zuchra
22.04.12,14:42
Vie mi niekto poradiť, čo všetko je potrebné na osamostatnenie SVB od bytového družstva? ďakujem
globalpartner
22.04.12,12:52
Vie mi niekto poradiť, čo všetko je potrebné na osamostatnenie SVB od bytového družstva? ďakujem

Nezrozumiteľná otázka- poprosím doplniť.

Nie je jasné či už SVB existuje, alebo nie.
Ak áno ,funguje tkzv. zmiešaný model? Kde niekoľko bytov je v SBD a zvyšok v SVB?
sito
22.04.12,13:21
Zrušiť mandátnu zmluvu, ak skutočne ste SVB. Ak nie, dve tretiny vlastníkov by mali rozhodnúť o zmene spôsobu správy zo správcu na SVB. A možno je ešte tá možnosť, že si treba najprv previesť byty do osobného vlastníctva a až potom SVB.
zuchra
22.04.12,16:13
pre global partner: už sme SVB, ďakujem.
dodo1001
23.04.12,18:39
Len doplním sita:
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - Zákon č. 182/1993 Z. z.

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome
§ 6
(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

Spoločenstvo
§ 7
(2) ...V prípade zmeny formy správy je súčasťou návrhu aj výpoveď zmluvy o výkone správy...

§ 14
(3)
Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.
sito
23.04.12,20:50
pre global partner: už sme SVB, ďakujem.


Tak už ste? SVB. úrva, vy ste nejaký divný spolok.

Ak ste si založili SVB, tak podľa 182, § 7c by ste mali mať predsedu, ( štatutára ), radu vlastníkov ( minimálne troch členov ) a zhromaždenie ( veštci vlastníci bytov v dome), ale to už asi vieš.

Čo, prečo máte niečo s družstvom? Asi nie ste schopný si sami spravovať dom. Preto ste podpísali mandátnu zmluvu s družstvom. Podstatné je to, čo je v tej zmluve o možnej výpovedí zmluvy. Mala by to byť jednoduchá záležitosť, môžno? A kto bude dom spravovať potom, ak nie družstvo? A nie ste zaviazaní nejak tým, že vám vybavovali úver?
PASKOV
23.04.12,23:48
Doporučuji nastudovat příslušnou legislativu SR, neboť jen tak je možné uvažovat o zlepšení činnosti SVB.
zuchra
24.04.12,05:34
To je pravda, sme divný spolok. Už sme to ako noví nájomníci dali preveriť, takže predsedu máme, k menám rady sme sa zatiaľ nedostali a mandátnu zmluvu máme pardón s energobytom, ktorý bytový dom spravuje a robí ročné vyúčtovania a rozhoduje o balíku tepla, ktoré bytový dom musí odobrať. Platíme dosť veľa za to teplo a ešte aj za spravovanie a vyhotovenie podkladov k ročnému zúčtovaniu.
sito
24.04.12,09:46
Postrehol som to na Porade, že časom dom upadne do ako hypnotického spánku. A niekto toho vie využiť a využívať do doby, kým sa niekto neprebudí, alebo sa nenasťahuje niekto nový, a ten vidí čo sa deje v dome.

Keď musíte aj keď nemusíte, kúriť, to už je sila, ale väčšia sila je rozhodnutie vlastníkov bytov, zhromazdenia, SVB. Správca, mandant, nemôže nič, alebo len to čo mu SVB umožnili v mandátnej zmluve. Takže je to na vás, nie na správcovi.
verkaz
24.04.12,10:00
Je u na porade veľmi veľa dobrých tém, kde je vysvetlená aj legislatíva. ja by som ti odporučila zvolať zhromaždenie vlastníkov (spolu s predsedom a radou). Určite niekde existuje zápisnica, kde boli členovia rady zvolení. Ak nie, tak si ich zvoľte nanovo. V zmluve o správe by ste mali mať dohodnutú aj výpovednú dobu.
Najprv však 2/3 vlastníkov musí rozhodnúť čo ďalej. Je aj možnosť spravovať si dom spoločenstvom. Všetko záleží len od vlastníkov .
Indeed
24.04.12,13:03
Postrehol som to na Porade, že časom dom upadne do ako hypnotického spánku. A niekto toho vie využiť a využívať do doby, kým sa niekto neprebudí, alebo sa nenasťahuje niekto nový, a ten vidí čo sa deje v dome.

