888tomasko888
25.04.12,14:47
objednavam si tovar pre seba a v ramci rodiny z ciny. topanky ako adidas, alebo convers (priklad).samozrejme ze nie v nejakom extra velkom mnozstve, skratka len na vlastnu spotrebu, a stalo sa mi ze mi to prepustili na colnici, ale aj ze pozastavili, kvoli colnemu konaniu. viem ze ked je hodnota do 22eur som oslobodeny atd. chcel by som sa informovat, ze ci je niekde mozne ziskat to JCD, co pozaduje colnica. lebo inak as pravdepodobne k svojmu tovaru nedostanem, pytam sa to najme preto ze vidim ako na internete kopec ludi ponuka taketo vyrobky a je viac ako jasne ze su z tretich krajin, teda ci mohli sa nejakym sposobom dostat k tomuto vyhlaseniu.
vopred dakujem.
kulidone
28.04.12,21:11
tiez sa v tomto velmi nevyznam .... co sa tyka JCD tak to ti vyhotovi externa firma alebo si to mozes sam vyplnit (nie je to lahke ako sa zda) uctuje sa za to okolo 11eur za kazdy druh tovaru (aspon to je tak v BA)
888tomasko888
29.04.12,07:16
hej viem ze sa to JCD da ziskat v ba, aj to ze sa zato plati, myslim ze to neni take hrozne tych 11eur, zaujima ma skor ze na aky druh tovaru sa da ziskat to JCD, nejak som to nenasiel ni na nete, nevies nahodou co?
kulidone
29.04.12,12:16
neviem zatial nic konkretne... to JCD by mal byt na kazdy tovar, pretoze podla toho ti vypocitaju dph a clo ... co sa tyka toho oblecenia daval by som si pozor... lebo mozes porusovat dusevne vlastnictvo (ak ide o znackove oblecenie z ciny..kde to asi bude fake) alebo si od teba vypytaju nejaky doklad/certifikat o povode atd. Mozu ti dat pokutu do 3 300 eur ako fyzickej osobe, ale skor je to tak, ze sa zrieknes balicku a oni to ''spalia''.
888tomasko888
29.04.12,16:00
jasne chapem ta, nieco taketo som o tom vedel aj ja :) len som chcel vediet ze ci nieje nejaky sposob ako by som to mohol mat vklude dorucene, ale tak zrejme nieje. To s tym "spalenim" si trafil dost presne :)
kulidone
29.04.12,17:48
No mozes jedine znizit riziko... colnici neotvaraju kazdy balicek len taky ,ktory im je podozrivy co znamena, ze mas nejaky vecsi balicek za nejakych 10$ ... vtom pripade ho otvoria. Napriklad momentalne mam vecsi balicek na colnici, pretoze mi to z Ciny poslali ako gift aj ked som im napisal aby mi tam dali realnu hodnotu, ktoru som zaplatil.
888tomasko888
30.04.12,09:00
ja som to tiez robieval tak ze nech mi napisu gift a myslel som ze tym padom som "zahojeny" a nebudem nic viac platit, takze ty vravis ze je lepsie zaplatit si zato radsej CLO alebo DPH, cize bude z toho mat aj nieco colnica a bude aj mne dodany balik hej?
srska
30.04.12,09:05
ja som to tiez robieval tak ze nech mi napisu gift a myslel som ze tym padom som "zahojeny" a nebudem nic viac platit, takze ty vravis ze je lepsie zaplatit si zato radsej CLO alebo DPH, cize bude z toho mat aj nieco colnica a bude aj mne dodany balik hej?poradím ti takto - choď na prvú špedíciu, ktorá má colných deklarantov a tá celé colné konanie vo veci dovozu vybaví za poplatok za teba. do ruky dostaneš potvrdené jcd od cú aj s výmerom platieb. zaplatíš clo+dph a pustia ti to potom do režimu voľný obeh - hotovo
888tomasko888
30.04.12,09:07
srska- a nevies prosim ta ze na ake veci sa vztahuje to JCD?
AlaNR
30.04.12,09:17
srska
30.04.12,09:19
srska- a nevies prosim ta ze na ake veci sa vztahuje to JCD?na na všetok dovoz tovaru z 3. štátov - pozri zákon o dph § 12:

Dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích štátov na územie Európskej únie. Pri dovoze tovaru do tuzemska sa na daň vzťahujú ustanovenia colných predpisov, ak tento zákon neustanovuje inak.

a príslušné colné predpisy. čo je jcd sa dozvieš tu: colný dohľad/colné režimy - pozri príručku o jcd http://www.financnasprava.sk/sk/sekcia-colna.html
kulidone
30.04.12,20:15
Ano. Dph,clo a ine formality za teba vybavi spedicka. Poradil by som ti DHL kde ta za zastupovanie na colnom konani nic neuctuju. Problem je vsak v tom, ze cez DHL cinania neposielaju fake tovar. Co sa tyka mojho balicka ...dnes mi volali z colnice kde odo mna vyzadovali len cestne prehlasenie a o ziadnom JCDcku ani nehovorili (usetril som colneho deklaranta + vystavenie JCDcka).

Btw aby ti v buducnosti nezadrzali balicek na colnici treba mat v balicku pribalenu fakturu/proformafakturu s realnou (nemusi byt skutocna) hodnotou balicku, pretoze sa im moze zdat cena podhodnotena a tym padom ta bud vyzvu alebo ti vypocitaju dph+clo z ich tabuliek kde to vyjde vzdy drahsie. Nieco ako Gift nefunguje z takeho dovodu, ze tazko ti posle nejaky cinan nieco zadarmo.

Co sa tyka toho JCD... ten nepotrebujes pokial to od teba nevyzaduju. Mne sa zda, ze JCD je urceny na dalsi predaj, pretoze si potom mozes odpocitat dph (nie som si isty). Co sa tyka DPH a CLO je viac nez jasne, ze bez zaplatenia colneho dlhu ti balicek nevydaju a myslim si, ze kvoli par euram sa neoplati riskovat cely balicek.