Lubos85
24.04.12,18:35
Sprostredkovávam nákup tovaru zo zahraničia bežným ľuďom, nie firmám ani živnostníkom. Darí sa mi a chcem to zlegalizovať, len neviem ako. Chcem aby to bolo čo najlegálnejšie ako to legálne len môže byť. Existuje viacero takýchto eshopov, ale po mojich špionážnych nákupoch som toho veľa nezistil. Majitelia týchto eshopov majú riadnu živnosť, tak to nejako musia mat ošetrene.

Príklad:
Vystavím tovar ktorý ma cenu 40 EUR. Lenže on v skutočnosti stoji 30 EUR. 10 EUR je môj sprostredkovateľský poplatok. Faktúru na 40 EUR môžem zákazníkovi vystaviť, ale to je hlúposť. Nemienim platiť daň z príjmu 40 EUR, keď ja tých 40 EUR reálne nezarobím, ale len 10 EUR. Keď mu vystavím faktúru na 10 EUR, bude mat zákazník zase veľa otázok. Keď mu vystavím faktúru na 10 EUR za sprostredkovanie nákupu a k tejto faktúre priložím faktúru od zahraničného dodávateľa na 30 EUR, už väčšina zákazníkov buď u mňa v budúcnosti nenakúpi, alebo ty technicky zdatnejší nakúpia priamo u dodávateľa. Vôbec ma nenapadá ako to ošetriť aspoň pololegálne, keď už nie legálne.
luigi72
24.04.12,16:52
priklad: Ak kupis tovar za 30 EUR a predas za 40 EUR tak v podstate dan platis len z 10 EUR, lebo 40 EUR mas prijmy a 30 EUR vydavky. AK neratame ostatne vydavky suvisiace s podnikanim... Takto funguje normalne predaj tovaru...
Lubos85
24.04.12,18:30
Luigi72 jasne a zrozumitelne pisem, ze sa zaoberam sprostredkovanym nakupu tovaru a nie jeho predajom. Ja tovar nepredavam, ja len sprostredkovavam jeho nakup. Situacia je myslim jasne a zrozumitelne uvedena v priklade.
luigi72
25.04.12,17:02
Asi nie celkom chapem, ako funguje u teba sprostredkovanie. :( Komu vlastne plati kupujucu? Ty kedy zaplatis dodavatelovi? Ako dostane zakaznik tovar? Mas vobec tovar u seba?
Klasicke sprostredkovanie funguje tak, ze na jednej strane je predavajuci, na druhej je kupujuci, a sprostredkovatel je clanok medzi nimi. Cez neho sa dostane tovar ku kupujucemu. Platba moze prebehnut tak, ze zakaznik zaplati sprostredkovatelovi, ktori strhne svoju proviziu a ostatne preuctuje dodavatelovi, alebo aj opacne, ked zakaznik zaplati priamo dodavatelovi a sprostredkovatel dostane svoju proviziu od dodavatela s ktorym ma uzatvorenu zmluvu. Moze existovat aj taka alternativa, ze zakaznik po objednani tovaru dostane tovar priamo od dodavatela.
myshoKE
25.04.12,20:20
Ten popis až tak úžasný zas nie je, takže ultrakonkrétnej rady sa, predpokladám, nedočkáš. V princípe by malo ísť o to, že faktúru vystavia Tebe (prípadne to aj zdaníš a preclíš - závisí od okolností) a faktúru vystavíš Ty, rozdiel zdaníš. (Zjednodušene.)

Forma? Napríklad dropshipping (=affiliate), prípadne "eshop" (nemusí to byť priamo eshop, ale aj napr. nejaký portál a pod.) na objednávku (zákaznik si objedná, následne to objednáš Ty, pošlú to Tebe a Ty to nakoniec prepošleš so svojou faktúrou).
Lubos85
26.04.12,08:51
Ono je to cca dropshipping. Prebieha to takto:

Zákazník si u mňa objedná tovar, pošle mi na účet sumu za tovar (v skutočnosti táto suma predstavuje sumu za tovar + môj sprostredkovateľský poplatok) Z časti tejto sumy uhradím tovar a časť si nechám ako sprostredkovateľský poplatok. Ja následne tovar objednávam v mene zákazníka, priamo na zákazníkovu adresu, takže z tovarom vôbec neprichádzam do kontaktu, keďže dodávateľ posiela tovar priamo k zákazníkovi. Ak by tovar pochádzal z krajín EU, nemám ho problém fiktívne prijať na sklad, keďže od tovaru faktúru mám a následne predať zákazníkovi. Síce by sa v tomto prípade už nejednalo o sprostredkovanie, ale o bežný obchod, ale to by pre mňa problém nebol. V mojom prípade ale takýto postup možný nie je, keďže tovar pochádza z USA a Číny.

