mondes
24.04.12,15:59
Dobrý deň, prosím Vás, ako vložím odsúhlasený koeficient na DU do alfy? V tlači daňového priznania DPH v okienku Koeficient je tam nastavený 1,00 a ja potrebujem tam vložiť 0,79. Ako to zmením? Vďaka.
svetluska55
24.04.12,16:43
jednoducho ho prepíš :-)
mondes
24.04.12,16:53
jednoducho ho prepíš :-)

:) vďaka, keby to bolo také jednoduché, ale problém je v tom, že program ma tam nepustí, nedá sa prepísať. Neviem, či je potrebné to zmeniť niekde v nastaveniach alebo kde. Prosím, kto máte alfu a ste vkladali koeficient prvýkrát, ako na to.
svetluska55
24.04.12,17:10
aha, jasne, pokial ta nepusti, tak uz mas nejaky zaznam v historii....asi si uz robila nejake danove, myslim ze vtedy sa to tam zapise. klikni na tlacilo Historia co je vedla toho policka pre koeficient, a tam si pozri ci tam mas nieco v tej hornej tabulke - ak mas, tak to vymaz (pokial si doteraz nekoeficientovala, tak by si tam mala mat 1,0000). potom ked zatvoris to okno cez Navrat, uz sa ti spristupni to policko pre koeificient
mondes
24.04.12,17:42
aha, jasne, pokial ta nepusti, tak uz mas nejaky zaznam v historii....asi si uz robila nejake danove, myslim ze vtedy sa to tam zapise. klikni na tlacilo Historia co je vedla toho policka pre koeficient, a tam si pozri ci tam mas nieco v tej hornej tabulke - ak mas, tak to vymaz (pokial si doteraz nekoeficientovala, tak by si tam mala mat 1,0000). potom ked zatvoris to okno cez Navrat, uz sa ti spristupni to policko pre koeificient

Áno, presne tak. To som aj urobila. Ďakujem krásne za radu.
mondes
24.04.12,18:58
Prosím Vás, poraďte mi, čo mám robiť. Predošlá účtovníčka mi už 3 dni zisťuje koeficient z min. roku a doteraz ho nemám. Volám jej a nedvíha. Ako to mám vyriešiť? Akým koeficientom prepočítať DPH? Vďaka.
svetluska55
24.04.12,19:20
Prosím Vás, poraďte mi, čo mám robiť. Predošlá účtovníčka mi už 3 dni zisťuje koeficient z min. roku a doteraz ho nemám. Volám jej a nedvíha. Ako to mám vyriešiť? Akým koeficientom prepočítať DPH? Vďaka.

pokial mas k dispozicii udaje z minuleho roka, tak si ho mozes vypocitat sama.....ale to asi nemas? tak potom uz len nejaky koeficient dat, idealne by bolo, keby si aspon priblizne vedela aky mohol byt, a daj nizsi a ked sa predoslej uctovnicke uraci ti ho poslat, tak rychlo urobit dodatocne DP....
mondes
24.04.12,19:35
pokial mas k dispozicii udaje z minuleho roka, tak si ho mozes vypocitat sama.....ale to asi nemas? tak potom uz len nejaky koeficient dat, idealne by bolo, keby si aspon priblizne vedela aky mohol byt, a daj nizsi a ked sa predoslej uctovnicke uraci ti ho poslat, tak rychlo urobit dodatocne DP.... No to fakt nemám. Ale mám ešte otázku. Ja vlastne celú DPH zaúčtujem do PD s celkovým odpočtom a potom ako mám postupovať pri jej krátení? (samozrejme, ak budem vedieť koeficient, dúfam, že ešte ráno ho zistím)
svetluska55
25.04.12,19:23
ja to robim tak, ze pri zauctovani do PD potom zapisujem do DPH a uz tam si zvolim, ze kolko z toho chcem prepocitat koeficientom. napr. ak mas v PD sumu 1000 zaklad a 200 DPH, tak ked ti to zapisuje do DPH tak to vidis vsetko v 20% - zaskrtni si tam to okienko "odpocet prepocitat koeficientom" a do tych policok napis kolko z tych 200 DPH sa ma prepocitat koeficientom, napr. 100...je to trosku zlozite v tej dphcke na to prist, mne to trvalo, kym som tym preluskala, ale potom som nasla aj navod v tom ich pomocnikovi
mondes
26.04.12,16:11
ja to robim tak, ze pri zauctovani do PD potom zapisujem do DPH a uz tam si zvolim, ze kolko z toho chcem prepocitat koeficientom. napr. ak mas v PD sumu 1000 zaklad a 200 DPH, tak ked ti to zapisuje do DPH tak to vidis vsetko v 20% - zaskrtni si tam to okienko "odpocet prepocitat koeficientom" a do tych policok napis kolko z tych 200 DPH sa ma prepocitat koeficientom, napr. 100...je to trosku zlozite v tej dphcke na to prist, mne to trvalo, kym som tym preluskala, ale potom som nasla aj navod v tom ich pomocnikovi

