ajjjjka
22.04.12,10:00
Kedy má SZČO, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo nárok na odpočet DPH z faktúry. Keď ju zaeviduje do záväzkov, alebo až keď ju uhradí? Napr. kúpi auto, faktúru zaeviduje 27.3.2012, ale uhradí až 25.5.2012. Má nárok na vrátenie DPH v 1.štvrťroku 2012, alebo až v 2.štvrťroku 2012???:confused:
Tweety
22.04.12,08:08
Kedy má SZČO, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo nárok na odpočet DPH z faktúry. Keď ju zaeviduje do záväzkov, alebo až keď ju uhradí? Napr. kúpi auto, faktúru zaeviduje 27.3.2012, ale uhradí až 25.5.2012. Má nárok na vrátenie DPH v 1.štvrťroku 2012, alebo až v 2.štvrťroku 2012???:confused:
Nárok si môže uplatniť už v prvom kvartáli, ale môže aj v poslednom.
kn-alka
22.04.12,08:14
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.



Nárok na odpočet si uplatňuješ z vystavenej faktúry, bez ohľadu na úhradu. Dôležitý je dátum dodania tovaru, služby. Nárok na odpočet vzniká najskôr v mesiaci dodania - vystavenia faktúry, najneskôr v poslednom mesiaci zdaniteľného obdobia - kalendárneho roku.
IVETA N
09.05.12,10:26
poprosím Vás o názor k tomuto prípadu
Firma autobazár zakúpila mot.vozidlo 30.04.2012 je tam odpočet DPH .Firme by vyhovovalo , keby dodanie tovaru bolo v máji ,majiteľ volal p.účtovníčke , ktorá na margo toho , že sme chceli či by nám nezmenili dátum dodania tovaru na 02.05.2012 , aby sme si to mohli uplatniť až mesiaci máj podotkla, že ,,si môžeme,, uplatniť DPH hocikedy bez toho aby tam bol zmenený dátum , že ony to tak robia , a že sú audítorska firma a audítor nemá námietky voči tomu keď to tak robia ,. Teraz neviem ako to vlastne má byť .pokiaľ viem tak tak na uplatnenie DPH je rozhodujúce ,kedy je na FA dátum dodania služby alebo tovaru bez ohľadu na to či je FA uhradená ,alebo neuhradená.
Já to robím takto a ak mám nejakú faktúru , ktorá sa týka napr.zdniteľného obdobia v marci a príde mi v apríli , keď už mám daňové podané tak si odložím obálku a dám odpočet DPH v mesiaci apríl nepodávam dodatočné DP.

Ďakujem
IVETA N
Tweety
09.05.12,10:43
poprosím Vás o názor k tomuto prípadu
Firma autobazár zakúpila mot.vozidlo 30.04.2012 je tam odpočet DPH .Firme by vyhovovalo , keby dodanie tovaru bolo v máji ,majiteľ volal p.účtovníčke , ktorá na margo toho , že sme chceli či by nám nezmenili dátum dodania tovaru na 02.05.2012 , aby sme si to mohli uplatniť až mesiaci máj podotkla, že ,,si môžeme,, uplatniť DPH hocikedy bez toho aby tam bol zmenený dátum , že ony to tak robia , a že sú audítorska firma a audítor nemá námietky voči tomu keď to tak robia ,. Teraz neviem ako to vlastne má byť .pokiaľ viem tak tak na uplatnenie DPH je rozhodujúce ,kedy je na FA dátum dodania služby alebo tovaru bez ohľadu na to či je FA uhradená ,alebo neuhradená.
Já to robím takto a ak mám nejakú faktúru , ktorá sa týka napr.zdniteľného obdobia v marci a príde mi v apríli , keď už mám daňové podané tak si odložím obálku a dám odpočet DPH v mesiaci apríl nepodávam dodatočné DP.

