Radka08
23.04.12,20:44
Ahojte.
Píšem práve diplomovú prácu ohľadom rezerv, opravných položiek a pod. Čiže prichádzam do kontaktu so zásadami, ktoré zákon o účtovníctve požaduje dodržať, no stále sa akosi nemôžem stotožniť s tým, ako môžem dodržať jednu zásadu, keď je podmienená dodržaním zásady druhej a vzájomne si odporujú:

Najvyšším princípom účtovníctva je zásada verného a pravdivého zobrazenia, ktorá požaduje, aby položky zachytené v účtovnej závierke zodpovedali skutočnosti, aby vyjadrovali reálnu finančnú a výnosovú situáciu účtovnej jednotky. Zásada opatrnosti nás však upozorňuje na to, aby sme nevykazovali nerealizované zisky a naopak vykazovali nerealizované straty a tým predišli možnému rozdeleniu ziskov, ktoré vlastne neexistujú. Zásada opatrnosti, resp. zákon o účtovníctve mi nedovoľuje preceniť položky majetku nahor. Mám ich teda podhodnotené a to, čo mám uvedené v súvahe nie je pravda, pretože v skutočnosti mám viac (tzn. že mám tichú rezervu). Zásada opatrnosti je v rozpore aj s akruálnym princípom, pretože podľa akruálneho princípu sa náklady a výnosy majú účtovať v tom období, ktorého sa týkajú, bez ohľadu na to, kedy nastane súvisiaci tok peňažných prostriedkov, ale náklady a výnosy mi ovplyvňujú výsledok hospodárenia a keď zaúčtujem výnos, tak si zvýšim zisk, ale aké peniaze si rozdelím, keď ich ešte nemám - môžeme o tomto povedať, že na to nám slúžia účty časového rozlíšenia?
Zásady teda odo mňa chcú, aby som zohľadňovala predpokladané a možné riziká, aby som si majetok nenadhodnotila, ale podhodnotiť si ho už môžem?!

Možno sa niekomu bude zdať moja otázka smiešna a banálna, ale prosím o pomoc, lebo akosi neviem z toho vykľučkovať a v dnešnej dobe už väčšina konzultantov nie je to, čo bývalo. To keby som sa spýtala vedúceho, prečo je to tak, tak asi ma vysmeje a pošle ma do prvého ročníka.

Ďakujem za Váš čas, aj keď viem, že máte určite zaujímavejšie a dôležitejšie veci na rišenie.
Indeed
24.04.12,12:45
Veľmi sa mi to páči takýto pristup k účtovnictvu,

snaha pochopiť princíp a vzajomne suvislosti, hlbkova analýza, dovody a dosledky.
Stefan2005
24.04.12,14:49
... a akú máš vlastne otázku ?
teda konkrétnu, lebo prevažná väčšina tu prispievajúcich sú tvrdí praktici (a niektorí už máme po škole aj 30-40 rokov :)).

"Oceňovanie majetku a záväzkov v anglosaských a kontinentálnych krajinách V krajinách, kde prevláda anglosaský model účtovníctva prevládajú firmy, ktoré sú vo vlastníctve drobných akcionárov, ktorí sú spravidla navzájom anonymní .Vzhľadom na to, že akcie týchto firiem sú spravidla kótované na celosvetových burzách, uvádzanie majetku a záväzkov v historických cenách by bolo nežiaduce. Z uvedeného dôvodu sa v týchto krajinách pristupuje k oceňovaniu na aktuálnu hodnotu aj v prípade ostatného hmotného a nehmotného majetku.

V krajinách, ktorému dominuje kontinentálny model účtovníctva, prevládajú podniky tzv. rodinného charakteru s obmedzeným počtom vlastníkov, ktorí sa poznajú a spoločne rozhodujú o strategickom smerovaní spoločnosti . Preceňovanie jednotlivých súvahových položiek pre potreby informácií z účtovnej závierky nie je natoľko významná, preto sa k tomu ani nepristupuje. Nakoniec v samotných národných legislatívach majú presne stanovené, čo musia preceniť na reálnu hodnotu ku dňu ku ktorému zostavujú účtovnú závierku."