Ďakujem. Ja som to robila tak, že: Koeficientom som prepočítavala vstupy z nákupu PHM a faktúr za telefón. Pri zaúčtovaní týchto faktúr alebo bločkov z tankovania som pri zápise do DPH zaklikla políčko, že odpočet prepočítať koeficientom a pri tlači výkazu DPH som vložila výšku koeficientu, s ktorým sa má DPH prepočítať. Je to správne?
Ešte mám otázočku. To, ktoré vstupy krátim koeficientom si určujem sama? Napr. viem, že PHM alebo mobil využívam aj na služby s celkovým odpočtom DPH aj na služby oslobodené od DPH tak ich budem krátiť? A je potrebné to niekde uviesť aký koeficient som použila? Pretože vo výkaze DPH sa nikde nevidím, žeby tam bola nejaká poznámka o použití koeficientu. Vďaka.

A predsa ešte. Prosím Vás, ako potom v 4. Q vysporiadam DPH spätne? Aký je postup? Veľmi pekne Vám ďakujem.
svetluska55
26.04.12,17:28
To, co koeficientujes, si urcujes sama, podla charakteru na co to pouzivas. Ak si pri tom zapise do DPH okrem zakliknutia "odpocet prepocitavat koeficientom" aj uviedla sumu, ktoru odpocivatavas, tak si urobila spravne, lebo iba tuto sumu to potom prepocita tym koeficientom. ten zadas pri tom vykaze DPH, ako som ti uz pisala. A jedine miesto, kde vidim koeficient, som nasla iba v rekapitulacii DPH...neviem ci je aj niekde inde, vo vykaze sa to nepise.... a nerozumiem otazke, ze chces v 4.kvartali vysporiadat DPH spatne? myslis prepocitat novym rocnym koeficientom?
mondes
26.04.12,18:35
To, co koeficientujes, si urcujes sama, podla charakteru na co to pouzivas. Ak si pri tom zapise do DPH okrem zakliknutia "odpocet prepocitavat koeficientom" aj uviedla sumu, ktoru odpocivatavas, tak si urobila spravne, lebo iba tuto sumu to potom prepocita tym koeficientom. ten zadas pri tom vykaze DPH, ako som ti uz pisala. A jedine miesto, kde vidim koeficient, som nasla iba v rekapitulacii DPH...neviem ci je aj niekde inde, vo vykaze sa to nepise.... a nerozumiem otazke, ze chces v 4.kvartali vysporiadat DPH spatne? myslis prepocitat novym rocnym koeficientom?

