sonysony
10.02.06,12:53
Ahoj Poradaci, potreboval by som poradit s jednou jednoduchou otazkou.
Som SZCO s JU a zaroven aj zamestnanec (a este k tomu navyse aj konatel sro, ak je to tiez dolezite). Ako SZCO som v priebehu roka 2005 musel (alebo mozno nemusel?) platit preddavky na ZP vo vyske 910 Sk. Teraz mi ide o niekolko veci:
1. Ako tieto preddavky zauctujem za rok 2005 (zeby ako danovy naklad - odvody do fondov?). A ako potom zauctujem vratenu cast preddavkov v roku 2006 (? iny zdanitelny prijem?). A nieco mi asi vratia, ked vydaje - prjmy < 50.000 Sk.
2. Ako mam postupovat s preddavkami tento rok (zatial som im nic neposlal, lebo som mal trvaly prikaz a oni zmenili ucet). Mam si stanovit preddavky vo vyske 0 a dorovnat to o rok?

Viem, ze k teme ZP vladne momentalne na Porade velke besnenie (vratane seminarov p. Mihala), ale aj po niekolko hodinovom studovani som si nebol isty. Ak nahodov viete kte je toto vyriesene, len mi poslite link. Dakujem.
T.
jaja37
10.02.06,14:55
Ja by som poradila dať túto otázku konkrétnej zdravotnej poisťovni. Na stráne www.vszp.sk je poradńa, kde môžeš zadať túto otázku a aspoň budeš mať odpoveď priamo "na papieri", kvôli prípadným ďaľším kontrolám z poisťovni. Neodpovedajú síce hneď, ale oplatí sa počkať na odpoveď, a naviac je tam aj meno kompetentného, ktorý Ti odpovedá.
andrej_rv
10.02.06,16:05
1. Ako tieto preddavky zauctujem za rok 2005 (zeby ako danovy naklad - odvody do fondov?). A ako potom zauctujem vratenu cast preddavkov v roku 2006 (? iny zdanitelny prijem?). A nieco mi asi vratia, ked vydaje - prjmy < 50.000 Sk.

Zaplatené preddavky na ZP sú v zmysle § 19 ods. 3 písm. i) ZDP u daňovníka s príjmami podľa § 6 (aj OSZČ) daňovým výdavkom. Do denníka sa zaúčtujú ako odvody do fondov.
Vrátené preplatky sú zdaniteľným príjmom v zmysle § 8 ods. 1 písm. k) ZDP, do denníka sa zaúčtujú ako ostatné zdaňované príjmy.
Lenuška
10.02.06,16:32
Ja by som poradila dať túto otázku konkrétnej zdravotnej poisťovni. Na stráne www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) je poradńa, kde môžeš zadať túto otázku a aspoň budeš mať odpoveď priamo "na papieri", kvôli prípadným ďaľším kontrolám z poisťovni. Neodpovedajú síce hneď, ale oplatí sa počkať na odpoveď, a naviac je tam aj meno kompetentného, ktorý Ti odpovedá.

Mne odpovedali mi za 3 dni na konkrétnu otázku. Myslím, že je to správna cesta.
sonysony
10.02.06,21:04
Dakujem velmi pekne za odpovede.
Mimochodom na tu poistovnu som im uz iniciativne napisal a ozvali sa mi po par hodinach. Informacia bola zhruba taka, ze by som si mal stanovit preddavky a potom sa to dalsi rok vyrovna. A ze to stanovenie preddavkov by malo byt v ramci zuctovania minuleho roka. Ale k tomu este nemaju definitivne tlaciva, takze presnejsie mi nevedia povedat.
Takze este raz vsetkym dakujem za rady.