kolko0
25.04.12,17:37
Ahojte všetci,
chcel by som sa spýtať všetkých ktorý majú podobnú skúsenosť prípadne sa pohybujú v týchto vodách. No takže mám záujem kúpiť nehnuteľnosť konkrétne 1izb byt, bol som na nejakých obhliadkach bytov nakoľko dané byty boli pre mňa príliš drahé nechal som to tak a čakal som hľadal a tak ďalej. Medzi tým som našiel jedného majiteľa bytu kt predáva a prijateľnú cenu, nakoniec však vysvitlo, že v byte som bol na prehliadke z realitkou, všetko by bolo v pohode až na to, že realitka mi dala pred návštevou podpísať jeden dokument kde sa zaväzujem kúpiť to cez nich teda skôr neobísť ich (zmluva je v prílohe). Teraz sa chcem spýtať čo sa s tým dá robiť nejako anulovať, obísť, prípadne je to vôbec zákonné? ďakujem za odpovede skúsenosti prípadne čokoľvek.
mattto
25.04.12,15:49
v prvom rade nepodpisuj všetko, čo ti dajú, resp. si to aspoň prečítaj a popremýšľaj o zmluvných podmienkach.

Ten papier nie je ani zmluva, nie je tam predmet plnenia atď., je to nič nehovoriaci papier, ktorého účelom je zastrašiť. Reálna vymožiteľnosť "zmluvnej" pokuty je nulová. Ty s realitkou nie si v žiadnom zmluvnom vzťahu, s ňou je v právnom vzťahu predávajúci (zmluva o sprostredkovaní).
kolko0
25.04.12,15:55
to je rýchlosť .... ďakujem, no keď som to podpisoval som chcel byť šikovný a teraz hľadám spôsob ako sa s toho vykopať.....
Ďakujem za info.
danushka
25.04.12,16:09
A prečo sa Ty trápiš tým, že bol s Tebou na obhliadke maklér...
Však províziu za sprostredkovanie predaja nebudeš platiť Ty, ale predávajúci /vlastník nehnuteľnosti/.

Mimochodom ten papier nie až tak zanedbateľný v prípade, že nehnuteľnosť kúpiš naozaj a ocitneš sa na LV ako nový vlastník, čo bude skutočne svedčiť o tom, že ste RK s predávajúcim obišli. Ty vieš akú zmluvu má predávajúci podpísanú s RK?

Už keď chceš obchádzať, tak najmä s majiteľom rozprávaj o tom, akú zmluvu podpísal a v prípade, že ideš kupovať byt na hypo, alebo bez hypo, či Ti bude vedieť aj kvalitnú kúpnopredajnnú zmluvu vypracovať.
Tie totiž vypracovávajú RK v rámci provízie. A vôbec poznáš majiteľa bytu? Je ochotný obchádzať RK? Je provízia pre RK tak vysoká, že ju treba obchádzať? Ak sa jedná o sumu 500-1000 €, vôbec by som nikoho neobchádzala, pretože dobré RK vykomunikujú a vybehajú celý právny servis.
mattto
25.04.12,16:25
A prečo sa Ty trápiš tým, že bol s Tebou na obhliadke maklér...
Však províziu za sprostredkovanie predaja nebudeš platiť Ty, ale predávajúci /vlastník nehnuteľnosti/.

Mimochodom ten papier nie až tak zanedbateľný v prípade, že nehnuteľnosť kúpiš naozaj a ocitneš sa na LV ako nový vlastník, čo bude skutočne svedčiť o tom, že ste RK s predávajúcim obišli. Ty vieš akú zmluvu má predávajúci podpísanú s RK?

Už keď chceš obchádzať, tak najmä s majiteľom rozprávaj o tom, akú zmluvu podpísal a v prípade, že ideš kupovať byt na hypo, alebo bez hypo, či Ti bude vedieť aj kvalitnú kúpnopredajnnú zmluvu vypracovať.
Tie totiž vypracovávajú RK v rámci provízie. A vôbec poznáš majiteľa bytu? Je ochotný obchádzať RK? Je provízia pre RK tak vysoká, že ju treba obchádzať? Ak sa jedná o sumu 500-1000 €, vôbec by som nikoho neobchádzala, pretože dobré RK vykomunikujú a vybehajú celý právny servis.


dobrá realitná kancelária? oxymoron :D

zmluvnú pokutu nech si rieši predávajúci
kolko0
25.04.12,17:00
No nerozumiem tomu prečo predávajúci? Inak predávajúci asi už nemá žiadnu zmluvu nakoľko zistil, že si to možno dokáže lepšie predať sám teda isto lacnejšie skoro o 2000€ na 20 tis, čo je podľa mňa dosť za 1 ukážku bytu a 1 zmluvu, úver ani nič podobné by som nebral takže tu rozhoduje každý cent som si povedal že keby 700 tak to ani neriešim .....
mattto
25.04.12,17:20
No nerozumiem tomu prečo predávajúci? Inak predávajúci asi už nemá žiadnu zmluvu nakoľko zistil, že si to možno dokáže lepšie predať sám teda isto lacnejšie skoro o 2000€ na 20 tis, čo je podľa mňa dosť za 1 ukážku bytu a 1 zmluvu, úver ani nič podobné by som nebral takže tu rozhoduje každý cent som si povedal že keby 700 tak to ani neriešim .....

