jiva
25.04.12,11:52
Dobrý deň chcem sa spýtať, klient je platca DPH- štvrťročný, prenajíma priestory, zmluvne má dohodnutý mesačný nájom splatný k 5-tému dňu daného mesiaca. Vystavovala som faktúry vždy k prvému dňu v mesiaci a k 5 -tému som uviedla splatnosť i dodanie. Klient teraz žiada (zmluva sa nemení) vyhotoviť fa 14 dní pred splatnosťou. T.j. napr. za máj zo splatnosťou 05.05., by som fa vyhotovila cca 18.04.2012. Môžem takto vyhotoviť fa? Viem, že môže byť vyhotovená skôr ako nastáva plnenie, ale nie som si istá ak v zmluvných podmienkach je dohodnutý mesačný nájom, čiže naskôr môžem vyhotoviť fa len k 1. dňu dohodnutého obdobia. Dúfam, že ma chápete, prosím Vás o skorú odpoveď , lebo klient je dosť neustúpčivý. Ďakujem
macula
25.04.12,11:03
Ak nemáte v zmluve uvedené, kedy bude faktúra vystavená, tak môžete fakturovať napr. 18.4.2012 nájom za 5/2012 so splatnosťou 5.5.2012
jiva
25.04.12,11:40
Ďakujem, v zmluve to nie je špecifikované, len musím dať pozor, aby náhodou neuhradili napr. v tom apríli , potom by dodanie muselo byť v apríli a nie v máji.
Ale to reálne nehrozí...Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď...
macula
25.04.12,12:07
Ďakujem, v zmluve to nie je špecifikované, len musím dať pozor, aby náhodou neuhradili napr. v tom apríli , potom by dodanie muselo byť v apríli a nie v máji.
Ale to reálne nehrozí...Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď...

Daňová povinnosť pri opakovaných službách vzniká najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa sa platba vzťahuje....§19 odst.3. Takže kludne môžeš vystaviť faktúru 18.4., dátum dodania 18.4. a splatnosť 5.5.2012
Maxinka
26.03.13,09:12
Firma fakturoval v 9.mes. nejaké dvere, kde cenu mala na základe CP od dod. firmy+svoju maržu.
Dod. firma nám ale fakturovala až v 10.mesiaci.
Mohli sme my fakturovať už v 9. mesiaci ked sme cenu poznali?
Maxinka
28.03.13,06:45
Firma fakturoval v 9.mes. nejaké dvere, kde cenu mala na základe CP od dod. firmy+svoju maržu.
Dod. firma nám ale fakturovala až v 10.mesiaci.
Mohli sme my fakturovať už v 9. mesiaci ked sme cenu poznali?
prosím :)
tictac7
28.03.13,06:48
Firma fakturoval v 9.mes. nejaké dvere, kde cenu mala na základe CP od dod. firmy+svoju maržu.
Dod. firma nám ale fakturovala až v 10.mesiaci.
Mohli sme my fakturovať už v 9. mesiaci ked sme cenu poznali?

...kedy boli dvere skutočné dodané, vtedy fakturuješ. Keď fakturuješ skôr - tak je to záloha a po dodaní vyfakturuješ dvere a odpočítaš zálohu...