Ďakujem
IVETA N Nárok na odpočet si môžete uplatniť ak máte fa, takže už aj v apríli, ale môžete si ho uplatniť aj hociktorý iný mesiac po mes. dodania, najneskôr v dec. 2012. Celú citáciu § 51 máš aj v príspevku č. 3.
IvoM
09.05.12,10:47
Ivetka ver audítorom, prípadne si prečítaj §51.2, odpočítať daň môžeš kľudne aj neskôr /max. do konca kalendárneho roka/ a to aj bez obálky :-)
IVETA N
09.05.12,11:05
ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N

PS : tam je mi to jasne , že keď mám už ,,daňové podane ,,, že to nie je odomňa ,,špekulacióó,,
ale čo vy na to kukmal hore čo som písala......
Paula
09.05.12,11:10
Nie je, ty môžeš, no nemusíš -:)
Tweety
09.05.12,11:10
ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N
Nie, nie je, zákon to umožňuje, ale nemusíš to využívať. Nie je to povinnosť, len možnosť takto postupovať.
kn-alka
09.05.12,11:30
ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N

PS : tam je mi to jasne , že keď mám už ,,daňové podane ,,, že to nie je odomňa ,,špekulacióó,,
ale čo vy na to kukmal hore čo som písala......


Takéto "presúvanie" faktúr je vhodné hlavne pri výrobných firmách. Mám firmu, ktorá vyrába eurookná a veľakrát mám nadmerný odpočet a o mesiac na to úhradu DPH. Keďže firma najprv musí nakúpiť výrobný materiál, spracovať a až neskôr fakturuje hotový výrobok. Pri väčších zákazkách aj ja uplatňujem DPH v neskorších mesiacoch, až keď je hotový výrobok predaný.
IVETA N
09.05.12,13:27
ďakujem
kyči
29.05.12,14:19
Mám záujem kúpiť auto kde je možný odpočet DPH.Kedy mi vzniká ako podnikateľovy nárok na odpočet DPH?poprosím o vysvetlenie pre laikov a nie napísať zákony.Ďakujem
Tweety
29.05.12,14:20
Mám záujem kúpiť auto kde je možný odpočet DPH.Kedy mi vzniká ako podnikateľovy nárok na odpočet DPH?poprosím o vysvetlenie pre laikov a nie napísať zákony.Ďakujem
Ak máš doklad od platiteľa a sám si jej platiteľom.
kyči
29.05.12,14:37
jáj tak že mi stači zmluva od leasingovej spoločnosti a aby som bol platca DPH?plati to aj pre leasing?..
Tweety
29.05.12,14:37
jáj tak že mi stači zmluva od leasingovej spoločnosti a aby som bol platca DPH?plati to aj pre leasing?..
Áno, platí.
kyči
29.05.12,14:41
super dakujem.je aj nejaká daňová úľava alebo neviem čo čo sa tíka služobných ciest ?
Tweety
29.05.12,14:43
super dakujem.je aj nejaká daňová úľava alebo neviem čo čo sa tíka služobných ciest ?
Tomuto akosi nerozumiem. Čo si tým chcel napísať? Aká úľava na dph?
kyči
30.05.12,19:51
no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestou
srska
30.05.12,20:03
no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestouak je auto firemné a lízované tak pohonné hmoty + napr. diaľničná známka, ..... + treba oznámiť vznik daňovej povinnosti na daň z mv miestne príslušnému dú
KEJKA
30.05.12,20:09
no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestou


