Marína
10.02.06,15:06
Prosím vás, ako v JÚ účtujete v PD vrátenie daňového bonusu z DÚ? Ako príjem MZDY, alebo ako storno výdaj MZDY?
Viac sa mi páči storno výdaja(vytvára to verný obraz o skutočných výdavkoch). Doteraz som aj tak účtovala s tým, že som nevytvárala pohľadávku. Aspoň neuhradené platby daň. bonusu z r. 2005 by som rada dala do pohľadávok, aby vznikol verný obraz o majetku, ale takéto zaúčtovanie nenapárujem na pohľadávku voči DU. Skúste, prosím.
Dada
10.02.06,14:09
Zadávam do bankového dokladu výdavok so znamienkom mínus a dám predkontáciu Mzdy.
Marína
10.02.06,14:37
Tak to robím aj ja. Mne hlavne ide o tie pohľadávky a to hlavne k 31.12., aby som to mala započítané v majetku a bralo mi to do výkazu o MaZ.
Katarina
10.02.06,22:54
Daňový bonus sa neuvádza v JU medzi pohľadávkami, nakoľko má na daňový bonus nárok každý ako občan a nie ako fyzická osoba. Nemal by sa vracať preplatok na podnikateľský účet. Takáto je odpoveď na môj dotaz od Poradcu podnikateľa s.r.o.
Marína
11.02.06,09:47
Daňový bonus, ktorý vyplatil zamestnávateľ zo svojich prostriedkov zamestnancovi, si zamestnávateľ žiada zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Daňového úradu. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ má pohľadávku voči DÚ a DÚ záväzok voči zamestnávateľovi. Alebo takto. Ak ja ako zamestnávateľ namiesto štátneho rozpočtu vyplatím daňový bonus zamestnancovi, mám nárok(pohľadávku) na jeho vrátenie.
Manual
11.02.06,10:05
Daňový bonus, ktorý vyplatil zamestnávateľ zo svojich prostriedkov zamestnancovi, si zamestnávateľ žiada zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Daňového úradu. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ má pohľadávku voči DÚ a DÚ záväzok voči zamestnávateľovi. Alebo takto. Ak ja ako zamestnávateľ namiesto štátneho rozpočtu vyplatím daňový bonus zamestnancovi, mám nárok(pohľadávku) na jeho vrátenie.
Tiež to robím ako Dada, s mínusom, aby to bolo zaúčtované do "druhu" mzdy, lebo inak sa to do miezd dostať nedá.:)
lydinka
11.02.06,10:11
Tiež to robím ako Dada, s mínusom, aby to bolo zaúčtované do "druhu" mzdy, lebo inak sa to do miezd dostať nedá.:)