Nemám problém s tým, aby zákazník vedel, že sa jedna o sprostredkovanie. Nato ho upozorňujem aj dnes. Len nechcem aby zákazník vedel, aký je môj sprostredkovateľský poplatok.
blavaciko
26.04.12,15:41
nieco mi tu smrdi... zeby nedovolene podnikanie?
avalik
26.04.12,15:51
hmm a ako riesis reklamacie?
Lubos85
26.04.12,17:41
blavicko preco asi pisem ihned na zaciatku, ze to chcem zlegalizovat? ano zatial to javi znamky nedovoleneho podnikania, ale ja to chcem legalizovat. Na jednom slovenskom znamom a v Cechach aj na najvacsom aukcnom portali su takychto predajcov desiatky ak aj nie stovky a nikto neriesi legalnost/nelegalnost takehoto podnikania. Podotykam, ze aj tam su predajcovia co to maju legalne osetrene. Taktiez som sa z par spionaznch nakupov nedozvedel nic.

1Dara Na Slovensku viem o dvoch, v Cechach o siedmych a v Madarsku o jednom eshope ktore takto funguju. Cez google sa daju najst tie ceske za pat minut. Ja tu nebudem robit reklamu na tie eshopy. Vela predajcov co funguju na takomto principe sa da najst na znamom aukcnom servery. Skus si najst tie eshopy, alebo takych predajcov na tom aukcnom servery a dozvies sa,ako funguju reklamacie. Kedze tyto sprostredkovatelia, respektive eshopy nie su podla zakona predajcovia, ani dovozcovia, ale len sprostredkovatelia predaja, aj z tohto sa da vydedukovat ako sa asi riesia reklamacie. Podotykam, ze ja takto reklamacie neriesim a aj to je urcite dovod preco sa mi dari.
avalik
26.04.12,17:57
blavicko preco asi pisem ihned na zaciatku, ze to chcem zlegalizovat? ano zatial to javi znamky nedovoleneho podnikania, ale ja to chcem legalizovat. Na jednom slovenskom znamom a v Cechach aj na najvacsom aukcnom portali su takychto predajcov desiatky ak aj nie stovky a nikto neriesi legalnost/nelegalnost takehoto podnikania. Podotykam, ze aj tam su predajcovia co to maju legalne osetrene. Taktiez som sa z par spionaznch nakupov nedozvedel nic.

1Dara Na Slovensku viem o dvoch, v Cechach o siedmych a v Madarsku o jednom eshope ktore takto funguju. Cez google sa daju najst tie ceske za pat minut. Ja tu nebudem robit reklamu na tie eshopy. Vela predajcov co funguju na takomto principe sa da najst na znamom aukcnom servery. Skus si najst tie eshopy, alebo takych predajcov na tom aukcnom servery a dozvies sa,ako funguju reklamacie. Kedze tyto sprostredkovatelia, respektive eshopy nie su podla zakona predajcovia, ani dovozcovia, ale len sprostredkovatelia predaja, aj z tohto sa da vydedukovat ako sa asi riesia reklamacie. Podotykam, ze ja takto reklamacie neriesim a aj to je urcite dovod preco sa mi dari.