ak je auto firemné a lízované tak pohonné hmoty + napr. diaľničná známka, ..... + treba oznámiť vznik daňovej povinnosti na daň z mv miestne príslušnému dú
+ servis + náhradné pneumatiky, náhradné diely, doplnky do auta + stravné t.j. diéty (aj ked sa to netýka priamo auta)
+ autolekárnička, iná povinná výbava, vesta ap.
:)
kyči
30.05.12,20:33
toto vsetko co ste napisali si mozem dat do nakladov?ak si to chcem dat do nakladov napriklad aj odpocet DPH z auta tak ho musim kupit uz ako zivnostnik?
srska
30.05.12,20:45
toto vsetko co ste napisali si mozem dat do nakladov?ak si to chcem dat do nakladov napriklad aj odpocet DPH z auta tak ho musim kupit uz ako zivnostnik?
príspevok tweety č. 11
kyči
31.05.12,20:28
no ano ale auto uz musim kupovat ako zivnostnik,ci mozem si kupit auto-zalozit zivnost a dat do nakladov?
KEJKA
01.06.12,06:23
príspevok tweety č. 11
to je tento-nečítal si ho?

Ak máš doklad od platiteľa a sám si jej platiteľom.
ale doplním, môžeš začať živnosť, kúpiť auto ako neplatiteľ DPH, potom sa zaregistrovať ako platiteľ DPH a pri prvom daňovom priznaní DPH odpočítaš. Tento postup sa nedá použiť, ak kúpiš auto na lízing, čo si už uviedol predtým.
Spomínaš "dať do nákladov" tak to už je iná daň a to daň z príjmu. Aj bez registrácie DPH si dávaš auto do nákladov prostredníctvom odpisov. Tiež môžeš mať auto skôr kúpené ako občan, založiť živnosť, vložiť auto do majetku a začať ho odpisovať. Ak stihneš toto v rámci jedného kalendárneho roka, tak ho odpíšeš=dostaneš do nákladov za 4 roky celé.
Ak kúpiš v r. 2012, ale SZČO budeš až v r. 2013, dáš do majetku, tak do nákladov dostaneš 3/4 z ceny.
Nemýľ si dane DPFO a DPH sú dve rozličné dane. DPFO - sa zaregistruješ hned pri začatí živnosti, DPH je dobrovoľná registrácia a po novom s ňou bývajú problémy.
Nájdi si účtovníčku
Rozmysli si, či chceš podnikať, alebo iba kupovať auto.
kyči
01.06.12,07:31
Chcem podnikať,tak že ak si auto kupim este ako nepodnikatel tak stale si ho mozem dat pri najblizsom danovom priznany do nakladov.Co to vlastne znamena ze si ho dam do nakladov?Viem ze ak si dam stravne listky do nakladov tak mi to stiahnu z dane hodnotu stravnych listkov.Len ze pochybujem ze ak kupim auto za 8200€ tak mi stioahnu 8200€ :)
Mária.K.
01.06.12,08:11
Chcem podnikať,tak že ak si auto kupim este ako nepodnikatel tak stale si ho mozem dat pri najblizsom danovom priznany do nakladov.Co to vlastne znamena ze si ho dam do nakladov?Viem ze ak si dam stravne listky do nakladov tak mi to stiahnu z dane hodnotu stravnych listkov.Len ze pochybujem ze ak kupim auto za 8200€ tak mi stioahnu 8200€ :)