Aj ja to robim ako Dada a Manual, mala som kontrolu z DU, kde mi kontrolovali aj toto a bolo to OK
Marína
11.02.06,10:27
Ešte raz vás prosím, aby ste sa vrátili k môjmu príspevku(otázke), hlavne k druhej časti. Aj k príspevku č. 3. Veď ja to tiež účtujem tak ako vy. Ide mi o niečo iné. Viď spomínané vyššie. Chcem vyriešiť spomínané účtovanie v súvislosti na pohľadávku voči DU.
andrej_rv
11.02.06,10:58
Ešte raz vás prosím, aby ste sa vrátili k môjmu príspevku(otázke), hlavne k druhej časti. Aj k príspevku č. 3. Veď ja to tiež účtujem tak ako vy. Ide mi o niečo iné. Viď spomínané vyššie. Chcem vyriešiť spomínané účtovanie v súvislosti na pohľadávku voči DU.Záväzky (prípadne pohľadávky), ktoré vyplývajú pre účtovnú jednotku zo spracovania miezd (daň, odvody, zrážky zo miezd, nevyplatené mzdy) by sa podľa mňa aj v JÚ mali až do doby ich zaplatenia priebežne účtovať v knihe záväzkov a pohľadávkok. Vyplýva to zo zákona o účtovníctve, napr. z § 15 ods. 3 a 4. (Žiadúce je to najmä vtedy, ak firma s úhradami odvodom a výplat mešká :) ). V súvislosti s daňou so závislej činnosti to tiež každý mesiac zaúčtujem do záväzkov voči DÚ, v prípade bonusu do pohľadávok a na základe dokladu o úhrade zaúčtujem do denníka do kolónky mzdy (u bonusu s mínusovým znamienkom). A stále mám k dispozícii "verný a pravdivý" stav záväzkov a pohľadávok, či už v priebehu roka alebo ku dňu závierky.
Marína
11.02.06,11:52
Andrej, presne tak si to predstavujem aj ja. Len nedokážem napárovať pri zápise do PD v kolónke mzdy daň. bonus so znamienkom - na pohľadávku v Knihe pohľadávok. Ty to ako spáruješ? Mňa, ak dám do PD vo výdavkoch sumu so znamienkom mínus, automaticky "hodí" do Knihy záväzkov, ako keby to bol došlý dobropis. Nemôžem predsa dávať pohľadávku na daň.bonus do záväzkov so znamienkom mínus.
Manual
11.02.06,11:56
Ešte raz vás prosím, aby ste sa vrátili k môjmu príspevku(otázke), hlavne k druhej časti. Aj k príspevku č. 3. Veď ja to tiež účtujem tak ako vy. Ide mi o niečo iné. Viď spomínané vyššie. Chcem vyriešiť spomínané účtovanie v súvislosti na pohľadávku voči DU.
Marína, ja to konkrétne robím takto: Daňový bonus, ktorý som vyplatil ako zamestnávateľ zamestnancovi si nárokujem u DU. Ja si to nahrám ako záväzok s mínusovým znamienkom /v skutočnosti moja pohľadávka/. A vo výkaze o MaZ sa mi o tento bonus znížia moje záväzky. Ak mi DU bonus uhradí, tak tento záväzok uhradím ako výdaj z BU ale s mínusovým znamienkom, lebo inak neviem dodržať členenie, že to patrí do MZDY. A všetko mi sedí. Prakticky tak ako píše Andrej
Manual
11.02.06,12:27
Ja robím v Alfe a tam ak by som mal pohladávku a chcel by som ju uhradiť ako výdaj v banke so znamienkom minus, tak ma hneď navedie do knihy záväzkov, neviem sa dostať do knihy pohladávok, /SW mi ju neponúka/ ale ja záväzok nechcem uhrádzať ale pohladávku. Preto som volil úhradu záväzku so znamienkom minus. Aspoň v Alfe som na iný spôsob neprišiel, než tak ako to robím. A Teba ak program pustí aj do knihy pohľadávok, zasa Ti to nevie napárovať. Ale podstata výkazu o MaZ v riadku 21 je stále rovnaká.
andrej_rv
11.02.06,12:47
Len nedokážem napárovať pri zápise do PD v kolónke mzdy daň. bonus so znamienkom - na pohľadávku v Knihe pohľadávok. Ty to ako spáruješ?Toto je skôr softvérový ako účtovný problém. Ja účtujem na "vlastnom", takže so spárovaním nemám žiadne ťažkosti. Možnosti riešenia závisia od možností softu.
Ak to program umožňuje, možno sa bude dať nadefinovať nová skratka alebo typ predkontácie určený len pre daňový bonus presahujúci daňovú povinnosť, ktorý úhradu pohľadávky zaúčtuje ako storno výdavkov na mzdy. Ak to program neumožňuje, treba dať takúto požiadavku na zapracovanie do programu dodávateľovi softu (z programátorského hľadiska by to nemal byť žiadny mimoriadny výkon..), najmä ak ide o bežne rozšírený soft.
Ak toto nie je (momentálne) schodná cesta, použil by som riešenie ako Manual - nahrať to ako mínusový záväzok. Možno to trošku skreslí stav záväzkov a pohľadávok, ale celkový rozdiel nie. A nakoniec, aj dobropisy niekto účtuje ako pohľadávku a niekto ako storno záväzku. Ak by si výkaz o majetku a záväzkoch chcela mať aj formálne úplne správne, môžeš riadky pohľadávok a záväzkov opraviť ručne - tak ako napr. presunutie mínusového zostatku kontokorentu z bankových účtov do úverov,
Marína
11.02.06,13:42
Andrej a Manual, ďakujem Vám za vyčerpávajúce odpovede. Do vyriešenia problému to vyriešim tak, že

