Emily76
26.04.12,04:35
Dobrý deň
V roku 2011 prebehlo dedičské konanie po rodičoch, kde som zdedila pozemky rôzne(stavebné, orná pôda, TTP) Moji rodičia tieto pozemky užívali dlhé roky (viac ako 5 rokov). Ja by som chcela časť týchto pozemkov predať v máji 2012.
Chcem sa opýtať, či je potrebné platiť daň z predaja týchto pozemkov. Ak áno, ako to vypočítať. Celková cena za tieto pozemky na osvedčení o dedičstve je 1.400 Eur.
Ďakujem
IvoM
30.04.12,05:55
Ak tieto pozemky neboli predmetom podnikania /zaradené v obchodnom majetku/ posledných 5 rokov, tak je príjem oslobodený a netreba platiť daň.

§9 Príjmy oslobodené od dane

1) Od dane je oslobodený príjem:
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Zuna 40
03.05.12,06:21
Chcem sa opýtať či pri predaji pozemku - záhrady ktorú som zdedila po mame som povinná platiť daň z príjmu keď tie pozemky som zdedila pred 3 rokmi.
Ďakujem za odpoveď.
Zuna 40
03.05.12,07:54
Prosím poraďte mi potrebujem to dnes vedieť. Ďakujem.
Katy a R
03.05.12,08:26
Chcem sa opýtať či pri predaji pozemku - záhrady ktorú som zdedila po mame som povinná platiť daň z príjmu keď tie pozemky som zdedila pred 3 rokmi.
Ďakujem za odpoveď.
no možno áno a možno nie :confused: .. nemáme vešteckú guľu.:D
ale pozri sem - odpoveď nájdeš (odst 1b).. http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#9
inak máš to napísané aj v príspevku č. 3
Katy a R
15.05.12,09:33
- v príspevku č.2 (nedá sa mi opraviť)