Máte skreslený pohľad na vec. Nik vám z dane nič nestiahne. Pokiaľ sa bavíme o dani z príjmov fyzickej osoby, k tomu, aby ste dosiahli nejakú daňovú úsporu, musíte mať najprv živnostenský list, zarobiť peniaze, potom príslušný výdavok (napríklad za stravné lístky) zaúčtovať a ak budú dodržané ďalšie podmienky stanovené zákonom (odpracujete deň, za ktorý si uplatníte v nákladoch stravné lístky), bude tento stravný lístok daňovým výdavkom, ktorý sa odpočíta v daňovom priznaní od dosiahnutého príjmu.Znamená to, že ak nakúpite stravné lístky napr. za 100 eur, zaplatíte za vyššie uvedených podmienok nižšiu daň o 19 eur (za predpokladu, že ste nedosiahli stratu a že základ dane v daňovom priznaní pred uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane bol väčší ako 3644,74 eur. Túto daň si budete musieť v daňovom priznaní sám vypočítať. V ideálnom prípade ušetríte na dani 19 % z ceny stravného lístka. Ak vaše príjmy budú veľmi nízke, nemusíte na dani z dôvodu kúpy stravných lístkov ušetriť nič.
kyči
01.06.12,13:16
Ak nikto nic nestiahne tak na co si potom kazdy zivnostnik pise do nakladov vsetko co sa da?
KEJKA
01.06.12,13:40
Ak nikto nic nestiahne tak na co si potom kazdy zivnostnik pise do nakladov vsetko co sa da?
to je len otázka správnych termínov.
zarobíš 10000, ak by si si nič do nákladov nedal, naozaj nič, tak zaplatíš daň 1900
ak si však dáš do nákladov (pri SZČO správnejšie je "do výdavkov") napr. odpisy za auto 2000 (1/4), hodnotu PHM, napr. 600,
iné výdavky v súvislosti s autom, stravne, povedzme dalsích 400, nákupy tovaru napr. 7000, ktorý si predal /z čoho máš tie príjmy 10000/,
tak spočítaš výdavky, dostaneš 10000
príjmy 10000
príjmy mínus výdavky je nula, a neplatíš žiadnu daň.
samozrejme je to veeeeeeeeeeeeeľmi zjednodušený príklad, ešte je tu otázka odvodov, nezdaniteľnej sumy, zdravotného poistenia, iného príjmu, napr. zo zamestnania........
kyči
01.06.12,20:54
ach jaj to najlepsie bude najat si uctovnicku :)
srska
03.06.12,08:58
ach jaj to najlepsie bude najat si uctovnicku :)a naučiť sa aspoň aký je rozdiel medzi priamymi a nepriamymi daňami
kyči
03.06.12,20:09
a aky je rozdiel?
SilMar Group
04.06.12,18:24
a aky je rozdiel?

no obrovskýýýýýý...:)
kyči
04.06.12,19:48
tak dufam ze mi ho aj vysvetlite :P
Marína
04.06.12,20:15
Zjednodušene, priame dane znáša(platí) či už fyzická alebo právnická osoba sama priamo, aj ju vypočíta a odvedie prostredníctvom Daňového úradu do štátneho rozpočtu. T. z., že táto daň/e/ sa na rozdiel od nepriamych daní nepresúva na inú/é/ osobu/y/, čiže ju platí priamo jednému subjektu - štátu. Priamymi daňami sú napr. daň z príjmov fyz. a právn. osôb, daň z nehnuteľností, pozemkov, bytov; miestne dane(daň z motorových vozidiel, užívanie verejného priestranstva, za ubytovanie, ......)
Spotrebné dane - z liehu, vína, piva, tabaku, minerálnych olejov.
Nepriama daň -daň z pridanej hodnoty(DPH), ktorú hradí(znáša) spotrebiteľ vo výrobkoch, službách a tovaroch. Napr. táto daň sa platí(je započítaná) v cene nákupu v obchode, reštaurácii, kúpaliska, ............... atd., ak daný subjekt poskytujúci tieto služby a predávajúci daný tovar je platiteľom DPH.

Hádam som to zrozumiteľne vysvetlila.;)
kyči
05.06.12,19:49
Ďakujem :)
ivetakli
15.06.12,11:20
Prosím Vás mám otázku, SZČO, účtuje v JU, reg. na platcu DPH od 1.5.2012, má zúčtovanú fa s dátumom dodania apríl 2012 - ešte nebol platca, zaplatenú v máji 2012 - už po registrácii, má nárok na odpočet DPH? vďaka
veronikasad
15.06.12,11:24
Prosím Vás mám otázku, SZČO, účtuje v JU, reg. na platcu DPH od 1.5.2012, má zúčtovanú fa s dátumom dodania apríl 2012 - ešte nebol platca, zaplatenú v máji 2012 - už po registrácii, má nárok na odpočet DPH? vďaka
Čoho sa tie faktúry týkajú ?
SilMar Group
15.06.12,12:00
Prosím Vás mám otázku, SZČO, účtuje v JU, reg. na platcu DPH od 1.5.2012, má zúčtovanú fa s dátumom dodania apríl 2012 - ešte nebol platca, zaplatenú v máji 2012 - už po registrácii, má nárok na odpočet DPH? vďaka