Keď musíte aj keď nemusíte, kúriť, to už je sila, ale väčšia sila je rozhodnutie vlastníkov bytov, zhromazdenia, SVB. Správca, mandant, nemôže nič, alebo len to čo mu SVB umožnili v mandátnej zmluve. Takže je to na vás, nie na správcovi.

Dom upadne do hypnotického spánku, lebo musí do neho časom upadnúť ,

predsa ak je raz dom zateplený, zrekonštruovaný , čo treba stále riešiť ???

Neviem z akého dovodu su také tlaky na založenie SVB a čo na tom mnohí vidia, veď nájomné treba platiť stále,

a komu tie peniaze idú je mi srdečne jedno.
Halli
24.04.12,16:56
Dom upadne do hypnotického spánku, lebo musí do neho časom upadnúť ,

predsa ak je raz dom zateplený, zrekonštruovaný , čo treba stále riešiť ???

Neviem z akého dovodu su také tlaky na založenie SVB a čo na tom mnohí vidia, veď nájomné treba platiť stále,

a komu tie peniaze idú je mi srdečne jedno.

Chápem, že tomu nerozumieš, keď stále platíš NÁJOMNÉ :D:D..vidíš ani , nevieš, čo si a čo platíš...a preto ti je to fuk...
Indeed
24.04.12,17:05
Chápem, že tomu nerozumieš, keď stále platíš NÁJOMNÉ :D:D..vidíš ani , nevieš, čo si a čo platíš...a preto ti je to fuk...


je mi to fuk a aj bude , pretože tam kde je 88 vlastníkov bytov a na schodzu pride 6-8 tam žiadne SVB nema zmysel

a ak neplatím nájomné tak platím úhrady za poskytnuté služby , pretože aj ja som jeden z vlastníkov

nebyvam v podnájme aby som niekomu platil nájomne,

ale " vo co GO ?" okrem hry o slovíčka ???
Halli
24.04.12,17:15
je mi to fuk a aj bude , pretože tam kde je 88 vlastníkov bytov a na schodzu pride 6-8 tam žiadne SVB nema zmysel

a ak neplatím nájomné tak platím úhrady za poskytnuté služby , pretože aj ja som jeden z vlastníkov

nebyvam v podnájme aby som niekomu platil nájomne,

ale " vo co GO ?" okrem hry o slovíčka ???

vo co GO? :D nič len tak, potrebovala som sa na niekom odreagovať a padol si mi do rany,:D ale vyšiel si z toho dobre , gratulujem, vieš kto si :D...tak nebuď taký skeptik, táto práca s luďmi je poslanie :) Je žalostné , že sa ľudia tak málo zaujímajú o svoj niekedy najväčší majetok....čo by za to dali ľudia v niektorých štátoch...no, nebudem filozofovať, možno máš pravdu, aj keď sa s ňou nestotožňujem v princípe...;)
Indeed
24.04.12,17:20
vo co GO? :D nič len tak, potrebovala som sa na niekom odreagovať a padol si mi do rany,:D ale vyšiel si z toho dobre , gratulujem, vieš kto si :D...tak nebuď taký skeptik, táto práca s luďmi je poslanie :) Je žalostné , že sa ľudia tak málo zaujímajú o svoj niekedy najväčší majetok....čo by za to dali ľudia v niektorých štátoch...no, nebudem filozofovať, možno máš pravdu, aj keď sa s ňou nestotožňujem v princípe...;)

Čo furt melieš,že sa ľudia nezaujímajú ?

Ked sa bude zaujimať rozšíri sa rozloha ich byvania alebo čo ?

Dnes ide každému čo byva v činžiaku o to, aby mal pokoj od všetkých a od každého, ked za sebou zavrie dvere svojho bytu.

A tiež aby zvládol platiť za tieto služby , a niektorí aj hypoteku.
Halli
24.04.12,17:28
Čo furt melieš,že sa ľudia nezaujímajú ?

Ked sa bude zaujimať rozšíri sa rozloha ich byvania alebo čo ?

Dnes ide každému čo byva v činžiaku o to, aby mal pokoj od všetkých a od každého, ked za sebou zavrie dvere svojho bytu.

A tiež aby zvládol platiť za tieto služby , a niektorí aj hypoteku.

