Vladimír Ozimý
10.02.06,12:01
ahojte no viem ze pokial zo zivnosti neprekroci obrat pre rok 2005 to bolo myslim 6500*12 tak nie je povinna platit do SP ani popri zamestnani ani len ako SZCO

no ale skor by ma to zaujimalo ako to je splatenim do ZP...do 30.6. 2005 budem podavat vykaz nazdravotnu poistovnu(neviem ako tlacivo vyzera a ci uz vyzera) no a zaujmalo by ma kolko nesmie prekrocit aby neplatila na ZP 1/2 minimalnej mzdy rocnej alebo je to inak dakujem mock kamarati
Jozef Mihál
10.02.06,11:04
Návrh výkazov ročného zúčtovania poistného na ZP nájdete tu:

http://www.porada.sk/t18656-navrh-vyhlaky-mz-sr-k-roenemu-zuetpoistneho.html
Vladimír Ozimý
15.02.06,09:25
Dakujem, no ale mna by zaujimalo ako sa riesia odvody do fondov ak je zamestnanec a SZCO...odvadzate ako zamestnanec a ako SZCO si urcite vysku preddavku sam alebo sa to vyrata z danoveho zakladu, v pripade kedy vznika povinnost platit ZP ak je subeh kedy nevznikne aby si to vedel zivnostnik trochu korigovat napr.. dosiahne danovy zaklad 15000 Sk rocne prijmy cca 70 000 Sk vznikne mu povinnost platit alebo nie na zdravotne poistenie...
Jana Motyčková
15.02.06,12:12
Dakujem, no ale mna by zaujimalo ako sa riesia odvody do fondov ak je zamestnanec a SZCO...odvadzate ako zamestnanec a ako SZCO si urcite vysku preddavku sam alebo sa to vyrata z danoveho zakladu, v pripade kedy vznika povinnost platit ZP ak je subeh kedy nevznikne aby si to vedel zivnostnik trochu korigovat napr.. dosiahne danovy zaklad 15000 Sk rocne prijmy cca 70 000 Sk vznikne mu povinnost platit alebo nie na zdravotne poistenie...

Momentálne (do 30.6.) platí SZČO preddavky na zdravtné poistenie vypočítané zo základu dane (z podnikania) z r.2004 (1/2 z 1/12). Ak je to popri zamestnaní, nevzťahuje sa na ňu minimum. Ak v r.2004 nebola SZČO, stanovuje si výšku preddavkov sama (môže 0,-Sk).

Do 30.6. si ale urobí ročné zúčtovanie ZP, kde vyčísli skutočný vymeriavací základ za celý rok 2005, z toho vypočíta skutočné poistné, rozdiel oporti zaplateným preddavkom doplatí, alebo sa mu vráti.

Od 1.7. začne platiť preddavky zo skutočného VZ za rok 2005 (základ dane z podnikania + výdavky na ZP ) deleno 2,14 deleno počet mesiacov podnikania. Kým bude mať súbežne zamestnanie, nevzťahuje sa naňho minimum. Preddavky ktoré vyjdu do 100 Sk sa neplatia.
Vladimír Ozimý
15.02.06,12:49
Dakujem,dakujem
Dada
16.02.06,05:18
ahojte no viem ze pokial zo zivnosti neprekroci obrat pre rok 2005 to bolo myslim 6500*12 tak nie je povinna platit do SP ani popri zamestnani ani len ako SZCO

no ale skor by ma to zaujimalo ako to je splatenim do ZP...do 30.6. 2005 budem podavat vykaz nazdravotnu poistovnu(neviem ako tlacivo vyzera a ci uz vyzera) no a zaujmalo by ma kolko nesmie prekrocit aby neplatila na ZP 1/2 minimalnej mzdy rocnej alebo je to inak dakujem mock kamarati


Výška príjmu na sociálku za rok 2005 sa ráta 6500 x 12 alebo 6900 x 12 alebo 6500 x 9 + 6900 x 3 ?????
Pepa
16.02.06,06:20
Výška príjmu na sociálku za rok 2005 sa ráta 6500 x 12 alebo 6900 x 12 alebo 6500 x 9 + 6900 x 3 ?????

