jarka77
10.02.06,15:49
Prosím o radu:
Naša spoločnosť zamestnávala v roku 2005 počas mesiacov október až december dvoch cudzincov, štátnych príslušníkov Veľkej Británie, ktorí neboli daňovými rezidentmi SR, čiže tu nemali ani trvalý pobyt ani sa tu nezdržiavali aspoň 183 dní v roku.
Prvý z cudzincov nemal v Británii v roku 2005 žiaden príjem (bol študent), druhý mal príjem aj v Británii (z brigádnickej práce). Môžem niektorému z nich vykonať ročné zúčtovanie dane z príjmov dosiahnutých v SR alebo im môžem iba vystaviť potvrdenie o zdaniteľnom príjme a v Británii si musia podať daňové priznanie?
Ďakujem
Katija
10.02.06,16:23
Pokiaľ mali príjmy v SR len podľa § 5 zákona 595/2003 Z.z. a v termíne do 15.2.2006 ťa požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak si to povinná urobiť tak ako našim občanom. Keď sú rezidentmi VB majú povinnosť priznať a zdaniť celosvetové príjmy tam. Doma podajú priznanie a budú postupovať podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a predpisov VB. Katija:) :cool:
skalkarka
17.02.06,14:03
Zamestnávame cudzinca a budem mu vykonávať ročné zúčtovanie dane. Na Slovensku má trvalý pobyt. Problém mám s odpočítaľnou položkou 12 000 za životnú poistku, ktorú si platí v Českej republike. Priniesol mi doklad o zaplatení tohto životného poistenia. Dívala som sa na tú zmluvu a spĺňa všetky podminky na uplatnenie tých 12 000 Sk. Ale i napriek tomu neviem, či si ich môže uplatniť, keďže ju platí v inom štáte. Poradí mi niekto ??? Vopred ďakujem.
skalkarka
19.02.06,13:50
Zamestnávame cudzinca a budem mu vykonávať ročné zúčtovanie dane. Na Slovensku má trvalý pobyt. Problém mám s odpočítaľnou položkou 12 000 za životnú poistku, ktorú si platí v Českej republike. Priniesol mi doklad o zaplatení tohto životného poistenia. Dívala som sa na tú zmluvu a spĺňa všetky podminky na uplatnenie tých 12 000 Sk. Ale i napriek tomu neviem, či si ich môže uplatniť, keďže ju platí v inom štáte. Poradí mi niekto ??? Vopred ďakujem.


Skúsi mi niekto poradiť? Naozaj neviem na koho sa obrátiť.
Marína
20.02.06,07:56
Prečítaj si celý § 11 Zák. 595/2003 Z. z. a nasl. Priložený link slúži nielen na výpočet preddavkov, ale aj na odpočítateľné položky pri ročnom zúčtovaní dane, alebo podaní DP. Rozhodujúce je, kde má daňový domicil. Trvalý pobyt totiž môže mať nielen v SR ale aj v ČR. Ak je rezidentom SR a je občanom ČR, musí mať potvrdenie o rezidencii z DU SR. Ak nie je rezidentom SR, môže si odpočítať len - viď § 11 ods. 1 a)
http://www.porada.sk/showpost.php?p=186222&postcount=7
skalkarka
20.02.06,18:29
Moc, moc ďakujem. Si skvelá. Prajem pekný deň.
skalkarka
21.02.06,14:58
Ešte raz k môjmu pripadu.
V našej firme pracuje občan ČR od 2/2005. Za 1/2005 má príjem z ČR. Od 2/2005 do 12/2005 v SR. Na slovensku má trvalý pobyt a zdržiava sa tu viac ako 182 dní v roku. Vo výplatach sme mu uplatnili nezdaniteľnú položku na daňovníka. Ročné zúčtovanie dane mu vykonávať nebudeme, nakoľko mal príjem aj z ČR. Ale viem, že si musí podať daňové priznanie sám. A v tom nemáme úplne jasno . Bude si príjem zdaňovať v SR alebo v ČR.
Ešte dodám, že nemá potvrdenie z daňového úradu, že je rezidentom SR. Ale v SR žije, pracuje a má tu trvalý pobyt. Skúsi mi niekto poradiť ??? Prečítala som takmer všetky témy na túto problematiku, ale mám v tom totálny chaos.
Marína
21.02.06,17:32
skalkarka, už je tu veľmi veľa tém založených na danú problematiku. Síce v opačnom gardé(občan SR pracujúci v ČR), ale je to o tom istom. Vyhľadaj si témy v Daň z príjmu, alebo hore na lište Vyhľadávanie.
Doplnenie:
Vidím, že si tu nová, takže... Ak nie je rezidentom SR-daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, vystavíš mu Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch. On si podá DP v ČR s tým, že tieto príjmy si započíta a potvrdenie priloží k DP.
skalkarka
22.02.06,17:24
Dnes som bola na DU a tam mi povedali, že nepotrebuje potvrdenie o rezidencii. Pokiaľ sa zdržiava v SR viac ako 183 dni je považovaný podľa ustanovení § 2 zákona o dani z príjmov platného v SR za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR, čo prakticky znamená, že takáto osoba je povinná zdaniť svoje celosvetové príjmy v SR. V prípade podania daňového priznania v SR, nevzniká takejto osobe vo vzťahu k slovenským daňovým úradom osobitná povinnosť preukazovania pobytu viac ako 183 dní na území SR . V prípade požiadavky zahraničných úradov o preukázanie tejto skutočnosti, je možné vyžiadať od slovenského daňového úradu potvrdenie o daňovej rezidencii. PRESNE TOTO MI BOLO POVEDANÉ NA DÚ !!!
Čo na to hovoríš ?
Marína
23.02.06,13:26
Na DÚ ohľadom § 2 ZoDP majú pravdu, ale keď si pozrieš čl. 4 Zmluvy o zamedzení....Ja by som si pre istotu vypýtala potvrdenie o rezidencii a zaslala na FÚ v Českej republike, pod ktorý patrí. Trvalý pobyt má len v SR, alebo aj ČR? V čl. 4 si všimni 2 a).
skalkarka
23.02.06,18:24
Trvalý pobyt má v SR aj v ČR. Ale vlastný byt nemá ani tam ani tu. V ČR má pobyt u rodičov a v SR má trvalý pobyt u známych. A s tým potvrdením o rezidencii máš pravdu. Tiež si myslím, že bude lepšie, keď si ju dá potvrdiť a pošle ju na FU v ČR. Pre istotu.
Ináč, obdivujem tvoj prehľad v zákonoch. Ďakujem moc za všetky tvoje rady. Keď vybavíme to potvrdenie o rezidencii , pripíšem tu postup ako to vybaviť a čo k tomu všetko treba. Snáď to v budúcnosti niekomu pomože.
Marína
23.02.06,18:33
To sa len tak zdá, že mám prehľad v zákonoch. Keď niečo potrebujem, tak pátram. Podľa mňa je najdôležitejšie vedieť, kde hľadať. Ale aj to neviem vždy. Zo zmlúv o zamedzení .... čl. 4 (Rezident) mám pocit, že v niektorých prípadoch si občan môže určiť rezidenciu na základe "kam srdce ťahá".