zdroj: Mária Jusková - OCEŇOVANIE MAJETKU A ZÁVÄZKOV REÁLNOU HODNOTOU AKO JEDNA Z PRÍČIN FINANČNEJ KRÍZY

Nakupovaný majetok sa oceňuje obstarávacou cenou. Jeho zostatková cena v účtovníctve sa v dôsledku odpisov počas doby jeho používania postupne znižuje a na konci dosiahne 0 Eur; ak by sme obstaraný majetok preceňovali smerom nahor:
1. v prvom roku by sa dosiahol zisk - jeho rozdelenie by bolo čím kryté (parafrázujem tvoje "zaúčtujem výnos, tak si zvýšim zisk, ale aké peniaze si rozdelím, keď ich ešte nemám")?
2. v ďalších rokoch by boli navyše odpisy, ktoré neboli výsledkom kúpy (a ktorý by znižoval účtovný zisk)

Konštatovanie "zákon o účtovníctve mi nedovoľuje preceniť položky majetku nahor" neplatí absolútne - pri určitých transakciách sa majetok v účtovnej závierke preceniť (smerom nahor) musí, a to v ocenení reálnou hodnotou (napr. kúpa, rozdelenie, zlúčenie podniku, kons. účt. závierka, ...)

resp. "ale podhodnotiť si ho už môžem?!" skôr chápať tak, ak nastali takéto skutočnosti, tak už musím...
Radka08
25.04.12,04:37
Fakt je, že som to napísala dosť "komplikovane"... :) takže som vlastne ani žiadnu otázku nepoložila, skôr to bola polemika a chcela som poznať názor presne tých tvrdých praktikov, ktorí sú v účtovníctve doma a vedia si dať súvislosti rýchlo dohromady... Otázka tam sice bola a to tá, že ako môže dodržať verný a pravdivý obraz, keď dodržaním zásady opatrnosti môže byť porušený? (mám napr. zásoby na sklade, ktoré majú skutočnú hodnotu 100, ale v účtovníctve ich mám v hodnote 500, tak tvorím opravnú položku. Ale čo ak majú hodnotu 1000 a ja ich mám za 500... čo robím? NIČ...!?
Alebo napríklad aj odpisy, to stále akosi nemôžem pochopiť dokonca, že podnikateľ si kúpi auto za 100 000 €, samozrejme, všetci odpisujeme podľa ZDP a kašleme na to, aká je skutočná doba použitia. Nech mi niekto skúsi povedať, že bavorák za 3 milióny bude za 4 roky taký nepoužiteľný, že už ňom neprejde ani km... literatúra sa oháňa reprodukčnou funkciou odpisov (že odpisovaním si majetok ako keby na seba zarobí a počas tých rokov používania sa nazbierajú zdroje na jeho obnovu), ale znova otázka - odpis = náklad = znižovanie VH. Keď nemám fyzicky peniaze (nie účtovne, ale reálne) tak za čo si to nové auto kúpim? kde mám tie nahromadené zdroje na jeho obnovu? Ja neviem, či mám nejaký iný mozog ako naši zákonodarcovia, ale podľa mňa tie formulácie v zákonoch sú akési nepresné... čiže ide vlastne o to, ako to chápem ja, študentík,ktorý sa praxe dotýka len veľmi málo a vie to v podstate len z poučiek, resp. zákona :)
A som strašne rada, že sa niekto zapojil, ďakujem
Indeed
25.04.12,04:42
Fakt je, že som to napísala dosť "komplikovane"... :) takže som vlastne ani žiadnu otázku nepoložila, skôr to bola polemika a chcela som poznať názor presne tých tvrdých praktikov, ktorí sú v účtovníctve doma a vedia si dať súvislosti rýchlo dohromady... Otázka tam sice bola a to tá, že ako môže dodržať verný a pravdivý obraz, keď dodržaním zásady opatrnosti môže byť porušený? (mám napr. zásoby na sklade, ktoré majú skutočnú hodnotu 100, ale v účtovníctve ich mám v hodnote 500, tak tvorím opravnú položku. Ale čo ak majú hodnotu 1000 a ja ich mám za 500... čo robím? NIČ...!?
Alebo napríklad aj odpisy, to stále akosi nemôžem pochopiť dokonca, že podnikateľ si kúpi auto za 100 000 €, samozrejme, všetci odpisujeme podľa ZDP a kašleme na to, aká je skutočná doba použitia. Nech mi niekto skúsi povedať, že bavorák za 3 milióny bude za 4 roky taký nepoužiteľný, že už ňom neprejde ani km... literatúra sa oháňa reprodukčnou funkciou odpisov (že odpisovaním si majetok ako keby na seba zarobí a počas tých rokov používania sa nazbierajú zdroje na jeho obnovu), ale znova otázka - odpis = náklad = znižovanie VH. Keď nemám fyzicky peniaze (nie účtovne, ale reálne) tak za čo si to nové auto kúpim? kde mám tie nahromadené zdroje na jeho obnovu? Ja neviem, či mám nejaký iný mozog ako naši zákonodarcovia, ale podľa mňa tie formulácie v zákonoch sú akési nepresné... čiže ide vlastne o to, ako to chápem ja, študentík,ktorý sa praxe dotýka len veľmi málo a vie to v podstate len z poučiek, resp. zákona :)
A som strašne rada, že sa niekto zapojil, ďakujem

