tancok
10.02.06,13:44
Prisla som zrovna zo skolenia a mala by som byt o nieco mudrejsia, ale citim sa opacne.
Poistovne vystavuju potvrdenia o zaplateni zivotneho poistenia, ale potvrdenia vlatne nie su originaly, lebo vsade je elektronicky podpis a niektore poistovne davaju peciatky, ale tiez nie original, a niekedy ani neuvadzaju rodne cislo alebo datum narodenia.
Na skoleni nam bolo povedane, ze tento doklad musi obsahovat min. datum nar. ak nie rodne cislo, a peciatku a podpis. Nemozeme doplnit k nemu kopiu zmluvy alebo dokladu o zaplateni, lebo nemame v mene zamestnavatela pravo pytat si tieto doklady.
Vraj kazdy zamestnanec si ma ist na pobocku svojej poistovne, dopytat si peciatku a doplnenie datumu nar. na toto tlacivo.
V Allianzi neboli ochotni toto tlacivo potvrdit. Ako riesenie vraj je zmenit poistovnu, ked nie je ochotna spravit nieco pre svojho zakaznika.
A zamestnavatel nesmie na zaklade takehoto dokladu odratat poistne od zakladu dane....
Vsetci sa ohanaju zakonom na ochranu osobnych udajov, ale take tlaciva si hocikto moze doma napisat aj sam, resp. ak sa napr. otec aj syn volaju rovnako byvaju na rovnakej adrese, mozu si ciastku uplatnit u svojich zamestnavatelov a bohvie, ci sa na to niekedy pride.
Na druhej strane, manzel ked si uplatnuje odpocitatelnu polozku na manzelku, staci ak v ziadosti o vykonanie rocn.zuct. napise sumu, v akej vyske a potvrdi podpisom. Zamestnavatel nema pravo vyziadat si od neho doklad o prijme manzelky.
A teraz: Mam nahanat nasich "robotnikov" aby v ramci pracovnej doby si isli do poistovne dat potvrdit tlacivo a robit zo seba blbca?
Co si myslite o vierohodnosti tychto dokladov?
Diky.
Chobot
10.02.06,13:43
Prisla som zrovna zo skolenia a mala by som byt o nieco mudrejsia, ale citim sa opacne.
Poistovne vystavuju potvrdenia o zaplateni zivotneho poistenia, ale potvrdenia vlatne nie su originaly, lebo vsade je elektronicky podpis a niektore poistovne davaju peciatky, ale tiez nie original, a niekedy ani neuvadzaju rodne cislo alebo datum narodenia.
Na skoleni nam bolo povedane, ze tento doklad musi obsahovat min. datum nar. ak nie rodne cislo, a peciatku a podpis. Nemozeme doplnit k nemu kopiu zmluvy alebo dokladu o zaplateni, lebo nemame v mene zamestnavatela pravo pytat si tieto doklady.
Vraj kazdy zamestnanec si ma ist na pobocku svojej poistovne, dopytat si peciatku a doplnenie datumu nar. na toto tlacivo.
V Allianzi neboli ochotni toto tlacivo potvrdit. Ako riesenie vraj je zmenit poistovnu, ked nie je ochotna spravit nieco pre svojho zakaznika.
A zamestnavatel nesmie na zaklade takehoto dokladu odratat poistne od zakladu dane....
Vsetci sa ohanaju zakonom na ochranu osobnych udajov, ale take tlaciva si hocikto moze doma napisat aj sam, resp. ak sa napr. otec aj syn volaju rovnako byvaju na rovnakej adrese, mozu si ciastku uplatnit u svojich zamestnavatelov a bohvie, ci sa na to niekedy pride.
Na druhej strane, manzel ked si uplatnuje odpocitatelnu polozku na manzelku, staci ak v ziadosti o vykonanie rocn.zuct. napise sumu, v akej vyske a potvrdi podpisom. Zamestnavatel nema pravo vyziadat si od neho doklad o prijme manzelky.
A teraz: Mam nahanat nasich "robotnikov" aby v ramci pracovnej doby si isli do poistovne dat potvrdit tlacivo a robit zo seba blbca?
Co si myslite o vierohodnosti tychto dokladov?
Diky.

Môžem sa Ti vyjadiť k tomu tlačivo, čo vystavuje poisťovňa. Neviem na základe čoho požadujú mzdové účtárne pečiatku na potvrdení. Ten vzor, čo vydalo Min. financií v opatrení zo dňa 19. 12. 2005 je len odporúčané tlačivo a nikde nie je napísané, aké musia byť jeho náležitosti. Ak by to bolo predpísané tlačivo ako napr. vzor daňového priznania, kde nemožno meniť žiadnu kolonku alebo doplniť nejaký riadok, tak by poisťovne vydávali presne také tlačivá, ako by bolo predpísané. Preto si poisťovne ten vzor upravili trochu podľa svojich potrieb. Ministerstvo neuviedlo, aké sú povinné náloežitosti tlačiva, tak prečo si to niekto vysvetľuje p svojom.

Je len logické, že nie všetky poisťovne dávajú na tlačivo počiatku. Veď to tlačivo netlačí nejaký brigádnik na atramentovej tlačiarni a predstaenstvo to nepodpisuje - veď by im ruky odpadli, keby mali podpísať v priebehu 2 dní niekoľko tisíc potvrdení. Rovnako by sa zodrala aj nejedna pečiatka. Všetko to ide elektronicky na hlavičkový papier a automaticky do baličky.

Možno nejaké menšie poisťovne by vydali to tlačivo aj individuálne s pečiatkou a podpisom, ale nepoznám takú.

Aj tak je na tlačive uvedené, že zamestnanec je zodpovedný za správne upatnenie odpočítateľnej položky. Takže ak by si daňováci na neho posvietili, tak potom by musel podrobne preukazovať, že má na to nárok.

Mzdové účtarne by mali automaticky akceptovať takéto potvrdenia a nie preháňať ľudí, aby si dali v poisťovni opečiatkovať alebo doplniť nejaké rodné čísla.

Alebo na základe čoho tam vyžadujú pečiatku a iné nezmyselné náležitosti?
tancok
13.02.06,05:25
Uplne suhlasim. Ale ako to uz u nas byva, realita ukaze.... Skolitelka to samozrejme mala overene od danoveho uradu. Doklad od poistovne ma mat original podpis a peciatku a min. uvedeny ako identifikacny udaj zamestnanca-datum nar. Zamestnavatel zodpoveda za tento konkretny doklad. Ci DU polavi pri kontrole, to je ina vec.
Danovnik si zodpoveda za sumu uplatnenu na manzelku. Na kontrolu by prisli jemu. Nepoznam ziadnu mzdarku, ktora by uplatnila odpocitatelnu polozku na manzelku bez overenia si jej prijmu.
Takze idem robit vsetko tak, ako doteraz.