thomasko1
22.04.12,09:53
Dobrý deň. Mám takýto problém. Vykonávam svoju živnosť v budove, ktorá nemá vlastníka. Činnosť je tu vykonávaná na základe toho že to tak určil mandant, s ktorým mám uzavretú mandátnu zmluvu - od neho mám preberací protokol kde som podpísal prevzatie kľúčov a budovy. Mandant nemá k budove žiaden právny vzťah - proste ju užíval odjakživa bez akýchkoľvek papierov. Ja mám miesto výkonu živnosti v ŽL uvedené na adrese svojho trvalého bydliska. Podľa mojich informácií táto budova nebola nikdy skolaudovaná. Je postavená na pozemku, ktorá vlastníka má a v katastri je vyznačená ako budova postavená na parcele vlastníka, ktorá nemá pridelené súpisné číslo. Problém spočíva v tom, že sa prihlásila osoba ktorá budovu dala postaviť (nie je totožná s vlastníkom pozemku) a usiluje sa so mnou uzavrieť nájomnú zmluvu za užívanie tejto budovy. Nemá ju však zapísanú v katastri a nemá od nej ani list vlastníctva. Chcem sa preto opýtať na názor niekoho znalého problematiky či osoba, ktorá dala budovu postaviť ale nemá k nej de-facto žiaden právny vzťah má právo odo mňa požadovať nájom za tieto priestory resp. či má právo uzavrieť platnú nájomnú zmluvu. Vlastne len na základe toho, že má nejaké výkresy o stavbe. Ďalšia vec, ktorá ma zaujíma je že daná osoba žiada po mne zaplatiť nájom spätne aj za obdobie od kedy v týchto priestoroch vykonávam svoju činnosť či je to právne vymožiteľné. Vďaka za každú radu...
mattto
22.04.12,08:03
osoba k nej má právny vzťah, je vlastníkom stavby, avšak nemôže uzavrieť platnú nájomnú zmluvu, keďže neskolaudované stavby nemožno užívať (výnimky v stavebnom zákone).

čo sa týka zaplatenia spätného nájomného, pozri si premlčacie doby v OZ a ObchZ
thomasko1
22.04.12,09:36
Ďakujem za radu. Čiže po dobu do vydania kolaudačného rozhodnutia nemá nárok na nájom, to mi v podstate stačí. Vďaka...
thomasko1
22.04.12,09:41
... a ešte som si spomenul na jednu vec... stavba bola postavená bez stavebného povolenia ... vlastne aj preto nie je dodnes skolaudovaná... ostáva dúfať že to tak aj ostane
misoft
22.04.12,15:24
... a ešte som si spomenul na jednu vec... stavba bola postavená bez stavebného povolenia ... vlastne aj preto nie je dodnes skolaudovaná... ostáva dúfať že to tak aj ostane
Ale pozor! Ak stavebný úrad stavbu nezlegalizuje (ostane "čiernou" stavbou") a dá príkaz na jej zbúranie - kam sa podeješ podnikať? Je to dvojsečná zbraň - zatiaľ neplatíš, ale keď budú búrať, aj tak prídeš o mnoho!
thomasko1
22.04.12,16:11
misoft

Toto je síce pravda, ale mne ide hlavne o nasledujúce dva mesiace, zle som sa vyjadril dúfam že to tak ostane najbližšie dva mesiace nakoľko si zháňam unimobunku a pôjdem preč. Budova stojí už vyše 10 rokov a zatiaľ to nevyzerá žeby mal niekto záujem ju odstrániť. Ja som sa chcel hlavne uistiť či tam je momentálne právny nárok na nájom, od júna to ber čert... :)
misoft
22.04.12,17:05
Budova nemá kolaudáciu, teda nemá ani číslo popisné - de jure je to len stavba, nevhodná na užívanie (nemá právny doklad na užívanie) - nemôže teda žiadať nejaké nájomné - na základe čoho? Preinvestovaných peňazí? Lajstra že to staval? Veď ani stavebné povolenie nemal. Teda je to len úhľadne pokladaná hŕba betónu a tehál.

A dobre robíš, že odtiaľ padáš preč.
Mária27
22.04.12,18:13
Neskolaudovaná stavba je právne nespôsobilá ako predmet nájmu. Avšak stavba môže existovať ako predmet právnych vzťahov od momentu, keď je nadzemná časť zrejmá ako dispozičné riešenie, keď je vybudovaná do takého štádia, že sa u len dokončuje na používanie. V takomto štádiu už stavba vznikla a stavebník sa stal jej vlastníkom, aj keď nie je skolaudovaná.
Takáto stavba by sa nemala dať do nájmu ako budova, resp. na základe nájomnej zmluvy ako veci by mohol nájomca požadovať znížené nájomné.

Ak však niekto využíva vec vo vlastníctve iného bez dohody a odplaty, bezdôvodne sa obohacuje a obohatenie je povinný vydať.