ja sa pytam konkretne teba
... objednam si u teba tovar cez tvoj vlastny eshop? viem u koho si sluzbu/tovar objednavam? kupnu zmluvu uzatvaram s tebou alebo s kym?
... tovar mi dojde - fakturu mi vystavis ty? platba ako si vyssie uviedol ide tebe na ucet
... tovar sa mi nepaci, v zmysle zakona ho mozem vratit do 7 dni - komu ho vratim?
... tovar je vadny - kam ho poslem?
blavaciko
26.04.12,18:01
odpoved je jasna, ako tu uz bolo na porade mnoho krat spominane dropshipping je z hladiska slovenskych zakonov legalne nemozny.
a medzi nami, ty nakup sprostredkovavas, ale vykonavas nakup-predaj. Preco? pretoze sprostredkovanie je cinnost smerujuca k uzatvoreniu zmluvy medzi dvoma inymi subjektami. Kazdy zo subjektov (t.j. aj dodavatel, aj zakaznik) uzatvara zmluvu s tebou, nie medzi sebou navzajom (hoci aj ustnu dohodu)

moznost zlegalizovania teda pre teba je zivnostensky list, platba dph+clo z tychto tovarov, atd...
luigi72
26.04.12,18:29
ja sa pytam konkretne teba
... objednam si u teba tovar cez tvoj vlastny eshop? viem u koho si sluzbu/tovar objednavam? kupnu zmluvu uzatvaram s tebou alebo s kym?
... tovar mi dojde - fakturu mi vystavis ty? platba ako si vyssie uviedol ide tebe na ucet
... tovar sa mi nepaci, v zmysle zakona ho mozem vratit do 7 dni - komu ho vratim?
... tovar je vadny - kam ho poslem?

Ak bude mat e-shop, odporucam prestudovat aj zakon o elektronickom obchode a o zmene a doplneni zakona c. 128/2002 Z.z. o statnej kontrole vnutorneho trhu vo veciach ochrany spotrebitela a o zmene a doplneni niektorych zakonov v zneni zakona c. 284/2002 Z.z. + zmenu 160/2005 Z.z.

Na zaklade § 4 v pripade e-shopu je potrebne uviest napriklad tieto informacie:

a) názov, obchodné meno a sídlo poskytovateľa služieb, ak ide o právnickú osobu, alebo meno, priezvisko, miesto
podnikania a adresu bydliska poskytovateľa služieb, ak ide o fyzickú osobu,
b) daňové identifikačné číslo, ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
c) adresu elektronickej pošty a telefónne číslo,
d) označenie registra, ktorý ho zapísal, a číslo zápisu,
e) názov a adresu orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha.

Cize budes mat u koho reklamovat, pripadne komu vratit vadny tovar ;)

Osobne si myslim, Lubos85, ze by si si mal trochu doplnit svoje vedomosti...
luigi72
27.04.12,19:19
... Na Slovensku viem o dvoch, v Cechach o siedmych a v Madarsku o jednom eshope ktore takto funguju. Cez google sa daju najst tie ceske za pat minut. Ja tu nebudem robit reklamu na tie eshopy. ...

Skus mi poslat cez ss zopar takychto adries, som zvedavy, ako funguju. Diky.
luigi72
01.05.12,06:57
Koniec prispevkov? ani ss? :(
Ankaa7
03.06.12,23:11
Presne toto ja riešim už dlho a tiež mi nikto nevie poradiť.
Mne by ani nevadilo, ak by zákazník vedel, koľko je moja provízia.
A tiež mi nevadí za neho potom aj vyriešiť reklamáciu a vrátiť mu peniaze v prípade, že bude tovar poškodený.
Otázka už len je ako to riešiť účtovne? Väčšina dodávateľov z Ázie ani faktúry neposiela, budem mať len výpis z platobnej karty, stačí to?

Príklad: V Ázií na nete nájdem kabelku za 10 Eur, ponúknem ju vo svojom eshope alebo zákazníkom cez inzerciu tiež za 10 s tým, že uvediem, že je zo zahraničia, že som len sprostredkovateľ, v ich mene vybavím objednávku a za to chcem odmenu 5 Eur.
Pošlú mi teda na účet 15 Eur, ja to objednám a zaplatím dodávateľovi 10 Eur a ten to pošle zákazníkovi na adresu. No ale tu už stagnujem a neviem ako ďalej. V prvom rade, či to tak robiť môžem a v druhom rade, či mi stačí ako doklad výpis z karty.

