andrejka a
24.04.12,11:07
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o radu... skončila mi predlžená RD do 6 r. (z dôvodu zlého zdravotného stavu detí – dvojičky – vysoko nedonosení). Zlý zdravotný stav detí pretrváva naďalej (sú často chorí , napr. zo 4 mesiacov boli 5 dní v škôlke), k tomu ešte pravidelné kontroly pri iných odborných lekároch. Po skončení RD som sa zaevidovala na ÚP, ale ÚP OČR neakceptuje. Je nejaká možnosť vyradenia z ÚP, aby poistné naďalej platil štát, napríklad nejaká starostlivosť o deti... (manžel pracuje dlho, chodí na služobky, a nemôže zostávať toľko doma).
Ďakujem a pekný deň.
Xanti
24.04.12,09:20
Ak deti nemajú preukaz ŤZP,
a ty nepoberáš na nich opatrovateľský príspevok http://www.opatrovatelky.com/dolezite/penazny-prispevok-na-opatrovanie, neexistuje podľa mňa možnosť nebyť na UP aby poistné platil štát.
Ak nie si na UP tak si musíš odvody do ZP platiť sama vo výške 47,58 eur mesačne.
andrejka a
24.04.12,09:27
deti nie sú ZŤP, a na opatrovateľský príspevok nemám nárok, to som sa už bola pýtať na úrade.
je ťažko spolupracovať s UP so stále chorými deťmi.
ďakujem za rýchlu odpoveď. :)
Xanti
24.04.12,09:33
Hm.. u nás UP vyžaduje návštevu raz mesačne, a donesenie papierika, že si hľadá človek prácu. Na začiatku pri prihlasovaní je tých návštev viac, ale nemyslím že sa to nedá zvládnuť.

A dôvod prečo nechcú akceptovať OCR? Ja by som ich pýtala písomné vyjadrenie, že nechcú akceptovať OCR s dieťaťom. A šla by som za nadriadenými.
veronikasad
24.04.12,09:35
Hm.. u nás UP vyžaduje návštevu raz mesačne, a donesenie papierika, že si hľadá človek prácu. Na začiatku pri prihlasovaní je tých návštev viac, ale nemyslím že sa to nedá zvládnuť.

A dôvod prečo nechcú akceptovať OCR? Ja by som ich pýtala písomné vyjadrenie, že nechcú akceptovať OCR s dieťaťom. A šla by som za nadriadenými.
OČR zrejme v tom zmysle, že počas nej nepríde na kontakt.
andrejka a
24.04.12,09:38
s návštevou UP raz za mesiac problém nemám, ale mala som teraz, keď ma pozvali na nejaké dvojhodinové posedenie z UP, a to som sa už nevedela dostaviť...
neviem prečo neakceptujú OČR, jednoducho nie a mám si to zariadiť ako chcem, ale dostaviť sa na UP musím. Iba vážny dôvod nedostavenia sa na UP akceptujú a tou je iba PN.
arizona
24.04.12,09:53
Hm.. u nás UP vyžaduje návštevu raz mesačne, a donesenie papierika, že si hľadá človek prácu. Na začiatku pri prihlasovaní je tých návštev viac, ale nemyslím že sa to nedá zvládnuť.

A dôvod prečo nechcú akceptovať OCR? Ja by som ich pýtala písomné vyjadrenie, že nechcú akceptovať OCR s dieťaťom. A šla by som za nadriadenými.
Gabi,ale co ked jej urad prace ponukne pracu? Ved to je ulohou UP. Nie riesit kde ma dat dat pocas choroby...
Skor to chapem tak, ze Andrejka do prace nemoze nastupit,kvoli chorobam deti a hlada ine riesenie,ked ju z UP vyradia.


„Uchádzač o zamestnanie, ktorý je predvolaný na riadny termín - návštevu úradu najmenej raz za kalendárny mesiac a náhle mu ochorie dieťa, nie je na úrade z tohto dôvodu ospravedlnený,“ píše sa na webovej stránke ústredia.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6244798/ste-bez-prace-na-urade-mate-povinnosti.html#ixzz1sxDJ6TM4

alebo ina diskusia:
http://www.modrykonik.sk/forum/tema/nezamestnana-s-chorym-dietatom-na-ocr-mate-skusenost/
Xanti
24.04.12,09:55
Janka,
ja viem,
ako nedokážem si predstaviť fungovanie detí, kedže majú 6 rokov a viac, a od septembra zrejme nastúpiť do školy na povinnú školskú dochádzku. Aj toto bude treba riešiť, ak tie deti budú moc choré tak ani v tej škole sa moc neohrejú. A zase tým, že doteraz moc neboli v kolektíve tak majú aj slabú imunitu.
No prekerna situácia, ale ak nebude na UP tak musí platiť odvody do ZP ako samoplatca.

