Laruska
24.04.12,09:29
Dobrý deň, prosím poraďte mi, čo mám robiť so susedom, ktorý neustále robí zle. Všetko sa začalo takmer pred 40 rokmi, keď moji rodičia a on začali stavať vedľa seba domy. Začal kradnúť z nášho pozemku stavebný materiál a keď ho môj otec slušne na to upozornil a žiadal vysvetlenie, začalo peklo, ktoré trvá dodnes. Oproti mojim rodičom sme si s manželom postavili dom a hoci môj otec už dávno nie je medzi nami, sused nás neustále napáda, ale tak, kde ho nikto nevidí a nie je možné mu to dokázať.
O tom, že zrušil plot medzi ním a mojimi rodičmi a veselo v noci im chodil "na návštevu", otrávil dvoch krásnych psíkov, ktorí ho pri tom vyrušovali sa ani nebudem rozširovať. Ide mi teraz o to, že ja aj s mojou rodinou musíme znášať jeho pomstu a nie je možné ho nijako zastaviť. Neustále nám oblieva nejakým travexom živý plot z tují, ktoré boli vysoké už tri a pol metra (pestovala som ich 12 rokov a boli nádherné), oblieva trávnik v záhrade (cez nášho suseda, ktorý je jeho najvernejším priateľom), oblieva trávnik v predzáhradke, ktorú máme krásne udržiavanú a teraz po tých jeho zásahoch si viete predstaviť, ako vyzerá. Už sme to v minulosti riešili aj cez životné prostredie, obecný úrad, ale tam je to bezpredmetné, pretože jeho vydatá dcéra je tam poslankyňou a udržuje intímny kontakt so starostom. Neviem ako postupovať ďalej, lebo máme krásneho psíka a veľmi sa o ňu bojím, aby neskončila tak, ako tí dvaja predtým u mojej mamy. Ako zabrániť tomu, aby neničil ďalej náš majetok. Skúšala som sa s ním aj porozprávať, ale je to nemožné, ujde dovnútra a tam sa schová. Pritom pred ostatnými sa tvári ako najlepší človek na svete a všetkých si kupuje načierno páleným alkoholom.
arizona
24.04.12,07:56
Bez dokazu tazko suseda usvedcis.
Bud si ho vystriehnite a odfotte,alebo si dajte namontovat kamery. ked ho usvedcite, tak mozes od neho vymahat sposobene skody.
Alebo si postavit vyskoky mur ;)

http://kosice.korzar.sme.sk/c/5031803/v-baske-odhalili-nelegalnu-vyrobnu-liehu.html
MarcoM
24.04.12,08:01
možno ešte stojí za pokus ísť nahlásiť na polícii, že tam páli, teda najskôr aj vlastní zariadenie na výrobu liehu. (§253 TZ). A tie kamery by som si určite obstaral.
Laruska
24.04.12,08:27
Problém je v tom, že to nie je sused v tesnej blízkosti nás, ale mojej mamy. My sme oproti na druhe strane. O tých kamerách sme už tiež uvažovali, ale nie je to lacná záležitosť, takže neviem, ale asi budeme musieť investovať. A k tomu páleniu: keď sme volali políciu kvôli jednému z otrávených psíkov (nič nevyriešili aj keď jasne bolo vidieť zreteľné stopy v snehu od neho!), tak som policajtom o tom pálení načierno povedala a nechceli to ani počúvať, čo mi bolo divné. On to zariadenie na pálenie nemá priamo doma ale u jedného "komplica" v neďalekej osade, ktorý mu to páli a on to potom vo veľkom predáva. "Zákazníkom" káže, aby si to schovali pod kabát, aby sme to my nevideli. Chodia k nemu všetci opilci z dediny. Už sme uvažovali, že si ich budeme fotiť, ale to nie je nijaký dôkaz na udanie, lebo pod kabát mu nevidím.
MarcoM
24.04.12,09:25
Tak keď to polícia nechce, riešiť nahlás to znova, zober si kópiu a v prípade, že sa nič neudeje, šup sťažnosť na daného policajta na sekciu kontroly a inšpekčnej služby MV SR. Poprípade sa dá aj priamo policajtovi povedať, že dúfaš, že sa to bude konečne riešiť, inač budeš nútená sa obrátiť na inšpekciu. Uvidíš potom začnú lietať. Ďalšia možnosť je zverejnenie tvojho prípadu, cez niektoré relácie typu Reportéri, atď.
Taktiež je možné aj použitie takzvaných "metaprávnych" prostriedkov v zmysle zásady kto do teba kameňom ty do neho ešte väčším a tvrdším. Ale to by som bral ako iba krajnú možnosť, keď už naozaj všetko zlyhá.