Ďakujem. No ja som pri zápise do DPH žiadnu sumu nezapisovala, ale hneď pri účtovaní PHM a faktúr za mobil (to som chcela prepočítavať koeficientom) som dala že zapísať do DPH a hneď som pri tom aj zaklikla, že chcem prepočítať koeficientom. Ale podľa mňa to je jedno, či som dala koeficientovať každé zvlášť, alebo by som dala prepočítať koeficientom celkovú sumu. Áno, chcela by som ťa poprosiť o postup pri výpočte koeficientu na konci roka a ako vysporiadam DPH spätne. Je to síce ešte skoro, ale je lepšie sa informovať skôr, ako neskoro. A ty zakladáš do účta aj nejaké poznámky o tom, že si prepočítavala DPH koeficientom a aká je výška koeficientu a postup jeho výpočtu? Netreba to niekde uviesť? Vďaka.
svetluska55
26.04.12,18:56
uctuje to dobre, ja som myslela, ze pri kazdom tom zapise uz davas koeficientovat - tam po tom zakliknuti ti tu sumu celu prehodi to toho druheho policka , ktore hovori o tom, ze tuto sumu koeficientujes. A na konci roka ti Alfa vypocita ten rocny koeficient sama a aj ti sama vypocita ten rozdiel, a zapise ho do toho 4.kvartalu. A ja si vzdy poznacim do tej evidencie DPH, ktoru si vytlacim, ze aky je koeficient, ale zakladam si aj tu rekapitulaciu, lebo tam pekne vidis, ktore su to tie sumy prepocitane koeficientom
mondes
26.04.12,19:55
uctuje to dobre, ja som myslela, ze pri kazdom tom zapise uz davas koeficientovat - tam po tom zakliknuti ti tu sumu celu prehodi to toho druheho policka , ktore hovori o tom, ze tuto sumu koeficientujes. A na konci roka ti Alfa vypocita ten rocny koeficient sama a aj ti sama vypocita ten rozdiel, a zapise ho do toho 4.kvartalu. A ja si vzdy poznacim do tej evidencie DPH, ktoru si vytlacim, ze aky je koeficient, ale zakladam si aj tu rekapitulaciu, lebo tam pekne vidis, ktore su to tie sumy prepocitane koeficientom

Ďakujem veľmi pekne. To zvýraznené: Veď pri každom zápise zakliknem, že chcem koeficientovať. Ale len tie vstupy, ktoré si sama určím. Pri ostatných neklikám na prepočet koeficientom.
svetluska55
29.04.12,14:42
ano, tak.
mondes
13.07.12,08:09
Dobrý deň, prosím Vás, robím dodatočné DP k DPH a keď som si vytlačila evidenciu DPH, tak v rekapitulácii DPH - Odpočítanie danie je na riadku 21 - Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4 suma -40,52 Eur. Neviem zistiť, ako ten rozdiel vznikol.
Pri riadnom DP k DPH bola vlastná daňová povinnosť 438,82 Eur. Keďže som zistila chybu, teraz podávam dodatočné DP k DPH za 1.Q. 2012. Vyšiel mi NO v sume 56,97 Eur a rozdiel medzi riadnym a dodatočným DP je v sume 495,79 Eur.
V rekapitulácii DPH - odpočítanie dane je v r. 21 - Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a vypočítanou daňou za rok podľa § 50 ods. 4 suma -40,52 Eur. ( v riadnom DP k DPH tam bola suma 11,26 Eur.) Prosím Vás, čo je to za rozdiel? Ako vznikol? Prečo je tam mínusová hodnota? Môže to byť tým, že mi vyšiel NO? Ďakujem pekne.
mondes
13.07.12,08:31
V rekapitulácii DPH - odpočítanie dane je v r. 21 - Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a vypočítanou daňou za rok podľa § 50 ods. 4 suma -40,52 Eur.



Prosím Vás, odkiaľ sa tam tá suma zobrala? DPH som prepočítavala koeficientom. Ešte doplním, že v DDP k DPH mi vyšiel rozdiel oproti riadnemu vo výške - 495,79 Eur. Má to niečo s tým spoločné?
mondes
13.07.12,08:57
Posúvam.
veronikasad
13.07.12,09:01
Posúvam.
Mondes, prečo si nezavoláš do Krosu - na hotline to vyriešiš behom pár minút.
mondes
13.07.12,09:07
Tak to ma ani nenapadlo. Vďaka, idem volať.
mondes
16.07.12,19:35
Dobrý večer, prosím Vás, pri prepočte DPH na vstupe sa mi v histórii koeficientu dole v tabuľke zobrazí:

Priebežné výsledky za mes 1 - 3, a zobrazí sa ročný koeficient a rozdiel? Totižto ten rozdiel sa mi zobrazuje aj v rekapitulácia DPH - odpočet dane v kolonke: Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4.