a.) Zadám pohľadávku. Úhrada pohľadávky=výdavok s mínusovým znamienkom MZD v PD s tým, že nepôjdem do pohľadávok(ako som spomínala, ani nemôžem). Soft mi umožňuje zadať úhradu pohľadávky priamo v Knihe pohľadávok, tak to využijem. Väzbu PD na KP síce nebudem mať, ale vecne to bude v poriadku.
b.) Tak, ako Manuál. Účtovne mi ale ten záväzok s mínusovým znamienkom veľmi nesedí. Skresľuje výkaz o majetku v jednotlivých položkách, aj keď ako spomínal Manual, v konečnom dôsledku výsledok(hodnota) majetku je rovnaká.
Chlapci, ďakuje ešte raz za váš čas a ochotu.
Manual
11.02.06,14:01
Andrej a Manuál, ďakujem Vám za vyčerpávajúce odpovede. Do vyriešenia problému to vyriešim tak, že

a.) Zadám pohľadávku. Úhrada pohľadávky=výdavok s mínusovým znamienkom MZD v PD s tým, že nepôjdem do pohľadávok(ako som spomínala, ani nemôžem). Soft mi umožňuje zadať úhradu pohľadávky priamo v Knihe pohľadávok, tak to využijem. Väzbu PD na KP síce nebudem mať, ale vecne to bude v poriadku.
b.) Tak, ako Manuál. Účtovne mi ale ten záväzok s mínusovým znamienkom veľmi nesedí. Skresľuje výkaz o majetku v jednotlivých položkách, aj keď ako spomínal Manuál, v konečnom dôsledku výsledok(hodnota) majetku je rovnaká.
Chlapci, ďakuje ešte raz za váš čas a ochotu.

No inak to asi v bežných SW nejde, ďakujem tiež ...:)
Zužu
30.03.06,19:31
Prosím o radu - účtovanie daňového bonusu v PU. Ďakujem
lenkak
31.03.06,15:45
Priznaný daňový bonus: 342/331
Finančné vyrovnanie preddavkov na daň po znížení o d. bonus:
- zaplatenie rozdielu dane, ak je d. bonus nižší: 342/221
- inkaso rozdielu dane, ak je d. bonus vyšší: 221/342
holubička1
13.02.08,11:00
Prosím Vás a ako zaúčtuje SZČO ak mu daňový úrad vráti preplatok daňového bonusu jemu ako SZČO o nie ako zamestnávateľovi v JÚ ako aký príjem?
Rozalka
08.03.08,14:38
PNZD
Alexandra777
08.03.08,15:38
Ahojte, neviete mi prosím poradiť, či si môžem daňový bonus uplatniť za 12 kalendárnych mesiacov v príslušnom zdaňovacom období, keď som začala podnikať až v apríli?
jamis
08.03.08,15:54
Ahojte, neviete mi prosím poradiť, či si môžem daňový bonus uplatniť za 12 kalendárnych mesiacov v príslušnom zdaňovacom období, keď som začala podnikať až v apríli?
Áno, za podmienky, že Tvoj príjem dosiahol výšku aspoň 1/2 minimálnej mzdy.
Alexandra777
08.03.08,16:53
Ďakujem.
Alexandra777
08.03.08,17:17
Neviete mi prosím ešte poradiť, či potrebujem mať, keď si chcem uplatňovať daňový bonus, aj potvrdenie miestneho úradu o platení prídavkov na dieťa, alebo stačí iba rodný list dieťaťa? Čo všetko si potom vlastne musím priložiť k daňovému priznaniu?
Anja111
08.03.08,17:24
Neviete mi prosím ešte poradiť, či potrebujem mať, keď si chcem uplatňovať daňový bonus, aj potvrdenie miestneho úradu o platení prídavkov na dieťa, alebo stačí iba rodný list dieťaťa? Čo všetko si potom vlastne musím priložiť k daňovému priznaniu?
(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
Alexandra777
08.03.08,17:39
Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?
Anja111
08.03.08,17:50
Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?
Stačí prefotený rodný list.
jamis
08.03.08,17:52
Ďakujem. Takže aj ja, keď som SZČO a moja dcérka má ešte len 5 rokov musím predložiť prefotený rodný list a potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa?

