442211
23.04.12,18:00
Dobrý deň,
prosím o radu, stala sa nám taká nepríjemnosť, naša fenka pokúsala iného psíka. Máme už tretieho psa za posledných dvadsať rokov a nikdy sme podobný problém nemali. Stalo sa asi toto:
Venčili sme Karu (takmer Labrador, zobrali sme si ho z útulku asi pred pol rokom), mali sme ju na vodítku, keď ku nám pribehol iný psík (jack russel). Priblížil sa až ku Kare, zrazu zrejme preskočila nejaká "zlá iskra" a aj keď sme ju držali, Kara po ňom chňapla, podarilo sa jej ho chytiť za krk a začala s ním mykať. Všetko sa zbehlo v krátkom okamihu a následne ho Kara pustila. Spoza rohu pribehla majiteľka a utekala so psíkom k veterinárovi. Odvtedy ubehlo asi päť mesiacov a teraz nám majiteľka napísala doporučený list, že žiada uhradiť náklady za veterinára (psíka operovali a následne s ním chodili tri týždne na kontroly), inak bude súdnou cestou žiadať náhradu škody za poškodenie cudzej veci podľa §442 a §443 občianskeho zákonníka. Suma za veterinára sa vyšplhala až na 530€, je to pre nás dosť veľa. Je nám ľúto toho psíka, ale necítime sa byť vinní. Majiteľka ho mala voľne pusteného (navyše na mieste, kde sú na chodníkoch nápisy "Voľný pohyb psa zakázaný", v blízkosti je detské ihrisko) a mala ho mimo svojho dohľadu. My sme mali Karu na vodítku, ale aj tak sme nedokázali zabrániť, aby sa psík priblížil až k nej. Odvtedy s ňou už radšej chodíme von iba s košíkom. Kara dovtedy a odvtedy nikoho a nič nepokúsala, náš 15 mesačný syn ju stále hladká a lozí po nej, pričom Kara drží ako hluchý dvere. Chcel by som sa opýtať, či majiteľka má nárok na náhradu škody, alebo či aspoň môžeme žiadať majiteľku o spoluúčasť z dôvodu spoluzavinenia. Ďakujem.
mattto
23.04.12,16:15
§415 OZ Každý je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí.
§441 OZ Ak bola škoda spôsobená aj zavinením poškodeného, znáša škodu pomerne; ak bola škoda spôsobená výlučne jeho zavinením, znáša ju sám.

poškodená by musela okrem iného preukázať, že ste jej škodu spôsobili vy, pokiaľ nemá svedkov, resp. nejaké vaše "priznanie", bude to dokazovať veľmi ťažko. Ak by to preukázala, rovnako aj ďalšie predpoklady pre vznik zodpovednosti za škodu, je veľká pravdepodobnosť, že súd uzná argumenty, že poškodená do určitej miery zavinila škodu svojim konaním
verkaz
23.04.12,16:16
V žiadnom prípade by som nič neplatila.
Bol o tom urobený zápis u policajtov ? Majiteľka mala mať psíka na vodítku. Zákon a aj všeobecne záväzné nariadenie mesta (obce) prikazuje psíkov pri venčení mať na vodítku a v tomto prípade, bolo aj miesto označené zákazom. Keby bola šla majiteľka hneď na políciu, tak by jej to určite povedali. Pravdepodobne nikde nebola a teraz by niečo chcela.
Ak sa však chcete dohodnúť a na jeho liečbu prispieť, mala by byť rada.
Určite sa ozvú aj druhí poraďáci, tak som sama na to zvedavá.
Môj psík sa tiež znáša s ostatnými ale stáva, že s niektorým si nepadnú a mám čo robiť ho udržať a je to len kokršpaniel.
arizona
23.04.12,16:23
Keby mala svojho psa na voditku, tak by sa nieco taketo nemohlo stat. Ona je za psika zodpovedna,mala zabezpecit aby volne nepobehoval.
Nema co hadzat zodpovednost na vasho psa a na teba. Urcite by som neplatila ani cent!!!