Volala som do Krosu, pani sa mi snažila pomôcť, skúšala, ale jej to do tejto kolonky nič nehodilo. Vraj to až na konci roka sa má prepočítať ročný koeficient. Ale neviem prečo mne to už prepočítava teraz. Alebo je to len informatívne? A dokonca je to v mínusovej hodnote. Prosím Vás, poraďte mi, či to mám správne, pretože podávam DDP k DPH a nechcem to nejak zbabrať. Takže chcem len vedieť, či tá suma v rekapitulácii DPH v kolonke "Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4. " má tam byť alebo nie. A taktiež v histórii DPH v časti Koeficient. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
16.07.12,19:41
Dobrý večer, prosím Vás, pri prepočte DPH na vstupe sa mi v histórii koeficientu dole v tabuľke zobrazí:

Priebežné výsledky za mes 1 - 3, a zobrazí sa ročný koeficient a rozdiel? Totižto ten rozdiel sa mi zobrazuje aj v rekapitulácia DPH - odpočet dane v kolonke: Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4.

Volala som do Krosu, pani sa mi snažila pomôcť, skúšala, ale jej to do tejto kolonky nič nehodilo. Vraj to až na konci roka sa má prepočítať ročný koeficient. Ale neviem prečo mne to už prepočítava teraz. Alebo je to len informatívne? A dokonca je to v mínusovej hodnote. Prosím Vás, poraďte mi, či to mám správne, pretože podávam DDP k DPH a nechcem to nejak zbabrať. Takže chcem len vedieť, či tá suma v rekapitulácii DPH v kolonke "Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4. " má tam byť alebo nie. A taktiež v histórii DPH v časti Koeficient. Ďakujem veľmi pekne.
Skúšala si zmazať historiu koeficientu a vygenerovať DP v roku 2012 ešte raz ?
Mám klienta s koeficientom, rozdiel sa mi zobrazuje v rekapitulácii v spodnej časti (mám ho v dobropise).
"pomerné odpočítanie dane §50 - použitý koeficient (výška) ...
Keď vojdeš do evidencie DPH, doklad v ktorom máš koeficient ti svieti hnedo ? (máš zaškrtnutú správnu kolonku ?)
mondes
16.07.12,20:02
Áno, aj teraz som to skúsila. Vymazala som údaje z histórie koeficientu v hornej časti a v dolnej tabuľke sa mi zobrazil Ročný koeficient 1,00. A keď som dala vygenerovať DP za . 1.Q. dodatočné, tak sa mi to hneď zapísalo do histórie a v spodnej časti histórie mi naskočilo Predbežne odpočítanie dane spolu 759,98 Ročný koeficient - 0,50 , Ročné pomerné odpočítanie danie 719,46 a Rozdiel - 40,52 Eur.
Ten rozdiel sa mi zobrazuje aj v rekapitulácii DPH v kolonke " Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4. "

Áno, keď vojdem do Evidencie DPH, tak všetko, čo som chcela prepočítať koeficientom, tak mi svieti hnedo. Dávala som tam len faktúry za telefón a PHM. Ešte k tomu taká podotázka: Ak mám príjmy oslobodené od DPH a príjmy s plným odpočtom DPH, tak potom výdavky, ktoré neviem zaradiť, v mojom prípade PHM a telefón, prepočítavam koeficientom. Tak som to robila. Je to ok? A s príjmami nemusím robiť nič? Vďaka.
veronikasad
16.07.12,20:07
Áno, aj teraz som to skúsila. Vymazala som údaje z histórie koeficientu v hornej časti a v dolnej tabuľke sa mi zobrazil Ročný koeficient 1,00. A keď som dala vygenerovať DP za . 1.Q. dodatočné, tak sa mi to hneď zapísalo do histórie a v spodnej časti histórie mi naskočilo Predbežne odpočítanie dane spolu 759,98 Ročný koeficient - 0,50 , Ročné pomerné odpočítanie danie 719,46 a Rozdiel - 40,52 Eur.
Ten rozdiel sa mi zobrazuje aj v rekapitulácii DPH v kolonke " Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4. "

