tam
24.04.12,19:31
Ahojte.
Mám problém. Moji rodičia bývajú v radovej výstavbe, klasika - rodinný dom + pozemok, asi 9 árová záhrada, oplotené, vlastníci, zapísaní v katastri.
Pozemok odkúpekný a dom postavený v r.1965.
Pred domami klasická asfaltová cesta, za domami zarastená poľná cesta /každý sused využíva vo svoj prospech už niekoľko rokov, nasadil si stromky, hrádza a potok.
Minulý týždeň sused bývajúci oproti rodičom v rodinnom dome, pýtal od mojich rodičov peniaze za zaplatenú daň z pozemku.
Údajne je majiteľom pozemku za záhradou mojich rodičov smerom k hrádzi a potoku presne za záhradou mojich rodičou. /tzv.poľná cesta/
Pozemok rodičov susedí s pozemkom spomínaného susedovej sestry, ktorá je tiež údajne majiteľkou pozemku za svojou záhradou. /tzv.poľná cesta/
Iný sused má staré mapy z katastra, kde je za záhradami /pozemkami medzi plotom a hrádzou/ zaznačená cesta.
Náš sused už má zakreslené v katastre, že pozemok je jeho.
Ostatní susedia nie sú majiteľmi pozemkov /poľnej cesty/ za svojimi záhradami.
Ako je to možné?
Je možné v katastri len-tak zakresliť niekomu pozemok a na základe čoho?
Je možné poľnú cestu premeniť na svoj majetok, aby sused v bezprostrednej blízskosti o tom nevedel???
Údajne sa ho chystá odkúpiť a predať.
Pozemok nie je veľký. Možno 20 m2. Ale už teraz požaduje od rodičov zaplatiť daň /ktorú zaplatil on/.
Čo bude o rok? Znemožní im prístup k potoku?
Je možné niekde v archíve vyhľadať, komu patrili spomínané pozemky v minulosti?
Je možné celý prípad napadnúť právnikom, kým ho neodkúpi?
Nemajú rodičia, ak sused urobil prepis podvodom nejaké prednostné právo?
Ako majú postupovať, aby sa chránili ..
Ďakujem za pomoc.
Mária27
24.04.12,20:14
Pozri si na katasterportal sk ako získal vlastnícke právo (kúpou, dedením, vydržaním ...).
O cestách by mala niečo vedieť obec. Kto je v katastri majiteľom tých pozemkou za domami?
Daň platí vlastník, v niektorých prípadoch nájomca. Aký dôvod uvádza, že mu ju máte uhradiť?
Martin1310
24.04.12,20:23
Mohlo to byť aj tak že tie pozemky boli obecné aj ked ich ludia užívali a sused si ho odkúpil od obce. U nás tiež ludia bežne majú stromi na pozemkoch ktoré vlastní obec,obci to nevadí ale stále sú jej a môže ich predať.
Erzebeth
25.04.12,21:16
Na katastri nájdete na mape určeného operátu, na ktorej sú pôvodné pozemnoknižné parcely aj spomínanú cestu, ak bola už vtedy cestou, to značí asi do roku 1950. cesta má parcelné číslo a je zapísaná v pozemnoknižnej vložke. Ak je tam zapísané, že cesta je neknihovaná, t. j. nie je zapísaný vlastník, patrí Slovenskému štátu a je v správe pozemkového fondu. Nie každá je takáto. Niektoré cesty - poľné - majú svojich vlastníkov. Sú to zvyčajne majitelia priľahlých nehnuteľností, ktorí cestu vyčlenili zo svojich pozemkov aby mali na ne prístup.
Ak je to pôvodná, stará cesta, nie je pravdepodné, že by ju štát predal. Takýto pozemok sa nedá vydržať, lebo je vo vlastníctve štátu.
Ak má sused zapísané vlastníctvo na LV je možné, že cesta bola naozaj jeho a teraz si ju dal zamerať geom plánom a zapísať. Pozri na katasterportál, tam je zapísané, ako nehnuteľnosť získal. Vydržať by ju mohol v prípade, že bola vo vlastníctve súkromnej osoby.
Indeed
25.04.12,21:58
napriklad ja som sa nemohol dostať na katasterportal,

stale odo mňa pýtalo nejaké heslo prístupu....
Erzebeth
26.04.12,13:32
Opisuješ tých päť znakov - písmen a číslic ? Odo mňa nič iné nepýta.