inguska08
25.04.12,10:07
Dobrý deň všetkým, prosím o radu: Súkromná osoba prenajala v roku 2008 s.r.o.-čke nehnuteľnosť. V zmluve je súhlas prenajímateľa na vykonanie technického zhodnotenia a bežných opráv s tým, že nájom sa zaväzuje, že nebude požadovať od vlastníka úhradu týchto nákladov. Nehnuteľnosť mala slúžiť ako reprezentačné sídlo spoločnosti. Spoločnosť vykonala technické zhodnotenie vo výške cca 100 000 EUR. Zatiaľ sa účtovalo len na účte 042 - nakoľko ku konečnému zriadeniu sídla nedošlo a zmluva sa vypovedala. Spoločnosť je platca DPH a z nákupov si DPH uplatňovala. Ako to urobiť, aby bol čo najmenší dopad na dane z pohľadu obidvoch strán? Nakoľko neboli uplatňované odpisy iného majetku ide celá suma 548/042 ako nedaňový náklad? Keď sa to ukončí bezodplatne bude musieť nájomca odviesť DPH z celej zostatkovej ceny? Ak nájomca vyfakturuje prenajímateľovi/ spravil by sa dodatok k zmluve dodatočne/ čo len 100 EUR, odvedie DPH len z tejto sumy? Ide mi aj o prenajímateľa: je to pre neho nepeňažný príjem a musí to zdaniť? Je to súkromná osoba - dá sa tomuto nejako vyhnúť? Prešla som staré doklady a prišla som ešte na to, že nie všetko spĺňa povahu technického zhodnotenia, napr. výmena strešnej krytiny bola zaúčtovaná ako TZ. Na daň. riaditeľstve mi povedali, že aj keď je to v zmluve ,opravy je povinný vykonávať iba prenajímateľ, nie nájomca. Och pomóóóc múdre hlavičky.... Ako to spraviť, aby boli čo najmenšie daňové povinnosti pre obe strany.