inguska08
23.04.12,12:37
Dobrý deň, všetkým, prosím o radu: mám v jednoduchom účtovníctve rozúčtovať rozdiel medzi sumou DPH z dokladu a sumou DPH krátenou koeficientom ako prevádzkovú réžiu? Firma sa stala platcom DPH a má príjem z výh. automatov a z TIPOSU. Koeficient si určím odhadom a oznámim to Daňovému úradu? Keď mi vyšlo 0,9314 zaokrúhlim to na 0,94?
Vďaka za pomoc
svetluska55
23.04.12,17:05
ak začínaš koeficientovať a nemôžeš teda použiť koeficient z predchádzajúceho roka - tak áno, určíš si ho odhadom so súhlasom správcu dane, zaokrúhľuje sa na eurocenty nahor, v tvojom pripade správne na 0,94
inguska08
24.04.12,07:26
Ďakujem Svetluška, vieš mi poradiť aj čo s tým rozdielom? Jednoduché účtujem v Elalli: Pri účtovaní dokladu, ktorého sa koeficient týka sumu bez DPH mi do peňažného denníka zapíše ako prevádzkovú réžiu, plnú sumu DPH do VNZD aj do knihy DPH plnú sumu DPH, len pri tlači daňového priznanie je tam tento výdavok krátený koeficientom. Mne to nejak nejde do hlavy. Nemalo by mi zapísať do denníka sumu DPH krátenú o koeficient a zvyšok do prevádzkovej réžie? Mám to ručne zozúčtovávať?
macula
24.04.12,12:42
keď krátiš DPH z výdavkov, tak to krátiš len v daňovom priznaní DPH, do peňažného denníka zapisuješ celú sumu DPH. Na konci roka vysporiadaš DPH v DP a vyrátaš rozdiel medzi odpočítanou daňou a daňou vypočítanou za rok, ale toto sa zase týka iba DP DPH. V peňažnom denníku s DPH nerobíš nič,( účtuješ ju v plnej sume, pretože je to VNZD), ale až na konci roka si môžeš uplatniť rozdiel v krátení dane §19 odst.3 písm. k) bod 2. a to zaučtuješ do PD ako prevádzková réžia
mondes
24.04.12,13:51
keď krátiš DPH z výdavkov, tak to krátiš len v daňovom priznaní DPH, do peňažného denníka zapisuješ celú sumu DPH. Na konci roka vysporiadaš DPH v DP a vyrátaš rozdiel medzi odpočítanou daňou a daňou vypočítanou za rok, ale toto sa zase týka iba DP DPH. V peňažnom denníku s DPH nerobíš nič,( účtuješ ju v plnej sume, pretože je to VNZD), ale až na konci roka si môžeš uplatniť rozdiel v krátení dane §19 odst.3 písm. k) bod 2. a to zaučtuješ do PD ako prevádzková réžia

Prosím Vás o ujasnenie. Účtujem PHM, kde potrebujem krátiť odpočet DPH koeficientom. V peńažnom denníku to normálne zaúčtujem s celkovým odpočtom DPH. Potom sčítam bločky PHM a prepočítam ich koeficientom. Ale ako sa mi to zobrazí vo výkaze DPH? To musím tam ručne zapísať? V´daka.
Monika Kováčová
24.04.12,15:45
ak ti softvér neumožňuje zadať pri výpočte výkazu DPH koeficient, je potrebné jednotlivé riadky (odpočítanie dane) prepočítať ručne.:) Pohľadaj a prekutaj softvér.
Stefan2005
24.04.12,15:57
Prosím Vás o ujasnenie. Účtujem PHM, kde potrebujem krátiť odpočet DPH koeficientom...

... účtuješ PHM a koeficientuješ ho kvôli:

a) §50 zákona o DPH
b) použitiu paušálu (prípadne súkromnej spotrebe) ?
Monika Kováčová
24.04.12,16:05
zo zadania vyplýva možnosť a)
mondes
24.04.12,16:07
... účtuješ PHM a koeficientuješ ho kvôli:

a) §50 zákona o DPH
b) použitiu paušálu (prípadne súkromnej spotrebe) ?

...aj jedno aj druhé.

Ale veď pri použití paušálu sa DPH neprepočítava koeficientom. Tam sa delí na 80% VOZD a 20 % VNZD. Či?