4326
25.04.12,13:08
Ahojte, prosím vás mám problém pri uplatnení správnej sadzby DPH na poštovné služby.
Spoločnosť A posiela tovar konečnému spotrebiteľovi za spoločnosť B - predmetom dodania sú knihy. Spoločnosť A dostane faktúru od Slovenskej pošty na poštovné a toto poštovné prefaktúruje spoločnosť A spoločnosti B. Slovenská pošta poštovné faktúruju s 20% DPH. Môže spoločnosť A uplatniť pri refakturácii poštovného tiež 20% DPH alebo je povinná zdaniť 10% DPH nakoľko sa jedná o poštovné spojené s dodávkou kníh? Z Drsr mám dve rozdielné stanoviská:

1/ platí § 9 odst. 4 zákona o DPH - teda 20% - odpoveď pani na telefóne z Drsr

2/ Pri zaslaní tovaru prostredníctvom pošty, keď sú zmluvnými stranami podnikatelia, sa zmluvný vzťah riadi ustanoveniami o kúpnej zmluve upravenej Obchodným zákonníkom a platí rovnaký postup ako pri preprave tovaru prostredníctvom iného subjektu ako poštou. Ak je poštovné nákladom platiteľa, ktorý dodáva tovar, dodávateľ zahrnie poštovné do základu dane predávaného tovaru a uplatní sadzbu DPH zodpovedajúcu predávanému druhu tovaru - odpoveď na písomný dopyt .

Čo si mám vybrať? Ďakujem za pomoc
Milan Benka
25.04.12,13:09
V prvom prípade poštovné uvádzate ako samostatnú položku vo faktúre, preto 20% DPH.
V druhom prípade hodnotu poštovného zahrniete do základu dane predávaného tovaru, teda do ceny knihy a poštovné už samostatne vo faktúre neuvádzate. Knihy potom zdaňujete 10% DPH.
4326
25.04.12,18:58
Celkom tomu nerozumiem - to znamená, že ak vystavím faktúru zvlášť na poštovné budem uplatňovať 20% a ak je napríklad faktúra na knihy a posledná položka je poštovné, tak vtedy 10? Pretože ak napríklad faktúrujeme konečnému spotrebiteľovi - občanovi, uvádzame na faktúre poštovné s 10% DPH.
zamborskyjan
25.04.12,19:25
Dobrý večer, podľa mňa poštové služby sú oslobodené od DPH, viď § 28 zákona o DPH.
4326
25.04.12,20:03
Dobrý večer, podľa mňa poštové služby sú oslobodené od DPH, viď § 28 zákona o DPH. áno v prípade, že ich poskytuje Slovenská pošta.
veronikasad
25.04.12,20:11
Celkom tomu nerozumiem - to znamená, že ak vystavím faktúru zvlášť na poštovné budem uplatňovať 20% a ak je napríklad faktúra na knihy a posledná položka je poštovné, tak vtedy 10? Pretože ak napríklad faktúrujeme konečnému spotrebiteľovi - občanovi, uvádzame na faktúre poštovné s 10% DPH.
trošku staršie stanovisko DR SR

http://www.porada.sk/t106698-znizena-sadzba-dph.html#post1027108
Dáša_
25.04.12,20:11
Dobrý večer, podľa mňa poštové služby sú oslobodené od DPH, viď § 28 zákona o DPH.

ale je tam aj odkaz 7) § 3 zákona č. 507/2001 Z. z. o poštových službách. A z toho vyplýva, že bez DPH môže poštové služby faktúrovať iba pošta. Aj to nie všetky, iba univerzálne poštové služby. Napríklad balíky ťažšie ako 15 kg sa dajú poslať ako Expres kurier a tam sú už ceny aj s DPH
4326
25.04.12,20:17
trošku staršie stanovisko DR SR

http://www.porada.sk/t106698-znizena-sadzba-dph.html#post1027108 hľadala som predtým na porade, takže som našla aj toto. To je v podstate bod 2, ktorý som dostala z DRSR, ale vyjadrenie po telefóne z DRSR bol bod 1 - a teraz už mám totálny guláš. Osobne sa prikláňam k 10%.
veronikasad
25.04.12,20:27
hľadala som predtým na porade, takže som našla aj toto. To je v podstate bod 2, ktorý som dostala z DRSR, ale vyjadrenie po telefóne z DRSR bol bod 1 - a teraz už mám totálny guláš. Osobne sa prikláňam k 10%.
Dodávka tých kníh splňa podmienky, o ktorých píše Dáša v prísp. č. 6 ?
4326
25.04.12,20:30
Jedná sa len o nákup a predaj kníh konečnému spotrebiteľovi a ďalším spoločnostiam.
veronikasad
25.04.12,20:36
Jedná sa len o nákup a predaj kníh konečnému spotrebiteľovi a ďalším spoločnostiam.
Pri nákupe využívate kurierske služby Slovenskej pošty ?
4326
25.04.12,20:41
Áno, knihy sa posielajú prostredníctvom Slovenskej pošty, ktorá vystaví faktúru. Spoločnosť A refakturuje vyučtované poštovné od Slovenskej pošty spoločnosti B. Samozrejme aj pri nákupe tovaru je účtované poštovné.
Dáša_
28.04.12,05:48
Áno, knihy sa posielajú prostredníctvom Slovenskej pošty, ktorá vystaví faktúru. Spoločnosť A refakturuje vyučtované poštovné od Slovenskej pošty spoločnosti B. Samozrejme aj pri nákupe tovaru je účtované poštovné.

keď refakturujete poštovné, tak by som sa prikláňala k tomu, dať na faktúru také dph, aké máte na faktúre od pošty