rosario
23.04.12,12:04
Ahojte, chcela by som si overiť, či som správne pochopila problematiku a postupujeme správne. Firma má auto (od r.2010), ktoré sa používalo len na služobné účely. Až od decembra 2011 ho zamestnanec (spolčník akonateľ v jednej osobe) začal používať aj súkromne.
Ak zamestnanec používa služobné vozidla aj na súkromné účely:
1) v mzde mu zdaňujem 1% z obstarávacej ceny.

2) PHM sa nakupuje firmenou kartou, podľa knihy jázd potom náklady za PHM za súkromné jazdy uhradí firme.

3) Firme ide samozrejme do nákladov len PHM za služ.jazdy a len z toho si odpočítava DPH.

4)Súkromné jazdy tvoria 16%, takže 16% z nákladov na údržbu vrátane DPH dám do nedaňových.

5) DPH z vozidla bola odpočítaná v plnej výške. Preto je jeho používanie považované za poskytnutie služby za protihodnotu, čiže musím zohľadniť aj v tejto DPH tých 16%? Takže, ročný odpis vydelit 4(štvrťročný platca), z toho vypočítať 16% a to bude základ pre výpočet DPH, ktorú musím dať teraz do výstupu? Našla som v diskusii názory, že ak sa zdaňuje to 1% z obst.ceny s DPH, tak pomernu časť za súkromné jazdy už v DPH z ceny vozidla už zohľadňovať nemusím, ale v zákone nič také neviem nájsť.

6) A ako sa tá pomerná časť DPH zaúčtuje? DPH na výstupe s akým protiúčtom, ak ide o bezodplatné poskytnutie služby?