sutschan
23.04.12,13:17
Dobrý deň.

V roku 2011 v decembri som z dotácie SZČO nakupoval príslušenstvo k počítaču (prevádzková réžia).
- Ponížil som o túto sumu PNZD(zaúčtovaná dotácia)
- Interným dokladom som preniesol sumu do POZD(aby som ju zdanil)
- a to sa mi vynulovalo z VOZD (platba z účtu).

No časť príslušenstva mi nebolo dodané a bol vystavený dobropis. Peniaze späť na účet prišli až v januári, takže som ho zaúčtoval ako VOZD mínusom(prevádzková réžia).
Urobil som to dobre? Nakoľko som túto sumu už vyúčtoval v roku 2011. Nemal by som ešte interným dokladom dať túto sumu POZD tiež mínusom? (urobiť vlastne presný opak zaúčtovania ako v r. 2011 –aby sa mi to vynulovalo)
Alebo len túto sumu z dobropisu dať jednoducho do PNZD keďže bola „zdanená“ v r 2011.

ďakujem
Tweety
23.04.12,11:20
Dobrý deň.

V roku 2011 v decembri som z dotácie SZČO nakupoval príslušenstvo k počítaču (prevádzková réžia).
- Ponížil som o túto sumu PNZD(zaúčtovaná dotácia)
- Interným dokladom som preniesol sumu do POZD(aby som ju zdanil)
- a to sa mi vynulovalo z VOZD (platba z účtu).

No časť príslušenstva mi nebolo dodané a bol vystavený dobropis. Peniaze späť na účet prišli až v januári, takže som ho zaúčtoval ako VOZD mínusom(prevádzková réžia).
Urobil som to dobre? Nakoľko som túto sumu už vyúčtoval v roku 2011. Nemal by som ešte interným dokladom dať túto sumu POZD tiež mínusom? (urobiť vlastne presný opak zaúčtovania ako v r. 2011 –aby sa mi to vynulovalo)
Alebo len túto sumu z dobropisu dať jednoducho do PNZD keďže bola „zdanená“ v r 2011.

ďakujem
Príslušenstvo k počítaču ako prevádzková réžia? Napíš konkrétne o aký nákup išlo. Ale dobropis aj tak účtuješ až v roku 2012.
sutschan
23.04.12,11:27
Bol to monitor k PC pre moju potrebu - krátkodobý majetok
Tweety
23.04.12,11:47
Bol to monitor k PC pre moju potrebu - krátkodobý majetok
Ok, ale nie je to prevádzková réžia, ale nákup materiálu.
sutschan
23.04.12,12:38
Ok a čo s tým zaúčtovaním dobropisu? Spraviť to v tomto roku presne opačne ako v roku 2011?
Tweety
23.04.12,12:40
Ok a čo s tým zaúčtovaním dobropisu? Spraviť to v tomto roku presne opačne ako v roku 2011?
Je to dobropis na nákup materiálu.
sutschan
29.04.12,09:47
Prosím Vás. Ja som ten monitor účtoval chybne ako prevádzkovú réžiu a DP som už podal.
Môžem si to v účtovníctve prebiť a podať na DÚ nové výkazy, ak mi to neovplyvnilo daňovú povinnosť? Táto suma sa mi odrazí aj v riadku 04 a 05 vo výkaze o majetku a záväzkoch (má tu figurovať krátkodobý majetok, ktorý som do účtovníctva zaradil cez nákup materiálu)?

ďakujem.
tinaM
29.04.12,10:17
Prosím Vás. Ja som ten monitor účtoval chybne ako prevádzkovú réžiu a DP som už podal.
Môžem si to v účtovníctve prebiť a podať na DÚ nové výkazy, ak mi to neovplyvnilo daňovú povinnosť? Táto suma sa mi odrazí aj v riadku 04 a 05 vo výkaze o majetku a záväzkoch (má tu figurovať krátkodobý majetok, ktorý som do účtovníctva zaradil cez nákup materiálu)?

ďakujem.

DP Ti táto operácia neovplyní, pokiaľ bol PC do 1700Eur, takte nemusíš podávať dodatočné DP.
Do výkazu o majetku a záväzkoch sa tento výdaj na materiál nedostane. Dával by si ho tam len v tom prípade, ak by si ho mal v zásobách a nie v používaní. Predpokladám, že v Tvojom prípade ide o krátkodobý majetok v používaní.
Menil by si Ti len výkaz o príjmoch a výdavkoch. Znížila by sa suma výdavkov -prevádzková réžia a zvýšila suma na riadku materiál. No rozdiel príjmov a výdavkov to neovplyvní.
Ja osobne by som asi neposielala nový výkaz príjmov a výdavkom na DÚ. Podľa mňa, oni porovnávajú sumu rozdielu príjmov a výdavkov na podané DP. A to Ti sedí. No k tomu nech sa ešte vyjadria aj iní.
sutschan
29.04.12,10:33
Moc ďakujem za Váš čas, musím si to dať do poriadku. Ešte k tomu dobropisu, ten sa vlastne týka tiež tohoto monitoru, nakoľko mi ho jedna firma nedodala musel som ho kúpiť inde (kupoval som ho z príspevku na SZČ). Je správne zaúčtovanie dobropisu ako som napísal hore? (samozrejme namiesto prevádzkovej zálohy tam má byť materiál) Ide mi o to či urobiť presný opak zaúčtovania ako som robil v r. 2011.

ďakujem
tinaM
29.04.12,11:00
Ok a čo s tým zaúčtovaním dobropisu? Spraviť to v tomto roku presne opačne ako v roku 2011?
Asi by som to urobila tak ako píšeš. V podstate si dodáciu čerpal len na príslušenstvo, ktoré Ti bolo dodané. Zvyšné peniaze Ti vrátili.
sutschan
29.04.12,11:53
Na tie mínusové hodnoty, čisto hypoteticky, ak by som napr. za rok 2012 žiadne príjmy môžem mať vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v DP za rok 2012 mínusové hodnoty?