Mirkaska
10.02.06,15:11
Prosím vás, podáva DP k dani z príjmu PO verejná obchodná spoločnosť? Zisk alebo strata sa pomerom rozdelí medzi spoločníkov. Začala som účtovať túto spoločnosť, a zistila som,že v minulých rokoch spoločnosť sama za seba DP nepodávala, iba spoločníci sami.
V účtovníctve bolo k 31.12. zaúčtovaný prevod HV na spoločníkov (čo predstavovalo ich základ dane neupravený o pripočitateľné a odpočitateľné položky) a zároveň bol zaúčtovaný prevod podielu spoločníkov na pripočitateľných položkách, čo zvýšilo záväzok spoločnosti voči spoločníkom.
Mne sa to ale nejako nezdá. Podľa mňa by mala spoločnosť podať DP za PO.
Pozerala som si DP k DzP PO a tam je riadok 320, kde sa má uviesť časť základu dane alebo daňovej straty pripadajúca na spoločníkov v.o.s. - zároveň v poučení je uvedené, že v.o.s. vypĺňa DP len po r. 400, kde má uvedenú 0. T.j. - klasicky r. 100 = HV z účtovníctva + pripoč. položky -odpočit. položky = DZ, ktorý sa delí medzi spoločníkov. Toto si oni zdania vo svojom DP k dani z príjmu FO.
Zároveň v účtovníctve by som neúčtovala o žiadnom prevode pripočitateľných položiek na spoločníkov, to predsa nemá nič spoločné s účtovníctvom.

Neviem vôbec či uvažujem správne alebo nie.:confused:
Ďakujem.:)
Gabca
13.03.06,14:15
tak takyto podobny problem mam aj ja a neviem, neviem ako dalej :-( mam stratu a co snou? mam to urobit takto ? 354/596 ? ono sa mi to potom vynuluje vo vykazoch a nemam tam nakoniec ani zisk ani stratu.
Gabca
13.03.06,15:10
prosim prosim, nema niekto s tymto skusenost?
Mirkaska
13.03.06,16:29
tak takyto podobny problem mam aj ja a neviem, neviem ako dalej :-( mam stratu a co snou? mam to urobit takto ? 354/596 ? ono sa mi to potom vynuluje vo vykazoch a nemam tam nakoniec ani zisk ani stratu.

Áno, zaúčtuje sa pohľadávka spoločnosti voči jednotlivým spoločníkom na úhradu straty.
Ohľadom daňového priznania som sa nakoniec rozhodla, že podám DP aj za spoločnosť s celou transformáciou HV na DZ a skončím na r. 400 s 0.