Dada
10.02.06,13:37
Môže si zamestnanec uplatniť celú odpočítateľnú poločku na manželku, ak ich 21.12.2005 rozviedli? Manželka nebola zamestnaná, poberala len rodičovský príspevok.
Tweety
10.02.06,12:40
Môže si zamestnanec uplatniť celú odpočítateľnú poločku na manželku, ak ich 21.12.2005 rozviedli? Manželka nebola zamestnaná, poberala len rodičovský príspevok. Za mesiac december si už nemôže uplatniť, nárok má len za celé mesiace trvania manželstva. 87936/12.11
Opravujem ,môže za celý rok, pretože boli manželmi k 1.12.
Dada
10.02.06,12:42
[quote=Tweety]Za mesiac december si už nemôže uplatniť, nárok má len za celé mesiace trvania manželstva.[/quote)

Kde v zákone by som to našla? Čiže uplatním len 87.936 : 12 x 11 = 80.608,- Sk ?
Tweety
10.02.06,12:45
[quote=Tweety]Za mesiac december si už nemôže uplatniť, nárok má len za celé mesiace trvania manželstva.[/quote)

Kde v zákone by som to našla? Čiže uplatním len 87.936 : 12 x 11 = 80.608,- Sk ?
Uplatníš len toľko. Pozri zákon o dani z príjmov § 11.
Dada
10.02.06,13:01
[quote=Dada]
Uplatníš len toľko. Pozri zákon o dani z príjmov § 11.

Podľa § 11 ods. 4, by si mal uplatniť celý rok, nielen 11 mesiacov. Tak ako je to teraz?
Dada
10.02.06,13:06
[quote=Dada]
Ale v decembri už neboli manželmi, a zákon hovorí o manželke, manželovi.

Ale k 1.12. ešte boli manželmi, zákon hovorí (4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

No včul buďme múdri.
Tweety
10.02.06,13:12
P
[quote=Tweety]

Ale k 1.12. ešte boli manželmi, zákon hovorí (4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

No včul buďme múdri.
Prepáč, nečítala som dosť pozorne, samozrejme má nárok na celú nezdaniteľnú časť.
Už som asi na tento týždeň vyčerpala všetky múdrosti. :p