Áno, keď vojdem do Evidencie DPH, tak všetko, čo som chcela prepočítať koeficientom, tak mi svieti hnedo. Dávala som tam len faktúry za telefón a PHM. Ešte k tomu taká podotázka: Ak mám príjmy oslobodené od DPH a príjmy s plným odpočtom DPH, tak potom výdavky, ktoré neviem zaradiť, v mojom prípade PHM a telefón, prepočítavam koeficientom. Tak som to robila. Je to ok? A s príjmami nemusím robiť nič? Vďaka.
Namiesto tej jednotky tam musíš mať tiež výšku koeficientu. Minulý rok som robila moju firmu v Dataloku, od 1.1.2012 som prechádzala do KROSu a p. na hotline mi poradila ako tam ten koeficient dostanem (už si presný postup nepamätám).
mondes
16.07.12,20:23
Ale keď dám tlač daňového priznania, zakliknem si obdobie, t.j. január - marec a dole v časti Koeficient mám v tej kolonke taký, aký potrebujem. Ale ak kliknem na História, tak sa mi zobrazia dve tabuľky. Hore sa mi zobrazia údaje z DPH a dole je tabuľka "Priebežné výsledky za mesiace 1 - 3" a tam mi svieti Ročný koeficient 0,50 a Rozdiel -40,52. Ten rozdiel sa mi premietáva aj do Rekapitulácii DPH - Odpočítanie dane do riadku " Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4".

Skúsim napísať, ako som postupovala pri prepočte koeficientom. Prosím ak je to správne, odsúhlaste mi to:

Mám príjmy oslobodené od DPH a s plným nárokom na odpočet DPH. Takže ak mám také príjmy, tak výdavky, ktoré som nevedela zaradiť, t.j. telefón a PHM, som prepočítavala koeficientom. Postupovala som takto: Hneď pri evidovaní faktúry za telefón do záväzkov som pri zápise do DPH zaklikla možnosť "Odpočet prepočítať koeficientom" týmto sa mi kolonka vysvietila na hnedo. Taktiež som postupovala aj pri nákupe PHM. Je to správne? Majú sa nejako aj príjmy prepočítavať? Resp. môže nastať takáto situácia, že sa musia aj príjmy prepočítavať? Vďaka.
veronikasad
16.07.12,20:32
Ale keď dám tlač daňového priznania, zakliknem si obdobie, t.j. január - marec a dole v časti Koeficient mám v tej kolonke taký, aký potrebujem. Ale ak kliknem na História, tak sa mi zobrazia dve tabuľky. Hore sa mi zobrazia údaje z DPH a dole je tabuľka "Priebežné výsledky za mesiace 1 - 3" a tam mi svieti Ročný koeficient 0,50 a Rozdiel -40,52. Ten rozdiel sa mi premietáva aj do Rekapitulácii DPH - Odpočítanie dane do riadku " Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4".

Skúsim napísať, ako som postupovala pri prepočte koeficientom. Prosím ak je to správne, odsúhlaste mi to:

Mám príjmy oslobodené od DPH a s plným nárokom na odpočet DPH. Takže ak mám také príjmy, tak výdavky, ktoré som nevedela zaradiť, t.j. telefón a PHM, som prepočítavala koeficientom. Postupovala som takto: Hneď pri evidovaní faktúry za telefón do záväzkov som pri zápise do DPH zaklikla možnosť "Odpočet prepočítať koeficientom" týmto sa mi kolonka vysvietila na hnedo. Taktiež som postupovala aj pri nákupe PHM. Je to správne? Majú sa nejako aj príjmy prepočítavať? Resp. môže nastať takáto situácia, že sa musia aj príjmy prepočítavať? Vďaka.
Postup pri zadávaní koeficientovaných výdavkov je správny. S príjmami v priebehu roku (okrem správneho zaradenia do riadkov DP DPH) nerobíš nič. Tie sa ti prejavia až v ročnom zúčtovaní koeficientu za rok 2012.