To, kedy bola faktúra zaplatená nemá vôbec vplyv na to, či nárokovať, alebo nie. Tu je dôležitý dátum dodania a v apríli ešte neboli platiteľmi, takže nie je nárok.


"na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Vaša otázka neobsahuje všetky relevantné údaje, aby sa k nej uviedla jednoznačná odpoveď. Nevieme totiž, o aké služby ide. Pokiaľ ide o služby, ktoré boli poskytnuté 28.2.2011 a teda využité PLATITEĽOM, vzniká mu právo na odpočítanie dane. Ak by však išlo o služby, ktoré boli využité aj pred tým, ako sa zdaniteľná osoba stala platiteľom, potom právo na odpočítanie dane vzniká len za obdobie, kedy tieto služby využila ako platiteľ - t.j. na účely podnikania PLATITEĽA. Ing. Alžbeta Hermanová odd. poskytovania služieb nepriamych daní DRSR Banská Bystrica

Váš dopyt: Dobrý deň, spoločnosť sa stala plátcom DPH 28.2.2011. V prijatých faktúrach má účtovné služby za február s dátumom zdaniteľného plnenia 28.2.2011. Má spoločnosť právo na odpočet DPH za február 2011, alebo alikvótnu časť jeden deň, alebo nemá právo vôbec?"
srska
15.06.12,12:08
To, kedy bola faktúra zaplatená nemá vôbec vplyv na to, či nárokovať, alebo nie. Tu je dôležitý dátum dodania a v apríli ešte neboli platiteľmi, takže nie je nárok.


"na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Vaša otázka neobsahuje všetky relevantné údaje, aby sa k nej uviedla jednoznačná odpoveď. Nevieme totiž, o aké služby ide. Pokiaľ ide o služby, ktoré boli poskytnuté 28.2.2011 a teda využité PLATITEĽOM, vzniká mu právo na odpočítanie dane. Ak by však išlo o služby, ktoré boli využité aj pred tým, ako sa zdaniteľná osoba stala platiteľom, potom právo na odpočítanie dane vzniká len za obdobie, kedy tieto služby využila ako platiteľ - t.j. na účely podnikania PLATITEĽA. Ing. Alžbeta Hermanová odd. poskytovania služieb nepriamych daní DRSR Banská Bystrica

Váš dopyt: Dobrý deň, spoločnosť sa stala plátcom DPH 28.2.2011. V prijatých faktúrach má účtovné služby za február s dátumom zdaniteľného plnenia 28.2.2011. Má spoločnosť právo na odpočet DPH za február 2011, alebo alikvótnu časť jeden deň, alebo nemá právo vôbec?"a čo keď nakúpila tovar na sklad?;)
SilMar Group
15.06.12,12:39
a čo keď nakúpila tovar na sklad?;)

:) Áno, to je veľmi dobrá pripomienka :)

§55 - Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa zákona o dani z príjmu v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob (podľa výkladu k zákonu o DPH odpočet zo zásob si platiteľ dane uplatní v plnom rozsahu - nás učili, že uplatním z tovaru, ktorý mám k dátumu registrácie na sklade - lebo ho budem predávať už s DPH).
Ak sa jedná o odpisovaný majetok, tak sa uplatnená DPH zníži o pomernú časť, ktorá zodpovedá odpisom.
ivetakli
19.06.12,19:10
Prepáčte, že reagujem až teraz, jednalo sa o služby ako mobil, internet atď, takže nemá nárok na odpočet, bolo využité ešte keď nebol platca, vďaka