Áno chápeš to správne a veľmi dobre a okrem svojho rozumu a úsudku zapájaš aj svedomie , a to dnes nie je v móde.

Dnes treba byť otrlý a isť za ziskom, to nevadí,že sa pri tom podvádza a klame.
KEJKA
25.04.12,04:58
ja som už tiež dávno po škole, tak tieto teorie už neriešim, skôr sa venujem praktickému účtovaniu, ale pripojím pár poznámok:
Z.o účtovníctve nastoľuje zásadu opatrnosti, takže postupom na jej dodržanie súčasne dodržíš aj zákon.
......................napr. zásoby na sklade, ktoré majú skutočnú hodnotu 100, ale v účtovníctve ich mám v hodnote 500, tak tvorím opravnú položku.
Ale čo ak majú hodnotu 1000 a ja ich mám za 500... čo robím? NIČ...!?
nie NIČ, ale uvedieš túto skutočnosť v Poznámkach v časti o majetku, ktorého účtovná hodnota sa významne líši od účtovnej. (poznámky sú rovnocennou súčasťou RUZ, to vieš, a uvádzajú sa tam práve informacie v účovníctve nezachytené. Bežne sme tam uvádzali leaing účtovaný "po starom" ako nájomné). Nič ti nebráni v Poznámkach uviesť hoci aj celú súvahu podľa svojho precenenia, ak máš na to argumenty a dôkazy.

Alebo napríklad aj odpisy, to stále akosi nemôžem pochopiť dokonca, že podnikateľ si kúpi auto za 100 000 €, samozrejme, všetci odpisujeme podľa ZDP a kašleme na to, aká je skutočná doba použitia.
POZOR, všetci nie, ale 99%:). Tu je to však chyba, v mojich firmácjh sa auto odpisuje 6-10 rokov, kedže sa predpokladá taká doba využitia.
.........................
literatúra sa oháňa reprodukčnou funkciou odpisov (že odpisovaním si majetok ako keby na seba zarobí a počas tých rokov používania sa nazbierajú zdroje na jeho obnovu), ale znova otázka - odpis = náklad = znižovanie VH. Keď nemám fyzicky peniaze (nie účtovne, ale reálne) tak za čo si to nové auto kúpim? kde mám tie nahromadené zdroje na jeho obnovu?
.........je tu aj nejaké cash-flow, plánovanie CF, resp. prehľad peňažných tokov, ale to tiež isto vieš. Nič nebráni firme, aby akumulovala peňažné zdroje vo výške odpisov a tvorila tak reálnu finančnú rezervu. Na druhej strane - existuje druhotná platobná nechopnosť, tie chýbajúce peniaze sú často v pohľadávkach po splatnosti, takže mi nehovor, že firma nemá reálne zdroje. Je to len o hospodárení, plánovaní..............

