rainbow2
25.04.12,10:18
môže mi zmestnávateľ nariadiť prácu nadčas v danný deň o 14:00,keď moja smena začína 6:00 do 14:00 a v ten deň mi nariadi prácu nadčas od 14:00 do 22:00 čo je vlastne 16 hodinová šichta.
veronikasad
25.04.12,08:23
Práca nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

...
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín. Vedúci zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 550 hodín v kalendárnom roku, ak súhlasil s rozsahom pracovného času podľa § 85a ods. 1.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.

(12) V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 7 dohodnúť rozsah práce nadčas, ktorú možno zamestnancovi nariadiť v kalendárnom roku, najviac v rozsahu 250 hodín. V kolektívnej zmluve možno odchylne od odseku 10 dohodnúť maximálny rozsah práce nadčas, ktorý zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom v pracovnom pomere na kratší pracovný čas; priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín týždenne.
rainbow2
25.04.12,08:41
zákoník práce som si už preštudoval dávno a § 97 mi je podrobne známy,avšak zamestnávateĺ si ho vykladá po svojom,čo sa mu hodí.pracovníci minulý rok 2011 daĺeko prekročili limit nadčasových 400 hodín.Je to všetko o zlej organizácii práce a jej rozvrhu.
Indeed
25.04.12,08:43
Pri takomto vysokom rozsahu nadčasových hodín , by sa oplatilo vykonávať tú prácu "na živnosť"

zarobili by ste cca o 50-80 % viac ako teraz , ked ste zamestnanci.
veronikasad
25.04.12,08:45
zákoník práce som si už preštudoval dávno a § 97 mi je podrobne známy,avšak zamestnávateĺ si ho vykladá po svojom,čo sa mu hodí.pracovníci minulý rok 2011 daĺeko prekročili limit nadčasových 400 hodín.Je to všetko o zlej organizácii práce a jej rozvrhu.
Na kontrolu dodržiavania ZP (aj nadčasovej práce) tu máme predsa úrad - Inšpektorát práce. Poraďáci to za teba nevyriešia, len aby si potom "neplakal", keď si zamestnávateľ nájde dôvod na skončenie prac.pomeru.
rainbow2
25.04.12,08:49
Neoplatilo,je to s.r.o a mzdy sú minimalne,navyše nadčasy sa falšujú v dochádzke.Pracovníci sa tu cítia ako v base.
veronikasad
25.04.12,08:54
Neoplatilo,je to s.r.o a mzdy sú minimalne,navyše nadčasy sa falšujú v dochádzke.Pracovníci sa tu cítia ako v base.
Akú radu si čakal ?(dík za ocenenie tej mojej)
Indeed
25.04.12,08:54
Neoplatilo,je to s.r.o a mzdy sú minimalne,navyše nadčasy sa falšujú v dochádzke.Pracovníci sa tu cítia ako v base.
Smutný obraz podnikania na slovenský sposob, asi by bolo treba si pohľadať inú robotu.
rainbow2
25.04.12,09:01
Neoplatilo,je to s.r.o a mzdy sú minimalne,navyše nadčasy sa falšujú v dochádzke.Pracovníci sa tu cítia ako v base.
rainbow2
25.04.12,09:05
Na Slovensku je to tak,majiteľ by možno dal aj zarobiť ,ale slovenský konateĺ hrabe pre seba.Zákoník práce je zlý,vôbec nechráni zamestnancov na Slovensku.
rainbow2
25.04.12,09:07
Nájsť dieru Zákoníku práce.
Indeed
25.04.12,10:23
Na Slovensku je to tak,majiteľ by možno dal aj zarobiť ,ale slovenský konateĺ hrabe pre seba.Zákoník práce je zlý,vôbec nechráni zamestnancov na Slovensku.

Može byť sebalepší Zákonník práce, ak chce zamestnavateľ okradnuť zamestnanca,tak to celkom určite urobí,
a nikto mu v tom nezabráni.
Pričom by vobec nebolo ťažké prijať opatrenia,ktoré by zamedzili okradaniu a zneužívaniu zamestnancov,

napr. prijať zákon o odmeňovaní zamestnancov ,ktorý by taxatívne určil hodinovú sadzbu za výkon každeho povolania
+ taxatívné určenie prémií a priplatkov viazaných na určté kriteria
a samozrejme uzákoniť § kde by nevyplatenie mzdy bolo trestným činom s pravidlom 3x a dosť ,v prípade ďalšieho
porušenia odobrať možnosť podnikať akýmkoĺvek sposobom doživotne.
veronikasad
25.04.12,14:09
Nájsť dieru Zákoníku práce.
Akú dieru hľadáš ? Veď som ti odporučila obrátiť sa na Inšpektorát práce, ak zamestnávatel nedodržiava Zákonník práce.
jana32
02.05.12,10:46
Dobrý deň, prosím ako si vysvetliť zákonník práce, ktorý stanovuje max. nadčasov do týždňa na 8 hodín. my máme teraz zamestnanca, ktorý ide na služobnú cestu , kde keď som vyrátala bude mať za týždeň 25 nadčasových hodín a za celý mesiac to bude dokopy asi 46 hodín, takže prešvihneme aj tých 32 hodín mesačne povolených ZP. Prosím, ako to riešiť? Ďakujem.
jana32
02.05.12,11:46
Dobrý deň, prosím ako si vysvetliť zákonník práce, ktorý stanovuje max. nadčasov do týždňa na 8 hodín. my máme teraz zamestnanca, ktorý ide na služobnú cestu , kde keď som vyrátala bude mať za týždeň 25 nadčasových hodín a za celý mesiac to bude dokopy asi 46 hodín, takže prešvihneme aj tých 32 hodín mesačne povolených ZP. Prosím, ako to riešiť? Ďakujem.


Prosím, poraďte mi
Indeed
02.05.12,11:50
Dobrý deň, prosím ako si vysvetliť zákonník práce, ktorý stanovuje max. nadčasov do týždňa na 8 hodín. my máme teraz zamestnanca, ktorý ide na služobnú cestu , kde keď som vyrátala bude mať za týždeň 25 nadčasových hodín a za celý mesiac to bude dokopy asi 46 hodín, takže prešvihneme aj tých 32 hodín mesačne povolených ZP. Prosím, ako to riešiť? Ďakujem.

No jednoznačne PREPLATIŤ mu tie hodiny , ako ináč ??

Aby sa nestalo, že po výplate si prečítate jeden list od neho a tam bude stáť : Výpoveď z prac.pomeru
rainbow2
23.04.13,08:03
V zakonniku pace od 1.1.2013 sa nezmenilo nic na ochrane zamestnanca,prave naopak firma nam dava nadcasy 10 hodin v tyzdni plus sobota a aj nedela,niektori uz v aprili presiahli 150 hod.