6900 x 12 = 82800
jjendro
16.02.06,07:36
Chcem sa opýtať čo je VZ pre zdravotné poistenie - je to základ dane uvedený v potvrdení z daňového priznania? Čiže rozdiel medzi príjmami a výdavkami zo živnosti?

Čo sa predkladá zdrav.poisťovni ako doklad pre VZ - potvrdenie o podaní DP? Ale tam je uvedená sumárna čiastka - ako budú vedieť, ktoré príjmy sú zo živnosti a ktoré zo závislej činnosti?

Ďakujem za radu

:)
ajka5
16.02.06,07:50
Prosim o pomoc. Čo je pre manžela ako živnostika + zamestnanca vyhodnejšie z pohladu odvodu do ZP a SP zrušenie alebo prerušenie živnosti? Odvodu dane sa nevyhne - to musí uhradiť.A ak zruši alebo preruší živnost a otvorím si ja živnost môzem používať jeho živnostenský účet na svoju živnost a ak nie prečo. ďakujem.
ZEvina
18.02.06,11:05
Chcem Vás poprosiť o pomoc. Dúfam, že nie som mimo témy. Zamestnávame pracovníka, ktorý je už 2 roky v dôchodkovom veku, ale nemal zdokladované všetky roky, tak o dôchodok nepožiadal. Je súčasne SZČO. Teraz mi ozmámil, že mu dôchodok priznajú od 1.3.2006. Vie mi niekto poradiť aké odvody sa odvádzajú a v akej výške do SP a ZP - ako zamestnávateľ a ako SZČO?
Za pomoc veľmi ďakujem.
ajobs
18.02.06,12:24
Chcem Vás poprosiť o pomoc. Dúfam, že nie som mimo témy. Zamestnávame pracovníka, ktorý je už 2 roky v dôchodkovom veku, ale nemal zdokladované všetky roky, tak o dôchodok nepožiadal. Je súčasne SZČO. Teraz mi ozmámil, že mu dôchodok priznajú od 1.3.2006. Vie mi niekto poradiť aké odvody sa odvádzajú a v akej výške do SP a ZP - ako zamestnávateľ a ako SZČO?
Za pomoc veľmi ďakujem.

Pozri http://www.porada.sk/t17881-odvody-poistnho-do-zp-a-spod-112006-szospolkono.html
a http://www.porada.sk/t15616-odvody-poistnho-do-zp-a-sp19-31122005.html
ZEvina
20.02.06,15:27
Bola som dnes na Sociálke a odpoviem na dotaz, ktorý som dala, keby náhodou mal niekto takýto problém. Povedali mi, že kým pracovník neprinesie potvrdenie o priznaní dôchodku, tak sa mu všetky odvody rátajú ako ostatným zamestnancom. Rozdiel je len vo vypisovaní ELDP, kde sa dôchodkový vek vykazuje zvlášť.
ajobs
20.02.06,16:48
Bola som dnes na Sociálke a odpoviem na dotaz, ktorý som dala, keby náhodou mal niekto takýto problém. Povedali mi, že kým pracovník neprinesie potvrdenie o priznaní dôchodku, tak sa mu všetky odvody rátajú ako ostatným zamestnancom. Rozdiel je len vo vypisovaní ELDP, kde sa dôchodkový vek vykazuje zvlášť.

Ale keď mu dôchodok priznajú so spätnou platnosťou, potom všetky neopávnene prijaté odvody musí SP vrátiť ( a premlčacia lehota v tomto prípade je 10 rokov ), a to do 30 dní od času, kedy poistenec o toto vrátenie požiadal alebo keď to zistila SP (:eek: :confused: ).