.................podľa mňa tie formulácie v zákonoch sú akési nepresné... s tým by som aj súhlasila, aj nie, k dokonalosti majú ďaleko. Na druhej strane sú komplikované, komplikovanejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine, ale čo už, dodržiavať ich treba.
Radka08
25.04.12,05:16
ja som už tiež dávno po škole, tak tieto teorie už neriešim, skôr sa venujem praktickému účtovaniu, ale pripojím pár poznámok:
Z.o účtovníctve nastoľuje zásadu opatrnosti, takže postupom na jej dodržanie súčasne dodržíš aj zákon.
......................napr. zásoby na sklade, ktoré majú skutočnú hodnotu 100, ale v účtovníctve ich mám v hodnote 500, tak tvorím opravnú položku.
Ale čo ak majú hodnotu 1000 a ja ich mám za 500... čo robím? NIČ...!?
nie NIČ, ale uvedieš túto skutočnosť v Poznámkach v časti o majetku, ktorého účtovná hodnota sa významne líši od účtovnej. (poznámky sú rovnocennou súčasťou RUZ, to vieš, a uvádzajú sa tam práve informacie v účovníctve nezachytené. Bežne sme tam uvádzali leaing účtovaný "po starom" ako nájomné). Nič ti nebráni v Poznámkach uviesť hoci aj celú súvahu podľa svojho precenenia, ak máš na to argumenty a dôkazy.

Alebo napríklad aj odpisy, to stále akosi nemôžem pochopiť dokonca, že podnikateľ si kúpi auto za 100 000 €, samozrejme, všetci odpisujeme podľa ZDP a kašleme na to, aká je skutočná doba použitia.
POZOR, všetci nie, ale 99%:). Tu je to však chyba, v mojich firmácjh sa auto odpisuje 6-10 rokov, kedže sa predpokladá taká doba využitia.
.........................
literatúra sa oháňa reprodukčnou funkciou odpisov (že odpisovaním si majetok ako keby na seba zarobí a počas tých rokov používania sa nazbierajú zdroje na jeho obnovu), ale znova otázka - odpis = náklad = znižovanie VH. Keď nemám fyzicky peniaze (nie účtovne, ale reálne) tak za čo si to nové auto kúpim? kde mám tie nahromadené zdroje na jeho obnovu?
.........je tu aj nejaké cash-flow, plánovanie CF, resp. prehľad peňažných tokov, ale to tiež isto vieš. Nič nebráni firme, aby akumulovala peňažné zdroje vo výške odpisov a tvorila tak reálnu finančnú rezervu. Na druhej strane - existuje druhotná platobná nechopnosť, tie chýbajúce peniaze sú často v pohľadávkach po splatnosti, takže mi nehovor, že firma nemá reálne zdroje. Je to len o hospodárení, plánovaní..............

.................podľa mňa tie formulácie v zákonoch sú akési nepresné... s tým by som aj súhlasila, aj nie, k dokonalosti majú ďaleko. Na druhej strane sú komplikované, komplikovanejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine, ale čo už, dodržiavať ich treba.

A keď napr. žiadam banku o úver, alebo leasing, tak ich poznámky nezaujímajú. Takže otázka je, koho vlastne zaujímajú? V dnešnej dobe je to podľa mňa tak, že každý chce vedieť len to, čo máš reálne; vlastné imanie a výsledok hospodárenia... lebo napr. aj pri tej opravnej položke - je to na uvážení účtovnej jednotky, aj keď by odhad jej výšky mal zodpovedať rozdielu trhovej ceny a oceneniu v účtovníctve, ale stále je to len odhad a ten si môžem dať aký chcem (ak nemám povinnosť auditu, audítor by to zrejme nemal pustiť, je tak? alebo neviem, do akej hĺbky sa o toto zaujíma daňová kontrola, tých zrejme môžu zaujímať len OP ktoré sú zákonné a ostatné asi neriešia - to neviem) takže kde je tu tá realita? to ak nemá jednotka povinnosť auditu, tak to je buď etika alebo kreativita...
promont maja
26.04.12,12:30
... ja už k posledným slovám v predchádzajúcom príspevku ... tá kreativita je tiež otázna, pretože je potrebné myslieť na podiely na zisku po zdanení, resp. účtovný hospodársky výsledok po zdanení, o ktoré v takej kapitálovej spoločnostiach ide ... ak máš viacerých spoločníkov ... takže ak máš na mysli tvorbu a čerpanie tzv. ostatných rezerv, tak také čosi si dosť strážia, pretože im to ovplyvní, čo im ostane na rozdelenie ... ale máš pravdu v tom, že je čo zlepšiť ...

... a čo sa týka banky ... mám skúsenosti, že ich tie poznámky zaujímajú ... napr. sú v nich o. i. uvedené podriadené záväzky, problematika okolo podmienených obchodov a pod ( aj keď iba v skratke).