Tiez mame velkeho psa,medzi ludi chodi na voditku. Uz dva krat ju pohryzol maly pes,ktory volne pobehoval :mad:
Nas havo je uz doslova alergicky na male psy.
Neraz si hovorim, ze raz sa nastvem a prestanem ratovat tych krpcov a necham ju,nech sa brani.:rolleyes:
korela
23.04.12,16:47
Barzoj ide po malých plemenách. Ešte si nadskočí a zvrchu napadne :-).
arizona
23.04.12,18:27
Aj nas pitbull by isiel,kebyze mu dovolim :-DDD
442211
23.04.12,18:58
Ďakujem krásne za odpovede, približne takto nejak si to vysvetľujeme aj my. Aj sme sa s ňou snažili na začiatku dohodnúť a ponúkali sme jej 200€, ale ona sa nebola ochotná dohodnúť, stále si tvrdila svoje, že náš pes mal mať košík. Keď som sa jej opýtal, prečo jej psík nemal košík, tak mi povedala, že veď to je malé plemeno (to mi prišlo dosť vtipné). Keďže som si prečítal zákon o držaní psa, je mi jasné, že košík sme mať nemuseli a nemuseli by sme ho mať ani teraz, ale nechce sa nám riskovať, že by sa niečo podobné zopakovalo.
Navyše sa spomínaná pani začala chovať arogantne a tak ako ona na mňa do telefónu ešte nikto nevrieskal. Vrieskala do telefónu aj na svokru (veľmi jemná osoba), ktorej Kara patrí a tá je už z toho trochu na nervy. Ale asi to aj tak spravíme, nech nás udá, snáď to všetko dobre dopadne. Len mi je ľúto toho psíka, ktorý zrejme doplatil na svoju nezodpovednú majiteľku. Ešte raz ďakujem za odpovede.
misoft
23.04.12,19:21
Až zavolá, oznámiť jej, že bude oznámené MsÚ, že psa nemala na vodítku, teda ho nemala pod kotrolou (prvé porušenie VZN) a navyše jej pes, za ktorého je zodpovedná, bol v miestach,kde je voľný pohyb psov VZN zakázaný (druhé porušenie VZN) a budeš žiadať, aby voči nej, ako majiteľke psa boli zo strany pre porušenie VZN vyvodení prísne sankcie.
A ešte jej oznam, že hovor nahrávaš. Skrotne - baba jedna namosúrená.

A preštuduj VZN o psoch zo svojho bydliska, aby si mohla operovať znením + OZ.
arizona
23.04.12,20:14
Na doplnenie : ziaden zakon neprikazuje nosenie nahubku /kosika/.
Kosik ale musi nosit nebezpecny pes. To je taky, ktory uz ma zaznam, ze niekoho bezdovodne napadol,alebo niekomu ublizil.

a este :
§ 4
Vodenie psa


(1) Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.

(2) Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok.

(3) Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad.

(4) Držiteľ psa a ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu osobe, ktorú pes pohrýzol; ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol, aj meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, 4) oznámiť obci, kde je pes evidovaný.

(5) Podrobnosti o vodení psa ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením.
viac : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-podmienkach-drzania-psov/
Martin1310
23.04.12,20:41
Zrejmä ste v práve ale čo keby ho aj mala na vodítku a prešla by okolo vás a váš pes by po nom chnapol.Správny pes by nemal len tak bez dôvodu napadnúť druhého psa a už vôbec nie menšieho ktorý prenho nepredstavuje žiadne riziko.Fakt ale je že pes je pes,aj ludia robia zlé veci a to sú akože akí múdri.Ale dávajte si radšej do budúcnosti trošku pozor pretože psi sa predsa len k sebe často priblížia aj ked sú obaja na vodítkach.
arizona
23.04.12,20:58
Zrejmä ste v práve ale čo keby ho aj mala na vodítku a prešla by okolo vás a váš pes by po nom chnapol.Správny pes by nemal len tak bez dôvodu napadnúť druhého psa a už vôbec nie menšieho ktorý prenho nepredstavuje žiadne riziko.Fakt ale je že pes je pes,aj ludia robia zlé veci a to sú akože akí múdri.Ale dávajte si radšej do budúcnosti trošku pozor pretože psi sa predsa len k sebe často priblížia aj ked sú obaja na vodítkach.
Male psy su praveze voci vacsim psom dost agresivne a ustekane. A hlavne ked su navolno a panicek je na hony vzdialeny...Hovorim z vlastne skusenosti...
Mozno aj jej psik mal nejaku zlu skusenost,preto reagoval obranou...