Neskúšala si si skontrolovať správnosť výpočtu koeficientu priamo v DP ? (porovnať evidenciu DPH s riadkom DP "Odpočítanie dane celkom") ? Mne to presne "sedí"
mondes
16.07.12,20:40
Postup pri zadávaní koeficientovaných výdavkov je správny. S príjmami v priebehu roku (okrem správneho zaradenia do riadkov DP DPH) nerobíš nič. Tie sa ti prejavia až v ročnom zúčtovaní koeficientu za rok 2012.

Neskúšala si si skontrolovať správnosť výpočtu koeficientu priamo v DP ? (porovnať evidenciu DPH s riadkom DP "Odpočítanie dane celkom") ? Mne to presne "sedí"

Tak o tom,(zvýraznené) sa budem chcieť tiež poradiť, ale to až neskôr. Teraz mi len prosím ťa napíš jednu vec, že ak si otvoríš Históriu koeficientu, tak máš v tej dolnej časti tiež nejaké údaje, alebo to máš prázdne? A taktiež v rekapitulácii DPH - odpočet dane v tom riadku:" Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4 "- máš tam nejakú hodnotu, alebo to máš prázdne?
veronikasad
16.07.12,20:52
Tak o tom,(zvýraznené) sa budem chcieť tiež poradiť, ale to až neskôr. Teraz mi len prosím ťa napíš jednu vec, že ak si otvoríš Históriu koeficientu, tak máš v tej dolnej časti tiež nejaké údaje, alebo to máš prázdne? A taktiež v rekapitulácii DPH - odpočet dane v tom riadku:" Rozdiel medzi odpočítanou daňou v zdaňovacom období a daňou vypočítanou za rok podľa § 50 ods. 4 "- máš tam nejakú hodnotu, alebo to máš prázdne?
dolná časť je súčtom hornej časti.
V rekapitulácii mám radok Rozdiel ... prázdny, údaje z koeficientu mám v predch.riadku "Pomerné odpočítanie dane ..."
Tento istý riadok sa zobrazuje aj v dolnej časti pri oprave odpočítania dane (dobropisoch)
mondes
16.07.12,20:59
No tak ja nechápem, kde mám chybu. Pani z Krosu som poslala celú agendu s tým, že mi dnes doobeda určite zavolá (posielala som jej to v piatok poobede) a nezavolala mi. Asi ani ona nevie.:) Skúsim jej zajtra volať ja. Môže to byť tým, že robím dodatočné DPH? Ale ak tak rozmýšľam, aj pri riadnom som mala v rekapitulácii v tom riadku, čo som písala hodnotu, aj keď nie mínusovú.

Napadla ma ešte jedna otázka. Ak mi v riadnom DP vyšla daňová povinnosť, ale v dodatočnom mi vyšiel NO, tak žiadať o vrátenie mám ten rozdiel, ktorý mi vyšiel, alebo od neho odpočítam NO a ten sa potom bude v ďalšom zdaňovacom období riešiť? Vďaka.
mondes
16.07.12,21:08
A ešte predsa. Pozerám na tú históriu koeficientu a v hornej časti úplne vpravo je kolonka " Predbežné odpočítanie dane spolu" a mám sumu 759,98 (tú sumu mám aj v DPH na r. 21) tú istú sumu mám aj dole, kde je tiež kolonka Predbežné odpočítanie dane. Len potom vedľa je ešte Ročný koeficient a ten mi vyskakuje že 0,50 a ďalej je tam kolonka Rozdiel a tam mám tú sumu -40,52.
mondes
17.01.13,08:42
Ahojte, prosím Vás, SZCO má príjmy s plným odpočtom DPH + príjmy oslobodené od DPH (sprostredkovateľ PSS). Takže ja N súvisiace aj s jedným aj s drruhým prepočítavam koeficietom t.j. PHM a telefon. Teraz vposlednom Q. by som mala urobiť ročné zúčtovanie koeficientu. Ako sa to v alfe robí? Alebo to urobí sám program? V takom prípade sa môžem naňho spoľahnúť? Ďakujem.
veronikasad
17.01.13,08:46
Ahojte, prosím Vás, SZCO má príjmy s plným odpočtom DPH + príjmy oslobodené od DPH (sprostredkovateľ PSS). Takže ja N súvisiace aj s jedným aj s drruhým prepočítavam koeficietom t.j. PHM a telefon. Teraz vposlednom Q. by som mala urobiť ročné zúčtovanie koeficientu. Ako sa to v alfe robí? Alebo to urobí sám program? V takom prípade sa môžem naňho spoľahnúť? Ďakujem.
ročné vysporiadanie robí účtovný SW ALFA automaticky v IV. štvrťroku kal.roku. Mám klienta s koeficientom, kontrolovala som prepočet - bol správny. V prvom rade si skontroluj či máš všetky vstupy kde nie je nárok na plný odpočet dane označené na krátenie koeficientom.
ErikaDP
17.01.13,08:55
ročné vysporiadanie robí účtovný SW ALFA automaticky v IV. štvrťroku kal.roku. Mám klienta s koeficientom, kontrolovala som prepočet - bol správny. V prvom rade si skontroluj či máš všetky vstupy kde nie je nárok na plný odpočet dane označené na krátenie koeficientom.
a takisto treba označiť ak sú nejaké vstupy ktoré sa vsťahuju výlučne k činnosti spostredkovatela PSS treba označi´t v evidencii dph že nie je nárok vôbec.

