ninka80
25.04.12,20:14
Zdravím všetkých,
chcem sa spýtať a poradiť ohľadom materiálu na výstavbu rodinného domu. Aký materiál je najvýhodnejší, nielen finančne, ale i do budúcna z hľadiska energií? preštudovala som mnoho diskusií, ale ako laik nemám presné informácie. každý predajca odporúča len svoje výrobky, ktoré sú vraj najlepšie...
na začiatku sme mali jasno a chceli stavať RD (bungalov), nezatepľovať ho ( materiál brusená tehla heluz family 44 prip. iná pálená tehla).
Avšak už viac ako 2 týždne sedím nad rôznymi diskusiami a fórami a študujem články a som na pochybách..nakoľko sa väčšinou píše, že tehla tenšia a hrubá vrstva zateplenia je najlepšia... Viete mi poradiť z praxe, čo je najlepšie? bývam na Strednom SVK v Martine.
ďakujem za Vaše odpovede :-D
220870
25.04.12,18:19
ninka80
25.04.12,18:36
ďakujem za rýchlu odpoveď ... a zo skúseností z čoho sa najlepšie a najrýchlejšie stavia :-D ? (mám trošku skreslené predstavy, že by som chcela bývať už do Vianoc...
TomasHC
26.04.12,06:22
ďakujem za rýchlu odpoveď ... a zo skúseností z čoho sa najlepšie a najrýchlejšie stavia :-D ? (mám trošku skreslené predstavy, že by som chcela bývať už do Vianoc...

A ideš to murovať Ty, alebo murári? Rozvody vody a elektro si ideš robiť Ty, alebo vodár/elektrikár?
palo980
26.04.12,10:23
super tabulka, mas este nieco podobne tykajuce sa stavbariny?
Indeed
26.04.12,10:30
najlepší material je ten , čo je S.A.T.A.R.M.O.

teda ten, čo sa dá UKRADNÚŤ.

Inak už len AKCIE poľských, či maďarských supermerketov.
ninka80
26.04.12,13:32
nie ja to robit nebudem, :-) vobec nie som technicky typ a absolutne na to nemam cas..
mali by sme mat murarov (ale co od znamych pocuvam trafit na kvalitneho odbornika je tazke) a to iste vodu budu robit vodari a tiez na elektriku mam elektrikara
ninka80
26.04.12,13:33
ja sa nepytam ohladom najlacnejsieho ale hladam spravny pomer kvality a ceny
draik
26.04.12,14:10
Kvalita závisí od prevedenej práce, všetko sa dá zmrviť. V podstate je jediná cesta: tenký múr a riadne zateplenie, v prípade bungalovu nezabudnúť na poriadne zateplenie strechy (žiadnych 20 cm a pod), inak sa elektromer resp. plynomer bude točiť ako ventilátor. Čo sa týka muriva - tehla, ytong alebo betón (to by ale chcelo predsadené steny zo sadrokartónu skrz vedenia rozvodov, ak nepoužijete durisol a spol.). Závisí aj toho, akých majstrov zoženiete, aké zľavy si vybavíte. Ak chcete bývať už tento rok, tak predpokladám, že strop bude mať zo sádrošu, že už máte stavebné povolenie aj prípojky ;-)
ninka80
26.04.12,17:03
ved prave toho sa najviac bojime...teda tej kvality prace ... a cim odporucas zateplenie? a aka hrubka na strechu je najlepsia?
plyn neplanujeme a kurenie sa rozhodujeme medzi peletkami alebo krbom.
Sadrokarton som moc nechcela a aky iny strop by tam mohol byt?
kupujeme pozemok uz so stavebnym povolenim...



Kvalita závisí od prevedenej práce, všetko sa dá zmrviť. V podstate je jediná cesta: tenký múr a riadne zateplenie, v prípade bungalovu nezabudnúť na poriadne zateplenie strechy (žiadnych 20 cm a pod), inak sa elektromer resp. plynomer bude točiť ako ventilátor. Čo sa týka muriva - tehla, ytong alebo betón (to by ale chcelo predsadené steny zo sadrokartónu skrz vedenia rozvodov, ak nepoužijete durisol a spol.). Závisí aj toho, akých majstrov zoženiete, aké zľavy si vybavíte. Ak chcete bývať už tento rok, tak predpokladám, že strop bude mať zo sádrošu, že už máte stavebné povolenie aj prípojky ;-)
Indeed
26.04.12,17:09
tak zaangužejte a zaplaťte STAVEBNÝ DOZOR , ten dohliadne na to,že práce sa budú prevádzať kvalitne a podľa noriem
220870
26.04.12,17:44
Najrýchlejšie sa stavia z tehly 380mm na klasickú maltu.Pokiaľ sa chcete sťahovať do domu ešte tento rok tak nemôžete stavať z Ytongu ,Porfixu a pod materiálov.Obsahujú veľké množstvo vody .Plesnivel by vám interiér.Ak chcete rýchlo bývať tak z pálenej tehly alebo tzv. drevodom.
jezo421
26.04.12,19:09
kupujeme pozemok uz so stavebnym povolenim...
Urcite? Teda aj s konkretnym projektom domu? Aby ste si to nahodou neplietli s uzemnym rozhodnutim alebo suhlasom obce s vystavbou. Stavebne povolenie sa vydava na projekt domu na danej parcele + projekty pripojok inzinierskych sieti apd.
ninka80
27.04.12,08:54
dakujem za objasnenie... a este ma zaujima cim a v akej hrubke zateplit tehlu 380 mm? je mozne stavat na lepidlo, kedze najskor sme mali predstavu na penu ale ako som citala, tak ta nie je vhodna?
uz sme rozmyslali aj nad drevodomom, ale nevieme sa rozhodnut (ked clovek precita diskusie a clanky tak nevie co si ma vybrat...niekto je snim spokojny, ini nie)
draik
27.04.12,09:56
Zbytočne je dávať 38 cm tehlu, úplne v pohode stačí 30 cm. Zatepľovať (15-20 cm) vzhľadom k lokalite budete tak či tak, čiže v tomto problém nebude.
ninka80
27.04.12,18:41
ešte by som sa chcela spýtať odborníkov na značku tehly, ktorú by ste mi odporučili z vlastných skúseností?
ninka80
03.05.12,17:02
chcem sa este spytat na stavbu bungalovu z tehly heluz thermo sti brúsená 30 a na to zateplenie stien isover FDPL SV 20 ? je to v poriadku?