PS: ešte sa nestalo, aby UP našiel prácu, teda posielať môže ale zamestnávateľ asi zadávateľku nevezme, ak sa dozvie že má dvojičky často choré.
andrejka a
24.04.12,09:57
Presne tak Arizona, do zamestnania ani nemôžem nastúpiť kvôli chorobám deti a preto hľadám iné riešenie.
andrejka a
24.04.12,10:03
deti nemajú len slabú imunitu, ale máme cca 10 rôznych doktorov, kde sledovaní musíme byť. do školy máme odklad, keďže sme do 5 rokov deti museli chrániť od akéhokoľvek kolektívu a potrebujeme ešte čo - to dobehnúť. :)

asi jediná možnosť bude ako dobrovoľne nezamestnaná.
a ak by ma pozval UP na pracovný pohovor, môžem ponuku odmietnuť, alebo nejako naznačiť, že o danú ponuku nemám záujem?
Xanti
24.04.12,10:08
deti nemajú len slabú imunitu, ale máme cca 10 rôznych doktorov, kde sledovaní musíme byť. do školy máme odklad, keďže sme do 5 rokov deti museli chrániť od akéhokoľvek kolektívu a potrebujeme ešte čo - to dobehnúť. :)

asi jediná možnosť bude ako dobrovoľne nezamestnaná. To je dosť drahé riešenie.
a ak by ma pozval UP na pracovný pohovor, môžem ponuku odmietnuť nemôžeš odmietnuť, ak Ti UP dá papier, že máš ísť na pohovor k zamestnávateľovi tak choď, a v rámci pohovoru môžeš spomenúť, že máš chorľavé deti. , alebo nejako naznačiť, že o danú ponuku nemám záujem?v texte.
andrejka a
24.04.12,10:30
v texte.

ďakujem Vám Poraďáčky :) za každú radu.
k.o.f.o.l.k.a
24.04.12,10:50
Viete mi prosím Vas poradiť, ako to je pri starostlivosti o dieťa po dovršení 3 rokoch? Maly už dovršil 3 roky a po rokoch dva týždne som bola PN a vzapetí hned po PN som dostala vypoved zo zamestnania... Mam narok na nejaku davku v nezamestnanosti, ked som bola PN? Ďakujem :-)
Xanti
24.04.12,10:55
Viete mi prosím Vas poradiť, ako to je pri starostlivosti o dieťa po dovršení 3 rokoch? Maly už dovršil 3 roky a po rokoch dva týždne som bola PN a vzapetí hned po PN som dostala vypoved zo zamestnania... Mam narok na nejaku davku v nezamestnanosti, ked som bola PN? Ďakujem :-) A neodpracovala si ani jeden deň? Ani jeden deň si nečerpala dovolenku?
Napíš aj dátumy, a nárok na podporu v nezamestnanosti máš ale záleži aj na tom v akej výške.
k.o.f.o.l.k.a
24.04.12,11:13
RD som čerpala do 29.2.2012 a po tomto datume som bola 2 týždne PN a vzapetí na to som dostala výpoved kde je zaznačene, aj s odstupnym § 63. Takže pnka mi skončila 19.3.2012 a od toho dna mam aj vypoved a nemam odpracovany, ani jeden deň po skončení RD :-( Čo to znamena? V akej vyške dostanem príspevok? Teda ak nejaky dostanem :-(
Xanti
24.04.12,19:34
RD som čerpala do 29.2.2012 a po tomto datume som bola 2 týždne PN a vzapetí na to som dostala výpoved kde je zaznačene, aj s odstupnym § 63. Takže pnka mi skončila 19.3.2012 a od toho dna mam aj vypoved a nemam odpracovany, ani jeden deň po skončení RD :-( Čo to znamena? V akej vyške dostanem príspevok? Teda ak nejaky dostanem :-(No podporu v nezamestnanosti dostaneš, ale bohužial kedže si nemala v posledných troch rokoch žiaden vymeriavací základ tak bude rátaná z minima.
Stačilo deň čerpať dovolenku a dať si preplatiť.
dobrava
13.05.12,21:58
Vie niekto poradiť?
Aké povinnosti voči ZP, SP, Úradu práce vyplývajú matke, ktorej schválili predĺženú platenú RD do 6-teho roku veku dieťaťa? Je vedená na ÚP v evidencii nezamestnaných.
Zdrav. poistenie platí za ňu štát z dôvodu evidencie na ÚP, dôchodkové poistenie - je poisteniec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa. Dieťa začalo navštevovať MŠ.
Ďakujem.
dobrava
22.05.12,09:43
Prosím, vie niekto poradiť???
veronikasad
22.05.12,10:17
Vie niekto poradiť?
Aké povinnosti voči ZP, SP, Úradu práce vyplývajú matke, ktorej schválili predĺženú platenú RD do 6-teho roku veku dieťaťa? Je vedená na ÚP v evidencii nezamestnaných.
Zdrav. poistenie platí za ňu štát z dôvodu evidencie na ÚP, dôchodkové poistenie - je poisteniec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa. Dieťa začalo navštevovať MŠ.
Ďakujem.
Rodič, starajúci sa o dieťa do 6r veku nemusí byť evidovaný na UP. Platitelom zdravotného aj dôch.poistenia je štát. Rozhodnutie UPSVaR o predlženi poberania rod.príspevku treba odovzdať do zdr.poisťovne, aj soc.poisťovne.

Či sú tieto podmienky splnené aj v prípade, ak dieťa celodenne navštevuje predškolské zariadenie, treba sa informovať v ZP a SP.