K učtovnictvu a dani z príjmu:
nasledne pri uzavierkových operaciach preúčtovať DPH ktora sa cez rok účtovala v stlpci DPH ako vydavok neovpl.zakl. tak do prevádkovje réžie preúčtovať tú časť z nej, pri kotrej nebol narok na odpočet z titulu koeficientu a neupaltenenia .
mondes
17.01.13,09:13
a takisto treba označiť ak sú nejaké vstupy ktoré sa vsťahuju výlučne k činnosti spostredkovatela PSS treba označi´t v evidencii dph že nie je nárok vôbec.

K učtovnictvu a dani z príjmu:
nasledne pri uzavierkových operaciach preúčtovať DPH ktora sa cez rok účtovala v stlpci DPH ako vydavok neovpl.zakl. tak do prevádkovje réžie preúčtovať tú časť z nej, pri kotrej nebol narok na odpočet z titulu koeficientu a neupaltenenia .
Tak v N nemá žiadne iné vstupy, ktoré b boli výlučne k sprostredkovaniu PSS. A okrem telefonu a PHM ani neviem, čo by tam ako N mohlo ešte byť.

....Čo sa týka dane z príjmu, je to veľmi dobrá poznámka a pre mňa rada, len či som to správne pochopila, takže:

DPH sa účtuje ako VNZD, čiže rozdiel medzi plnou DPH a krátenou koeficientom je potrebné preúčtovať do VOZD. Správne?
Ale ako siv alfe tn rozdiel vyčlením? Poradíte ako to mám celé preúčtovať? Ďakujem pekne.
mondes
17.01.13,09:14
ročné vysporiadanie robí účtovný SW ALFA automaticky v IV. štvrťroku kal.roku. Mám klienta s koeficientom, kontrolovala som prepočet - bol správny. V prvom rade si skontroluj či máš všetky vstupy kde nie je nárok na plný odpočet dane označené na krátenie koeficientom.

Ďakujem pekne.
mondes
17.01.13,11:12
Tak v N nemá žiadne iné vstupy, ktoré b boli výlučne k sprostredkovaniu PSS. A okrem telefonu a PHM ani neviem, čo by tam ako N mohlo ešte byť.

....Čo sa týka dane z príjmu, je to veľmi dobrá poznámka a pre mňa rada, len či som to správne pochopila, takže:

DPH sa účtuje ako VNZD, čiže rozdiel medzi odpočítanou plnou DPH a krátenou koeficientom je potrebné preúčtovať do VOZD. Správne?
Ale ako si v alfe ten rozdiel vyčlením? Poradíte ako to mám celé preúčtovať? Ďakujem pekne.

Posúvam.
ErikaDP
19.01.13,10:05
Tak v N nemá žiadne iné vstupy, ktoré b boli výlučne k sprostredkovaniu PSS. A okrem telefonu a PHM ani neviem, čo by tam ako N mohlo ešte byť.