lebo predávajúci má uzavretú zmluvu o sprostredkovaní s realitkou, nevadí, že zistil, že si vie byt predať sám, určite má realitka dobrú zmluvu a má ustanovenia o zmluvnej pokute :)
danushka
25.04.12,17:20
Ak si na 20tis. práskli takú províziu, hamba im! A rieš tieto otázky s predávajúcim. Ak podpísal akúkoľvek, aj nevýhradnú zmluvu s RK a RK zistí, že ich obišiel s klietom, ktorému oni odprezentovali byt ... môžu sa domáhať svojej provízie.

Ťažko radiť, keď nepoznáme znenie sprostredkovateľskej ne/výhradnej zmluvy.
kolko0
25.04.12,17:48
Skúsim vyzistiť a dám vedieť! inak keby to kúpil niekto známi a následne po nejakom čase (rok, dva) by sa to urobilo tak, že by sa len zmenil majiteľ darovacou zmluvou? bola by možnosť vymáhania v prípade napadnutia zmluvy s realitkou, že sa tá nehnuteľnosť zobrala na môj podnet?
luigi72
25.04.12,18:11
Neviem, ako ma majitel bytu uzatvorenu zmluvu, ale my sme neuzatvorili vyhradnu zmluvu, cize predaj bytu sme mali u viacerych realitiek. Mozem zodpovedne vyhlasit, ze velmi zalezi od realitky a schopnosti maklera. My sme nastastie natrafili na velmi serioznu realitku, doslova vsetko vybavili na kluc, my sme len podpisovali prislusne dokumenty a vobec sme nemuseli stracat drahocenny cas behanim po uradoch. V provizii mali dokonca naratane vsetky vydavky/naklady vratane spisania zmluvy u advokata, kolkov a roznych poplatkov.
luigi72
25.04.12,18:13
Skúsim vyzistiť a dám vedieť! inak keby to kúpil niekto známi a následne po nejakom čase (rok, dva) by sa to urobilo tak, že by sa len zmenil majiteľ darovacou zmluvou? bola by možnosť vymáhania v prípade napadnutia zmluvy s realitkou, že sa tá nehnuteľnosť zobrala na môj podnet?

Darovacia zmluva je najhorsia forma, o tom by som ani sekundu neuvazoval, nakolko dar sa moze hocikedy zobrat spat, aj bez udania dovodu. Ako sa hovori, v dnesnej dobe zial nemozes verit ani vlastne rodine...
danushka
25.04.12,18:16
Skúsim vyzistiť a dám vedieť! inak keby to kúpil niekto známi a následne po nejakom čase (rok, dva) by sa to urobilo tak, že by sa len zmenil majiteľ darovacou zmluvou? bola by možnosť vymáhania v prípade napadnutia zmluvy s realitkou, že sa tá nehnuteľnosť zobrala na môj podnet?

Prečo si len ľudia komplikujú takto život...
Však ten byt zaplať, majiteľa daj niekoho tretieho a nedajbože sa mu niečo stane a niekto sa poteší na dedičskom konaní...
Nebolo by lepšie, keby sa predávajúci dohodol na sprostredkovateľskej odmene s RK a fajka zhasla?...Neboj sa, keď maklér pocíti zarobenec skoro 1000 €, lepšie ako s drôtom do oka, reality sa nepredávajú ako teplé rožky...
Ekonomka-SR
25.04.12,18:26
prosím Ťa a o akú realitku išlo? Ja som už bola na prehliadke s viacerými realitkami, ale s tým som sa teda ešte nestretla.
luigi72
25.04.12,18:31
prosím Ťa a o akú realitku išlo? Ja som už bola na prehliadke s viacerými realitkami, ale s tým som sa teda ešte nestretla.

Ja som to videl na vlastne oci, ked boli u nas na prehliadke so zaujemcom. Niektore realitky si takto strazia svoje kseftiky, aby ich nemohli obist.
danushka
25.04.12,18:44
prosím Ťa a o akú realitku išlo? Ja som už bola na prehliadke s viacerými realitkami, ale s tým som sa teda ešte nestretla.
Je to bežný štandard...
A netrvala by som ako majiteľ RK na podpísaní protokolu len z dôvodu toho, že ma klient obíde, al aj napríklad preto, že ak mi tvrdí maklér, že ide na obhliadku nehnuteľnosti 100km od sídla firmy a ja mu prepálacam PHL, tak to chcem mať zdokladované napríklad...
Ekonomka-SR
25.04.12,19:07
Je to bežný štandard...
A netrvala by som ako majiteľ RK na podpísaní protokolu len z dôvodu toho, že ma klient obíde, al aj napríklad preto, že ak mi tvrdí maklér, že ide na obhliadku nehnuteľnosti 100km od sídla firmy a ja mu prepálacam PHL, tak to chcem mať zdokladované napríklad...

no ja som sa s tým ešte nestretla, ale dnes je toľko realitiek na trhu (pomaly viac ako predávaných nehnuteľností), že sa bijú o klienta aj takýmito spôsobmi.
danushka
25.04.12,19:16
Nie je to len o bitke o klienta...
Aj RK majú svoje režijné náklady a nie sú nízke. Majú zamestnancov, prenajaté priestory, inzerujú v denníkoch a na realitných portáloch, náklady na PHL. Prečo by mali doviesť na obhliadku klienta, mať svoje náklady a nakoniec obídu s utretou pusou.