Fotokópiu rodného listu prikladáš k DP.
To potvrdenie o poberaní prídavkov na dieťa sa mi nepozdáva. Načo ?
Alexandra777
09.03.08,18:18
(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)
a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa,
__________________
Toto ma poplietlo, nevedela som, či musím, keďže dcérka ešte nechodí do školy prikladať potvrdenie príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa
Lucinka23
28.05.10,08:55
Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
rodina1
28.05.10,09:20
Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
Požiadavka od daňového úradu ohľadom vyplatenia DB sa uskutočňuje prostredníctvom štvrťročného prehľadu.
Teraz, keď máš zamestnanca s DB budeš postupovať tak, že tento daňový bonus započítaš s preddavkovou daňou, ktoré vykážeš v prehľade za príslušný štvrťrok a ak ti vyjde, že ti má DÚ poukázať časť DB, tak to po ukončení štvrťroku požiadaš od DÚ a to zaúčtuješ mínusom ako záväzok.
Lucinka23
28.05.10,09:29
Ďakujem za promtnú reakciu. A ešte poprosím to započítanie mám ako účtovať, doteraz som to nerobila.
rodina1
28.05.10,10:05
Ďakujem za promtnú reakciu. A ešte poprosím to započítanie mám ako účtovať, doteraz som to nerobila.
Ak ti vyjde napr. povinnosť odviesť 32 Eur preddavkovej dani a DB na 2 deti je 40 Eur, v prehľade v príslušnom mesiaci uvedieš (neviem presne riadky).
Zrazené preddavky: 32 Eur
Odpočítanie DB: - 32 Eur
No a v poslednej časti, kde je DB uvedieš:
Nárok na DB: 40 Eur
Odpočítanie dane: -32 Eur
DB vypl. z prostr. zames.: 8 Eur

Ak počkáš, keď prídem domov, napíšem presne.
rodina1
29.05.10,08:05
Prosím Vás o radu. Možno som mimo témy, za čo sa vopred ospravedlňujem.

Mám zamestnanca, ktorý poberá daňový bonus na 2 deti. Väčšinou mi vychádza, že časť vyplácam zo svojich prostriedkov t.z. žiadam daňový úrad o vrátenie. Dúfam, že správne som z predchádzajúcich príspevkov pochopila, že na konci štvrťroka (alebo mesačne???) si mám zaevidovať pohľadávku resp. záväzok mínusom voči daňovému úradu.

Ale mne sa jedná o toto:
- keď som nemala zamestnanca s DB tak som každý mesiac zaúčtovala záväzok voči daňovému úradu na preddavkovej dani
- teraz keď mám zamestnanca s DB mám zaúčtovať tento záväzok tiež a zároveň zaúčtovať pohľadávku vo vzťahu k DB a urobiť vzájomný zápočet resp. nepeňažnou operáciou urobiť ich zaúčtovanie?

Alebo neúčtovať ani jedno ani druhé?

Možno uvažujem zle a preto Vás žiadam o pomoc.

Ďakujem.
Ospravedlňujem sa, že odpovedám až teraz, ale včera akosi "haproval" internet.
K tvojej otázke: Daňový bonus a preddavková daň sa voči DÚ vysporadávajú prostredníctvom štvrťročného prehľadu (nie mesačného, ako si uviedla).
Napíšem na príklade:
Apríl - máte zamestnanca, ktorý má preddavkovú daň 24 Eur, daňový bonus na 2 deti: 40 Eur
Máj - zamestnanec má preddavkovú daň 32 Eur, daňový bonus je 0
Jún - zamestnanec, preddavková daň 14 Eur, daňový bonus na 2 deti 40 Eur.
V Prehľade za II. Q to bude vyzerať nasledovne:
I. stĺpec (4. mesiac)
riadok č. 1: 24
riadok č. 4: 24
riadok č. 5: -24
Riadok A: 40
Riadok B: -24
Riadok C: 16
II. stĺpec (5. mesiac)
riadok č. 1: 32
riadok č. 4: 32
riadok č. 7: 32
riadok č. 8: dátum, kedy ste odviedli preddavkovú daň
III. stĺpec (6. mesiac)
riadok č. 1: 14
riadok č. 4: 14
riadok č. 5: -14
Riadok A: 40
Riadok B: -14
Riadok C: 26
Riadok D: 42
V účtovníctve to bude vyzerať nasledovne:
V júni si zapíšeš záväzok voči DÚ: preddavková daň 32 Eur.
V júli si zapíšeš záväzok voči DÚ: daňový bonus znamienko mínus: 42 Eur.