stc1
26.04.12,07:06
Je možné navýšiť základné imanie v akciovej spoločnosti peňažným vkladom a ten splatiť započítaním pohľadávok?
sroservis
26.04.12,12:24
Zo 177/2 OBZ vyplýva, že aj áno - ak sa akcionár dohodne na započítaní vzájomných pohľadávok so spoločnosťou (a.s.), nie jednostranne.
stc1
26.04.12,12:41
Ďakujem pekne. Len čo § 204 ods. 2 ? Nikto mi nevie dať jednoznačnú odpoveď. Čo právnik to iný názor. Ja si tiež myslím,že § 177 ods 2 nezakazuje dohodu o zápočte ale §204 hovorí, že vklad musí byť vložený na účet. Aký môže byť problém, keď sa peňažný vklad splatí zápočtom pohľadáviek? ďakujem pekne za odpoveď.
sroservis
26.04.12,15:22
ja si myslim, ze tie ustanovenia sa navzajom nevylucuju. 204 hovori o podmienke ucinnosti upisovania - cast menhodnity upisanych akcii, najmenej 30 % musi byt splatene na ucet v banke. Zvysok do 1 roka(ak si dobre pamatam), pricom do uvahy prichadza aj zapocet podla 177/2, ak spolocnost so zapoctom suhlasi.
profesional
02.05.12,13:56
Myslim si ze toto mozne nie je.
Nakolko zmyslom Zakladneho imania pri jeho splacani je, ze spolocnost ziska nejaky majetok, resp. nejake ocenitelne prava.
Zapoctom pohladavka zanika. Spolocnost neziskava ziadny majetok ani ocenitelne prava. Iba sa zbavi zavazku.
Myslim si ze teda neprichadza do uvahy takyto sposob splatenia.
Takyto pravny ukon by pravdepodobne obchadzal ducha zakona a ako taky by bol neplatny.
sroservis
07.05.12,10:57
Táto téma je z nejakého dôvodu zdvojená :-).

K predchádzajúcemu príspevku len toľko, že "ducha zákona" v tejto veci poriešil zákonodarca v ust. § 59 ods. 5 OBZ, kde jednoznačne uviedol, že nepeňažným vkladom môže byť aj pohľadávka voči spoločnosti.

Pekný deň.
stc1
07.05.12,11:03
Dobrý deň, ale mňa zaujíma "peňažný vklad formou zápočtu pohľadáviek " a nie nepeňažný...
marjankaj
07.05.12,11:29
Dobrý deň, ale mňa zaujíma "peňažný vklad formou zápočtu pohľadáviek " a nie nepeňažný...
Zápočet pohľadávok je predsa nepeňažná operácia.
sroservis
07.05.12,12:25
Dobry den, ja som pochopila vase zadanie a uz davnejsie som vam napisala svoj nazor k nemu. vo svojom prispevku som reagovala na uvahy o tom, ci je vobec mozne zakladne imanie vytvarat pohladavkami voci spolocnosti.
59/5 hovori o tom, ze pohladavku voci spolocnosti je mozne vlozit do zakladneho imania ako nepenazny vklad. okrem toho z 177/2 vyplyva ze zakazane je iba jednostranne zapocitanie pohladavky pohladavky akcionarom, dohoda o vzajomnom zapocitani zakazana nie je. tento nazor je napokon prezentovany aj v prazvnej literature - oveckova, suchoza, pelikanova.