Vo svete je práca RK a práca maklérov uznávaná. To len my tu na Slovensku keď počujeme slovo realitná kancelária, naskakuje nám husia koža. Je chyba, že predávajúci nečítajú poriadne sprostredkvateľské zmluvy a dávajú priestor rýchlokvaseným realiťákom k tomu, aby pribíjali nekresťanské provízie.
Ak by som sa ja rozhodla ponúknuť na predaj svoju nehnuteľnosť, sama by som určila maximálnu výšku provízie a nechala by som priestor na manipulovanie ceny nehnuteľnosti. Ale to sa musí povedomie aj slovenských predajcov nehnuteľností ubrať iným smerom.
majkii
26.04.12,10:45
Ahojte všetci,

chcel by som sa spýtať všetkých ktorý majú podobnú skúsenosť prípadne sa pohybujú v týchto vodách. No takže mám záujem kúpiť nehnuteľnosť konkrétne 1izb byt, bol som na nejakých obhliadkach bytov nakoľko dané byty boli pre mňa príliš drahé nechal som to tak a čakal som hľadal a tak ďalej. Medzi tým som našiel jedného majiteľa bytu kt predáva a prijateľnú cenu, nakoniec však vysvitlo, že v byte som bol na prehliadke z realitkou, všetko by bolo v pohode až na to, že realitka mi dala pred návštevou podpísať jeden dokument kde sa zaväzujem kúpiť to cez nich teda skôr neobísť ich (zmluva je v prílohe). Teraz sa chcem spýtať čo sa s tým dá robiť nejako anulovať, obísť, prípadne je to vôbec zákonné? ďakujem za odpovede skúsenosti prípadne čokoľvek.


Kolko0, podpísal si dokument, v ktorom sa zaväzuješ uhradiť pokutu sprostredkovateľovi, ak s vlastníkom ponúkanej nehnuteľnosti uzavrieš zmluvu (nešpecifikovanú). Ide teda o právny úkon - dohodu, ktorej časť si sprostredkovateľ splnil tým, že ťa prizval na obhliadku nehnuteľnosti a v prípade porušenia dohody si sa zaviazal zaplatiť pokutu. Ak by si chcel získať nehnuteľnosť obídením tejto dohody môže RK od teba požadovať a vymáhať vyplatenie zmluvnej pokuty.
Ale, prečítal som si ten dokument a myslím si, že má vady, ktoré ho robia neplatným. Chýba tam uvedené, kto je sprostredkovateľ (možno to nieje len naskenované), zaviazal si sa, že ak s majiteľom nehnuteľnosti uzavrieš zmluvu zaplatíš pokutu predpokladám vo výške provízie. Nie je tam vyšpecifikované akú zmluvu, to znamená akúkoľvek napr. aj kúpnu zmluvu na auto?!!!. Zmluvná pokuta ak je taká, ako výška provízie t.j. 10% z ceny nehnuteľnosti je neprimeraná, pretože zahŕňa aj úkony, ktoré by RK mala vykonať v prípade sprostredkovania. Čiže dohoda je za nápadne nevýhodných podmienok, pretože s majiteľom nenuteľnosti nemôžeš uzavrieť žiadnu zmluvu a RK dosiahne svoju "províziu" aj keby žiadne úkony nevykonala.

Máš teraz tri možnosti
1) zaplať realitke neprimerane vysokú províziu vo výške 10% a ako bonus dostaneš (možno) servis v podobe úkonov, ktoré vykoná RK
2) kúp nehnuteľnosť priamo od predávajúceho, ale budeš musieť počítať s rizikom, že ťa RK bude žalovať o zaplatenie pokuty, aj keď si myslím, že by neuspela.
3) hľadaj inú nehnuteľnosť a túto skutočnosť ber ako školné resp. poučenie do budúcna a už budeš vedieť, že nie všetko čo ti podstrčia na podpis aj podpíšeš.
negotiant
29.07.12,04:47
1. Osobne by som ti poradil sa dohodnúť s RK o výške provízii ak nie si spokojný s výškou,
alebo si najdi inú nehnuteľnosť cez inú RK.

Viem o viacerých rozsudkoch, čo voči klientovi bol finančný nárok uznaný aj na základe dokladu o vykonanej obhliadke.

2. výška 10% je dosť slušná provízia pre RK, je lepšie si dobredu vybrať zo všetkých realitiek, jednu RK,ktorá ti pasuje, dohodneš si s ňou aj províziu a ak ti niečo nájde, tak sa vyhneš takýmto komplikáciam.