Ked sa stretnu dvaja psickari so psami na voditkach, tak si psikov dokazu pritiahnut do bezpecnej vzdialenosti aby psy do seba neskocili
Martin1310
23.04.12,21:20
Ale ona nepísala že psík bol uštekaný, inak ano je to tak to je práve to čo som aj písal že velky pes nemá potrebu si niečo dokazovať.Ale aj tak platí že pes vo vonkajšom prostredí teda mimo svojho teritoria by nemal druheho psa napadnúť.Ludia si tiež hned nedávajú facky,predchádza tomu nejaký dej a stejne je to aj u psov.Najhoršie sú na tom práve tý psi ktorý málo prichádzajú do kontaktu z iními psami,vôbec nevedia ako sa majú správať nemajú to odkial vedieť.Ale ja vôbec nespochybnujem že pani je v práve len som ju chcel upozorniť že kedže jej psík nemá nervy na krpcov tak aby si dávala večší pozor.
Andy Kralik
24.04.12,03:44
by nemal len tak bez dôvodu napadnúť druhého psa a už vôbec nie menšieho

Pes je pes. Prepáč ale, keď akýkoľvek voľný pes pribehne na dosah iného psa na vodítku a ten ho pokúše, je to len a len vina majiteľa pokúsaného psa. A mal by si trieskať hlavu že to dovolil. Pes nemá čo behať bez dozoru, či je malý, veľký, biely alebo čierny, správny alebo nesprávny. A majiteľ, ak má aspoň trochu zdravého rozumu, mu nemôže dovoliť aby pribehol k inému psovi, ak nie sú si známi a vedia čo môžu čakať.

Odporúčanie: máte svedkov že pokýsaný pes nebol na vodítku a pod dozorom?

A len tak mimochodom.. vieš koľko ľudí má paniku zo psov? Aj voľne pobehujúci Jack Russel im vie spraviť infarktové stavy. Tá pani by mala dostať riadnu pokutu..
Ferdosondo
24.04.12,04:53
442211 podľa toho čo píšeš, tak si myslím, že si v práve.
Ak však nechceš aby sa to stalo znova, treba psa socializovať. Nielen k deťom ako píšeš, ale aj k druhým psom. Najlepšie na cvičisku. Tam sa naučí ako sa má správať k ostatným psom a okrem toho aj Ty rozpoznáš, kedy je pes v útočnej pozícii a vieš ho včas zastaviť.
Malé psy majú problém s tým, že ich každý ochraňuje. Oni potom nadobudnú pocit, že sú mocnejší a chcú si vydobiť dominanciu(prestanú vnímať že sú malí a slabí). Toto sa tomu krpcovi stalo osudné. Pribehol k Tvojmu psovi v nadradenej pozícii, ten neváhal a ukázal kto je tam pánom.
Martin1310
24.04.12,20:12
Pes je pes. Prepáč ale, keď akýkoľvek voľný pes pribehne na dosah iného psa na vodítku a ten ho pokúše, je to len a len vina majiteľa pokúsaného psa. A mal by si trieskať hlavu že to dovolil. Pes nemá čo behať bez dozoru, či je malý, veľký, biely alebo čierny, správny alebo nesprávny. A majiteľ, ak má aspoň trochu zdravého rozumu, mu nemôže dovoliť aby pribehol k inému psovi, ak nie sú si známi a vedia čo môžu čakať.

Odporúčanie: máte svedkov že pokýsaný pes nebol na vodítku a pod dozorom?

A len tak mimochodom.. vieš koľko ľudí má paniku zo psov? Aj voľne pobehujúci Jack Russel im vie spraviť infarktové stavy. Tá pani by mala dostať riadnu pokutu..



Nuž,síce neviem kde som tu obhajoval vodenie psa bez vodítka alebo kde som písal že to je chyba 442211 ale dobre no...