....Čo sa týka dane z príjmu, je to veľmi dobrá poznámka a pre mňa rada, len či som to správne pochopila, takže:

DPH sa účtuje ako VNZD, čiže rozdiel medzi plnou DPH a krátenou koeficientom je potrebné preúčtovať do VOZD. Správne?
Ale ako siv alfe tn rozdiel vyčlením? Poradíte ako to mám celé preúčtovať? Ďakujem pekne.
V Alfe v Evidencii DPH, tam kde zvyčajne tlačíš zostavy dokladov k DPH, je aj časť: KOEFICIENT, kliknin HISTORIA, potom na TLAČ, potom na druh tlačovej zostavy: HISTORIA a medzivysledky, odkontroluj si na danove priznania kotré boli podané, a z tejto zostavy vieš zistit ak bola celkova DPH na vstupe ( účtovaná v pren.denníku cez rok ako VNZD stlpček DPH) a aká sum DPH bola uptnená v DPHpriznaniach. Rozzdiel by mala byť ta čast DPHčky na kotru nebol narok koli koeficientu no a tuto sumu vramci Uzavierkových opracii k 31.12.2012 treba zaúčtovať do Prevadzkovej réžie. Pozor, toto všetko až po uzavretí DPH za 4.Q 2012 ( alebo za 12/2012) a vysporiadaní skutočneho ročného koeficientu v DPH prizananí
mondes
22.01.13,20:23
V Alfe v Evidencii DPH, tam kde zvyčajne tlačíš zostavy dokladov k DPH, je aj časť: KOEFICIENT, kliknin HISTORIA, potom na TLAČ, potom na druh tlačovej zostavy: HISTORIA a medzivysledky, odkontroluj si na danove priznania kotré boli podané, a z tejto zostavy vieš zistit ak bola celkova DPH na vstupe ( účtovaná v pren.denníku cez rok ako VNZD stlpček DPH) a aká sum DPH bola uptnená v DPHpriznaniach. Rozzdiel by mala byť ta čast DPHčky na kotru nebol narok koli koeficientu no a tuto sumu vramci Uzavierkových opracii k 31.12.2012 treba zaúčtovať do Prevadzkovej réžie. Pozor, toto všetko až po uzavretí DPH za 4.Q 2012 ( alebo za 12/2012) a vysporiadaní skutočneho ročného koeficientu v DPH prizananí
Ahoj, ďakujem Ti pekne. Prosím Ťa, ide o tú sumu v kolónke "Rozdiel" v tabuľke Výsledky za rok 2012? A ten rozdiel sa premieta aj niekde v DP k DPH za 4.Q?
A teraz premýšľam:

Ktorý rozdiel mám preúčtovať z VNZD do VOZD ako si písala vyššie?
1. Rozdiel, ktorý vznikol medzi DPH, ktorá bola počas roka účtovaná do VNZD a DPH poníženú o koeficient za rok 2012, t.j. 0,88, alebo
2. Rozdiel, ktorý vznikol medzi DPH prepočítanou koeficientom 0,88 a novým koeficientom vypočítanom v 4.Q, ktorý sa bude používať v r. 2013, t.j. 0,92?
mondes
22.01.13,20:32
[QUOTE=veronikasad;2227278]ročné vysporiadanie robí účtovný SW ALFA automaticky v IV. štvrťroku kal.roku. Mám klienta s koeficientom, kontrolovala som prepočet - bol správny. V prvom rade si skontroluj či máš všetky vstupy kde nie je nárok na plný odpočet dane označené na krátenie koeficientom.[/QUOTD
Prosím ťa, ako ešte okrem toho mám skontrolovať, či je to správne? Čo znamená ten rozdiel v histórii koeficientu? Program automaticky prepočítal predošlé kvartály novým koeficientom a rozdiel uviedol do DPH zaa 4.Q? Do ktorého riadku? Vďaka.
mondes
24.01.13,17:36
Ahojte, prosím Vás, ked mi po vysporiadaní koeficientu vyšiel nový koeficient, ktorý budem používať v r. 2013, ako ho mám v alfe zaevidovať? To mám jednoducho v histórii koeficientu prepísať starý koeficient za nový?
mondes
25.01.13,07:00
..posúvam