Napísal si to predsa sám...z 88 vlastníkov na schôdzi 6-8...to je hanba. Ale nemá zmysle sa naťahovať , vidím, že si pojedol nejaké divné huby, že prskáš ako tátoš...tak už nič.
Indeed
24.04.12,17:35
ja kľudne komunikujem...
Halli
24.04.12,17:38
tak to som rada, vieš že mám pravdu, zbytočne sa durdíš...a nadávaš naokolo...
Indeed
24.04.12,17:56
kde vidíš nejaké nadavky ?
Indeed
24.04.12,17:57
dajako som nepochopil v čom máš ty pravdu a v čom JA nemam pravdu...
Halli
24.04.12,18:02
dajako som nepochopil v čom máš ty pravdu a v čom JA nemam pravdu...

...tak čítaj znova :)...ja nemeliem, ja navrhujem...ale ty na to pozeráš ako krtko na východ slnka...
Halli
24.04.12,18:03
..tak frfleš :)
PASKOV
24.04.12,19:04
Je velmi úsměvné, jak majetek na úrovni 100 000 EUR nevyžaduje aspoň elementární ochranu.


PS
Chápu, že někteří vlastníci jsou pohodlní a nerozumí BD.
sito
24.04.12,21:14
Dom upadne do hypnotického spánku, lebo musí do neho časom upadnúť ,

predsa ak je raz dom zateplený, zrekonštruovaný , čo treba stále riešiť ???

Neviem z akého dovodu su také tlaky na založenie SVB a čo na tom mnohí vidia, veď nájomné treba platiť stále,

a komu tie peniaze idú je mi srdečne jedno.

Dom nie, ten začne chátrať!

Z akého dôvodu? Vlastník, vlastníci sa vedia o svoje postarať, teda mali by sa ...

Vo svojom, komu sa platí nájom? Peniazom je to fakt absolútne jedno.

Vlastníkom, ktorí sa nevedia postarať o svoje sa postará niekto iný a peniazom je to zasa srdečné jedno. No správcovi nie, o ne mu ide, nie o nich!
sito
24.04.12,21:20
je mi to fuk a aj bude , pretože tam kde je 88 vlastníkov bytov a na schodzu pride 6-8 tam žiadne SVB nema zmysel

a ak neplatím nájomné tak platím úhrady za poskytnuté služby , pretože aj ja som jeden z vlastníkov

nebyvam v podnájme aby som niekomu platil nájomne,

ale " vo co GO ?" okrem hry o slovíčka ???

Na Porade je to hra o slovíčkach. U vás v dome je to hra o život! Či nie? My tu tu vašu hru hrať nemusíme, ale tých 88 vlastníkov vo vašom dome ju žijete. Či nie? Niektorí nie? Ty?
sito
24.04.12,21:23
Čo furt melieš,že sa ľudia nezaujímajú ?

Ked sa bude zaujimať rozšíri sa rozloha ich byvania alebo čo ?

Dnes ide každému čo byva v činžiaku o to, aby mal pokoj od všetkých a od každého, ked za sebou zavrie dvere svojho bytu.

A tiež aby zvládol platiť za tieto služby , a niektorí aj hypoteku.

Ako na Titaniku, nás sa to netýka ...
Indeed
25.04.12,04:25
Pre mudrejších a zbehlejších odo mňa:

Pohĺadal som výmer poplatkov ktoré platím , a na ńom stojí toto :

PREDPIS MESAČNEJ ÚHRADY ZA POSKYTOVANÉ PLNENIA SPOJENÉ S BÝVANÍM

A ZA SLUŽBY SPOJENÉ S UŽÍVANÍM BYTU

A na hlavičke stojí : Okresné stavebné bytové družstvo XXXXXXXXXXXX

Najväčšie položky tohto výmeru tvoria : záloha na UK ......................................21,82
záloha na vodné a stočné........................14,28
záloha na TÚV .......................................12,30

voči ostatným položkám tohto výmeru nemám namietok

Moja otázka znie : Akým sposobom možem ja ovplyvniť výšku týchto položiek a ktoré SVB mi v tom pomože,
prípadne kde na akých schodzach by som sa v zaujme tejto veci mal zúčastniť.
sito
25.04.12,05:42
Pre mudrejších a zbehlejších odo mňa:

Pohĺadal som výmer poplatkov ktoré platím , a na ńom stojí toto :

