? ANO
Je to niečím podmienené? NIE


zvyraznené ................
Johanka
31.07.07,11:08
Dobrý deň, mám klienta - "pána flegmatika", ktorému robím účtovníctvo. Čo sa týka tohto klienta, nepredkladá mi potrebný materiál /ak tak môžem nazvať faktúry, príjmové a výdavkové doklady, atď./ načas. Stáva sa mi preto, že po ukončení štvrťroka a odovzdaní priznania DPH mi nosí dodatočne prijaté faktúrky. Ako sa s týmto problémom vysporadúvate Vy?
Ja to robím tak, že sumu faktúry mu rozdelím na základ a DPH. Základ dám do VOZD-pretože tie náklady boli vynaložené na podnikateľskú činnosť, no a DPH do VNZD, s tým, že si na ňu nenárokuje. Priznanie DPH neprerábam. Je to tak správne? Poraďte mi prosím.
:rolleyes: klient o tom vie ???
mulik
01.12.08,14:21
Neuplatnená pomerná časť DPH z hľadiska zák.o DzP teda nemusí ísť do obst.ceny DHM. Ale čo potom § 52 ods.7 Postupov účtovania_
Johanka
01.12.08,15:56
Neuplatnená pomerná časť DPH z hľadiska zák.o DzP teda nemusí ísť do obst.ceny DHM. Ale čo potom § 52 ods.7 Postupov účtovania_
Nadviazal si na tému, kde je posledný príspevok z 31.07.2007.... takže neviem, k čomu patrí podčiarknuté ;).
mulik
02.12.08,09:45
Bol to môj prvý príspevok, takže sorry, išlo o nadviazanie na príspevok o tom, že v súvislosti s pomernou neodpočítanou DPH podľa koeficientu majetok môžeme od r. 2006 zaradiť v cene bez DPH, čo sme aj robili (neuplatnenú časť DPH z obstaraného majetku sme rozpúšťali do nákladov) - pochopili sme tak vtedajšiu zmenu v zák. o DzP. Teraz však s hrôzou zisťujem, že z účtovného hľadiska by mala neodpočítaná časť DPH byť súčasťou obstarávacej ceny majetku (§25 ods.5 z.o DzP, §52 ods.7 Postupov účtovania). Len neviem, či to správne chápem.
mulik
08.12.08,09:40
zákon o DzP sa zmenil práve vo veci stanovenia vstupnej ceny u HM , pri ktorom sa DPH uplatňuje koeficientom. Od 1.1. 2006 , práve táto alikvotna časť DPH sa stáva nákladom, kým minulý rok bola súčasťou vstupnej ceny majetku

§19 k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom okrem dane z pridanej hodnoty, ktorá sa vzťahuje na hmotný majetok a nehmotný majetok a je súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 ods. 5,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

§25(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
******to čo je červené má byť prečiarknuté, zle sa to prenieslo******
Tento rok teda nemáte problém pri zaradení najetku, lebo ho zaradíte v cene bez DPH.
Prosím,ozve sa mi niekto? Od roku 2006 o neuplatnenú časť DPH (sme koeficienťáci) nezvyšujeme vstupnú cenu majetku, ale rozpúšťame ju do nákladov. V Poradcovi 5-6/2008 však Ing. Zdenka Kováčová píše,že možnosť rozhodnutia (či do nákladov alebo zvýšiť OC majetku) platí len z daňového hľadiska. Z hľadiska účtovníctva má byť jednoznačne súčasťou vstupnej ceny majetku (§ 52 ods.7 Postupov). V Poradcovi 5-6/2006 však tá istá autorka píše v komentári k Zák.o Dzp,že od 1.1.2006 táto časť DPH sa účtuje na 548 a je súčasťou daňových výdavkov. Prosím, ak má niekto s tým skúsenosti, poraďte
alex1
25.03.09,08:53
sme platcom DPH a máme v prenájme budovu od platcu DPH. priestory ďalej prenajimame platcom aj neplatcom. uplatnujeme koeficient. neuplatnenú DPH z koeficientu dávam na účet 548.
zaujímama, či táto DPH je daňový náklad, alebo to mám pripočítať v DP
alex1
25.03.09,09:04
sme platcom DPH a máme v prenájme budovu od platcu DPH. priestory ďalej prenajimame platcom aj neplatcom. uplatnujeme koeficient. neuplatnenú DPH z koeficientu dávam na účet 548.
zaujímama, či táto DPH je daňový náklad, alebo to mám pripočítať v DP

asi použijem §19 ods.3 písm.k) ako bolo spomenuté vyššie. len by som potrebovala odsúhlasenie. a teda nemusím ju pripočitovať v DP?
azla
25.03.09,09:25
asi použijem §19 ods.3 písm.k) ako bolo spomenuté vyššie. len by som potrebovala odsúhlasenie. a teda nemusím ju pripočitovať v DP?

Áno, postupuješ podľa §19/3/k a nič nepripočítavaš. Je to daňovo uznané.:)