feramo
26.04.12,14:04
Pred dvomi rokmi sme zdedili zo súrodencami rodinný dom po rodičoch
Sme traja spoluvlastníci zapísaný v liste vlastníctva rovnakým dielom. jedna zo sestier sa rozhodla dom predať, ja z druhou sestrou dom predať nechceme nakoľko nikto z nás nemá poriešenu bytovú otázku a cena domu pri predaji by nasu bytovu otazku neporiesila, skratka ak by sme dom predali nikto znas by nemal dost penazi na kupu bytu alebo podobne, dom bol v case dedenia neobyvatelny dva roky som ho opravoval investoval don aby sa dalo v nom bývať ked to uvidela jedna zo sestier ze uz dom je ako tak zrekonstrovany obyvatelny rozhodla sa ho predat pričom ja z druhou sestrou s týmto vobec nesuhlasime.v dome bývam ja,vyrovnal som vsetky nedoplatky opravyl pripojky energii ,vymenil plastove okna upravyl okolie ,dom sa stal ako tak peknym no najme obyvatelnym, dom neustale udrziavam a zveladujem len na svoje naklady pricom som ratal stym ze jedneho dna sa setri domov vratia nakolko teras byvaju v zahranici v podnajmoch a podobne. V podstate niesom proti predaju domu aj ked by to bola skoda ale len v pripade ze suma ktoru za dom dostaneme po rozdeleni medz troch ludi bude stacit kazdemu znas na kupu bytu alebo podobne a to je momentalne absolutne nerealne

Moze jeden spoluvlatnik donutit dvoch spoluvlastnikov dom predat?
Tweety
26.04.12,12:18
Pred dvomi rokmi sme zdedili zo súrodencami rodinný dom po rodičoch
Sme traja spoluvlastníci zapísaný v liste vlastníctva rovnakým dielom. jedna zo sestier sa rozhodla dom predať, ja z druhou sestrou dom predať nechceme nakoľko nikto z nás nemá poriešenu bytovú otázku a cena domu pri predaji by nasu bytovu otazku neporiesila, skratka ak by sme dom predali nikto znas by nemal dost penazi na kupu bytu alebo podobne, dom bol v case dedenia neobyvatelny dva roky som ho opravoval investoval don aby sa dalo v nom bývať ked to uvidela jedna zo sestier ze uz dom je ako tak zrekonstrovany obyvatelny rozhodla sa ho predat pričom ja z druhou sestrou s týmto vobec nesuhlasime.v dome bývam ja,vyrovnal som vsetky nedoplatky opravyl pripojky energii ,vymenil plastove okna upravyl okolie ,dom sa stal ako tak peknym no najme obyvatelnym, dom neustale udrziavam a zveladujem len na svoje naklady pricom som ratal stym ze jedneho dna sa setri domov vratia nakolko teras byvaju v zahranici v podnajmoch a podobne. V podstate niesom proti predaju domu aj ked by to bola skoda ale len v pripade ze suma ktoru za dom dostaneme po rozdeleni medz troch ludi bude stacit kazdemu znas na kupu bytu alebo podobne a to je momentalne absolutne nerealne

Moze jeden spoluvlatnik donutit dvoch spoluvlastnikov dom predat?
Určite nie.
feramo
26.04.12,12:27
ak mozem este dodat ,ak sestra -predajkina inak neda,sme ochotny z druhou sestrou sa snou financne alebo inak vysporiadat a vsak jej predstavy su absolutne nerealne nakolko dom bol v dedickom konani ohodnoteny na 30000 eur.ona od nas chce za svoj podiel minymalne 40 tisic pricom realne by sa dom daj predat tak za 60tisic aj to pochybujem nakoko je v okoli vela podobnych domov v ponuke za cca taku cenu no su len v ponuke ani sa nepredavaju..ako stanovime cenu a najme casove obdobie na taketo vysporiadanie?
Mária27
26.04.12,12:37
Cenu vám môže určiť znalec, realitka a pod. Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva máš nárok na vložené investície do domu. nebývajúca sestra má teraz nárok na odplatu za to, že užívaš aj jej podiel.
Ak sestra nechce s vami bývať, nemôžeš ju nútiť. Nemôžeš ani chieť, aby ti nechala svoj podiel na dome len tak na užívanie. Ked nechceš dom predať, tak ju vyplať. Ona má právo užívať si svoj majetok aj nakladať s ním.
Ak sa nedohodnete, môže to riešiť súd. Sestra môže tiež nájsť kupca na svoj podiel a predať ho, ak ho po ponúknutí nekúpite vy. Sú takí sociálne slabší, čo im bude stačiť aj podiel na dome a nasťahujú sa.
feramo
26.04.12,13:34
normalne mi tu moze nastahovat dajakych spolu obcanov? ja nechcem nijak obmedzovat jej vlastnicke prava ani ju k nicomu nutit prave naopak ona nuti nas dom predat, ona sama byva v susednom meste v podnajme ktory ani nestaci platit a ja dobre viem ze nakolko sa sama topi v dlhoch zachvylu je tu proti comu absolutne nic nemam, no takym jednanim zachvylu nebude mat kde byvat ona ale aj mi,pricom druha sestra rata s tym ze ked pride zo zahranicia tiez bude byvat tu kym sa to nevysporiada alebo neurobi inak.. no predavat dom len preto aby som mal s coho pltit podnajom na par rokov mne osobne pride totalne nerozumne,sestra- predavacka domov uz predala pred dvomi rokmi dom svojej svokri.peniaze minula a je na rade dalsi dom? tak neviem ako vam ale mne to pride.. no pri najmensom vseliake,a ja len chcem zabranit tomu aby sme boly vsetci bezdomovci,vobec sa nebranim tomu aby sme jej podiel vyplatily ale nie za cenu aku si len tak povie..
Tweety
26.04.12,13:43
Má v dome podiel, takže teoreticky aj prakticky s ním môže nakladať podľa svojho.
feramo
26.04.12,13:57
no zbohom..
Tweety
26.04.12,13:59
no zbohom..
Ponúkni jej, že jej podiel odkúpiš.
MarcoM
26.04.12,14:05
Normálne podaj návrh na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Tam si sestra nebude môcť strielať cifry hore dole, ale určia sa na základe znaleckého posudku. Ty si samozrejme uplatníš náhrady za zveľadenie majetku, ona, že užívaš podiel. Podľa mňa je najschodnejšia súdna cesta, keď sa nedá normálne dohodnúť.