Je to niečo na spôsob ako ponúkajú niektoré aj veľké firmy pri asistovanom nákupe z Ebay z USA, len s tým rozdielom, že oni vybavia aj odoslanie na Slovensko cez svoju pobočku. Link môžem dať sem, alebo správou, alebo si dajte do googla "asistovaný nákup ebay" a hneď vám vyhodí...
Ankaa7
03.06.12,23:13
A hlavne ja čo účtujem zákazníkovi? Čo uvediem na faktúre? asistovaný nákup/sprostredkovanie alebo čo? A dám tam sumu 15 Eur alebo to musím podeliť na 2 položky - napríklad kabelka 10 Eur a sprostredkovanie - služba 5 Eur?
Economic
04.06.12,05:46
Ja osobne si pod sprostredkovaním obchodu predstavujem účtovanie iba provízie. Táto zvykne bývať %-uálne vyjadrená, vopred dohodnutá. Ja uvediem taký príklad, že mám kamošku, ktorá mi dohodí nejaký kšeft za 200.- Eur a ja mám s ňou ústnu dohodu, že za každú dohodenú zákazku má 10%. Ak zákazku zrealizujem, hneď mi 20.- Eur vyúčtuje. Je to jej čistý zisk bez roboty a môj odpočítateľný výdavok.

To o čom tu píšete, že niekde je tovar za nejakú cenu a vy na to nahodíte svoju maržu, to je maloobchod a veľkoobchod. Účtuje sa nákup a predaj.... Je úplne jasné, že daňovým základom pre výpočet dane je výška provízie po odpočítaní nákladov.
Ankaa7
04.06.12,11:35
No lenže čo ak by tá kamoška zrealizovať obchod nevedela (nemá paypal, nevie jazyk,...) a Vy jej s tým pomôžete, teda objednáte a zaplatíte za ňu za finančnú odmenu. Čo v takomto prípade?
Economic
04.06.12,11:41
No lenže čo ak by tá kamoška zrealizovať obchod nevedela (nemá paypal, nevie jazyk,...) a Vy jej s tým pomôžete, teda objednáte a zaplatíte za ňu za finančnú odmenu. Čo v takomto prípade?

Celú službu robím ja, ona mi len dohodí klienta, nič viac.... To je sprostredkovanie.... Ona ho ozaj nevie zrealizovať.... Realizáciu robím ja, o tom píšem....

Kto realizuje službu, ten platí všetko a rieši..... Je jej šikovnosť, že bez roboty iba za dohodenie zákazky má províziu. U mňa to sprostredkovanie takto funguje.

V tvojom prípade ty objednávaš, platíš, kupuješ, predávaš, či ?

Držím sa hesla, dopredu za klienta neuhrádzam nikdy nič. Pokiaľ si u mňa objedná službu, musí zaplatiť vopred. Takto eliminujem eventuálnych neplatičov a nemusím vymáhať pohľadávky.
Ankaa7
04.06.12,12:30
Už rozumiem.

V mojom prípade by som ja ponúkla isté druhy tovarov s tým, že viem sprostredkovať ich nákup zákazníkom od zahraničného dodávateľa. Tak som si to predstavovala... Ale pravdepodobne to nie je takto možné? V zmysle, že ja som živnostník, mám isté kontakty (napríklad veľkoobchodné) a viem ich tovar ponúknuť na Slovensku za dobré ceny pre zákazníkov (súkromné osoby, nie firmy ani živnostníci). To nieje nijako ošetrené? Ako by sa to dalo robiť legálne ako podnikanie?

Tiež v podstate je to istá forma sprostredkovania alebo nie?, keďže ja tovar fyzicky nemám, ani ho nevyrábam, ani nedovážam, len ho ponúknem na našom trhu s tým, že zariadim všetko potrebné od získania fotografií tovaru, uverejnenia na mojej web.stránke, cez komunikáciu so zákazníkmi aj dodávateľom, cez prijatie platby až po úhradu.
Petra Mrvová
14.09.13,09:34
Takýchto sprostredkovateľov by som všetkých pozatvárala - je to vôbec legálne?... Ja ako slušný predajca (eshop) podlieham zákonom - vrátenie peňazí, výmena tovaru, reklamácie a takýto ani to neviem nazvať sa len nabalujú! No je na každom kupujúcom, či nakúpi u sprostredkovateľa alebo seriózneho predajcu. Odkiaľ sa vlastne vzali títo "sprostredkovatelia?" Kde to je v zákone - niečo takéto? Lubo85: je pekné, že to chceš zlegalizovať, no myslm, že automaticky aj na teba bude platitť zákon o predaji cez internet, či?