PREDPIS MESAČNEJ ÚHRADY ZA POSKYTOVANÉ PLNENIA SPOJENÉ S BÝVANÍM

A ZA SLUŽBY SPOJENÉ S UŽÍVANÍM BYTU

A na hlavičke stojí : Okresné stavebné bytové družstvo XXXXXXXXXXXX

Najväčšie položky tohto výmeru tvoria : záloha na UK ......................................21,82
záloha na vodné a stočné........................14,28
záloha na TÚV .......................................12,30

voči ostatným položkám tohto výmeru nemám namietok

Moja otázka znie : Akým sposobom možem ja ovplyvniť výšku týchto položiek a ktoré SVB mi v tom pomože,
prípadne kde na akých schodzach by som sa v zaujme tejto veci mal zúčastniť.

1. Optimálne nastaviť termostatické hlavice ak sú v dome PRT, schváliť spôsob rozpočítania dodaného tepla a rozpočítanie nákladov na jednotlivé byty.

2. Odsúhlasiť prípadne meranie podielu spotreby vody v bytoch určenými meradlami a spôsob rozpočítania nákladov za vodu na jednotlivé byty.

3. Na teplú vodu sú povinné určené meradlá, ale spôsob rozpočítania nákladov si môžu vlastníci dohodnúť, okrem 1. odseku v § 9, vyhláška 358/2009.

U vás schôdze vlastníkov, ktorú musí správca minimálne raz za rok zvolať. Môžu aj iné osoby, napríklad zástupca vlastníkov, prípadne štvrtina vlastníkov, ak na jej požiadanie nezvolá schôdzu správca domu.

Ktoré SVB ti pomôže. Žiadne! Žiadne nemáte, neviete, nechcete si dom spravovať sami, tak vás obskakuje správca. Nie zadarmo!
verkaz
25.04.12,05:52
Nepíše akú máš spotrebu vody. Tá platba by mala byť stanovená podľa tvojej spotreby teplej a studenej vody. Uvádzaš len zálohové platby, napíš aké má vyúčtovanie týchto služieb.
Za teplo to nie je vysoká položka. Akú výmeru má tvoj byt ? Koľko osôb je v byte ?
Najlepšie urobíš, keď pôjdeš za správcom a dáš si tieto zálohové platby vysvetliť.
Indeed
26.04.12,05:14
Tiež je to tak,že pohľad na tieto spločenstva, či družstva je trochu skreslený typom osob aké ich reprezentujú
ako domoví doverníci,

Domová doverníčka , pani Janka zo serialu Panelák je žiarivým príkladom sebastrednosti,tuposti, povyšenectva, malomeštiactva a obmedzenosti , a ked takýto ľudia dostanú určitú moc nad druhými, tak to potom vo vzájomnej
spolupráci obyvateĺov jedného vchodu vyzerá tak ako to vyzerá,


a takých doverníčok ako je spomínana pani Janka je pocelom Slovensku na mraky,

a aj preto to s bytovými spoločenstvami a družstvami tak vyzerá.
sito
26.04.12,05:44
Tiež je to tak,že pohľad na tieto spločenstva, či družstva je trochu skreslený typom osob aké ich reprezentujú
ako domoví doverníci,

Domová doverníčka , pani Janka zo serialu Panelák je žiarivým príkladom sebastrednosti,tuposti, povyšenectva, malomeštiactva a obmedzenosti , a ked takýto ľudia dostanú určitú moc nad druhými, tak to potom vo vzájomnej
spolupráci obyvateĺov jedného vchodu vyzerá tak ako to vyzerá,


a takých doverníčok ako je spomínana pani Janka je pocelom Slovensku na mraky,

a aj preto to s bytovými spoločenstvami a družstvami tak vyzerá.

Nie, nereprezentujú. Mali by zastupovať vlastníkov bytov. Niektorí aj, ale tých je asi, isto málo.

Panelák nesledujem, ale dá sa o tom aj tu dočítať.

Dostanú, dostanú, ale od koho? A ako?

Dobrovoľne, lebo ich vlastníci volia, ak zle zvolia, môžu ich aj odvolať. Ak nie, tak sú so stavom v bytovom dome spokojní. Ako voly. Ťahajú! Niekto aj peniaze.
Zitulda
26.04.12,15:01
Tyyy čo si taký zlý?! Hááá?...a neviem prečo si si ju vybral za muster?